| cosssmyn a întrebat:

Câți pustnici mai sunt în Ardeal la momentul actual? Sau în toată România?
Şi în ce zone?
Am nevoie de cât mai multe recomandări ..de preferat ar fi din zona Ardealului pentru că acolo ar fi cel mai aproape de mine însă nu m-ar deranja sa îi cunosc şi pe cei din imprejurimi.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

In Ardeal nu stiu... dar stiu sigur ca sunt in M-tii Neamtului.
Daca ai nevoie de povata duhovniceasca, du-te la Manastirea Oasa (jud. Alba). Acolo este inclusiv un calugar american, fost bancher.
Oamenii sunt foarte cultivati si lucreaza cu tinerii foarte mult.

Doamne ajuta!

26 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Un pustnic deschis socializării, interesant.

| cosssmyn explică (pentru T0T):

Ce vrea sa insemne asta?

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

Pustnic prin definiția sa e un om retras de toate și nu retras oricum, în condiții destul de vitrege.

| cosssmyn explică (pentru T0T):

Spuse cine? Orgoliul? Mandria? Egoul? Din tine? Pe bune. stiam asta. Era vorba de modul tau de abordare unde ai vrut sa ajungi? Ce vrei sa demonstrezi?

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

Eu nu înțeleg ce treabă are ce am spus eu cu mândria. Eu am făcut o constatare. Dar deh, nici pustnicii nu mai sunt ce au fost, sau ar trebui să spun "pustnicii".

| cosssmyn explică (pentru T0T):

Pai nu intelegi ca ai o viziune gresita asupra ei, dar cine ti-a spus tie ca gratargratar e pustnic? sau la cine te referi? explica-te omule.
ok, ai facut o constatare tine-o pentru tine pana nu esti sigur ca te faci de ras

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

Sensul cuvântului îmi spune, nu cred că mă fac de râs știind limba română însă tu te cam faci că vrei să te faci ceva ce nici nu ți-a spus mami ce înseamnă.

PÚSTNIC, -Ă, pustnici, -ce, s. m. și f. Călugăr izolat de lume, care duce o viață aspră; sihastru, schimnic, ascet, anahoret, eremit. ♦ Fig. Persoană care duce o viață retrasă și aspră. [Var.: púsnic, -ă s. m. și f.] – Din sl. pustynĩnikŭ.

| cosssmyn explică (pentru T0T):

1. Corect nu mi-a spus, aflasem ulterior altfel nu puneam intrebarea, dar cum sa iti dai tu seama de asta cand esti orbit de faima?
Si nu, nu de la tine am aflat nu mai cauta subiecte sa devii "campionul zilei" pentru ca nu are sens nimic din ceea ce ai inceput tu aici.

2. Daca nu stii sa raspunzi concret intrebarii nu te m-ai baga aiurea
3. Nu ti-am cerut sa imi explici ce inseamna cuvantul Pustinc

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

Nu mi-ai cerut însă am ajuns la concluzia că este nevoie.

| cosssmyn explică (pentru T0T):

Dar nici nu ti-am cerut sa ajungi la vreo concluzie

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

Păi trebuie să îmi ceri tu?

| cosssmyn explică (pentru T0T):

Clar, eu am postat intrebarea.
Daca era asa intrebam astfel : " Exista cineva care sa ajunga la vreo concluzie despre ce inseamna pustinc? "

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

Ai postat-o într-un mod eronat, nu a corelat ceea ce vrei cu semnificația termenului și am simțit de cuviință să te ajut și să intervin. Nu ai pentru ce!

| cosssmyn explică (pentru T0T):

Câți pustinici mai sunt în Ardeal la momentul actual? Sau în toată România?
Şi în ce zone?
Am nevoie de cât mai multe recomandări ..de preferat ar fi din zona Ardealului pentru că acolo ar fi cel mai aproape de mine însă nu m-ar deranja sa îi cunosc şi pe cei din imprejurimi.

Mulțumesc!

Unde vezi tu eronat?

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

"pustnici"
"nu m-ar deranja sa îi cunosc"

| cosssmyn explică (pentru T0T):

Unde vezi tu in intrebare sa scrie ca am nevoie sa imi definesti cuvantul pustinc?
In plus de asta raspunsul tau a fost : Un pustnic deschis socializării, interesant... WTF?

| cosssmyn explică (pentru T0T):

A fost o greseala de ortografie alo laughing)

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

Am dedus la început că vrei să te faci și tu pustnic însă probabil doar vrei să îi cunoști ceea ce ar fi la fel de dubios având în vedere că sunt pustnici.

| cosssmyn explică (pentru T0T):

Vroiam sa aflu pentru cineva dar asta e pur si simplu problema mea consider, si de ce ar fi dubios? ce e asa dubios? pe bune? laughing

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

Îmi pare rău dacă te-am necăjit.

| cosssmyn explică (pentru T0T):

E, nu are de ce. Sa ai o Noapte Buna pamanteanule! Doamne Ajuta!

| T0T a răspuns (pentru cosssmyn):

Noapte bună!

| Danilau3 a răspuns:

De ce, vrei și tu sa devi ca ei?

| cosssmyn explică (pentru Danilau3):

De ce intrebi? Vrei sa imi aduci la cunostinta ca nu exista? am trecut prin asta deja, vreau sa cred! nu pierd nimic si in plus de asta stiu sigur ca Dumnezeu exista si nu ca mi-a spus cineva ci pentru ca chiar am simtit eu asta!
PS: raspunsul il aveai mai sus