| mentholinks a întrebat:

Catolicii spun la morti "si odihna cea vesnica dale-o lor Doamne." Nu e cam macabru sa te rogi pentru inexistenta mortului in loc pentru inviere cum marturisesc tot ei in crez?

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Biserici satanice, ritualuri ciudate, Dumnezeu nu asculta de cuvintele oamenilor lui Satana, nimeni nu ii comanda adevaratului Dumnezeu, astea sunt vorbe fara rost.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ortodocși ii trimit "intr-un loc cu verdeață". Si când te gândești ca atât catolicii cat si ortodocși cred in viață de după moarte. Adica in rai si iad. Ei singuri se contrazic. Adevărul este ca moartea e un somn, după cum Isus a spus despre Lazar ca doarme, desi știa ca e mort. Cat despre înviere, ea tot va veni, fie ca ne rugam sau nu.

| Algo098 a răspuns:

Nici nu mai conteaza textul rugaciunii cand te rogi la cineva care nu exista. E doar un obicei, un ritual de socializare.

| MPersephone a răspuns:

Eu cred ca asta e genul de obicei "crestinesc", care de fapt vine de la pagani. Crestinii de diferite religii au multe obiceiuri de genul.