| Jay1 a întrebat:

Căutarea perfecțiunii este înnăscută pentru om?

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Fiecare epocă are mentalitatea ei. Chiar daca omul va căuta perfecțiunea, acesta nu o va găsi niciodată, din motive evidente.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Matei 5/48 : "Voi fiți dar desavarsiti, după cum si Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit."
Dumnezeu a pus in om nu numai dorință veșniciei ci si a desăvârșirii.Pentru a ajunge la desăvârșire cat si la a trai veșnic este nevoie de ajutorul oferit de Duhul lui Dumnezeu, altfel omului ii este cu neputință.

| Jay1 explică:

Sunt foarte înclinat către o astfel de credință. Ne-ar cere Domnul Isus Hristos să mergem pe calea Lui dacă omul nu ar purta, ca ființă evlavioasă, o căutare neîncetată a perfecțiunii? Ființele vii inferioare din natură sunt furnizate de instincte „perfecte" care aparent nu au fost schimbate sau perfecționate de milioane de ani. Singura ființă umană din natură (este creată de Dumnezeu sau a devenit astfel?) Este imperfectă și imperfectă, „un narcă nici în ceruri, nici pe pământ". Deoarece nu se încorporează mecanisme instinctive în structura sa genetică, omul este „sortit" învățării pe tot parcursul vieții, care este cel mai elementar proces de viață al acestuia. Deja în dezvoltarea normală a copilului, există o tendință de îmbunătățire (prin imitație, apoi identificare și apoi prin formarea propriei identități), în adolescență, mult mai mult, dar și de-a lungul vieții, până la moarte. El a numit acest proces de perfecționare a omului un „proces de individualizare", a cărui etapă superioară de dezvoltare poate fi etichetată noțiunea creștină de închinare (teză).

KG Jung, în cartea sa Ajon: Explorations of the Fenomenology of Self, din 1951, scrie: „Căutarea teleozei (perfecțiunea greacă, dezvoltarea către o stare mai perfectă) în ceea ce privește perfecțiunea nu este doar justificată, ci este înnăscută pentru om ca o caracteristică care reprezintă pentru civilizație. una dintre rădăcinile ei cele mai profunde. Această aspirație este atât de puternică încât poate deveni o pasiune care îi atrage pe toți în slujba ei "(în paranteză și subliniată de VJ). Considerând căutarea perfecțiunii acestui om ca arhetipală, Jung își dezvăluie și dezavantajul, subliniind o anumită compulsie în aspirația în sine, care apoi, contrar controlului conștient, acționează violent și incontrolabil, în conformitate cu natura arhaică a arhetipului.

După toate probabilitățile, urmând această latură întunecată a căutării perfecțiunii omului, adeptul psihologiei arhetipale, David Miller, sfidează și creștinismul, punând, nu doar întrebarea: cum să fii perfect "cum este perfect Tatăl vostru ceresc?" (Matei 5:48), când distincția dintre om și Dumnezeu este nesfârșită, dar punând la îndoială și traducerea cuvântului grecesc teleios („perfect"), care în Evanghelia lui Luca (6, 36) scrie: „Fii la fel de milostiv ca Tatăl tău care este milostiv ".

Într-adevăr, nu este nesemnificativ modul în care interpretăm cuvintele lui Hristos („Fiți desăvârșiți..."), mai ales dacă avem în vedere că traducerea din Evanghelia lui Matei, care sunt, până la urmă, primii Părinți ai Bisericii (Clementul Romei, Clementul Alexandriei, Policarp, Ignatie, Irinej și alții) au acceptat. Cum, atunci, la Augustin și apoi, mult mai târziu, la Luther și Calvin, în secolul nostru cu Carl Bart, am renunțat la posibilitatea perfecțiunii?

Să rămânem în umbra căutării perfecțiunii omului. David Miller consideră că nu numai viața teologică, ci seculară este sub controlul ferm al ideii de perfecționism, care este fundamental religioasă. „Opera istorică a culturii occidentale atestă și prezența acestei idei: utopianismul de la Platon la Skinner, nazismul și marxismul, tehnologia americană, Tatar de Chardin și Maharishi, From Humanism and Timothy Leary culture drug. Există un sentiment de perfecțiune peste tot."

Ne putem întreba atunci dacă ideea noastră persistentă de perfecționare continuă a omului, pe pământ și după moarte, provine de la ideea europeană veche de perfecționare a societății, idee care ar fi în mod firesc o continuare a ideii evoluției organice a lui Charles Darwin. Reamintim că societatea industrială, de fapt, este singura societate din istorie care se bazează pe dezvoltarea continuă, pe îmbunătățirea preconizată și continuă.

Anterior, nu era obiceiul să interpreteze fanatismul, în special în religie și politică (vizibil suficient de-a lungul veacurilor) în acest fel, punând la îndoială și chiar respingând cuvintele de perfecțiune ale lui Hristos (care, în adevăr, Miller crede că sunt prost traduse, adică că nici măcar mesajul lui Hristos către om nu se referă la desăvârșire, ci doar la milă). Fanatismul uman este explicat de filosofi și psihologi în primul rând ca o abatere periculoasă a unui personaj sub influența unei boli mintale (care de obicei nu este dezvăluită sau dezvăluită după moartea unui dictator politic sau a unui lider al unei secte fanatice), o abatere bazată pe un puternic sentiment de inferioritate și tocmai credință insuficientă. sau a suprimat îndoiala cu privire la o idee comunicată oamenilor într-un mod fanatic.

David Miller (via Jung) adoptă o abordare diferită a căutării perfecțiunii, cerând omului, pe bună dreptate, să examineze în mod critic aspirația în sine, dacă, desigur, o găsește în sine. Chiar dacă nu suntem de acord cu Miller atunci când îi plasează pe Platon și pe Skinner, pe Tatar de Chardin și Maharishi, sau From și Timothy Leary cot la cot, critica sa asupra culturii occidentale pare a fi justificată, de parcă de la începutul noului secol, a fost forțată de perfecționism. [1] - Și ce am putea critica doar astăzi, în interferența violentă a Americii cu istoria și modernitatea altor țări, care este o expresie destul de vizibilă a unui sentiment de perfecționism, urmată de mândria luciferică a triumfurilor.

| BlackLight1987 a răspuns:

Da este înnăscută. Atingerea ei devine o problema!winking