| Octavian199 a întrebat:

Ce a facut sfantul Ilie de a ajuns sfant?

26 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

A fost prooroc, a făcut minuni, și a întors Israelul de la închinarea la dumnezei străini la adevăratul Dumnezeu. El nu a murit, ci a fost luat la cer.

| SilentRain a răspuns:

A dat șpagă

| CinevaAnonimă a răspuns:

Rugaciunile lui erau foarte puternice. Datorită lor, trei ani nu a plouat deloc, iar urmatorii trei ani a plouat în continuu. Asta a fost pentru disciplinarea israeliților. El nu a murit, ci a fost luat la cer.

| Octavian199 explică (pentru CinevaAnonimă):

In Africa nu prea ploua.

| BlackNotorious a răspuns:

În Noul Testament Iisus face referire la el spunând despre Ioan Botezătorul că este Ilie care va să vină (Matei capitolul 11 versetul 14). Despre Ilie în Noul Testament găsim scris și în Matei 17:3, Marcu 9:4 și Luca 9:30.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

"De unde pana unde Ioan e Ilie? "

"Din zilele lui Ioan Botezătorul pînă acum, Împărăția cerurilor se ia cu năvală, și ceice dau năvală, pun mîna pe ea.Rom — Matei 11:12
13. Căci pînă la Ioan au proorocit toți proorocii și Legea.Rom — Matei 11:13
14. Și, dacă vreți să înțelegeți, el este Ilie, care trebuia să vină.Rom — Matei 11:14
15. Cine are urechi de auzit, să audă."
Deci dacă Domnul Hristos a mărturisit despre Ioan Botezătorul că el este Ilie care trebuia să vină, atunci așa și este.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Man.Ilie din vechiul testament.Sau Ioan a calatorit in trecut?

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Crezi ca numai un Ilie era?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Trebuie citită toată Biblia ca să putem înțelege lucrurile. Dar voi încerca să explic pe scurt despre ce este vorba.

Ilie Tișbitul, proorocul prin care Dumnezeu a făcut minuni în Vechime este cu adevărat o singură persoană. Despre el este scris în Vechiul Testament. Prin el Dumnezeu a întors inimilor copiilor lui Dumnezeu către Dumnezeu.
În ultima carte a Vechiului Testament "Maleahi" -care a fost scrisă la cateva sute de ani de la Ilie, Dumnezeu vorbește astfel prin profetul Său, Maleahi:
"Iata, va voi trimite pe prorocul Ilie inainte de a veni ziua Domnului, ziua aceea mare si infricosata.
El va intoarce inima parintilor spre copii si inima copiilor spre parintii lor, ca nu cumva, la venirea Mea, sa lovesc tara cu blestem!" (Maleahi.4:5,6)
Înainte de începerea lucrării Domnului Hristos pe pământ, Dumnezeu a pregătit pe Ioan Botezătorul care a pregătit inimile oamenilor pentru ca Evanghelia să fie primită de poporul Israel.
Deci Ioan Botezătorul este acel Ilie din cartea Maleahi.
Ioan Botezătorul nu este Ilie Tișbitul; ci doar a făcut o lucrare asemănătoare lui Ilie. De aceea este scris că Dumnezeu va trimite înaintea Lui pe Ilie.
Și Ioan Botezătorul a apărut la câteva sute de ani de la cartea Maleahi.
Deci incaodata: este vorba de lucrare si nu de persoană.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Da, si a fost un criminal.Ca, Chiril, care si asta e sfant.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Bine, pentru cei care nu cunosc pe Dumnezeu, asa poate fi considerat -pentru ca a pus sa ucida pe toti preotii care se inchinau unui idol din vremea aceea numit "Baal". Dar acei preoti erau satanisti; pentru ca la un moment dat isi facusera crestaturi pe corp atunci cand invocau prezenta zeului lor, si apoi incepusera sa aiureasca. Din pricina lor tot poporul s-a prostit, s-a dat la idolatrie impreuna cu Imparatul Israelului din vremea aceea: Ahab.
Daca Israel era un popor ca oricare altele, atunci lucrurile stateau altfel. Dar Israel era poporul lui Dumnezeu. Era deoasebit de toate celelalte. Si Dumnezeu nu dorete sa aiba un popor care sa aiureasca si sa duca dupa invataturi care-i duc la moarte. Era lege in Israel ca nimeni sa nu se inchine unui alt Dumnezeu. Daca cineva vroia sa se inchine unui alt zeu dintr-o tara pagana din imprejurimi, nu se putea duce el in tara aceea sa se inchine linistit? Pentru ce sa distruga un popor intreg? Dumnezeu este si bun, dar si drept in acelasi timp. Nu putem sa facem tot ce vrem. Ca si astazi, dealtfel. Cine nesocoteste pe fata pe Dumnezeu, nu va scapa nepedepsit. mai rau, copii acestora vor mosteni caracterul slab al parintilor lor.
Ilie s-a rugat sa nu plua 3 ani, si nu a plouat. pentru ca poporul s avada ca Dumnezeu exista cu adevarat si ca El este preocupat de viata poporului Sau, chiar daca poporul o luase la vale pe plan spiritual. Din pricina aceasta toata tara suferea pe toate planurile: spiritual, economic, politic, etc.
Oamenii trebuie sa stie ca ploaia nu cade pe pamant asa de la sine. Circuitul apei in natura nu este de la sine. Omul are si partea lui de munca in privinta vietii pe pamant: pregateste terenul, seamana graul, si apoi... asteapta. Daca Dumnezeu nu da ploaie, bobul de grau ramane acolo si nu creste; pentru ca Dumnezeu face sa creasca.
Ca si pe vremuri, este seceta si astazi -seceta spirituala. cautam apa pentru suflet si nu o gasim. Il invinovatim pe Dumnezeu pentru relele si lipsurile de care avem parte. Pacatul intuneca priceperea si ratiunea. Asa procedam de obicei: facem raul si apoi cautam sa ne scuzam invinovatind pe altii si chiar pe Dumnezeu.
Poate sa faca omul ce-o vrea; el nu va fi fericit cat timp nu va cauta pe Dumnezeu, si nu va cauta sa inteleaga pe Acela care Singur ne-a dat viata si ne-o intretine.
Repet: nu avem de ales. Daca vrem sa fim fericiti trebuie sa cautam pe Dumnezeu; daca nu, vom trai toata viata nefericiti, iar la final vom fi judecati ca niste lenesi care n-au cautat nici binele lor, nici al semenilor lor. Oare sa fim noi dusmani ai lui Dumnezeu toata viata noastra? La ce folos? Mai pe urma si diavolul si ingerii lui vor da dreptate lui Dumnezeu, dar va fi prea tarziu. Sa nu fie tarziu nici la noi.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Si tu il cunosti? Sa imi arati si mie o poza cu el.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Asta e tare.Tu vrei sa zici ca e bine sa omori pentru zeul tau?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

"Asta e tare.Tu vrei sa zici ca e bine sa omori pentru zeul tau?"
În contextul VREMII, Ilie a procedat bine. În toate vremurile răufăcătorii au fost condamnați. Sau nu ar fi trebuit?

"Si tu il cunosti? Sa imi arati si mie o poza cu el."
"15. Fiindca n-ati vazut niciun chip in ziua cand v-a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheati cu luare aminte asupra sufletelor voastre,

16. ca nu cumva sa va stricati si sa va faceti un chip cioplit sau o infatisare a vreunui idol sau chipul vreunui om..."(Deuteronom.5:15,16)

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Deci.Esti de acord cu Ilie ca si-a ucis parintii.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Am zis eu ca il cunosc pe Ilie? Dar din auzite.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Si de ce pupati icoane si moaste?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Ilie nu și-a ucis părinții. Nici un profet sau prooroc nu și-a ucis părinții. De unde ai auzit așa ceva?
Când într-o demonstrație poporul Israel a văzut că preoții lui Baal nu sunt de la Dumnezeu, Ilie a spus poporului să ucidă pe acești preoți.
Biblia nu spune nimic despre părinții lui Ilie.
De aceea spun că Biblia trebuie citită de la început până la sfârșit.

Biblia interzice orice fel de închinare, in afară de cea a lui Dumnezeu. Închinarea la moaște, sfinți, oameni și îngeri, icoane și statui morți sau vii este condamnată de Dumnezeu. Numai lui Dumnezeu trebuie să ne închinăm.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

De la 1Împarati capitolul 17 și mai departe se vorbește despre viața lui Ilie.
Alte scrieri care incep cu expresii de felul "se vorbește că" nu sunt de la Dumnezeu ci născocite de la oameni care nu cunosc nici Scripturile și nici pe Dumnezeu.
https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/regi-1/17/

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Crezi ca in biblie se gasesc crimele tuturor sfintilor?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Fiecare se face răspunzător pentru păcatele sale.
Înaintea lui Dumnezeu nimeni nu poate arăta cu degetul pe celălalt, pentru că nimeni nu este fără prihană. Datoria mea este să-mi asigur propria mântuire.
Pe mine nu m-a făcut nimeni judecător.
Judecata între oameni, Dumnezeu a încredințat-o oamenilor legii; în ce privește mântuirea, El este Judecător.