| anonim_4396 a întrebat:

Ce a fost primadata pe pământ?

Oul sau găina?

De ce în Biblie nu spune nimic despre apariția dinozauilor?

Daca Dumnezeu a creat prima data pe Adam și Eva cum se explica ca înainte de a fi iei au existat dinozauri?

Și cum a apărut Dumnezeu? Dacă el a creat lumea?

Vreau răspunsuri logice.
Nu vreau sa aud (crede, nu cerceta)

78 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In primul rand ai pus intrebari la sectiunea RELIGIE deci vei primii raspunsuri bazate pe Biblie sau alte carti religioase.
In al doilea rand DACA citeai Biblia aflai ca prima a fost GAINA si apoi oul. Dumnezeu a creat animalele care au facut pui (oua).
Daca citeai NOILE variante de aparitia vietii pe pamant dezvoltate de "oamenii de stiinta' AFLAI ca TOATE fiintele vii au aparut IN ACELASI TIMP sau perioada, nu cum se spunea mai demult pe epoci DE AICI REIESE ca si dinozaurii au fost contemportani cu oamenii.
De ce nu scrie in Biblie despre dinozauri, fiindca acestia au fost produse genetice facute de OAMENI (cum se incearca si acum) iar Dumnezeu i-a distrus la potop.
Dumnezeu este o entitate care exista dinainte de aparitia universului, materiei, timpului, spatiului, vietii. Ce si cum, nimeni nu stie, tot ce stim este ca EL este cel care a creat TOTUL.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Gaina e stra, stra, stra-nepotata, fara numar, a dinozaurului

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Cine l-a creat pe fluture?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Asta au spus-o niste handicapati iar tu ca un adevarat imitator crezi ce spun ei. Or fi fost unii dintre voi pe acolo cand s-au facut gainile din dinozauri dar mai citeste noile teorii privind aparitia vietii pe pamant, teoriile voastre, nu ale mele.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Un "om de stiinta" ateu. rolling on the floor E bine sau am gresit? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Inapoiatule rolling on the floor Se zice 'Persoane cu dizabilitati'

| DeathIncarnate a răspuns:

Oul(zic eu).

Ce rost ar avea sa descrie dinozaurii din moment ce n-ar atrage atentia masei pupatorilor de moaste?happy

Cica a dat un fail Dumnezeu legat de subiectul dinozaurilor, de asta l-a facut pe Adam si dupa pe Eva.

Dumnezeu a aparut din dorinta umanitatii de a crede in ceva, din frica de moarte si pentru a mai umaniza intr-o oarecare masura fenomenul de *moarte* spunand ca acolo ne asteapta Parintele/Creatorul si n-o sa fim singuri.
Frica ca dupa moarte nu mai exista nimic a facilitat crearea unui anumit *drum*(Rai/Iad) cum sa ajungi la unul din ele banuiesc ca deja stii>)

Din moment ce nu vrei sa auzi ultima fraza(aia spusa de tine), eu iti zic altceva>*Nu crede pana cu cercetezi*.

| RAY a răspuns:

Este pacat ca dupa o mie de ani de evul mediu Romania inca este acolo,oameni care sunt ignoranti,lipsiti de ratiune,logica,mincinosi,care lupta impotriva stiintei,dar,se folosesc de ia,este trist,in primul rand in biblie nu scrie nimic de gaini,danut sa imi dai versetul unde se pomeneste de asa ceva,in al dolea rand in biblie se vorbeste de niste balauri care sunt mentionati in mai multe mitologi, apare inclusiv in mitologia egipteana care e mult mai veche ca cea iudaica,creaturi de astea le vedem desenate si in pesteri nu ca ar fi existat atunci si ca erau un fel de interpretare a stramosilor nostri, cosmaruri sau fantezi umane, danut minte cum ca cica oameni de stiinta spun ca toate au aparut in acelasi timp gresit biblia afirma asta, evolutia spune ca animalele au aparut si au disparut, adam si eva este o legenda aleasa de catre crestini, sunt mai multe variante de geneza la evrei, inclusv in biblie sunt doua variante, biblia sa transmis oral apoi in scris unele variante dar erau mult mai multe

| RAY a răspuns:

| Steregoi si iisus a baut vin sectanctule, ce ai cu vinul? la voi cica iisus a facut must, cum blasfemati voi biblia

| GabiDumitrescu a răspuns:

Gaina de origine extraterestra. Sau gaina evoluata din alta specie care nastea pui vii pana la un anumit moment.
Biblia nu mentioneaza dinozaurii pentru ca nu era nevoie. Discutam de o carte de manipulat masele nu foarte educate, nu de un tratat exhaustiv de biologie.
Daca dumnezo' a creat... nu, sa fim seriosi. E suficient sa arunci o privire la partea cu geneza si o sa mori de ris. Conform pasajului respectiv, dumnezo' a facut pe adam si eva, care au avut baieti, care baieti au babardit la mama lor pana li s-a aplecat si s-au dus in satul vecin. Deci creatie, dumnezeu, adam, eva. Apoi apar copiii lor. Dupa care unul dintre ei e pedepsit sa se duca IN VECINI! Uite aici -
https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/4/
Cum ziceam mai sus... cineva inteligent s-a gindit cum sa faca sa controleze masele si a venit cu acest bau-bau pentru oamenii mari care uite ca inca functioneaza destul de bine dupa mai bine de doua milenii, cel putin in tari bananiere ca Romania.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dap, dupa ce l-a ucis pe Abel, Cain a emigrat si s-a casatorit cu o femeie din tara respectiva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Exact. Brusc a aparut o tara, unde pana atunci erau doar adam, eva, si astia doi.

| Goete a răspuns:

Oul, indiscutibil.
Dinozaurii deja aveau oua

| AC4S4 a răspuns:

"De ce în Biblie nu spune nimic despre apariția dinozauilor?" - Nu asta este scopul Bibliei.

"Daca Dumnezeu a creat prima data pe Adam și Eva" - Dumnezeu a creat oamenii dupa ce a creat animalele.

"Și cum a apărut Dumnezeu? Dacă el a creat lumea?" - Raspunsul logic este ca nu a aparut. A existat dintotdeauna.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ala nu e raspuns logic,ala e un raspuns ilogic, Și cum a apărut bau, bau =- Raspunsul logic este ca nu a aparut. A existat dintotdeauna.

ce rezolva asta cu adevarat? nimic, daca mereu vi cu acest raspuns nu rezolvi nimic, logic ar fi sa explica aparitia lui, cauza lui directa, cuvantul dintotdeauna nu explica nimic, dar exista dintotdeauna? ce inseamna dintotdeauna? poti dovedi ca exista asa ceva? timpul cum a aparut? daca dumnezeu nu are inceput cum putea sa existe in lipsa timpului =nu avea timp cand sa apara

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

"logic ar fi sa explica aparitia lui" - Nu pot sa explic aparitia lui Dumnezeu, nu a existat o aparitie, a existat mereu. Atat de greu e de inteles notiunea de infinit, nemarginit? Un elev de clasa a 11a, a 12a care a facut analiza matematica ar trebui sa inteleaga.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Deci sunt prost pentru ca nu cred ceea ce crezi tu, esti incredibil, te credeam mai iluminat la minte, zero sanse

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus ca esti prost si nu e vorba de credinta... notiuni precum infinit, nemarginit apartin de analiza matematica.
Am mai facut odata asemanarea asta. Daca vrei sa recunosc ca Dumnezeu are un inceput, trebuie sa-mi demonstrezi ca multimea numerelor reale are un inceput.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

. Daca vrei sa recunosc ca zeus,vampiri,varcolaci un inceput, trebuie sa-mi demonstrezi ca multimea numerelor reale are un inceput,ce sa iti dovedesc, eu nu am ce dovedi,tu afirmi ca exista tu dovedeste ca exista zeul, acum o bagi pe aia cu dar nu poti dovedi ca nu exista deci exista, cat de lipsit de logica suna, ce legatura au niste numere cu aparitia din nimic a unei divinitati care creaza totul din nimic, acele numere nu dovedesc zeii fictivi sau ca au existat dintodeauna

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Https://www.quora.com/Can-something-that-is-infinite-have-a-beginning

No. The examples given refer to numbers. But numbers do not exist. They are simply adjectives, not nouns. If I say, "Big", you will reply "Big what?".

If I say "Ten" then you will ask "Ten what?".

Ask a mathematician to show you "three". He will hold up three fingers". But he was not asked for fingers. When he removes the fingers then the adjective "three" also disappears.

The next mathematician writes a "3" but that is not a number, it is the symbol that represents a number. The Romans used the symbol III for three.

Mathematicians fool our little brains because they claim that numbers, which only exist as concepts or thoughts in our minds, actually have an independent reality of their own.

go out and try to find a "three" somewhere that is not attached to something that does exist.

Have you ever seen a number line? No. Number lines do not exist in the real world. If you want one then you must draw one. But you can only draw a line that has a certain length. It will never be infinite.

Mathematicians point out to space and say the line can go on forever. Ask them to draw that. Their line will not go very far in the real world.

The heart of the matter is that mathematicians do not operate in the real world. They operate in the realm of ideas. An idea has no physical reality. A number, because it does not exist, is not subject to the limitations of physics. Numbers are not subject to friction, pressure, humidity, cold, darkness, rain, wind, heat, gravity etc. All the nasty things that mess up our experiments. That is why no experiment can perfectly match the theoretical results predicted by the equation. No equation can fully consider every possible physical effect that is involved. Reality is simply too complex.

Mathematicians say their is an infinite number of numbers or points between any two points. This is only true in their minds, where a point has no width. Now let us descend from the exalted ivory tower of the pure mental realm of numbers and get our hands dirty in the real messy world that we actually live in. We find no skinny numbers that have no width. The smallest hing that we can find and reasonably work with is an atom. So let us put atoms into a line and sadly we find that they do have a width. So we can only get so many atoms between two points. Multi millions of atoms fit in a line that is a millimeter long. That is a lot, but nowhere near infinity. You can get smaller than an atom. Electrons are very close to having no width as we cannot determine how small they are. So we could get probably an infinite number of electrons into our millimeter line. But here messy reality steps in. Electrons carry an invisible, unknown something called charge. Like people carry an invisible, unknown something called personality. So put two electrons close together and they furiously repel each other.

So no, in the real world you cannot get an infinite amount of any objects to join together in a line.

Mathematicians say you can have an infinite number of points in a finite line. But they also say that a point has no size, no dimensions. Thus a point does not exist in the real world. So they have an infinity of non-existent points that represent non-existent numbers. Then they claim that is how the real world works.

Are we all that dumb?

They claim an imaginary number line can go to infinity as it moves away from the earth into deep space. Really. Have they been to the edge of the universe. Do they know if it in fact ends somewhere or maybe turns back like someone flying around the world. The time taken to get there would be so long that whatever was discovered there would be no use to us as we would all long be dead.

The answer is simple. In the real world there is no infinity. Infinity can never start and never stop. As such, nothing in our real world is infinite

Anything that starts is limited by its beginning and thus cannot be infinite.

Only something that never starts can never end. And you will not find that in the real world of three dimensional physics. Everything in our world starts, that is why we cannot understand infinity.

We place time in the fourth dimension.

We have no physical evidence of a fifth dimension. So that would be moving into spiritual realms.

But if you want infinity you are going to have to go to a dimension that is way beyond what we can imagine.

infinity can only be a property of a much higher dimension than what we humans can conceive of.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Vorbeam despre existenta a ceva dintotdeauna, tu spuneai ca e imposibil sa existe ceva dintotdeauna, negi notiuni precum infinitul. Te informezi de pe tot felul de forumuri si se vede ca nu ai fost atent la orele de matematica. O seara placuta sa ai.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Ai multi neuroni lipsa.
Tu nu faci de cat sa îl înlocuiești pe Dumnezeu cu teoria Bing-bang.
Spui că e stupid sa crezi ca Dumnezeu a creeat totul din nimic si ca e imposibil ca El sa existe din totdeauna, dar însăși teoria,, Bing-Bang are aceste actiuni, care tu le consideri prostii.
Esti amuzant de felul tău.
Ce om esti, ridiculizezi pe altii dar tu ai aceleași principii in actiunile aparitiei universului.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Alooooooooo copile de ce jignesti? ce big bang, eu vorbeam de dumnezeu, vezi ca a jigni este pacat crestine, sectanct ce esti, habar nu ai de propia ta biblie sectanctule, ma jignesti in spatele unui monitor jalnic

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

De fapt doar ti.am prezentat niste asocieri ale psihicului tău.
Deci nu te.am jignit.
Dacă spun că esti Nebun si Biblia o spune,deci nu te jignesc.
Dacă mă întrebi unde scrie ca esti nebun, înseamnă ca esti un om patetic, care încerca se demonstreze că ceva ce el nu cunoaște nu există.
Si ar fi bine să citești inainte.
Si daca vrei sunt dispus sa vorbim oricând față in față.
Si app, la ce am scris eu ai răspuns cu altceva, exact ca un copil de 5 ani când e prins că minte.
Dar totusi te trezesti tu sa vorbești despre inexistenta a ceva ce nu cunosti.
Si dacă îmi spui că te.am jignit, te rog sa mergi la psiholog sa iti confirme ca sun doar ramuri ale psihicului tău.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ajută oamenii din 18 Dec 2017

Ultima logare: 26 Feb 2019

Data naşterii: 17 Oct 1999

Din: Neamț

Genul: Masculin

Utilizator Senior

Online acum

te reprezinta locul de unde esti moldovene, pa ai ignorr

| AC4S4 a răspuns:

O sa recapitulez.
Persoana a intrebat cand a aparut Dumnezeu, eu am spus ca nu a aparut, ci a existat dintotdeauna. Tu ai intervenit si ai spus ca nu e logic, daca exista trebuie sa existe si un inceput. Nu era vorba ca daca exista sau nu, era vorba ca daca exista, trebuie sa aiba si un inceput (spuneai tu), ca nu ar fi logic sa existe dintotdeauna.

Intr-un fel e de inteles ca daca nu intelegi matematica sa te apuci sa spui ca nu e reala si ca e inventata de om. Matematica este peste tot.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Da man omul a inventat numerele,cine altcineva? omul a inventat si notiunea de infinit, dar, matematica e ceva exact, cum de ti a dat seama omul sa inventeze numere sau sa descopere matematica e un mister asa si limbajul, scrisul e ceva inventat de om, intram pe taramuri necunoscute, pline de mister, intrebarea era despre gaina si ouale ei atat, am putea sa discutam mii de ani despre notiunea de divinitate sau infinit

| Steregoi a răspuns:

Nu spune despre toate animalele despre dinozauri pentru ca erau animale obisnuite doar ca ceva mai mari. Biblia nu e o carte de zoologie.

Dumnezeu nu are inceput.

| Steregoi a răspuns:

Nu spune despre toate animalele despre dinozauri pentru ca erau animale obisnuite doar ca ceva mai mari. Biblia nu e o carte de zoologie.

Dumnezeu nu are inceput si deci nu intra in discutie cum a aparut pentru ca e dintotdeauna sau vesnic. Timpul se scurge liniar si nu ciclic. Prezentul nu se va repeta niciodata. Nu exista infinit cauze.

| Mircea08 a răspuns:

Dumnezeu a creat animalele, printre care si gaina si cocosul, deci la inceput a fost gaina.
Biblia nu este carte de istorie si nu are rolul de a informa pe oameni cu lux de amanunte ce a fost si ce nu a fost pe pamant sau in univers. Nici stiinta nu le spune pe toate si asta pentru ca nu le stie. Istoria este o culegere de presupuneri nu o stiinta exacta. In legatura cu "crede si nu cerceta " un crestin adevarat va spune :
"Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun." (1Tes.5:21)
Pot si eu sa pun o intrebare? - De unde stiu oamenii se stiinta ce a fost inainte ca sa apara omul educat, singurul care putea sa spuna ce era si ce nu in timpul vietii lui?

| Irinel15123532 a răspuns:

1. Prima data a fost creat animalul, adica gaina... nu vad importanta acestei intrebari, dar ma rog.
2. Nu scrie, dar sunt cateva scrieri despre animale bizare care ar putea fi, cum ar fi sfantul Gheorghe si balaurul.
3. Se vede ca nu ai studiat sfintele scripturi, omul a fost creat in ziua a 6a, animalele existau deja. Trebuia doar sa citesti prima pagina din biblie, geneza, si ai fi aflat.
4. Domnul nu are un inceput, este vesnic, nu are un inceput in timp pentru ca El este creatorul, Domnul nu este limitat de nici un fel de timp sau spatiu.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

4. Domnul nu are un inceput, este vesnic, nu are un inceput in timp pentru ca El este creatorul, Domnul nu este limitat de nici un fel de timp sau spatiu.

cum putea aparea in lipsa timpului si a spatiului?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Salut Ray. La fel de greu este si pentru tine sa demonstrezi ca El nu a fost din totdeauna.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Exact, in Biblie Domnul este prezentat ca fiind in afara timpului ''Pentru Domnul 1 zi este ca 1000 de ani si 1000 de ani sunt ca 1 zi'' Dumnezeu este transcendent, este in afara spatiului si a timpului, nu are un inceput si nu are sfarsit, cunoaste viitorul si se spune ca El vede toata istoria omenirii in acelasi timp, El vedea si pe Hristos pe cruce si vedea si consecintele acelui act si in viitor. Depaseste intelegerea omeneasca si nu am putea niciodata sa explicam pe deplin asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Serios bogdan, fi serios,fac pariu ca si tu razi cand te citesti,la fel de greu e si pentru tine sa demonstrezi ca dragonul alb nu a existat dintodeauna, noi traim in realitate aici in realitate demonstrezi ceea ce exista nu ceea ce nu exista,lipsa orei de logica iti pune cuvantul observ, ca doar nu o sa ne pierdem timpul cu a demonstra ce nu exista nici nu ar avea sens, cum sa nu exista un minus, poti demonstra doar un plus, nu are sens e complet stupid sa gandesti asa, mai ales sa scrii ca cica e greu, demonstreaza-mi mie ca 6500 de zeii nu exista sau nu au existat dintodeauna e greu nu, cum a fi sa credem in tot ce nu s-a demonstrat ca nu exista, am avea toti mii de credinte false bazate pe nimic, tu care afirmi ai datoria sa dovedesti ceea ce afirmi sau tu afirmi de toate si nu poti dovedi nimic, cam aiurea nu, cum sa vb cu un om care imi spune dovedeste ca nu e adv ceva ca nu exista

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

...si daca citesti a doua pagina afli ca femeia a fost creata dupa ce au fost create animalele, iar barbatul inainte de asta.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Alooooooooo eu te am intrebat ceva omule, cum putea exista dumnezeu daca nu exista timp, nu intelegi, daca e in afara timpului nu poate afecta ceea ce contine timpul, si biblia demonstreaza ca dumnezeu asta e in timp nu in afara timpului

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

De fapt sunt doua variante ale genezi plus multe legende evreiesti

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Imi cer scuze, nu am inteles pe deplin intrebarea ta. Da este adevarat ca exista in timp, dar am vrut sa subliniez faptul ca nu este limitat de timp.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Acelasi basme, esti fara de speranta

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Vezi, asta e treaba cu religia. Nu sunt obligat sa demonstrez nimanui nimic despre existenta divina sau despre veridicitatea inclinatiei mele spirituale.
Dogma ma indeamna sa le vorbesc si celorlalti despre credinta mea, despre Hristos, deci cine are urechi de auzit sa auda si cine are ochi de vazut sa vada. Draga Ray tu incerci sa imi combati religia:

"cum putea aparea in lipsa timpului si a spatiului?''

Daca cineva vrea sa ne demonstreze ceva, tu esti acela.

Credinta de asta este credinta, sa crezi. Ca daca ai cerceta si ai teologa aia nu ar mai fi credinta, ar fi indoiala in inima ta fata de Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Stiu asta,credinta =inseamna a crede orbeste in ceva,fara vreo dovada,stiu asta,religile cum spui tu acolo sunt diferite, dar, biblic poti fi contrazis sa stii, insati dumnezeu spune ca el e singurul salvator si ca in afara de el numai exista nimeni, practic invalideaza crestinismul, tu ceea ce crezi nici macar biblic nu are o baza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite un raspuns logic : - tu esti dovada vie ca si prostii supravietuiesc? Fa, tampit-o, confuzi Biblia cu manualul de matematica si religia cu mecanica. Nu exista raspunsuri logice si verificabile in acest domeniu! Marea si singura calitate a lui Avraam a fost CREDINTA, adica A CREZUT IN D-ZEU fara dovezi - altfel ar fi plin paradisul de proaste si afurisite ca tine!
Biblia nu e manual de cosmologie si de biologie ca sa explice unei idioate ca tine cum au aparut dinozaurii si ce s-a intamplat cu ei. acolo sunt doar informatiile strict necesare sa-ti salvezi sufletul! Pe de alta parte de ce crezi ca ar putea intelege o proasta ca tine tainele universului. numai cateva capitole din fizica cuantica daca stau de vorba cu tine si deja ti-ai inghitit limba. Biblia a fost redactata pe vremea cand oamenii aveau extrem de putine cunostinte - cum se putea insera in ea cunostinte avansate despre atomi si biologie asa cum ceri tu si alti prosti! daca iti spun ca mai exista si alte culori afara de cele cunoscute de oameni poti tu sa -ti imaginezi cum arata? Te gandesti ca o vaca un an de zile ca tot nu intelegi cam cum arata. Ramai la telenovele si la farduri ca te depaseste altceva, vac-o!

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bun, îmi pare rău că am stârnit atâtea revolte rolling on the floor

Orice ați zice. Nu cred în Biblie! De fapt nu am crezut niciodată!
Ma puteți numai o nebuna însă nici voi nu aveți răspunsuri logice. Eu am vrut părerea voastră nu ceea ce se aude! (legende urbane!)

| AC4S4 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Atunci de ce mai pui o intrebare despre Dumnezeu? Cand pui o intrebare despre Dumnezeu sa te astepti sa primesti raspunsuri din Biblie.
Ai pus intrebarea doar pentru ca te crezi superioara si mai inteligenta decat noi, "medievalii crestini"?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru AC4S4):

Nu am vrut sa primesc răspunzi n'eapărat legate de biblie.
Biblia este o carte scrisă de mai mulți oameniii.

Prefer sa cred în mos Crăciun decât în prostiile inventate.

Mă deranjează faptul ca 'când pun întrebările despre biserica, Dumnezeu etc. Primesc același răspuns "crede nu cerceta"

Nu am crezut niciodată în bibile, Dumnezeu, biserica etc.
Cred în mine, cred ca atunci când zicem "doamne ajuta" de fapt ne încurajăm pe noi înșine.

Eu nu am găsit răspunsuri legate de bibile sau Dumnezeu pe internet de accea v-am întrebat pe voi.

| AC4S4 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

1. Nimeni nu ti-a raspuns cu "crede, nu cerceta".
2. De unde vrei sa ti se raspunda daca intrebi despre Biblie si Dumnezeu? Din manualul de istorie?
3. Pe nimeni de aici nu intereseaza in ce crezi tu. Ai pus pur si simplu intrebarea ca apoi sa spui "eu nu cred in X ci cred in Y"?

Nu mai fiti ipocriti, oameni buni.
Pe de-o parte sustineti ca toata lumea sa creada in ce vrea, ca respectati pe toti, dar pe de alta parte va bateti joc si jigniti crezurile altora.

Nu cred ca ai citit vreodata Biblia ca sa vorbesti despre continutul ei. Mai era un ateu pe site care spunea ca le are cu Biblia ca a studiat-o si ca a citit-o, dar nu avea habar despre ce este in ea. Faptul ca ati citit cateva versete de pe site-uri ateiste nu inseamna ca ati citit Biblia.

Uite un video: https://www.youtube.com/watch?v=jlNBRcNwy3E
Fata roscata de acolo se da in video foarte marinimoasa si ca se simte prost cand spune lucruri rautacioase credinciosilor, dar are un canal de Youtube (JaclynGlenn) care este dedicat batjocorii crestinilor (in special) si a musulmanilor.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu man vorbeam de existenta zeului tau, dar, tu te ai bagat pe matematica, stai ca asa putem dovedi orice, dar, nu putem ce nu iti convine, dovedeste doar ce iti convine tie, fix zeul tau, nu cumva sa fie alt zeu, noi discutam de zeul tau copiat din mitologia Canaan
https://en.wikipedia.org/wiki/El_(deity)
EL care pentru evrei e iahve da zeul evreu al razboiului sau Cronus wow ce te copy paste sau iisus care e nascut dintr o virgina = mitrha, face miracole, moare si invie a treia zi cool, eu de asta vorbesc de basme evreiesti, crestine, matematica nu dovedeste zeii fictivi evreiesti, matematica este ceva inventat de om, omul s-a gandit ca poate exista ceva infinit, dar totul are un inceput zero este cifra cea mai mica, ala e inceputul

| Steregoi a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Tu nu accepti raspunsuri logice ci ilogice.

| DanyDav a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Este logic ce spui, nu crezi in ceva ce nu intelegi, biblia este scrisa in pilde, pilde care au la baza teorii complexe, nu trebuie sa luam motamo ce citim acolo.
Ai mult de citit pe langa biblie pentru trage o concluzie finala si cu cat studiezi mai mult problema cu atat intelegi cat de putin adevar cunoastem. Te-ai intrebat vreodata, nu cumva exista mai multe dimensiuni, si noi o cunoastem doar pe asta de pe canalul nostru, exact ca la tv. multe programe pe frecvente diferite intr-un singur tv.
Asa de inceput iti recomand spre exemplu sa citesti tablele lui toth atlantul, cabalah iarasi sunt o serie de scrieri pline de secrete, care au revolutionat stiinta si tehnologia Nicolae Tesla este unul care a reusit sa descifreze ceva, si nu numai, informatii despre adeneul uman pe care credeam ca s-au descoperit acum se regasesc acolo dar bine codate. Acum intrebarea este de unde provin aceste scripturi care de fapt au fost adevaratul motiv al cruciadelor, si cine a stiut atat de multe si de ce sunt pastrate cu atata sfintenie aceste secrete doar asa zisa elita are cu adevarat acces la ele. Mihai Eminescu ne sugereaza ceva in Sarmanul Dionisie, dar si Eminescu a studiat la randul lui, si in biblie gasim aluzii.
In concluzie dupa ce stuziezi mai multe surse de valoare, astet parerea ta.
Succes!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu o sa iti spun crede si nu cerceta. O sa iti spun doar cerceteaza deoarece habar nu ai cum se deschide Biblia, dar totusi pui intrebari care creeaza intriga.

Tin sa iti spun ca in Biblie, in vechiul testament exista aproximativ 30 de referiri la "dinozauri", folosind cuvantul ebraic tanniyn, sau balaur. Cuvantul dinozaur a fost inventat mult mai tarziu.

Nu se pune mult accent pe dinozauri deoarece Biblia este o carte despre cultul lui Dumnezeu si nu o carte despre paleontologie.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Vrei raspunsuri "logice" nu vrei tampenii religioase
DAR
spui ca "in biblie nu spune nimic de dinozauri" si apoi dovedesti negru pe alb cu celelalte intrebari ca esti religios si ca poate, poate vrei sa iesi din religie

oul a fost inainte de gaina, din cauza ca, gaina se trage din dinozauri care se inmulteau prin oua, in biblie nu scrie nimic de dinozauri, GHINION, vrei o explicatie logica sau vrei NUMAI ce scrie in biblie?

daca D-zeu a creeat Adam si Eva, atunci nu au existat dinozauri, NU CREZI?!? daca au existat dinozauri atunci nu a fost nici un Adam si Eva... una exclude pe cealalta, asa ca ori accepti una, ori alta, E NUMAI DECIZIA TA, eu nu pot sa iti bag pe gat ce cred eu, si daca cineva ar incerca ar trebui sa il trimiti la plimbare

de unde a aparut D-zeu daca a creeat lumea? asta e cea mai TARE INTREBARE, inseamna ca esti om, care creat de D-zeu sau nu, iti folosesti inteligenta, logica si curiozitatea, care, ar trebui bagate pana sus oricarui preot care zice "crede si nu cerceta", pentru ca conform propriei lui religii, daca D-zeu a creeat omul atunci tot el i-a dat inteligenta, logica si curiozitate... NU?!?

intrebarea asta nu are raspuns, si e pe langa alte intrebari, cum ar fi, ce a fost inainte de big-bang, de unde a aparut big-bang-ul, cine sau ce a creeat cuantumul spatiu-timp in care traim si care e dovedit negru pe alb ca exista, de teoria relativitatii extinse

TOTUSI, la intrebarea asta ai o solutie muuuult mai buna decat TPU, si anume: te duci la un preot si il intrebi:
Și cum a apărut Dumnezeu? Dacă el a creat lumea?
dupa care NU il lasi sa o dea pe credinta, si alte balarii (crede, nu cerceta) si ii ceri un raspuns logic si clar, MOR de curiozitate ce o sa faca big grin

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

PS si prima intrebare e foarte tare pentru un preot, exact asa:
daca biblia nu spune nimic de dinozauri, atunci ce a fost mai intai, oul sau gaina?

si inca o data, un preot o sa o dea pe credinta, si poti sa i-o tai RAU: daca m-a facut D-zeu, atunci tot el mi-a dat inteligenta si curiozitate, deci tu imi spui ca nu ar trebui sa le folosesc si sa cred nu sa cercetez... DE CE?!? CINE ESTI TU SA IMI INTERZICI UN DAR DE LA D-ZEU?!?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Dumnezeu spune ca a creeat toate fiarele pământului, toate fiarele apelor ai toate zburatoarele si toate târâtoarele.
Daca ar fi insirat Dumnezeu in Biblie fiecare specie.
Ar fi omul mai aproape de Mântuire?
Dacă crezi in Big - Bang, de ce esti nechibzuit si crezi că ceva nu poate exista din totdeauna?
Ateismul aduce explicatii rationale pentru orice.
Dar ei doar pretind ca au ratiune.
Faptul ca Dumnezeu există din totdeauna este irational, deci fals in gândirea lor.
Amuzant.
Pai teoria Big -bang spune ca a fost o acumulare de energie care a, adus la asa zisa explozie.
Originea energiilor nu se cunoaste in prezent.
Dar există 3 răspunsuri necontestabile.
Energiile erau din totdeauna,deci nu poate contrazice nimeni ca Dumnezeu nu există din totdeauna.
Energiile au apărut din nimic, si acest fapt e irational, deja isi arata prostia ridiculizând crestinii, când ei au aceeasi ratiune dar cred in altceva.
energiile au apărut din ceva.
Dar următoarea întrebare va fi pusă,, de unde acel ceva"
Si vei ajunge iar la primele două variante.
Am arătat ca Bing - bang e fals si de aici se dizolva si teoria evolutionismului.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Te contrazici singur si bati campii serios, imi pare rau ca iti spun
1. D-zeu a creeat lumea intr-o saptamana, insa lumea e asta in care traim, nu pomeneste nimic de univers, galaxii, planete, etc.
2. asta s-a intamplat CONFORM BIBLIEI acum 6mii de ani

tu in schimb folosesti ACCEPTI si folosesti teoriile existente ca sa dovedesti ca exista D-zeu, ei bine, eu nu contest absoult ca exista (mi s-au intampat lucrui... MIE, personal, insa dat fiind ca pentru altii ar fi doar o poveste, la fel ca restul, si nu am nici o intentie sa vorbesc despre asta)
DAR
CONTEST PANA LA DUMNEZEU, ca biblia, biserica si preotii ar fi cuvantul lui D-zeu!

mai ales cand in rrrominica se baga sute de milioane de euro in biserici si nici macar mii de euro in spitale, iar preotii se plimba in masini de ultimul lux angry

| Steregoi a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Apocalipsa 18:3, 13:"3. Pentru că din vinul aprinderii desfrânării ei au băut toate neamurile şi împăraţii pământului s-au desfrânat cu ea şi neguţătorii lumii din mulţimea desfătărilor ei s-au îmbogăţit. 13. Şi scorţişoară şi balsam şi mirodenii şi mir şi tămâie şi vin şi untdelemn şi făină de grâu curat şi grâu şi vite şi oi şi cai şi căruţe şi trupuri şi suflete de oameni."

| RaulAlmășan a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Pai faptul ca oamenii se folosesc de cuvântul Domnului pentru a strânge bogatii este scris si in Biblie.
Dacă oamenii se folosesc de Biblie ca să facă rău,nu înseamnă că Biblia este rea.
Si preotii sunt paraleli cu Biblia la fel si Dogmele bisericii ortodoxe si a,altora.
Nu inteleg faptul ca tu spui ca mă contrazic singur.
De ce spui asta?
Dumnezeul relatat de Biblie este real.
Pentru inteligenta oamenilor de atunci,Biblia este o carte complexă, care nu da nici o dovadă ca ea ar fi un fals.
Ani de zile oameni au căutat greșeli in Biblie, dar nu au găsit.
Biblia are si proorociri împlinite si proorociri care se vor împlini.
Conform oamenilor de știință, Biblia a fost scrisă de niste ciobani.
In ziua de azi, cu atâta tehnologie si atâtea scoli sunt ciobani analfabeti.
Gandeste-te ca acum 4000 de ani nu era tehnologia si scolile de astăzi.
Dar niste ciobani au reusit sa scrie o carte asa complexă.
Si daca niste oameni fac greșeli folosind Biblia nu înseamnă că aceasta ar fi falsă.
Fiecare om e liber să facă ce crede el pe Pământ.
Dar toate lucrurile au un preț.
Si un exemplu, In Vatican este Biblioteca cu zeci de mii de manuscrise interzise nouă,doar Papa are voie.
Scepticii spun ca acolo au dovezi ca nu există Dumnezeu.
Dar logic vorbind este fals.
O religie cu o putere asa mare precum Catolicismul,nu ar permite sa aibă un punct vulnerabil de necontestat.
Si ar fi ars acele dovezi cu siguranță.
Fiindcă din moment ce au fraierit multi oameni, denotă că nu sunt prosti, si nimeni nu ar lăsa sa existe acele dovezi.
Dar faptul ca acele manuscrise sunt interzise, iti poate pune semne de întrebare că există ceva.
Si Religia catolică a spus Ca Biblia nu e bună, cu ce scop vor să isi faca adeptii sa creadă ca nu e bună?
In nici un caz nu vor sa ii ducă spre mântuire.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ce biblie a fost scrisa acum 4000 de ani baiete?

evrei au scris basmul lor din multe alte basme au ales si ei ce au avut chef, crestini au scris varianta lor acum 2018 de ani de catre 4 anonimi dupa moartea lui iisus, aia 4 au scris in limba greaca si nu erau ciobani, biserica crestina a ales dintre multe variante doar ce lea placut lor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Eu am dat un timp simbolic.
In crestinism au fost alese doar cartile care nu erau eretice.
Dacă eu mă apuc acum sa scriu o carte de medicina, iar in urma cercetărilor iese ca am scris tâmpenii, nu înseamnă că medicina e gresita, si ca aleg doar ce vor ei in medicina.
Înseamnă că ceea ce am scris eu e gresit.
Pricepi?

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Alooo eu vorbesc despre iahve acum, eu macar am bunul simt sa ma documentez despre biblie inainte sa afirm ceva, in crestinism au fost alese doar ceea ce sa vrut, mult din ele au fost modificate, tu crezi ca atunci exista xerox, exista erori de traducere, mai ales ca e din limba ebraica si din limba greaca, nu compara stiinta cu biblia, biblia nu este o carte de stiinta nici nu se vrea a fi, biblia era legatura intre iahve si poporul lui, macar atat stii, citeste biblia cand mai vb cu mine

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Steregoi):

Blablabla
si care e punctul tau foarte exact?!?
ca citatul din biblie nu numai ca nu imi spune nimic, dar chiar daca ar spune ceva, e prea greu de descifrat, nu stiu limbajul, asa ca, daca, chiar ai un punct de spus, te rog sa traduci!

| Steregoi a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Desfatarile adica masinile de lux ale popilor nu sunt o dovada pentru inexistenta Lui Dumnezeu.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Steregoi):

Corect
dar
CAND A FOST ASTA SUBIECTUL?!?
era vorba ca nu cred in biserica si in popi
iar masinile de lux sunt o dovada categorica, ca nu merita crezut in biserica si popi

| Steregoi a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Gandesti eronat. Biblia ii incrimineaza pe popi. Tu confunzi credinta cu popii. Credinta despre Dumnezeu nu are nici o legatura cu popii cu luxul lor. Ai dat un argument invalid.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Steregoi):

Sigur ca da, EU confund credinta, daaaaa, unde balarii am zis eu ceva impotriva credintei?!?
e clar ca esti religios, asa ca TOT ce spune cineva ne-religios e invalid
si vii si cu argumente rozbonbon cu picatele in rozmarin, asa ca hai sa incercam sa punem lucrurile unde trebuie:
1. BIBLIA A FOST **FACUTA** DE POPI, nu de D-zeu
2. nu vorbeam DELOC de credinta, vorbeam de popi, biserica si religie... toate astea 3 sunt un nimic fara biblie, asa ca mi se rupe in paispe ce crezi tu ca scrie in biblie anti-popi si mai ales cat de tare crezi tu ca daca dai asta ca argument, o sa castigi disputa, si eu o sa iubesc biblia la fel ca tine

asa ca imi cer scuze ca m-am legat de biblia ta cea multpreaiubita si multpreastimata... si IMI PARE RAU PENTRU TINE, pentru ca:

TU CONFUNZI BIBLIA CU, CREDINTA!

| Steregoi a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Crezi ce vrei.

Ce logica ar avea sa scrie popii o Biblie unde serviciul lor preotesc este desfiintat pe Pamant si unde sunt condamnati pentru lux nerusinat in timp ce turma sufera?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Steregoi):

ESTI TOTAL DUS!
DACA NU E SCRISA DE POPI, **ATUNCI DE CINE?!?**
nu imi spune, e scrisa de, D-zeu, NU?

ce logica are? FOARTE SIMPLU:
A FOST SCISA DE POPI ca sa LEGITIMEZE si sa faca o fundatie religiei lor AMARATE

deci, multumesc, eu cred ce vad si ce MA DOCUMENTEZI

TU esti esti ala care crede ce vrea

iti doresc o viata frumoasa, ca rob a lui D-zeu!

| unvecin a răspuns:

Din punctul meu de vedere, întrebările de mai sus au un numitor comun: Geneza. Și felul în care citim cărțile lui Moise.

Răspunsurile pot varia în funcție de ce anume considerăm credibil. Pentru mine cărțile lui Moise sunt credibile pentru că Iisus le-a luat ca atare. Nu zice nicăieri că Moise ar fi scris povești acolo, dimpotrivă preia cele spuse de el și face aplicații (de exemplu, când zice că în timpul din urmă oamenii vor fi ca înainte de potop).

Tot El, într-o pildă spune: Au pe Moise și pe proroci, dacă nu îi crede pe ei, nu vor crede nici dacă ar învia cineva din morți. Și exact așa s-a întâmplat. Coincidență de nume (cu cel din pildă): Lazăr a fost înviat de Iisus, dar cine n-a vrut să creadă a continuat în a-L respinge pe El și mesajul Lui.

Și după Înviere, Iisus a continuat să predice din Vechiul Testament și din cărțile lui Moise. Vezi discuția cu ucenicii spre Emaus.

După Biblie:
Găina.

Dinozaurii: se includ în animalele terestre, sunt multe animale care nu sunt menționate pe nume.

După Biblie, animalele au fost create în aceeași săptămână cu Adam și Eva. Și nu găsești vreo dovadă în Biblie că au existat pe planeta noastră viețuitoare anterior săptămânii creației, ci doar că planeta era pustie și goală, acoperită cu ape.

Dumnezeu e veșnic. Nu are început. Dar ar fi fost creat, cine L-ar fi creat?

Dacă nu ți se pare credibil, poți opta pentru alte surse. Majoritatea lumii o face. Doar că, din punctul meu de vedere, cu asta Îl respingi mai direct sau mai indirect pe Iisus. Deci nu poți să iei în serios creștinismul fără să ții cont de ce a zis Iisus.

Știu că un mesaj de genul ăsta e rețeta simplă să fii considerat nebun în zilele noastre. Dar în urma a ce am studiat nu văd decât aceste două opțiuni: fie iei în serios creștinismul și Biblia, fie le pui de o parte pe ambele. Cu persoanele din "zona gri" (care selectează după bunul plac părți din Biblie și care selectează după bunul plac părți din ce descopertă Știința) eu unul n-am reușit să am discuții productive. Cam toate se termină când omul îți spune: eu cred așa pentru că eu cred așa... și nu există niciun argument care m-ar convinge că partea pe care o elimin din Biblie e totuși de luat în seamă. Exact ce spunea Iisus: nici dacă ar învia cineva din morți...

Aaa, și din punctul meu de vedere îți trebuie infinit mai multă credință să poți accepta că nimicul a făcut totul. Că viața a apărut la întâmplare. Etc. happy

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Moise tia scris propia lui moarte, iisus nu a scris nimic, da-mi si mie ceva scris de iisus

| Subsemnatul123 a răspuns:

Biblia e o carte de povesti. Nu zic ca n-or exista vreun Dumnezeu (sau mai multi), dar ala din biblie sigur nu exista.

| Steregoi a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Vezi ca te vede Dumnezeul descris in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns:

Raspunde-ti singura la intrebari! Vad ca porti semnul Sfintei Cruci, iar asta insemna ca ti-ai asumat o anumita credinta, anume cea crestina, sau o porti doar ca accesoriu vestimentar? A fi crestin nu inseamna a ispiti sau provoca ci a cauta sa-ti raspunzi singur la anumite intrebari si prin studiu individual, adica prin cateheza.
Eu am fost ateu, dar port acum ca si tine semnul Sfintei Cruci, asta inseamna ca mi-am asumat si insusit constient credinta crestina si invatatura de credinta crestin-ortodoxa, adica m-am catehizat. In felul acesta se pot afla raspunsuri la multe intrebari si nelamuriri.

| REMiXDJ a răspuns:

Este o intreaga sa zicem filozofie aici.
1.Aceste nume ca Dumnezeu, Allah, etc. functie de tara au aparut in trecut cand oamenii nu isi puteau explica anumite fenomene naturale ca fulgerele si meteoritii ca exemplu.
2.In trecut aceata planeta numita Terra a fost vizitata de 2 civilizatii extraterestre - iar oamenii primitivi de atunci de pe Pamant i-au venerat ca Zei si au desenat prin pesteri, pe pergamente, tablite, etc.
Deci aceste nume ca Dumnezeu, Allah, etc. sunt iluzii psihice create in subconstientul uman care cu timpul au devenit o intreaga mafie aparand mafia cultelor si a bisericilor - adica cei bogati ai tineau in lesa pe prosti prin indoctrinarea cu cai verzi pe pereti gen religiile de tot felul.
3.Omul nu se trage din maimuta cum a spus imbecilul ala de DARWIN (1809 - 1882) un englez tampit care hahar nu avea pe ce lume traieste la acei ani in perioada 1809 - 1882.
4.Omul pe aceasta planeta este produsul unei civilizatii sa zicem cu ghilimele extratereste, care ei sunt parintii nostri.Aceasta civilizatie este foarte veche si face calatorii in Univers cautand si populand unele planete unde viata poate evolua neinfluentata de alti factori externi naturali sau artificiali.Aceasta civilizatie face asta in speranta ca v-a gasi un raspuns la anumite mistere din Univers pe care nici ei nu le-au aflat, inca le cauta si de aceea fac aceste sa zicem experimente planetare in speranta ca una din planetele populate cu fiinte ca si ei poate v-a descoperi prin evolutie ceva nou. Undeva acea informatie cu Arca lui Noe este adevarata - arca lui Noe fiind de fapt o nava extraterestra care a populat aceara planeta cu fiinte si plante si prin anumite proceduri spatiale au pus in miscare pe Pamant minimum de conditii propice vietii.
5. Teoria lui Einstein este o prostie E=MC la patrat.Acest prost cu aceasta idiotenie a dat omenirea in urma cu 500 de ani deoarece ce a sustinut acest fraier nu are nici un suport cu ce se intampla de fapt in Univers in real nu in visele lui cum ar vrea sa fie si cum credea el ca e Universul la acea vreme cand traia.Si Eminescu in poezia - LA STEAUA - la trantit la pamant pe acest Einstein desfiintandu-l de tot.Prostia lui Einstein ca daca zbori cu viteze apropiate de viteza luminii imbatranesti mai greu este o alta prostie gen basme pentru copii.In Univers timpul biologic sa zicem de imbatranire a elementelor(si omul tot din elemente este compus) este acelasi functie de element(a se citi perioada de injumatatire a elementelor) si nu este imfluentat sub nici un fel cu ce viteza te deplasezi in Univers.
6.Maxim de viteza in Univers este viteza luminii de aproape 300.000 km/s - toate astea in masuratorile cu aparatele pamantenilor care sunt relative si nu pot fi considerate valabile la scara mare in tot Universul sa zicem ca o constanta - deci descoperirile si masuratorile sunt relative in timp.Materia sau nave spatiale de orice fel nu pot calatori cu viteza luminii - se pot apropia de ea intr-un anumit procent % dar nu poate fi atinsa sau depasita.
7.Nu exita Universuri Paralele, Gauri de Vierme, nu exista teleportare a materiei si in special teleportare a fiintelor vii, nu exista calatorii in trecut si viitor = toate acesta sunt basme, imaginatii de film si conceptii a unor scriitori SF care in mintea lor asa ar vrea sa fie sau asa ar vrea ei sa se intample ca sa fie bine la civilizatia umanta - insa in realitate in real in Univers lucrurile stau altfel - nimeni nu se intreaba de ce in Univers este frig la o temperatura de minus aproape - 300 grade! si nu este altfel.De ce este asa si nu altfel.(Cine stie raspunsul dau funda aici)
8.Nu exista legat de materie notiune de VESNIC. Tot ce este materie inclusiv Lumina la un moment dat moare din cauza notiunii de pierdere de energie la nivelul de baza cum al numesc oamenii - Atom-Electron-Proton (molecula, etc.) avand o caracterisca sa zicem ca viata legata de Timp. Elementele din Univers care au o structura Atom-Electron-Proton mai puternica cum ar fi Aurul, Wolframul, Titanul, etc. vor imbatrani mai greu, insa Omul care ste compus din elemente cu structuri foarte slabe ca Oxigenul, Apa, Calciul, Siliciu, etc. vor imbatrani mult mai repede - timpul de injumatatire este mai scurt si astfel functie de specie maxim de viata este 300 de ani(gen corbii, ciorile, etc.)
9. Aparitia asa numitei Constiinte la Materie este asa: Te Nasti Din Lumina, Te Transformi in Materie si Dobandesti Constiinta si te Intorci in Timp Inapoi de unde Ai Plecat. - Asta este valabil la orice fel de fiinta care evoluaza oriunde in Univers - se numeste Constiinta Materiei care functie de interactiunile din jur prinde Memorie, Acumuleaza Date, Evolueza = Dobandeste Constiinta.

| DanyDav a răspuns:

Am citit o mica pilda, care pare sa fie un raspuns la intrebarea ta.
Am sa ti-o zic pe scurt si tu tragi concluzie.
Unui monarh, i-a incoltit in minte ideea de a scrie o care care sa cuprinda tot despre lume, univers, Dumnezeu. Si intr-o zi se plimba pe o plaja, to gandindu-se asa de unde sa inceapa si cum ar putea el face ce si-a propus, in plimbarea lui pe plaja, intalneste un copilas care cara apa din mare intr-o gropita sapata in nisip, si s-a oprit si il privea nedumerit de vrea sa faca de fapt, asa ca a decis sal intrebe.
-nu te supara copile, dar ce faci tu aici?
-mut marea aici in gropita mea, i-a raspuns copilul si a continuat sa alerge si sa aduca apa in pumni din mare spre gropita lui.
Cam asa si noi cu un creier mic si limitat, incercam sa intelegem intregul univers, si ne stresam ca nu reusin, dar avem noi oare calitatile necesare pentru al intelege?
Nu cumva asta este scopul pentru caare am fost plantati aici pe pamant unde ni s-a lasat sansa se ne dezvoltam singuri dar ghidati.
Suntem o plantatie? Daca da atunci mai bine intrebam gradinarul, ce se intampla cu noi dupa ce crestem.

| Anonim123i a răspuns:

1. Oul a apărut
2. Pentru că Biblia nu este atlas zoologic. Scopul Bibliei este ca noi să-l cunoaștem pe Dumnezeu. E posibil ca să fie la un moment dat menționat și despre dinozauri dar nu mai știu unde. Voi căuta și voi revenii cu un răspuns
3. Adam și Eva nu au fost primii, ci ultimii ca aceștia să nu ducă lipsă de absolut nimic
4. Dumnezeu nu a apărut. Dacă Dumnezeu ar apărea nu ar fi fost Dumnezeu, deoarece era limitat. Un Dumnezeu atotputernic nu poate fi limitat. Plus că El fiind Creatorul a făcut timpul. Deci ca un Creator al timpului nu poate fi supus timpului, deci nu are început, nu are sfârșit
5. Vorba,, crede și nu cerceta este greșită" Hristos spune,, CERCETAȚI SCRIPTURILE..."

| MisterE a răspuns:

Ce a fost primadata pe pământ?
>>> micro-organismele
ref: https://en.wikipedia.org/wiki/Earliest_known_life_forms
https://www.livescience.com/57942-what-was-first-life-on-earth.html

Oul sau găina?
>>> Daca te gandesti ca intai a fost reproducerea prin diviziunea celulara, inseamna ca intai a fost organismul, care la un moment-dat o mutatie a facut sa se reproduca altfel: cum se reproduc pestii - femeia imprastie ouale, iar masculul le fecundeaza (sunt moi, fara coaja).
ref: https://answersingenesis.org/......g-mammals/

De ce în Biblie nu spune nimic despre apariția dinozauilor?
ref:... Biblia nu e "Ghidul vietii pas-cu-pas dat de sus muritorilor". Biblia reprezinta cumulul intelepciunii oamenilor de-acum mii, sute de ani, pentru ca oamenii sa poata convietui fara sa se omoara si ucida, sa aiba o viata mult mai implinita decat duceau inainte, cat si ulterior folosita pentru a controla, manipula oamenii in scopul foloaselor personale sau colective (productivitate marita datorita armoniei marite). Sunt multe adevaruri in Biblie, insa si multe lucruri menite sa se plieze pe gandirea primitiva si limitata a cunoasterii oamenilor de-acum multe sute de ani, chiar peste o mie de ani in urma.

Daca Dumnezeu a creat prima data pe Adam și Eva cum se explica ca înainte de a fi iei au existat dinozauri?
>> Nu se explica pentru ca Biblia a fost creata de oameni prin prisma cunoasterii lor limitate, in diverse scopuri. Vezi ce-am zis la intrebarea anterioara.

Și cum a apărut Dumnezeu? Dacă el a creat lumea?
>>> Teologii zic ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, ca n-are un inceput, intrucat daca ar fi avut un inceput, ne-am intreba mereu "si pe el cine l-a creat? iar pe acela cine l-a creat, si tot asa."
Adevarul e mult mai complex decat puteau oamenii de-acum sute si mii de ani sa inteleaga, daramite sa proceseze si sa poata exista (si evolua) stiind acel adevar. Nici acum nu sunt oamenii pregatiti.

Vreau răspunsuri logice.
>> Logical enough for you?
Nu vreau sa aud (crede, nu cerceta)
>> Cerceteaza totul, crede in instinctul/intuitia ta si cauta in directia aia adevarul. Cine zice crede si nu cerceta, te vrea subjugat intereselor altcuiva, pe principiul: "Politicienii te vor prost", caci tara n-ar trebui sa te vrea prost, intrucat doar avand cetateni inteligenti, educati, bine pregatiti, poate exista bunastare, prosperitate si un avans constant cat mai mare al societatii.