| anonim_4396 a întrebat:

Ce a lasat in urma Iisus Hristos atat de important astfel incat intreaga lume considera nasterea sa ca fiind inceputul erei noastre? thinking este ceva ce oamenilor de rand le scapa si doar elitele au descoperit din invataturile sale? secrete nebanuite ce ar putea schimba lumea in ceva mai bun sau doar speranta de mai bine?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bullshit.

| sublime89 a răspuns:

A transmis un mesaj de pace, cel putin dupa ce scrie in biblie, si a fost popular cu oamenii de rand, simpli, saraci si usor de influentat si manipulat.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu cred ca "elitele " au descoperit ceva anume din invataturile sale.
Mesajul lui Iisus a fost clar, iarta si iubeste.
Simplitatea Sa, poate ajuta omul sa ajunga mai aproape de Dumnezeu, de aceea trebuie sa invatam din viata lui Iisus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-a lasat nimic in urma pentru ca nu a existat niciodata.

| usuk a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect de acord; BULLSHIT

| RaduMD a răspuns:

Invatatura lui Isus este exoterica si nu ezoterica, adica este accesibila oricui doreste sa o aprofundeze si nu doar vreunor "initiati".

Nimeni, niciun om nu si-a pus amprenta atat de mult pe cursul istoriei, asa cum a facut-o Isus. Cunosc doar doi oameni cu adevarat mari, care totusi nu au lasat posteritatii nimic scris: Socrate si Isus. Dintre ei doi, Isus a influentat urmasii sai mai mult si mai durabil decat a facut-o Socrate.
Iar cele trei lucruri pe care le-a lasat in urma Isus sunt: o invatatura, o institutie (Biserica) si o practica (Tainele).
Si Socrate, bazandu-se numai pe puterea exceptionala a mintii lui, ne-a lasat o invatatura demna de a fi aprofundata. Dar invatatura lui Socrate, desi de prima importanta pentru filozofi, nu prezinta acelasi interes pentru, sa zicem, sudori. Cu alte cuvinte, nu este o invatatura cu destinatie general umana.

Si Socrate, impreuna cu primii lui adepti, au lasat in urma lor institutii: Academia bunaoara. Dar activitatea lor a incetat la un moment dat, institutiile care isi spun, azi, "Academie" nu mai au nicio legatura cu Academia din vremea discipolilor lui Socrate. Dimpotriva, Biserica intemeiata de Isus dainuieste si nua avut niciodata expansiunea pe care o are acum.
In sfarsit, Socrate ne-a lasat si o practica. Se cheama "maieutica". E de mare folos unor oameni, spre exemplu celor care tin discursuri. Dar nu tuturor. Dimpotriva, din Tainele lasate de Isus pot trage folos toti.

| Mădă0611 a răspuns:

Speranta, multa speranta, şasă căruţe cu speranta, fiecare căruţă trasa de şasă cai frumoş. smug

| RandomDeTot a răspuns:

Pai Domnul Iisus ne-a lasat noua pacatosilor o sansa sa ajungem imparatia Lui mie m-i se pare destul important cat despre a doua intrebare mai bagat in ceata.

| ErrorFound a răspuns:

Bullshit, tot ce a predicat Iisus era cunoscut cu 6500 de ani inaintea sa, numai ca s-a pierdut.

| RaduMD a răspuns (pentru ErrorFound):

Pai, daca s-a pierdut, atunci de unde stii?

| ErrorFound a răspuns (pentru RaduMD):

Fiindca eu nu-s ca voi.