| Steregoi a întrebat:

Ce a mancat Adam pana ce Dumnezeu a terminat de facut gradina din Eden?

Facerea 2:5, 6:"5. Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ şi nu era nimeni ca să lucreze pământul.
6. Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului."

5 răspunsuri:
| BogdantheDreamer a răspuns:

6 Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului.
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
8. Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, şi a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
9. Şi a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuţi la vedere şi cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieţii şi pomul cunoştinţei binelui şi răului.

Imediat dupa suflarea vietii asupra omului Dumnezeu a pus si roade.

Rostul intrebari este a te indoi de intelepciunea divina?

| Steregoi explică (pentru BogdantheDreamer):

Adica Dumnezeu a intrat in criza de timp si s-a grabit sa faca gradina si pomii pentru ca stomacul lui Adam sa nu se strice din cauza foamei? De ce nu a facut Dumnezeu mai intai gradina, pomii si apoi pe Adam? Inseamna ca pomii aia au crescut si inflorit si fructificat in mai putin de o ora pentru ca stomacul lui Adam sa nu sufere.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Sa nu uitam ca Adam era haric. Nu era un om normal deoarece comunica direct cu Dumnezeu. Nu știm exact dacă foamea ar fi putut sa îl răpună. Iar mai apoi Iisus a zis: omul nu va trăii numai cu pâine cu cu fiecare cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.

| Romanul86 a răspuns:

Pe Adam l-a făcut în a șasea zi după ce a făcut toate pe Pământ.

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

Gradina nu era amenajata cand l-a facut Dumnezeu pe Adam.