| AvalohAlyn a întrebat:

Ce ajutor apreciati,de curiozitate,mai mult,psihologul sau preotul (duhovnicul)?
La cine ati apela daca ati avea probleme in viata,casnicie,familie,sanatate sufleteasca,psihica etc?

Preot duhovnic sau psiholog?
De ce?

Eu consider ca amandoi pot face treaba buna. Daca mergi si la psiholog si la preot poti obtine succes garantat si o viata mai buna, rezolvare in probleme.Preotul se ocupa de latura spirituala,sufleteasca,te formeaza in viata pe drumul lui Iisus Hristos si psihologul te ajuta dar asa mai cum sa zic,mai simplu,din punct de vedere lumesc,modern.
O ecuatie a mea favorita este asatonguereot+Psiholog=Succes,vindecare,rezolvarea problemelor de orice natura sufleteasca,spirituala, psihica.

Voi ce parere aveti?

20 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Cu un pic mai multa minte n-ai nevoie de niciunul.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Pentru problemele de timiditate,depresie, emotivitate, nervozitate sau un deces, Doamne fereste, la cine ai apela? La psiholog? Banuiesc ca tu da.Nu imi zice ca nu ai apela la nimeni.Nu e chiar asa.Un lucru in viata petrecut te poate marca destul de mult, iti poate taia pofta de viata.Si nu e usor si frumos. Oricum, nu-ti doresc sa ai depresie.Asa cum am avut eu si incerc sa o scot la liman.Si nici timiditate, emotivitate, asa cum am avut eu.laughing sau poate mai am, dar nu asa multa.
''Succesuri''

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu, eu as apela doar pentru hipnoza laughing, desi m-as putea hipnotiza singura, daca as avea stare, in rest, nu e nimic ce mintea ta nu poate rezolva, daca e sanatoasa, daca nu, e de mers la psihiatru, nu psiholog.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Pai pe mine cartile de psihologie, cele teologice si duhovnicesti si preotul m-au ajutat cel mai mult.Preotul duhovnic.Plus mersul la Biserica.Psihologul nu prea avea ''talent''. Bine nu iti trebuie talent,iti trebuie chemare,vocatie,aptitudini, cunostinte etc.
Uneori te afecteaza unele lucruri asa de tare incat mintea nu le poate rezolva, cedeti, mai ales daca esti un om timid, emotiv etc.Asta nu inseamna ca esti nebun sau dereglat.E o confuzie mare.In viitor o sa dispara asta. Exista boli gen schizofrenie,dementa etc in care nu mai ai discernamant,il vezi pe Michael Jackson pe pereti cantand Dirty Diana sau Beat it ( laughing)) si exista tulburari psihologice,sufletesti gen depresie,timiditate, emotivitate, mare necaz sufletesc sau psihic dupa un deces, divort etc.
Hipnoza? Du-te pe la Gog, castigatorul Romanii au Talent 2 sau pe la Carmen Harralaughing
Daca vrei apeleaza si la Mama Omida. Daca mai traiestelaughing

Sincer,mintea poate rezolva singura fara ajutorul unui alt om sau ceva psihoterapie sau ceva carte,sfat,idee, metoda de ajutor doar cand esti foarte puternic, ai si un gram de sansa si mai ales sunt imprejurarile favorabile, eu as zice ca si Dumnezeu conteaza, eu fiind crestin.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Exista boli gen schizofrenie, dementa etc in care nu mai ai discernamant, il vezi pe Michael Jackson pe pereti cantand Dirty Diana sau Beat it" - sau pe dumnezeu & co. (toti sfintii).

App, cartile "sfintilor parinti", sau cum ii numiti pe aia, fac mai mult rau decat bine.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Depinde de om, cum interpreteaza, cum intelege, cum traieste etc.Mie mi-au facut bine nu rau.Sunt unele carti frumoase,care te ajuta sa Il iubesti pe Dumnezeu, Hristos.Te ajuta sa fii un om mai bun, mai calm, mai linistit si sa iti traiesti viata mai ordonat, mai relaxat si mai intr-un mod mai iubitor/milostiv.Bineinteles unii ajung fanatici, habotnici, aici nu e bine.Dar trebuie sa stii ce si cum, sa stii cand sa te opresti si ce sa iei din ele.Ele ajuta clar.Cum ajuta si o carte de psihologie daca intelegi si iei ce-i bun din ea.happy Sunt carti extraordinare unele,crede-ma. Experiente,relatari, marturii, sfaturi, predici, conferinte.Foarte frumos.Dar nu tuturor le place.Trebuie sa ai si putina chemare.happy Ai inteles Mada?laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Bineinteles ca am inteles, dar parerea mea e aceeasi. tongue

| Alphawolf a răspuns:

Preotul este un psiholog amator, speculativ, pe cand psihologul are pregatire corespunzatoare in domeniu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu trebuie sa ai nici o pregatire in domeniul psihologiei pentru a inflori despre dumnezeu, voie divina, iertare, pace sufleteasca, ajutor divin. L-ai vazut pe Behehecali ce resemnat e cu puscaria, ca e voia lui dumnezeu?

| Alphawolf a răspuns (pentru Mădă0611):

Da asa este. Eu ma referam la faptul ca orice om care are putina experienta de viata cunoaste putina psihologie. Stii cum e, sfaturi "oricine" poate da. In cazul preotului e mai simplu, el nu prea are nevoie de experienta de viata, el vinde utopii la naivii care sunt dependenti de ele.
Behehecali e dus rau saracu', este resemnat de limita lui, il mustra constiinta mai ceva ca pe Alan sau Kira.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preotul este tapul negru adica dracu'! Numai dupa felul cum este costumat si ce barba are iti dai seama!

| Buresbista123 a răspuns:

Psihologul dupa mine e cu 10 clase peste nu te ia cu aberatii si te pune sa faci rugaciuni el se foloseste de realitate

| Mikhtarian a răspuns:

Parerea mea este ca amandoi sunt bine "pusi" in pozitia lor actuala.
La preot te duci daca te framanta ceva sentimental, in timp ce la pshiolog te duci daca ai ceva grav la cap.
Eu prefer preotul, caci imi ofera iubire si intelepciune, parerea mea personala.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Mikhtarian):

Habar nu ai ce e ala pshiholog, si totusi iti permiti sa-ti dai cu parerea, la pshiholog nu te duci daca ai ceva la cap

Răspuns utilizator avertizat
| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Ecuație! rolling on the floor
Preot+psiholog= boală psihică laughing

| AvalohAlyn explică (pentru Acidacetilsalicilic):

Nu neaparat.Cazurie de depresie, divort, certuri intre familii, prieteni, iubiti sunt si ele existente.Defapt astea sunt cele mai frecvente probleme.Sa nu uitam de depresie, tristete, frica, emotii, timiditate.Nu neaparat boala psihica.Boala psihica inseamna mai mult schizofrenie,dementa care se intalneste la batranete mai ales sau nu exista control,discernamant.
Boala psihica se mai numeste poate si boala sufleteasca. Oricum sunt multe categorii de boli psihice,tulburari psihice,probleme psihologice, cazuri sufletesti, probleme spirituale, etc.

Apropo, te pricepi mai bine la ecuatiei apei sau cea care se obtine H2SO4?laughing Sau a acidului acetilsalicilic? Ai auzit de acidul carboxiribonucleic?laughing

Deci lumea face o mare confuzie.Confunda si deseori numeste si nebun sau ciudat un om care are o problema psihologica,gen, timiditate, depresie, divort, deces etc.
Nu e unul si acelasi lucru.Am citit psihologie si inca o studiez si vreau sa o aprofundez.laughing

Ok.Sa ai o zi placuta, semnat acidul sulfuric.(o ironie inofensiva la nickul taulaughing )

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu m-am referit la combinația popă+psiholog că e nocivă laughing
Ai o problemă de "bibilică" când înlocuiești psihologul cu un popă al cărui scop e doar să cânte cântece religioase. De obicei un om cu probleme psihice e tratat de biserică posedat de diavol, fermecat, blestemat, etc. Deci?

| N1no a răspuns:

Da ai dreptate preot+pshiholog=succes.Dar prima data m-as duce la preot, sa citeasca haine(lucruri de ale mele)nu stiu daca stii de slujba asta.ASta aduce noroc(daca porti lucrurile dupa ce sunt citite de popa)bunastare si chesti din astea.