| StefanUrsake a întrebat:

Ce anume a schimbat Mahomed din ceea ce a spus Isus?

20 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sper sa nu gresesc, ca nu vreau sa jignesc un om consuderat de multi profet, dar Mahomed, pacea fie cu el, nu reda nimic din ce spune Isus, pe care il numeste Isa, el vorbeste despre Isus, dar nu il citeaza.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

De fapt, parti mari din Coran sunt Biblia repovestita pentru arabi.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Exact. Asta e de fapt Coranul, ce a inteles Mohamed, pacea fie cu el, din crestinism si iudaism, pe care de abia le distingea una de alta, cunoscute din auzite, caci era analfabet, si simplificate, adica vulgarizate, pentru arabi.

| Amely21 a răspuns:

Islamul nu crede in Dumnezeu( dumnezeul lor e allah) si nici in Domnul Isus ei nu cred...
Ei zic ca Allah a creat toate lucrurile

| Panamax a răspuns (pentru Amely21):

Mai informeaza-te.
Allah inseamna dumnezeul, si se refera exact la acelasi pacalici la care se inchina crestinii adica YHWH.

| AC4S4 a răspuns (pentru Panamax):

Ai citit Biblia si Coranul de afirmi asa ceva?

| Amely21 a răspuns (pentru Panamax):

Crestinii nu se inchina la asa ceva.
Crestinii se inchina la DUMNEZEU, singurul adevărat. la niciun yhwa
Si musulmanii nu cred nici macar in nasterea.lui Isus! Isus e doar un simplu proroc pentru ei
Nu Mântuitorul

| Panamax a răspuns (pentru Amely21):

Nu esti informata.
Numele zeului crestin este YHWH.
In Vechiul Testament apare de 6000 de ori.
A fost tradus eronat cu Domnul.
Nu te cearta popa daca cauti si tu pe internet YHWH.
Apoi cauta despre religiile avraamice si daca poti incearca sa nu mai votezi cu PSD.

| Panamax a răspuns (pentru AC4S4):

Coranul contine multe parti din Vechiul Testament.Il am in biblioteca.Am si uitat de el.Bibliile le-am aruncat.Erau pline de minciuni.Dar a trebuit sa le citesc ca sa-mi dau seama de asta.

| Amely21 a răspuns (pentru Panamax):

Tu de ce mai sarbatorești Craciunul atunci?( nașterea Domnului Isus) Du-te la musulmani, dacă nu crezi ce scrie in Biblie.
Iartă-mă, dar așa e.
La islamisti, Isus este mohamed. Deci tu crezi in mohamed si nu crezi in Isus?
Și oare cine a creat lumea? Mohamed? după tine așa

| AC4S4 a răspuns (pentru Panamax):

Si cand citesti despre dumnezeul din Coran si despre Cel din Biblie ti se pare ca e acelasi lucru?
"incearca sa nu mai votezi cu PSD." - Rasuna inteligenta din tine cand faci astfel de afirmatii, continua tot asa.

| RAY a răspuns (pentru Amely21):

Iahve este numele zeului vostru omule, ce dumnezeu, cuvantul dumnezeu poate insemna si zeus, cuvantul este este aberant, voi credeti in iahve si ca are un fiu care se numeste iisus

| Panamax a răspuns (pentru AC4S4):

Ca iti place sau nu, musulmanii il numesc Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov.
Nu intamplator se numesc religii Avraamice. Tine-o tot asa.

| Panamax a răspuns (pentru Amely21):

Zeul crestinilor este acelasi cu zeul evreilor si al musulmanilor.Ar trebui sa va invete asta la scoala.Nu intamplator se numesc religii Avraamice.
Ati trait in pestera pana acum?
Si zeul crestin n-a creeat nimic.A ucis cateva zeci de milioane de oameni si s-a dus naibii.Nu se mai stie nimic despre el.
Cat despre rahatul de Craciun este sarbatoare nationala.

| Amely21 a răspuns (pentru Panamax):

Tu ce crezi despre sfarsitul lumii de exemplu?

| Panamax a răspuns (pentru Amely21):

Cred ca ne vom autodistruge.
Nu avem nevoie de zei maniosi care sa faca asta.

| Amely21 a răspuns (pentru Panamax):

Dupa parerea ta, cum a aparut lumea, totul in jurul tău?

| Panamax a răspuns (pentru Amely21):

Suntem prea mici ca sa ne dam cu parerea.
Dar pot sa afirm cu certitudine ca Dumnezeul din Biblie nu are nicio legatura.
A fost unul dintre cei 200 de Elohimi care acum 29.000 de ani au venit pe planeta asta si au administrat anumite regiuni. Lumea ii numea zei.
Cel mai mic, si cel cu cele mai multe probleme psihice a fost YHWH, Domnul ostirilor, de profesie militar care a administrat poporul evreilor.
Ca apoi evreii au facut din tantar armasar este alta poveste.

| Amely21 a răspuns (pentru Panamax):

Biblia chiar e adevarata. e o carte cu evenimente care chiar s-au intamplat. Si scrie ca Dumnezeu a creat totul în jurul nostru. Tu cum crezi ca a putut sa apara lumea asa din senin?

| Panamax a răspuns (pentru Amely21):

Nu stiu cum a aparut, stiu doar ca nu a facut-o zeul biblic.