| ClauditaSmile a întrebat:

Ce ar fi daca Dumnezeu ar simtii durerea sufleteasca a intregii omenirii? Ce ar fi daca ar simtii durerea sufleteasca macar cat pentru un om? Stiu ca o sa spuneti ca Iisus a fost om si a simti durerea. Ar trebuii sa simta mult mai multa durere si sa inteleaga cum sa fi om, pentru ca Iisus atunci el sita ca o sa invieze si o sa fie din nou zeu.

13 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Constient sau inconstient, tu alegi sa simti acea durere emotionala.

| ClauditaSmile explică (pentru OOOLEOOO):

Este vorba sa simta Dumnezeu aceea durere.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ClauditaSmile):

Constiinta divina doarme.

| ClauditaSmile explică (pentru OOOLEOOO):

Sau nu exista!? Sau divinitatea nu exista?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ClauditaSmile):

Orce ai alege oricum tu ai dreptate.

| sublime89 a răspuns:

Daca ar simti-o, probabil ar face ceva sa-i ajute. Cum vedem ca nu face nimic, asta inseamna ca ori e un zeu nepasator, ori nu exista. A doua varianta mi se pare cea mai logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca putine persoane reusesc sa intre in contact cu propriul suflet, acesta este o particica din Dumnezeu.
Si simte totul.

| ClauditaSmile explică (pentru anonim_4396):

Este vorba sa simta Dumnezeu aceea durere. Nu prea cred ca simte. Daca ar simtii s-ar comporta altfel.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ClauditaSmile):

Daca ar exista. laughing

| ClauditaSmile explică (pentru Mădă0611):

Da, ai dreptate. Daca ar exista

| anonim_4396 a răspuns (pentru ClauditaSmile):

Noi suntem Dumnezeu si suntem interconectati ca intr-o retea.
Dar cand constiinta de sine este adormita nu ne putem da seama de acest fapt.
Este mult mai comod sa spunem "nu exista,nu se poate, etc" si sa dormim in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e.fa-l sa simta.rasuceste cutitul in ranule lui.da-i cu sare pe ele.sa vada el ce insamna sa suferi.ce stie el ce insamna sa ti se oreasca internetul? sa te certi cu mama? sa iei note slabe fiindca esti lenes ori prost? sigur ca da.

| SteinZer0 a răspuns:

Esti parte din "Dumnezeu". De ce n-ar simti-o?