| Shapeshifter a întrebat:

Ce-ar fi daca Dumnezeu exista cu adevarat, dar biblia si tot ce spune despre el sunt minciuni? Poate exista si nu-i pasa de noi, este asta o varianta?

8 răspunsuri:
| AnghelB a răspuns:

Ar trebui sa fim in stare sa intelegem ce este adevarat si ce nu.
Cine nu reuseste, poate deveni ateu oricand.

| Thunderstruck a răspuns:

Atunci exista un zeu de tip deist, care mi se pare mult mai logic decat unul descris de orice religie de-aici.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu cred ca ai inteles ce-am vrut sa zic, ce-i drept, nici nu m-am exprimat clar. Am vrut doar sa zic ca mie mi se pare mai logic un zeu deist decat unul teist, mie personal.Deci mai de graba as crede intr-un zeu deist decat unul teist (chiar daca nu as putea crede "de graba" intr-un zeu) laughing.

| Thunderstruck a răspuns:

Si tu sa ai o zi buna! :*

| AvalohAlyn a răspuns:

Cu ce scop sa creeze lumea si sa nu ii pese de ea?
Uite niste dovezi si argumente ca Dumnezeu are PERSONALITATE, VOINTA SI PUTERE!

http://www.everystudent.ro/cine/

http://www.everystudent.ro/cine2/

| Disharmony a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Şi ce dacă are personalitate, voinţă şi putere? Şi eu am toate ăstea, mai puţin putere fizică, şi totuşi nu-mi pasă de lume.

| mihaitaLGP a răspuns:

Este o varianta, dar una lipsita de logica.

Ce sanse mai erau sa credem in zei daca nu existau teorii religioase? Fie ei si abstracti?

Noi l-am creat pe Dumnezeu, nu el pe noi. Nimeni nu-l tine inchis in biserica si se foloseste de el.

| Calininio a răspuns:

Ar fi o varianta. Asta-i motivul pentru care nu-s ateu 100%. Pentru ca exista posibilitatea asta.