| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar fi daca in lume nu ar mai exista sistemul de guvernare de tip comunist, democratic, totalitarism, monarhism...si ar fi doar sistemul teocratic?

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| americanu00334567 a răspuns:

Nu cred

| IMINENT a răspuns:

Glumesti, nu?

| sabin89 a răspuns:

Ce intelegi prin "sistem teocratic"? Cred ca ar trebui sa dai niste detalii.

| M25M a răspuns:

Ar fi la fel de failibila ca si celelalte sisteme si regimuri politice.
Pentru a-ti forma o ideea vezi Evul Mediu.

| IMINENT a răspuns (pentru sabin89):

Un stat in care biserica are puterea.

| Mădă0611 a răspuns:

Si stai sa inteleg, tu ai vrea si ai vrea ca dumnezeu sa fie bossu', nu? Sunt curioasa cum o sa-l alegeti, altii vor ca alt zeu sa fie, deci, tot sistem democratic ar fi. Sau ce fain o sa va bateti, eventual omorati, intre voi care zeu e mai tare. Cand mai ramaneti cativa, sa-i intrebati pe atei daca vor asta.

Si raspunsul la intrebare: praf, si la propriu si la figurat. N-ar mai exista legi, la ce folos daca mintea indoctrinata iti spune ca iti primesti pedeapsa apoi + ca economia ar fi la pamant. De ce sa mai muncesti aici daca nu duci nimic dincolo, in viata care conteaza? Se spune ca asa a cazut imperiul roman, multumita religiei.

| Narfundo a răspuns:

Ar fi un sistem de sclavi.Vor fi lupi imbracati in oi" iti spune ceva? Cred ca lucrurile astea au fost si inca sunt, dar lupul a fost demascat.Se spune ca traim vremurile din urma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu totii vrem ceva mai bun, cand vine vorba de guvernare...

| casablanca40 a răspuns:

Religia este un sistem de guvernare autoritar. Impune conduite, moravuri care nu pot fi modificate. Te impotrivesti religie, te impotrivesti implicit natiunii.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai orice sistem de guvernare ar fi, daca legile sunt respectate cu rigoare e raiul pe pamant. Daca e vorba de credinte, se duc cele mai mari razboaie. Tu nu esti ortodox, nu? Daca pentru Romania ar fi ales dumnezeul "ortodox", tu ai fi considerat pagan, ori esti cu ei, ori impotriva lor, adica incalci nu stiu ce legi divine. Bun venit in Evul Mediu.
Si legat de economie, am dreptate.

| doctorandus a răspuns:

Uite ca si statul islamic e stat teocratic, nu e musai sa fie dupa cartea ta sfanta.

| danay72 a răspuns:

Oricum asa va fi pentru ca Biblia spune ca Dumnezeu va interveni in curand. Daniel2:44,Psalmi37:9-11

| Dandanache a răspuns:

Gresit. Teocratie e si in Afganistan. E o forma de guvernamant, care apare atunci cand clerul, indiferent de ideologia religioasa, preia puterea politica.

Răspuns utilizator avertizat