| AvalohAlyn a întrebat:

Ce are in comun creștinismul cu comunismul?

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Te referi la aspiratiile spre egalizare? E o interpretare fortata. FAptele nu ne uniformizeaza ci ne diferentiaza.

Apoi, pozitia ferma de semnalare si amendare a imoralitatii (de orice fel) nu este o forma de impunere, nu este o forma de constrangere, de oprimare a libertatii. Asa ceva nu se intampla. In crestinism esti liber. Dar... suspect de liber (responsabilizat pentru alegerile liber exprimate).
Crestinismul am putea spune ca se situeaza pe o pozitie "democratica" ("DÉMOS"- popor - puterea dar si responsabilitatea pentru alegerea facuta apartine... "poporului", fiecarei persoane) in mod real.

Omul este responsabilizat sa devina colaborator cu harul divin prin lucrarea binelui si sfintele taine, Biserica, sau sa sa-si caute NEimplinirea pe plan egoist in propriile patimi si pacate impreuna cu TOATE consecintele care decurg din ele...

| Teffan a răspuns (pentru milan9):

Asta nu exclude concluziile pe care le tragem din studiul teologiei crestine,anume egalitatea fiecarei fiinte in "ochii domnului",ceea ce duce la acea utopie comunista.(cu diferentele de rigoare,bineinteles-comunismul fiind pur materialist)

Aceasta invatatura egalitarista impune colaborarea dintre toti oamenii,indiferent de inteligenta, rasa, frumusete, capacitati mentale, cultura.Trotki milita pentru acelasi tip de internationalism.Tu esti ortodox si tii la traditii. Poate ca esti si nationalist, dar trebuie sa intelegi ca aceasta religie pe care o practici este in neconformitate cu nationalismul, tocmai pentru ca Isus indeamna spre internationalism.Este in totala opozitie.
Prin urmare, esenta este ACEEASI.Crestinismul este international, precum comunismul teoretizat de Marx si Engels.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nimic!

| Algo098 a răspuns:

Promisiunile false: "o viata mai buna". Comunismul pierde ca ne promite o viata mai buna acum si putem vedea ca nu se tine de promisiune. Credinta castiga "speranta moare ultima" deoarece ne promite o viata mai buna dupa ce am murit si nu mai putem verifica rezultatul promisiunii happy