| ObsessionDisaster a întrebat:

Ce are lumea cu satanistii? Pe bune acum, suntem si noi oameni ca voi. De ce ne discriminati? Voi stiti macar ce fac satanistii sau cum sunt? Eu stiu pentru ca sunt una de-a lor. E randul vostru sa raspundeti.

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Asta este din cauza satanismului modern care este un rahat evreiesc. Pentru ei Satan este un arhetip, nu o divinitate. Practic sunt niste atei ce practica un crestinism intors pe dos. Din cauza lor satanismul in general este atat de prost vazut de toata lumea.

| ObsessionDisaster explică (pentru Theo94):

Asta incerc sa spun, dar vad ca toti (ma rog aproape toti) sunt impotriva mea. Macar de ar incerca sa se documenteze mai adanc si apoi sa critice.

| Deaad a răspuns (pentru Theo94):

Din cauza lor?
Ei au spus de nenumarate ori prin toate televiziunile ca nu practica ce crede lumea ca practica.
Molestare de copii,sacrificii de animale,de oameni,crime si tortura.
Daca lumea e atat de proasta incat sa creada in continuare prejudecatile legate de satanism,asta dupa ce ei s-au aparat si au declarat de nenumarate ori contrariul,de asemenea neexistand dovezi in legatura cu practicile "sangeroase" ale satanistilor moderni,cine e de vina?

Iar faptul ca Satan este un arhetip,un simbol,iar pentru voi e o divinitate, voi cei din urma practicati crestinismul intors pe dos, satanismul spiritual al lui Maxine Dietrich, pe care, cel mai probabil tu il practici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Hai nu ma innebuni, pe bune? Satan e o fiinta intunecata? Observ ca ridici in slavi pe Lavey si Crowley, si crezi in practicile de pe flacaraneagra, majoritatea copiate de pe JoS, pana si ritualul de initiere, numai ca desigur, trebuiau sa-i mai adauge ei ceva, mereu inventeaza cate ceva traditionalii.

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred in nicio practica de pe Flacara Neagra.
Ori te faci ca esti orb cand iti scriu ceva,ori nu-ti amintesti,ori ai probleme,prietene.

Cand am spus eu ca il slavesc pe Crowley?
Din nou o supozitie tampita de a ta.
Si nici pe Lavey nu-l slavesc.
Nu slavesc pe nimeni.
Una este respect alta este slavire.
Nu ma inchin lui,cum te inchini tu lui Satan si il slavesti.
Esti spalat pe creier,cum sunt crestinii.
Nu ma mai freca la cap atat cu prostiile voastre supranaturale si cu tampitenia de "satanism spiritual,traditional",cica.
Devil-worship-ul vostru e la fel de patetic ca toate religiile abrahamice la un loc.
Nici flacara neagra, si ONA, nici Templul lui Set nici *** de satanism al lui Maxine Dietrich, care era o nebuna, iar nebunii ca ea au urmat-o.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Deci ai inteles esentialu`. Foarte bine, si daca nu ai experiente in domeniu de ce iti dai cu parerea? Aia de la flacara nici forum n-au, le e frica de raspunsuri, noi daca luam legatura direct cu Satan cum poti spune ca practicam crestinismul? Habar n-ai cat ajuta Maxine omenirea care vrea sa se trezeasca.

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ti-a spus Satan ultima data cand ai vorbit cu el?

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Se impiedica in tastatura la, auzi la el,, se viseaza zeu, Dumnezeule mare,, atatia trolli ai creat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Nu cred ca te priveste. big grin

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.Cred ca minti sau ai ajuns sa crezi in minciunile tale, mai stiu pe cineva care crede in minciunile poprii.
Ori asta, ori ai nevoie de tratament urgent pentru boala ta.
Se cheama schizofrenie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Hmm, de ce as da cuvantul Tatalui Satan, cuiva care nu vrea sa-l auda? Ocultismul e schizofrenie, pe bune? Deja mi-am format parerea despre tine, noapte buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Sa inteleg ca te-ai luat de mine mai mult pentru ca am zis ca satanistii moderni sunt niste atei?
Tu ai aruncat vreodata un ochi un biblia satanica? De ce ororile amintite de tine mai sus sunt atribuite inclusiv satanismului modern?
Citez (p. 83): "Să presupunem că vrem să facem un ritual de
sacrificare – pentru care avem nevoie de energie, ca să
obţinem sângele din noua victimă înjunghiată – într-o
atmosferă magică, pentru că dorim să ne intensificăm
potenţele magice. "
Internetul este plin de asa ceva. Si nu generaliza, daca sunt unii satanisti moderni care neaga practicile astea retarde ca sa-si apere cultul, nu inseamna ca niciun satanist modern nu face asa ceva. Daca vrei sa vezi cazuri concludente de violuri de copii si orgii sexuale si alte ritualuri dubioase iti recomand Secretul Suprem de David Icke, dar banuiesc ca nu vei citi pentru ca din cate observ iti place sa-ti dai cu parerea fara sa ai prea mult habar de ce spui.

Si bibllia lui Satan si Liturghia lui Satan si Biserica lui Satan nu ti se pare crestinism intors pe dos? Ce legatura are satanismul spiritual aici?
Avand in vedere ca satanistii moderni il considera pe Satan un arhetip, ei la cine se inchina? De unde au aparut "cheile enohice" daca dupa ei Satan nu exista?
Citez: "Eşti a lui Dumnezeu, care este pedeapsă întru mânie.
Încinge-ţi coapsele tale şi înghite ca un rechin!"
"Mare eşti tu în Dumnezeul, care se încordează şi
cucereşte!
Vino şi arată-te! Descoperă tainele creaturilor voastre!
Fii prieten cu mine, pentru că şi eu sunt prietenul tău!
Sunt adevăratul adorator al preînaltului şi inefabilului Rege al
Iadului!"
Lasand la o parte faptul ca biblia satanista in romana a fost tradusa de un preot crestin, satanismul modern este dedicat in mod subliminal tot lui Yehova (dumnezeul crestinilor si iudeilor) pentru ca pentru ei Satan practic nu exista. "Iadul" la care face referire este iadul din crestinism, un loc creat tot de Yehova. "Pedeapsa intru manie" este ceva specific tot lui Yehova dupa modul in care ucidea oameni la cele mai mici pacate ale lor.
Satanismul modern a fost infiintat de un evreu care s-a luat dupa invataturile altui evreu, aceessi rasa de oameni care a creat si crestinismul.
Si acele actiuni de care aminteai tu care sunt facute la nivel inalt sunt dedicate divinitatii evreilor, pentru ca tot ei sunt cei care le fac. Daca chiar te intereseaza ti-am dat un volum suport, daca nici pe ala nu ai de gand sa-l citesti, nu-ti mai pierde timpul reprosandu-mi ca aberez.

Cat despre satanism spiritual, din nou, habar n-ai ce vorbesti. Daca ai fi citit macar prima pagina de pe.site-ul lor ai fi vazut ca nu au nicio legatura cu crestinismul si ideologia lor este una total opusa fata de cea crestina.

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,vad ca ti-a luat destul timp sa-mi spui toate astea.
Sa incepem:

"Sa inteleg ca te-ai luat de mine mai mult pentru ca am zis ca satanistii moderni sunt niste atei?"
Din nou, la fel ca domnul OttusPhilosophus, nu intelegi ce vreau sa spun.Cand am spus eu asta?
M-am luat de tine pentru ca ai spus ca din cauza lui Lavey, lumea vede intr-o lumina proasta satanismul.Nu pentru ca sunt satanistii moderni atei.Stiu ca sunt atei si foarte bine fac.

"Tu ai aruncat vreodata un ochi un biblia satanica? De ce ororile amintite de tine mai sus sunt atribuite inclusiv satanismului modern?" Am citit-o de mai multe ori,asa ca am aruncat mai multi ochi.
Si,domnule,cred ca prezinti doar partea pe care vrei tu sa o prezinti.
Pentru ca daca citim mai departe de citatul pe care mi l-ai dat tu,aflam asta:
"A face un sacrificiu uman in cadrul ritualului satanic nu
implica o jertfa sfartecata, pentru „a-i domoli pe dumnezei".
Ci victima e omorata in mod simbolic, printr-un blestem sau
afurisire, care inseamna o distrugere psihica, mentala sau
emo^ionala a „jertfei", a§a cum nu face un magician. "
Scuze pentru simbolurile alea in loc de diactritice.
Stii ce inseamna un ritual satanic in conceptia lui Lavey? Tu ai citit biblia satanica?

Mai scrie si asta:
"Sub nicio circumstan^a insa, un satanist nu trebuie sa
sacrifice vreun animal sau vreun copil! Caci de secole,
propagandists caii mainii drepte au tot murmurat ca noi
sacrificam copii §i fecioare voluptoase, daca ace§tia incap pe
mainile diabolicilor. "

Ia uite ce mai scrie:
"§i exista o ra^iune pentru care satani§tii nu fac astfel de
sacrificii. Pentru ca omul, cat §i animalul sunt o divinitate [the
godhead] pentru satani§ti. Forma de existen^a carnala cea mai
curata rezida in trupurile oamenilor §i ale copiilor, care nu au
crescut atat de mult, incat sa-§i refuze dorin^ele naturale. "

E tot la capitolul "o alternativa pentru sacrificiile umane".

Din nou,daca oamenii(cum esti tu),vor sa priveasca doar aparenta,in loc sa citeasca cateva randuri nenorocite dintr-o carte, sa citeasca pana la capat, nu ar mai exista prejudecatile astea.
De ce din cauza lui lavey?
Lavey a spus in mod clar ca raspunsul este "nu", in legatura cu practicile satanismului cand vine vorba de sacrificii.

Din nou, stii ce e aia magie satanica? In satanismul modern?
Stii pe ce se bazeaza filosofia satanica?
Stii ca se bazeaza pe ego si pe implinire personala si indulgenta fata de corp? Ca asta e toata chestia?
Si ca toata treaba cu crestinismul este doar pentru batjocura?
Ca sa-si bata joc de o religie care a adus numai prapad omenirii?
Care ne-a ingradit de la natura noastra carnala?

Satanismul laveyan e religie atee.Nu e nevoie de nimic,de nicio dovada.

Dar satanismul spiritual e deja teologie in tot cuvantul.
Pe ce va bazati voi?
Pe un site?
Macar crestinismul are o carte care a dainuit de mii de ani?
Sa spunem ca e adevarat,ca satanismul vostru e adevarata religie a omenirii.
Ce dovezi imi dai?
Imi spui ca,crestinii si evreii ne-au incetosat mintile cu privire la adevar? Spune-mi si mie niste argumente. Ceva, pentru care Satan e creatorul lumii.

Pentru ca siteul vostru se bazeaza pe asta:
"NU EXISTĂ ALT DUMNEZEU ÎN AFARĂ DE MINE" "CUNOSCÂND ACEST LUCRU, CINE ÎNDRĂZNEȘTE SĂ DEA ÎNCHINARE FALSULUI DUMNEZEU AL CORANULUI ȘI AL BIBLIEI?"
- Satan în Qu'ret Al-Yezid
Foarte tare.
Pai bai nene, daca Satan spune asta in Qu'ret Al Yezid, asa si e.
Adica, pfff.Cine dracu il contesta pe Satan?
Mai ales ca a expus acest adevar in Qu'ret Al-Yezid?

Si tu esti foarte anti-semitic.Mai la toate postarile de pe categoria asta te legi de evrei.
Nu sunt evreu, stai linistit.Mi se rupe de evrei.Dar ti-au facut ceva personal evreii? Sau te iei dupa rasa superioara propusa de Hitler si il urmezi ca un catel credincios?

Concluzie:
1.Supozitii false in legatura cu ce am vrut eu sa spun.
2.Remarca ironica ca nu am citit Biblia Satanica, nefiind adevarata, de asemenea prezentarea a doar unei jumatati de pahar.Satanismul modern sau cum imi place mie sa-i spun,"Satanism" si atat, nu implica niciun **** de sacrificiu uman.Dar lumea e prea limitata pentru a intelege acest lucru.
3.Neintelegerea filozofiei sataniste, magiei sataniste, prin urmare esti ipocrit.Deduci singur de ce esti ipocrit.
4.Anti-semitism clasic.
4.Satan,atot-puternicul creator al acestei lumi, si-a facut simtita prezenta si a aratat adevarul in Qu'ret Al-Yezid!

Iti spun ca n-am vazut ceva mai hazliu si mai hilar decat satanismul spiritual al lui Maxine Dietrich.

Prin urmare, ca in cazul prietenului tau OttusPhilosophus aici de fata care isi apara religia cu stima, onoare si loialitate fata de Satan, iti spun ca:
Rad foarte tare si zgomotos!
laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

"Nu pentru ca sunt satanistii moderni atei"
Bre, nu mă înțelege greșit. Nu am zis că satanismul modern este prost-văzut pentru că practicanții acestuia sunt atei. Am zis asta pentru că am crezut că te-ai simțit ofensat când am zis că sataniștii moderni sunt de fapt niște atei.

Dacă satanismul modern nu are nicio legătură cu sacrificiile, de ce sunt menționate în biblia lui LaVey? Individul scria acolo o alternativă pentru sacrificiile umane, dar ce sacrificii bre dacă tot el susține că nu are nicio legătură cu ele? Dar acum poate interveni o altă chestiune: cei care fac astfel de acte se pot numi sataniști moderni? Eu sincer aș zice că nu. Dar ai dreptate, mass-media a denigrat satanismul modern transformându-l în ceva negativ, cu toate că nu are nici pe departe o concepție pozitivă. Prin asta practic a fost denigrat satanismul în general, nu doar cel modern. Dacă îi zici unui creștin de satanism (chiar nu mai este nevoie să-i mai spui ce tip de satanism) face pe el de frică. Chiar dacă LaVey a fost cel care a deschis calea satanismului în lume, nu a creat nici pe departe ceva care să aibă legătură cu adevăratul satanism.

"Satanismul laveyan e religie atee.Nu e nevoie de nimic, de nicio dovada."
Ce? :))
Ateii nu au nicio religie. Deci satanismul modern nu este o religie, ci o adunătură de învățături care vor să poarte un nume colectiv de "satanism" dar de fapt nu are absolut nicio legătură cu satanismul. Unde vezi tu religie care să nu aibă una sau mai multe divinități? Dar dacă te iei după biblia lui LaVey, la fel ca și cea a creștinilor, în ea există o divinitate, chiar dacă în realitate nu există. Culmea este că-i aceeași divinitate în ambele "religii" :))

Și nu înțeleg de ce tot amesteci satanismul spiritual aici. Ce legătură are? Tu chiar compari păcăleala de satanism modern cu cel spiritual? Tu ai intrat măcar pe forumul american al site-ului să vezi cât este de mare? Dar măcar pe ăla românesc să vezi câte subiecte de discuție au? Tu crezi că adevăratul satanism este doar despre Satan? Nu boss, ci despre împuternicire și perfecționare. Ce faci tu acum nu este decât să-ți dai cu părerea aiurea, fără să cunoști nimic. Satanismul spiritual este un exemplu de cum arătau și ce presupuneau religiile antice.

"Pe ce va bazati voi? Pe un site?"
Încearcă tu să publici o carte în care promovezi satanismul spiritual și vezi dacă o să ai succes.

"Si tu esti foarte anti-semitic"
Dacă nu ești conștient nici măcar de cine sunt evreii, ce au ajuns și ce fac, atunci îmi pare rău pentru timpul meu pierdut. Dar îți recomand altă carte în cazul asta:
https://bisericasecreta.files.wordpress.com/......omanii.pdf

Apropo, tu ai auzit de inchiziție? Ești conștient că în cadrul inchiziției au fost distruse ori ascunse mii și mii de învățături păgâne? Crezi că dacă această religie nu ar fi fost o amenințare la adresa dezvoltării creștinismului, evreii ar fi distrus-o? Uită-te și tu în biblie cum evreii sunt puși să atace și să masacreze popoare păgâne din ordinul lui Yehova. Păgânii erau convertiți în masă la creștinism pentru a nu fi uciși. În evul mediu puteai numai să fii acuzat că ești vrăjitor (adică practicant al magiei, nu criminal sau mai știu eu ce), chiar dacă era fals, și erai persecutat.
Pe internet această religie a prins amploare pentru că măcar acolo, cel puțin în SUA, mai există ceva libertate de exprimare și cenzura este mult mai limitată.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cenzura_Internetului
Și tot să zicem că nu te oprește nimeni să publici o carte și să o răspândești, ai nevoie de *bani* și de sprijinul mass-mediei. Cum mass-media este dominată de evrei, îți pierzi timpul încercând să faci o astfel de carte cunoscută în timp.

"Neintelegerea filozofiei sataniste, magiei sataniste"
Tu habar nu ai ce-i aia magie. Magia înseamnă să-ți folosești puterile propriului suflet pentru a atrage ceva sau pentru a te împuternici, nu să te folosești de tot felul de jucărioare și să rostești 2 3 cuvinte și gata ți-ai îndeplinit dorința.
MAGÍE, magii, s. f. 1. Totalitatea procedeelor, formulelor, riturilor etc. prin care se invocă forțe supranaturale spre a produce miracole; practica acestor procedee, formule etc. 2. Fig. Putere irezistibilă de atracție, de fascinare; farmec, încântare. – Din fr. magie.

Noi măcar avem un scop în viață, voi ce scop aveți? Trăiți și muriți? Și atitudinea ta ateistă lasă de dorit. Sunt o mulțime de sataniști spirituali care au purtat conversații cu Zeii, dar cu tine nu are rost să intru în detalii.

"Iti spun ca n-am vazut ceva mai hazliu si mai hilar decat satanismul spiritual al lui Maxine Dietrich."
N-am mai văzut atâta ignoranță într-o propoziție. :))
Dar până la urmă fiecare crede ce vrea. Tu crezi că este o prostie chiar dacă habar nu ai despre ce vorbești, alții îl iau foarte în serios și ajung să-și controleze singuri viața pe deplin.
Îți recomand să te documentezi mai bine măcar despre evrei dacă nu despre satanismul spiritual.
Hai că-ți dau și eu o mână de ajutor dacă te interesează.
http://666soarelenegru.blogspot.co.uk/2010/09/lumina-peste-illuminati.html
http://666soarelenegru.blogspot.be/......e-ale.html
http://666soarelenegru.blogspot.be/......eauna.html
http://666soarelenegru.blogspot.be/......ul-cu.html

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnule hnjugvnkl,imi place tare mult aceasta conversatie.
E de departe cea mai complexa pe care am purtat-o cu cineva pe TPU si pentru asta imi placi foarte mult. Fara ironie.
Cu toate astea o sa-ti mai raspund o singura data, mai raspunzi si tu daca vrei si am terminat.

"Dacă satanismul modern nu are nicio legătură cu sacrificiile, de ce sunt menționate în biblia lui LaVey? Individul scria acolo o alternativă pentru sacrificiile umane, dar ce sacrificii bre dacă tot el susține că nu are nicio legătură cu ele?"
Biblia satanica poti sa o vezi ca imensa metafora si ironie, cand vine vorba de continut.Pana si numele ei este o ironie.
Inceputul capitolului "on the choice of a human sacrifice",incepe cu cuvintele:"The supposed purpose in performing the ritual of sacrifice",adica "scopul PRESUPUS", presupus de lume, de ce crede lumea.Nu cum a tradus perversul ala de popa crestin:"Sa presupunem ca vrem sa facem un ritual de sacrificiu".
Chiar nu vreau cred ca tu nu stii cu ce se mananca toata magia satanista a lui Lavey.Adica te vad un om destul de documentat in multe subiecte in legatura cu ocultul.
In sacrificiile lor este vorba de exemplu de ritualul de distrugere, blestem sau ceva.Care nu are nimic supranatural in el.Nicio pasare omorata, niciun sange de capra si asa mai departe.
Scopul ritualului de distrugere este de a te descarca de sentimentele negative de ura si pentru a-ti hrani ego-ul.
Sacrificul in cazul asta se duce catre EGO.Si este un sacrificiu filozofic.Sacrifici persoana pe care o urasti ego-ului pentru a scapa de povara urii si a te simti mai bine.
Nu stiu ce e atat de greu de priceput.
Filmul Rosemary's baby pe care l-am vazut aseara pentru prima data, tind sa cred ca a avut ca scop tocmai inlaturarea prejudecatilor legate de practicile satanistilor.Acela ca satanistii nu sacrifica niciun copil si chestia asta ar trebui inteleasa si priceputa de lumea asta tampita pentru a nu se creea confuzii intre satanism si intre nebuni.
De exemplu,organizatia "satanica" ONA(order of the nine angles),daca ai auzit de ea,promoveaza destul de deschis sacrificiile umane si rebeliunea impotriva sistemului si a legilor societatii.

"Deci satanismul modern nu este o religie, ci o adunătură de învățături care vor să poarte un nume colectiv de "satanism" dar de fapt nu are absolut nicio legătură cu satanismul."
Este o religie,pentru ca contine ritual.
Ce-i drept, acel ritual este psihodrama si teatru pentru a-ti hrani ego-ul, dar se cheama ritual.Este o religie,una mai speciala.
Foarte multi satanisti moderni nici nu practica ritualurile si le considera inutile pentru persoana lor.

"Tu crezi că adevăratul satanism este doar despre Satan?"
Adevaratul satanism este despre tine si despre carnalitatea ta,natura omului,Satan fiind doar simbolul dupa care te ghidezi ca sa-ti dezvolti aceasta carnalitate.

"Apropo, tu ai auzit de inchiziție? Ești conștient că în cadrul inchiziției au fost distruse ori ascunse mii și mii de învățături păgâne? Crezi că dacă această religie nu ar fi fost o amenințare la adresa dezvoltării creștinismului, evreii ar fi distrus-o? Uită-te și tu în biblie cum evreii sunt puși să atace și să masacreze popoare păgâne din ordinul lui Yehova. Păgânii erau convertiți în masă la creștinism pentru a nu fi uciși. În evul mediu puteai numai să fii acuzat că ești vrăjitor (adică practicant al magiei, nu criminal sau mai știu eu ce), chiar dacă era fals, și erai persecutat."
Sunt total de acord cu ce ai spus aici.
Stiu ca evreii sunt poporul de unde a pornit crestinismul.
Dar eu am incetat sa ma mai iau dupa criterii rasiale.
Dupa ceva timp de anti-semitism,rasism si admiratie exagerata pentru Hitler,am observat ca eu nu am intalnit in viata mea un evreu,nu am vorbit cu un evreu,nici macar nu stiu cum arata un evreu.
Stii dupa ce ma iau eu? Ma iau dupa contact direct cu lumea.
Porbabil cand o sa ma duc intr-un oras plin de evrei si o sa vad stricaciunea din ei o sa-mi schimb parerea.
Dar anti-semitismul meu de atunci era nejustificat.

Cum am spus,nu ma iau dupa criterii rasiale.
Cine a distrus cultura pagana, templele pagane, cartile si asa mai departe? Crestinismul.Crestinismul este facut de evrei.Isus a fost evreu.
Dar in locul lor putea fi oricare alt popor.

Cat despre Hitler,ca am pomenit si de el,il respect in continuare pentru ca a fost un excelent conducator,un om genial in arta razboiului(chiar de a facut zeci de greseli) si pentru ca si-a iubit poporul nespus de tare,contrar opiniei publice.
Dar constientizez holocaustul.
Si sunt convins ca tu esti adeptul teoriei aleia conspirationiste,cum ca holocaustul a fost inventat de evrei si ca nu a avut loc in realitate. laughing

"Noi măcar avem un scop în viață, voi ce scop aveți? Trăiți și muriți? Și atitudinea ta ateistă lasă de dorit"
Scopul nostru in viata este de a trai puternici,fericiti,impliniti si liberi.

"Dar până la urmă fiecare crede ce vrea. Tu crezi că este o prostie chiar dacă habar nu ai despre ce vorbești, alții îl iau foarte în serios și ajung să-și controleze singuri viața pe deplin."

Da,pana la urma fiecare crede in ce vrea.
Continua sa crezi in ce vrei,nu te opreste nimeni.
Unii idioti isi schimba credintele radical pentru ca le spune cineva ca e o porcarie si ca sunt prosti.
Asta e parerea mea despre satanismul spiritual.
Si crede-ma ca am citit aproape tot site-ul "bucuria lui satan" mai demult,mai putin crestinismul expus,unde am citit doar un articol si m-am plictisit.
Si pur si simplu mi se pare o idiotenie.
Cand vedeam scris "Tatal Satan",ma apuca criza de ras.E foarte foarte stupid dupa mine.
Imi plac multe religii pagane,religia europeana pagana,cum e religia dacica,nordica,greceasca,celtica etc.
La fel si Wicca,pentru ca au o mare conexiune cu natura.
Dar nu satanismul spiritual.

Totusi, probabil in viitorul indepartat o sa ajung dintr-o greseala si pe la el, cine stie.
Ai dreptate cand spui ca Lavey a deschis calea satanismului in lume.Foarte multi satanisti traditionali au inceput crestini,dupa atei,dupa satanisti moderni apoi in final... Bucuria lui Satan. laughing
Poate voi incerca Wicca in viitor si tot asa.

Dar mi-am descoperit natura cu ajutorul lui Lavey,filozofia lui m-a scapat dintr-o depresie de un an de zile si de pesimism.
Ma simt foarte bine aici,cum sunt.
Iar natura mea e in asa fel incat nu suport sa consider pe cineva creatorul omenirii(sau doar a rasei ariene in cazul vostru, asa mi-a spus prietenul tau, OttusPhilosophus) si sa-i slujesc practic.Chiar si din iubire. Dumnezeu ne iubeste,noi il iubim pe el,dar de ce sa ii slujesc? De ce sa fac rugaciuni?
Satan ne iubeste,noi il iubim pe el, dar de ce sa ii slujesc? Chiar de religia voastra va spune ca Satan nu obliga pe nimeni sa vina catre el si nu i se intampla nimanui nimic daca nu "il cunoaste", prefer sa nu il cunosc decat sa il tot invoc ca o entitate reala si sa ma ajute in nu stiu ce cacat.Eu sunt singurul care ma ajut si singurul care ma scoate din ****.

In concluzie,domnule hnjugvnkl, sa stii ca mie chiar mi-a placut aceasta conversatie cu domnia ta, dar e inutila.Contradictie la nesfarsit.Eu am terminat.
Mai spui ce ai de spus si ne vedem la alta intrebare.

(sunt foarte politicos si bine dispus astazi, nu stiu ce am, de obicei sunt destul de intepat pe astia cu care ma contrazic.)
laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deaad):

Deci esti satanist modern tu, bine ca nu erai traditional, ca ai fi avut surpriza sa afli ca au furat articole de pe Bucuria lui Satan :))

Legat de Holocaust, te inseli, chiar nu a existat.
https://www.tpu.ro/......remea-aia/
Hitler nu a omorat pe nimeni. Ii ura pe evrei pentru ca au contaminat Europa si lumea cu comunismul lor, dar nu i-a vrut niciodata morti, ci doar scosi din tara pentru ca, asa cum ai zis, isi iubea mult poporul si rasa. Cei care au creat milioane de crime de-a lungul timpului au fost tot evreii (boli si epidemii, razboaie, Holodomor, experimente nucleare etc).

Bre, nu intelegi satanismul spiritual. Ei nu se supun nimanui pentru ca satanismul spiritual se caracterizeaza plin libertate totala pe toate planurile. Individualismul este un lucru important pentru ca toti oamenii sunt si trebuie sa ramana diferiti. Scopul satanismului spiritual este imputernicirea pana acolo cand iti poti controla pe deplin viata folosindu-te de puterile propriului suflet. Sa-ti controlezi pe deplin viata prin intermediul acestor puteri nu inseamna sa iei pastile cand esti bolnav, ci sa te vindeci singur. Sa-ti controlezi singur viata prin intermediul acrestor puteri nu inseamna sa cauti oportunitati pentru a face bani, ci sa faci astfel incat oportunitatile sa vina la tine.

"Imi plac multe religii pagane, religia europeana pagana, cum e religia dacica, nordica, greceasca, celtica etc."
Religile acestor popoare sunt religii pagane si toate aveau fix aceleasi invataturi. In toate religiile antice se practicau meditatiile, exact cum se practica in satanismul spiritual. Zeus, Satan, Odin, Zamolxis, Buddha, Krishna etc. este fix una si aceeasi divinitate, si anume fiinta suprema din toate religiile pagane. Zeii sunt extraterestri (pe bune, ce altceva puteau fi?), sunt fiinte concrete si au corpuri fizice. Nu-ti cere nimeni sa te inchini la ei si pe forum scrie asta in nenumarate randuri. In satanismul spiritual scopul suprem este sa ajungi asemenea lor, fiinta perfecta si imortala. Daca tu nu ai facut niciodata o meditatie, sau ai facut cateva asa mai mult in gluma si nu s-a intamplat ce probabil te asteptai sa se intample, nu inseamna nici pe departe ca toate aceste practici sunt abureli doar pentru ca asta consideri tu. Cuvantul "Demon" (sau Zeu, este acelasi lucru), nu-si are originea in limba ebraica, sa zici ca a fost o inventie a evreilor, ci in greaca veche si probabil si in sanscrita, limbi vorbite de nimeni altcineva decat de pagani. Ei sunt ca niste "profesori" si "indrumatori" pentru toti cei care sunt initiati in satanisnul spirtual si lucreaza spre a-si avansa sufletele Nu cer nimanui sa se inchine la ei si din contra, sustin omul sa-si urmeze prorpia constiinta si sa fie el insusi pentru ca singurele limite sunt cele pe care ti le impui tu insuti. Ei nu-ti dau totul la nas, din contra, te incurajeaza sa dobandesti *de unul singur* tot ce iti doresti si te ajuta doar atunci cand esti depasit si te sfatuiesc acolo unde nu stii ce sa faci.
Si faza cu "Tatal Satan" este doar o forma de respect si nimic mai mult, cine vrea o foloseste, cine nu, nu.

Aceste practici iti schimba radical modul de a gandi si felul in care privesti lumea. Sunt unii satanisti spirituali foarte avansati in magie care inainte de asta au fost crestini indoctrinati. De fapt, majoritatea celor care devin satanisti spirituali au fost crestini (atei mai putin), nu cum zici tu ca au trecut prin toate natiile de religii pana sa dea de Bucuria lui Satan. De asta si exista Crestinismul Expus care nu are articole scrise de romani, ci traduse de pe site-ul american. Prin asta cred ca realizezi in ce fel iti schimba satanismul spiritual viata. Cand este vorba de magie, experienta vorbeste de la sine si asta nu poate fi contestat.

Legat de creatie, este logic ca organismul uman este un conglomerat de sisteme si functii sincronizate si incredibil de bine puse la punct. Chiar a creat natura asta? Sau asltfel, spus, asta chiar a evoluat din primate? Eu nu neg ca nu s-ar fi folosit ADN apartinand primatelor in crearea omului, dar este departe de a spune ca omul a evoluat cu totul din primate. Cum de exista blonzi in cazul asta? Pentru ca nu cred ca a existat niciodata o primata blonda. Cum se face ca unii oameni pot detecta asa zisul "paranornal" si majoritatea nu? Asta pentru ca magia si paranornalul nu a fost inventat de oameni.

Si ca sa stii si tu, satanismul spiritual nu a fost inventat de Maxine Dietrich, ci mai degraba readus la viata de catre ea.

Daca vrei sa afli mai multe despre suflet si puterile lui, iti mai recomand 2 carti:
https://docs.google.com/......ps?/viewer

https://www.google.ro/......https?/url

Apropo, discutia asta a creat interes despre satanism si magie dupa cate observ :))

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

"Apropo, discutia asta a creat interes despre satanism si magie dupa cate observ laughing"
Nu cred ca sta cineva sa citeasca tot ce am scris amandoi aici, in afara de noi.
Poate doar autorul intrebarii, ca e din gasca ta.
laughing

| muntelezion a răspuns (pentru Deaad):

No bun, m-a durut capul amu' urmarindu-va...

55 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu n-am nimic cu cei care cred in basme,dar urasc minciuna iar a spune ca exista dumnezu,satana este o minciuna,daca preferi sa traiesti in minciuna n-am ce sasi fac,deschideti mintea spre ratiune si fi sincera cu tine insati nu exista satana,dumnezeu, spiridusi, mos craciun, zana maseluta, traieste viata prin propia gandire nu prin reguli tampite ca am citit poruncile alea nu le vad sensul, adica nu ai creier in cap sa stii ce e rau si bine?

| sabin89 a răspuns (pentru RAY):

* ce sa-ti fac

| Drimmero a răspuns:

Sunteti oameni pana cand va ' spune' capra neagra sa ucideti pentru sacrificiu,, nu?

| ObsessionDisaster explică (pentru Drimmero):

Noi nu ucidem. Legea 7.1 nu ne permite asta! Suntem oameni si nu avem dreptul

| Drimmero a răspuns (pentru ObsessionDisaster):

Lasa vrajeala,, nu se leaga nimeni de voi daca nu provocati si nu impuneti lumii nimic, daca stati in banca voastra, nimeni nu stie ca existati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Noi nu impunem lumii nimic, chiar absolut nimic, voi o faceti, botezand copiii la nastere. Pe bune? Va bateti joc de ei, si-i trageti in sclavie profitand de faptul ca nu au constiinta si discernamant, asa cum si eu si multi altii am fost tarati. Dar ne-am trezit si ne-am pus semne de intrebari, sunt Satanisti Spirituali care au facut teologia, daca nici aia nu-l cunosc pe iehova asa cum mi-ai reprosat tu mie, atunci cine o face?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Comentariul tau chiar e real?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu de ce tot imi bat capul cu tine. rolling on the floor

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Tipul e foarte sigur pe credintele lui, sa mor de nu.
E mai militant ca orice crestin devotat.
Ma face sa rad atat de tare si zgomotos.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu insinuezi ca iti bati capul,, sa nu zici nimanui ca esti pe bune, te considera lumea nebun,,, treaba ta.
Ti-am mai zis, e imposibil sa te fac demn de o conversatie cu mine, esti paralel cu realitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Zise ala care crede ca cineva a zis "Sa se faca lumina!" si lumina s-a facut. :* Nu stiu, nu cred ca esti capabil sa ai o conversatie, pentru ca pur si simplu n-ai argumente, si in plus de asta te contrazici cu stiinta.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa site-urile alea facute la plictiseala, ti-au infestat neuronii,, traieste-ti viata, lasa scenariile.
In ce sens contrazic stiinta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Prin propria religie, m-ai spart cu niste site-uri, m-ai plictisit cu replicile astea. Mi-o traiesc exact asa cum vreau, fac exact ce vreau, nu ce-mi cere dogma.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Bwhahahaha,,esti dement si un trollisor simpatic, hai ca ne intelegem noi.

| T0T a răspuns:

Eu nu discriminez pe nimeni însă nu îmi place atitudinea unora care înjură la greu ceilalți religioși și nu arată cu nimic că sunt mai buni decât ei. Atâta timp cât nu te bagi peste credința mea sau a altora nu am nimic cu tine. Lumea are nevoie de toleranță pentru crezurile care reprezintă lucruri inaccesibile omului.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Te-au vazut astia ca porti avatarul lui Utd,, ce-o fi zis, c-a intrat diavolu' in persoana aici pe site... tu esti diavolul in carne si oase?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Te-ai prins laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nu degeaba am eu boala pe diavoli!
Tunarii raman tunari/

| anonimg a răspuns:

Aici este vorba de un vrajmas -atat al omului cat si al lui Dumnezeu. Si stii ce face acest vrajmas cand nu poate sa se impotriveasca unuia mai tare decat el(adica lui Dumnezeu)? Se ia de ceea ce Ii este mai drag lui Dumnezeu: de copii Lui, adica de noi oamenii.
Dumnezeu spune: "Nu va atingeti de unsii Mei - a zis El - si nu faceti rau prorocilor Mei!" (Psalm.105:15)
Iar in alta parte: "Cel ce se atinge de voi se atinge de lumina ochilor Lui." (Zaharia.2:8) Deci noi oamenii suntem atat de pretiosi inaintea lui Dumnezeu caci ne socoteste ca si lumina ochilor Lui!
Si acest vrajmas, Satana, ca sa Ii faca rau lui Dumnezeu, ne face rau noua.
Si cine oare a adus suferinta in lume decat cel rau? Boala, durerea, si chiar discriminarea -tot de la cel rau este. Sau poate omul sa gaseasca pace si liniste in imparatia vrajmasulu? Sau poate cel rau sa faca bine vrajmasilor lui(adica noua oamenii)? El ii amageste pe oameni cu lucruri pamantesti si chiar cu puterile lui supranaturale(adica minuni), dar nu face aceasta pe degeaba: el cere in schimb trupul si sufletul omului. In felul acesta omul, fiinta creata dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, facuti ca sa traim vesnic ca si Dumnezeu -astfel omul isi pierde(vinde) pentru totdeauna mantuirea pe care Dumnezeu i-o doreste.
Si la ce folos sa slujim dusmanului nostru doar pentru o viata limitata de timp -si aceasta cu durere si in deznadejde, cand putem sa-I slujim Tatalui nostru ceresc care ne-a dat viata, care ne tine in viata si ne ofera painea ce-a de toate zilele? Si mai ales ca facem aceasta cu speranta ca toate lucrurile urate de pe acest pamant vor avea sfarsit!
Soarta vrajmasului este deja pecetluita. Si cum putem sa slujim unui inger, cand putem sa slujim Aceluia care a facut pe acest inger si pe noi?
Dusmanul nu are putere asupra noastra decat atat cat ii este ingaduit de Dumnezeu. Dar daca noi ii ingaduim mai mult ducandu-ne pe terenul lui, atunci Dumnezeu nu ar mai putea interveni caci este alegerea omului. Si cu greu mai poate scapa un om din mainile celui rau.
Citeste cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/o-calatorie-in-supranatural. Aici este poveste incredibila despre un om -cum a intrat in randurile vrajmasului si cum a scapat el de acolo.

| Clorox a răspuns:

Draga mea, nu conteaza ce esti, stiu ca este o regula la voi:
''Nu raspunde daca nu esti intrebat''. Tu ce faci acum? Ai pus intrebarea asta doar ca sa primesti hate?
In fine, si eu invat ocultismul, ce vrei sa fac? Sa intreb TPU de ce ma urasc? Cat timp traiesti si te simti bine nu trebuie sa-ti pese de parerile altoralaughing
Multi nu sunt interesati, asa ca vede-ti de lucrusoarele tale acolo in liniste, exact cum fac si euwinking

| ObsessionDisaster explică (pentru Clorox):

Da. Nu avem voie sa raspundem daca nu suntem intrebati. Eu am intrebat, nu raspuns si in plus am facut chestia asta doar cu voia lui Satan. Pentru intrebarea mea stupida a trebuit sa fac un ritual destul de costisitor in ceea ce priveste obiectele folosite. Nu vreau sa primesc hate, vreau doar sa vad cate persoane gandesc ca mine. Oare cate? Pana acum am gasit decat una. Una. Ma rog. Nu mai are rost sa ma complic atat cu chestia asta. Atata timp cat mi-am asigurat un loc cald si frumos in viata de apoi, practic ma doare in c*r de toti hateri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ObsessionDisaster):

Suntem niste Zei in devenire, apropo, dupa ce evoluam nu mai suntem simpli oameni.

| Clorox a răspuns (pentru ObsessionDisaster):

Dar eu nu sunt hater draga mea, te inteleg 99%, crede-ma happy
Niciodata sa nu indraznesti sa spui ca ceva este prea costisitor, mai ales cand e vorba de divinitati, ai facut-o din cauze nobile, este de apreciatwinking

| VelaJohnny a răspuns:

„Ce are lumea cu satanistii" - multi ies in evidenta prin practicile depravate, plus ritualurile pe care zic ca le fac. E adevarat ca sunt multe culte satanice, insa majoritatea nu tine cont de asta si generalizeaza, astfel ca daca unele culte promoveaza uciderea pruncilor (spre exemplu), se generalizeaza ca toate fac asta, sau cel putin sunt de acord cu asta. A fost prins recent si pus dupa gratii un satanist, care spunea ca primea nu stiu ce energie cand viola femei care nu au avut niciodata relatii sexuale. Stirea asta a fost data la TV, deci imagineaza-ti ce impresie isi pot face oamenii despre satanisti.
„stiti macar ce fac satanistii sau cum sunt" - cum ziceam, sunt atat de multe culte satanice, cu invataturi si practici diferite, deci...nu genera lucrurile si tu, ca daca in cultul tau e o treaba, e la toate la fel.
„suntem si noi oameni ca voi" - cred ca esti de acord ca si criminalii sunt oameni, dar de majoritatea nu sunt simpatizati. Nu te acuz de criminalitate, dar ideea e urmatoarea, titlul de satanist, pentru majoritatea nu lasa o impresie buna, la fel ca si titlul de criminal. Ambele sunt asociate cu lucruri negative. Scrie doar satanism pe google si dai la imagini spre exemplu, si priveste-le, si spune-mi, apar lucruri care sa starneasca simpatia? Cu siguranta, nu e ca si cum ai cauta poze despre o alta comunitate, gen comunity recycling sau doctor without borders. Nu e neaparat vina ta pentru ca satanismul si membrii acelor culte sunt privite cu ochi ciudati, daca este asociat cu lucruri naspa. Daca ai facut si tu lucruri dubioase si revoltatoare pentru majoritatea, atunci ai si tu o parte de vina. Oricum, orice diferenta fata de majoritatea, in bine sau in rau, e privita cu ochi suspecti. Sa iti mai dau un exemplu ca sa intelegi la ce ma refer. Multi oameni sunt rasisti si urasc tiganii. Desi o buna parte din ei sunt oameni de calitate, pentru acea parte care fura si se imbogatesc necinstit, toti sunt condamnati de rasisti. Sper ca ai prins mai bine ideea pe care voiam sa o transmit.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dar ce spui despre sectele crestine care au in spate unu si care in numele lui dumnezeu isi ia viata? foarte multe secte de genu au fost in usa chiar secte care faceau orgi sexuale

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Sectele quakerii, menonitii (sau alte secte si mai mici) nu pot fi numite crestine. Au complet o alta religie. Recunosc numai cateva carti din Biblie, in rest au ei alte carti.
Chiar am vazut o stire pe internet, era un om in SUA care avea o secta de cateva sute de mii de persoane, foarte putini. Si omul acela se considera un fel de ales al lui Dumnezeu si ca va veni sfarsitul si toti cei ce apartin de secta lui vor scapa, iar el va trai vesnic.

| ObsessionDisaster explică (pentru VelaJohnny):

Da stiu despre ce vorbesti, dar din cauza persoanelor care ucid oameni noi suntem vazuti la fel. Satan nu promoveaza uciderea oamenilor si cei ce o fac sunt o rusine pentru noi. Ei se pefac ca sunt ajutati de forte supranaturale, dar de fapt nu sunt ajutati de nimeni si ei vor platii pentru ceea ce fac. Satan iubeste oamenii si venereaza animalele. Din toate ritualurile pe care le-am facut Satan mi-a aratat ca el nu e rau si chiar m-a ajutat la multe si inca ma ajuta

| Theo94 a răspuns (pentru ObsessionDisaster):

Dar promoveaza violul? : " în 11 Martie | ObsessionDisaster a răspuns:

Daca e fata "usoara" e foarte simplu, dar daca nu e eu zic sa o violezi. Dupa un timp o sa-i placa si o sa mai vrea. Posibil..."

| ObsessionDisaster explică (pentru Theo94):

Nu promovez violul. A vrut un răspuns, așa că i-am dat. Plus că a mers XD dar nu promovez violul

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Draga mea după părerea mea sataniștii nu au toate țiglele pe casa, am văzut o știre când un retardat a cheltuit nu știu câte mii de euro că sa devina extraterestru, sunteți terminați e viața.

| sabin89 a răspuns (pentru Elide):

Ce e aia "terminati e viata"?

| xerxes1 a răspuns (pentru sabin89):

Daca lipseste o litera chiar nu reusesti sa intelegi ce a vrut sa spuna?
Asta inseamna rigiditate mentala.

| Elide a răspuns (pentru sabin89):

Voiam sa zic terminati pe viata

| sabin89 a răspuns (pentru Elide):

Scuze. Dupa ce am postat mi-am dat seama ce ai vrut sa spui. Era doar o litera lipsa.

| 223kkk a răspuns:

Nu pune intrebari fara logica pentru ca nu poate sa iti raspunda decat prostii.
Si nu esti satanista nici nu stii ce inseamna macar.
Dupa cum spunea se Einstein "Universul si prostia sunt infinite dar de prima nu sunt sigur".

| muntelezion a răspuns:

Voi aveti martirii vostri?

| Kiss_Vali_2000 a răspuns:

Mie mi se pare OK deoarece si eu vreau sa devin satanist.