| AvalohAlyn a întrebat:

Ce ascunde oare biblioteca Vaticanului omenirii? Adica mai precis Arhivele Secretele ale Bibliotecii Vaticanului? Si de ce sunt pazite acele documente extrem de bine si facute necunoscute de la infiintare pana in prezent.
Ce credeti ca ascund arhivele secretele ale Bibliotecii Vaticanului?

http://antenasatelor.ro/......nirii.html

Oare ce secrete ascund catolicii si papalitatea fata de omenire si oare ascund in principal informatii secrete despre Iisus Christos?

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exact ce ascunde si un copil mic cand se joaca si tine manutele caus spunand: "uite ce am eu aici dar nu iti arat", NIMIC, numai carti vechi si fara interes primordial. Poate doar inventarul cu cele peste 50.000.000 de nume a celora pe care i-au OMORAT de la Hristos si pana la noi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru danut):

Te referi la Inchizitie era o institutie a bisericii catolice care-i judeca pe eretici, precum si pe cei care-si manifestau, sub orice forma, ostilitatea sau nesupunerea fata de biserica catolica. Ea era subordonata direct papei si a fost creata de Papa Inocentiu al III-lea (1198-1216). Apoi papa Grigore al IX-lea a incredintat-o in 1232 calugarilor cersetori din ordinul dominicanilor si, in parte franciscanilor. Aceasta institutie a fost foarte puternica in Spania, unde Ferdinand al V-lea Catolicul a subordonat-o direct regalitatii, in vederea intaririi absolutismului. In timpul contrareformei, inchizitia a fost reorganizata in 1542 de catre papa Paul al III-lea si a devenit in mainile iezuitilor, una din cele mai odioase arme ale bisericii catolice, in lupra impotriva reformei. Stim ca au fost prigoniti savantii si ganditorii acelor vremuri ca Giordano Bruno sau Galileo Galilei, prin metode perfide si salbatice folosite la instruirea proceselor. Din aceasta cauza inchizitia si-a creat o faima sumbra si ea a atras ura populatiei din acele vremuri. Pe rand ea a fost lichidata incepand din secolul al XVIII-lea si pana la inceputul secolului al XIX-lea.
Biserica catolica a vrut sa-si impuna dictatura, prin aceasta forma de intimidare a maselor si pentru a antrena cresterea bogatiilor acumulate de clericii mai marii ai acelor vremuri, pentru ca se stie ca averile ereticilor erau confiscate si ele treceau automat in proprietatea bisericii. Aceasta forma de intimidare a maselor, este rusinea ce se abate asupra ritului romano-catolic, care nici in prezent nu a luat masara de a considera actiunile inchizitiei ca forma inumana de strivirea sufletului asa zisului ereticului si pana la arderea pe rug a acestuia, fapt ce a ingrozit oamenii. Acea masura de a "face dreptate", era culmea sadismului si ea se intorcea, de regula, impotriva acelor persoane care aveau priza la masele mari de oameni si care erau considerate lideri ai timpurilor lor, pentru a mentine lumea in stare de ignoranta si de teroare, pentru a putea sa faca orice credeau ca le va aduce mai multa bogatie si mai mult huzur. Cruzimea inchizitorilor ingrozeste si azi, iar suferinta nedreapta a celor ucisi de inchizitie, cauta cu infrigurare condamnarea iezuitilor, pentru modul in care au istituit absolutismul si au mentinut in ignoranta populatia. Aceasta nu a fost credinta care a fost propovaduita de iezuiti ci, cruzimea, fara seaman, care a semanat teroarea si opresiunea celor multi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Secretele omenirii si adevarul despre absolut tot.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Crestinismul nu este o organizatie ezoterica la care au acces numai initiatii! Asa ca papistasii eretici nu au informatii secrete despre Iisus Hristos, Mantuitorul lumii...
Adevarul despre Hristos este in invatatura Bisericii Ortodoxe, cuprinsa in Sf. Scriptura si in Sf. Traditie, la care are acces toata lumea, numai sa vrea!
Biblia spune ca Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina. - I Timotei 2:4
Domnul Iisus Hristos nu este "trimisul extraterestrilor", asa cum minte articolul si/sau arhivele papistasilor, ci El este Dumnezeu!
Hristos este Dumnezeu!
"Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu binecuvantat in veci. Amin!" - Romani 9, 5
"Dumnezeu era Cuvantul" - Ioan 1, 1
"Si Cuvantul S-a facut trup si S-a salasluit intre noi si am vazut slava Lui, slava ca a Unuia-Nascut din Tatal, plin de har si de adevar." - Ioan 1, 14

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Da' medicamentele de unde le iei? Doctorul ti-a dat in plus?