| anonim_4396 a întrebat:

Ce asemanari si deosebiri sunt intre aceste religii: iudaism, creștinism, islam?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asemanari: toate au ritualuri bazate pe lumanari si mirodenii fumigene aromate (nu ma intreba de ce, habar n-am ce au cu fixul asta rolling on the floor )
Deosebiri: crestinele sunt mai rele de musca, islamistele mai proaste si mai incuiate (in casa), iar iudaistele de-a dreptul curvistine si rele de gura...
Funda?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu de crezi islamistele sunt incuiate in casa, ca sunt la fel de curvustine si rele de musca ca si celelalte. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu poti sa generalizezi.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nu se face primavara cu cateva flori.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dar te poti bucura de frumusetea si mireasma lor!

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu cunosc nici iudaism și nici islamism că mi s-a părut sinistru botezul lor, la băieți.
Vechiul Testament este și o bucată din religia mozaică.

| MMihai a răspuns:

Vechiul Testament este și o bucată din religia mozaică, dar este și o bucată din religia creștină.
Vechiul Testament este o culegere de basme mincinoase, cretinoidice și inepțiale. ( adică este idioțenie lângă idioțenie ).
Singurul lucru ne idiot, în tot Vechiul Testament, este că în cele n ( n=10 ) porunci zice că să nu furi și să nu ucizi.

Însă în alte cărți Tot din Vechiul Testament, așa zisul lor Dumnezeu, îi îndemna la infracțiune respectiv:
crime fără rost ( să îi omoare pe toți prizonierii de război bărbați )
+furt ( =Exodul când îi îndemna pe israeliți, să îi fure, pe egipteni. ).
Cartea facerea începe cu minciuna cu falsul păcat adamic == păcatul inițial ==păcatul originar
http://www.crestinul.ro/difcatort.htm
http://www.revistamagazin.ro/content/view/1592/4/
http://www.rcrwebsite.com/originalsin.htm
http://www.rcrwebsite.com/question12.htm
http://www.everystudent.ro/a/adam2.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/P%C4%83cat_originar
http://lumea.catholica.ro/2011/02/adam-eva-si-pacatul-originar/
http://www.ziarullumina.ro/articole; 1947; 1; 61882; 0; Caderile-in-pacat.html
http://www.moldovacrestina.net/doctrina/ce-este-pacatul-originar/
http://www.izvorultamaduirii.org/istoriecomparativa.html

| MMihai a răspuns:

Din cauza Ideii cu falsul păcat Adamic, aceste 2 religii sunt religii ale minciunii și trebuie aruncate la gunoi.
Adică, să mai aibă, zero adepți.

| Angel0 a răspuns:

Acelasi Dumnezeu,
Anumite texte sacre in comun(Pentateuhul de exemplu)
Scopul final este mântuirea

Diferentele nu ma intereseaza. Ceea ce ne uneste sunt asemanarile.

| Dumnezău a răspuns:

Ierusalimul ca oras sfant. Tare bucuros as fi sa arda Ierusalimul din temelii(nu le-a iesit romanilor),sa vad unde isi mai muta "orasul sfant" hazlii astia.

Acelasi Dumnezeu,bigot,cretin,razbunator,ilogic(admite violurile si pedofilia),irational si infatuat.

Intelect similar la cei ce urmeaza aceste religii,in marea majoritate a cazurilor.

Idiotenia ce le uneste,in irealism,si refuz de acceptare a ideii ca zeii sunt inventati de oameni,de cand au iesit din pesteri.

Faptul ca toate,la fel ca orice religie,mint cu nerusinare,despre o extrem de mare parte din continutul lor, de la Potopul biblic, pana la existenta lui Mahomed, a lui Iisus, sau a lui Dumnezeu.

| Silviuloan a răspuns (pentru Dumnezău):

De unde stii tu ca Dumnezeu este cretin razbunator? de fapt tu esti mai bine zis
Omule daca nu crezi in Dumnezeu nu respecti poruncile decalogul cum vrei sa fii lucid la minte acum mi-am dat seama de ce voi sunteti mai cretini ca noi ca voua nu vi se va da nimic (intelepciune ) Nu Ganditi LOGIC. mai bine zis incult.

| THCC a răspuns (pentru Silviuloan):

Poruncile sunt de fapt legile morale pe care fiecare om le respect mai mult sau mai putin si nu ai nevoie de o divinitate ca sa le respecti.

| Dumnezău a răspuns (pentru Silviuloan):

1.Din Biblie.Citeste-o,ignorant increzut.Chiar daca e personaj fantastic,face mai multe rele, decat toti puscariasii dintr-un penitenciar de maxima siguranta.Oi fi eu razbunator si rau, din fire, dar te asigur ca nu sunt cretin, ba chiar sunt foarte elevat in cunoastere.
2.Ce,ma?! Un om poate fi foarte lucid si fara sa respecte Decalogu',rar am auzit asa cretinism cum ai debitat tu acum.Un budist nu poate fi lucid? Un panteist? Un musulman? Nu cred ca esti in masura sa vorbesti de incultura si detinere a intelepciunii,cand pare-mi-se,tastatura ta nu detine semne de punctuatie,in afara de punct si vorbesti o idee incult. Tare logic mai esti tu,din postura de crestin,nu-i asa? Ca voua va da intelepciune un batran din Ceruri,care nici macar propriul popor n-a fost in stare sa-l tina in frau,si l-a lasat pe Lucifer sa existe, stiind ce va face dinainte, nu? Dumnezeu o fi infatisat in Biblie ca un personaj plin de intelepciune, atotputernic, dar nu prea e perpendicular cu intelepciunea.Noi ne tragem inteligenta din carti,scrise de oameni cu bune intentii, nu scrise de batranii debili ce-au scris Tora, Talmudul si Biblia, mai bine zis voi nu detineti intelepciune, ci bigotism si cretinism cat incape.

| Silviuloan a răspuns (pentru Dumnezău):

Stii ca nici macar nu m-a interesat ce ai scris tu acolo ca ori ce ai fi scris e o prostie.

| n0matterman a răspuns:

Secolul 21 si religia inca mai exista. As zice ca e destul de frustrant.

| EmaS a răspuns (pentru n0matterman):

Nu vad legatura intre Creator si timpul in care ne aflam?!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu stiu decat ca iudaicii cred in Vechiul Testament(deci in Dumnezeu dar nu in Isus/Iisus)iar islamicii in suprema triada(posibil chiar sa fie Sfanta Treime crestina, deoarece sunt 3 persoane, tot ce-i posibil sa fi avut loc o transformare in timp a religii adevarate(a noastra))
Deosebirile ar fi ca iudaicii se inchina doar lui Dumnezeu Tatal(cred ca ei cred si in Sfantul Duh)dar NU se inchina lui Iisus/Isus.Islamicii au o cultura mai ciudata...nu stiu de unde sa incep.
Unul este adevarul si acela este Crestinismul!big grin

| dragos9234 a răspuns:

Toate sunt fantezii datorate fricii de moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asemănări :
Pe lângă credinţa monoteistă
apare Avraam despre care ştim că este părintele spiritual al tuturor popoarelor.
Dar şi părintele fizic lui Ismael şi Isaac strămoşii popoarelor arabe şi semite.
Despre Ismael aflăm spre exemplu din Vechiul Testament că este binecuvântat de Dumnezeu.
Nu ar fi exclus ca prin Islam, Domnul să vorbească popoarelor arabe.
Deosebiri
Pentru Neamuri (în special cele pe teritoriul cărora au făcut misionariat apostolii dar nu numai) Mântuirea se face NUMAI prin Noul Legământ adus Hristos, orice convertire (la Islam spre exemplu) ar însemna îndepărtarea de Adevăr. De aceea şi conflictele sângeroase din evul mediu cu Imperiul Otoman.
Religia Iudaică nu îl recunoaşte pe Iisus Hristos ca Mântuitor, ei încă aşteaptă un Mântuitor.
Religia Islamică, apare în secolul al VII-lea îl are ca profet pe Mahommed.
Totuşi, ştim că Mahommed a fost îngrijit de un creştin, după ce a fost bătut prima oara de cei ce au respins legea adusă. El nu instigă la ură împotriva creştinilor.
Acum numai Dumnezeu ne poate judeca pe toţi de aceea, conflictele religioase şi discuţiile contradictorii nu cred că îşi au locul. Fiecare să îşi lucreze Mântuirea prin calea rânduită pentru teritoriul său şi neamul său.

| richarddawkins a răspuns:

Ema tu le sti mai bine ca multi de pe TPU poate mai bine ca mine, iudaismul si islam nu se deosebesc mult, crestinismul fata de ele da se deosebeste mult, botezul, pastele, traditii etc tu stii mai bine

| EmaS a răspuns (pentru richarddawkins):

Cred intr-un singur Dumnezeu.Au radacina in Avram.Cred ca Ierusalimul este oras sfant.Cred in rugaciune.Cred in demoni si in duhuri.Cred in rai si iad, dar in forme diferite.Cred in invierea mortilor.Marea diferenta o face Domnul Isus.

| Claudiu_Gabriel_Dumitrescu_1978 a răspuns:

Dumnezeu? eu nu te agita. Cu genul asta de oameni cre(tini)știmi nu ai cum s-o scoți la capăt. 60% din creștini nu au citit biblia, dar cred in ea. 20% din cei 40% care au citit-o au devenit atei sau agnostici. Inteligenta ți-o da cultura pe care ți-o formezi citind. Intreaba-i pe credincioșii in isus cate culturi religioase au existat înainte de a lor happy Habar nu au pentru ca a lor a fost prima cu 2000 de ani in urma happy