| lidiadinca a întrebat:

Ce ati face daca ar veni ingerii la voi in casa si v-ar spune sa ii urmati?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

In prezent Dumnezeu nu se mai foloseste de ingeri pentru a ne spune sa plecam dintr-un loc, cum a fost in cazul lui Lot.Dar azi se foloseste de ingeri pentru ca evanghelia sa fie predicata pe tot pamantul, ca vesti imbucuratoare pentru oameni si ingerii se folosesc de oameni pentru ca ei sa predice, dar in general oamenii nu acorda importanta aceastui mesaj si trateaza cu superficialitate cand se predica la usa lor. Apocalipsa14:6,7,Matei28:19,20

24 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Intrebarea nu cred ca are rost. Pentru ca asa ceva nu se intampla si nici nu s-a intamplat vreodata.

| RAY a răspuns:

Din moment ce nu exista, cum ar putea sa vina ingeri la mine?

| lidiadinca explică (pentru RAY):

Exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le-as cere un RedBull ca sa-i pot urma...

| RAY a răspuns (pentru lidiadinca):

Poti dovedi?

| 1dintrevoi a răspuns:

La ce fel de ingeri te referi? Poate te gandesti la oameniii care vestesc Evanghelia si merg din casa in casa. Poate ai avut un vis mai ciudat, sau poate chiar ai vazut ceva; dar asigura- te ca erau intr-adevar ingeri si nu alte aparitii menite doar sa te amageasca. Unde ti-au spus sa-I urmezi? Ps: eu nu i-as urma. Nu as avea incredere in toate aparitiile de genul asta. Nu toate vin de la Dumnezeu.

| LauraGrigoras a răspuns:

As rade, cred.

| Morrigan a răspuns:

Direct la spital. nu ma droghez si sa vad asa ceva as crede ca mi-a pus cineva ceva in suc sau in mancare rolling on the floor)

| dracu14 a răspuns:

Leas rupe aripile

| RaduMD a răspuns:

Depinde de înţelesul exact al lui "urmaţi". Dacă e vorba de un loc sau o direcţie în spaţiu, atunci i-aş urma, în afară de cazul în care asemenea loc sau direcţie este interzis de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

As crede ca am luat-o razna laughing

| vitbsk a răspuns:

Cel mai probabil, sunt înşelătorii diavoleşti, care iau chip de lumină.

Sunt nenumărate exemple în paterice, despre oameni amăgiţi de demoni cu false minuni.

Pe unul chiar l-au înşelat că-l duc la Domnul, dar de fapt vroiau să-l arunce din înaltul cerului ca să-l prăpădescă.

Acum, o învăţătură de la părintele Teofil Părăian, Dumnezeu să-l ierte :

"În Pateric se spune că un frate l-a întrebat pe un părinte:
„Ce zici părinte de cei care au vedenii cu îngeri?".
Şi părintele a zis: „Frate, eu îi fericesc pe aceia care îşi văd păcatele lor".

| lidiadinca explică (pentru RAY):

Da

| TrentonChase a răspuns (pentru lidiadinca):

Lasa-ma sa ghicesc...ai vreo 14-15 ani maxim asa-i?

| lidiadinca explică (pentru TrentonChase):

Mai putin

| TrentonChase a răspuns (pentru lidiadinca):

Clar big grin

| lidiadinca explică (pentru TrentonChase):

Ce e clar ca am 14 ani laughing)))))))))))

| TrentonChase a răspuns (pentru lidiadinca):

"Ce ati face daca ar veni ingerii la voi in casa si v-ar spune sa ii urmati?" Dupa intrebarea asta...big grin

| lidiadinca explică (pentru TrentonChase):

laughing)))))

| biabiencuta a răspuns (pentru TrentonChase):

Ba exsista ingeri dar nu in casa

| Paranormal12 a răspuns (pentru lidiadinca):

Ce te mai chinui, nu o sa faci niciodata un ateist care va ajunge in iad sa devina crestin. Vorba aceea:,, NU poti face din cal, armasar

| Paranormal12 a răspuns (pentru vitbsk):

Paterik este la Irlandezi si este o traditie pagana!

| vitbsk a răspuns (pentru Paranormal12):

La ortodocși patericul e tradiția monahismului în stare pură.