| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce ati face daca cineva v-ar impune religia lui?

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Religia nu se poate impune, se referă la convingerile fiecăruia în privința Creatorului, la relația cu El a fiecăruia.Pot fi impuse anumite ritualuri exterioare(de exemplu botezul bebelusilor). Dacă mimezi de frica un ritual exterior aia nu e relgie, nu păcalești pe nimeni.

| RAY a răspuns:

Cati au încercat iti dai seama stateam si le ascultam sau spuneam ca sunt catoloc, cu astia nu ai ce discuta sunt fanatici,ignoranti lipsiți de logica,ratiune si orice raspuns e Dumnezeuei considera ca nu sunt din lume iar restul sunt diavoli,posedati de diavol,cat despre catoloci ei nu fac propaganda nici ortodoxi,doar sectanti,nu inteleg ca ai dreptul sa ai alta religie,ei considera pe ortodoxi sau catolici posedati de diavol, martori falsi aia sunt cei mai fanatici si blasfematori de biblie, ei te manipuleaza emotional apoi financiar si vor sa stie totul despre tine sa te controleze ca o marioneta, eu unu recomand biserica catolica daca crezi in iisus sau sa fii agnostic ateu, nu sunt deist nu cred ca exista un creator deist, panteist teist sunt povesti inventate de om

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cum sa imi impuna? Oricum, daca sa zicem ca ar fi ceva de viata si de moarte sau astfel de lucruri... probabil as zice ca el, ca doar nu ma doare gura sa zic asta big grin

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca este mai voluminos ca mine si posibil dement... probabil ca ii zic ca "gata cred" si sa ma lase in pace. Pana la urma este o minciuna, dar sunt doar vorbe in vant.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu prea pun eu pret pe aceste lucruri. Vorbele vin si pleaca, eu imi vad de treaba mea. ^_^

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ce as putea eu sa vreau? Ca doar nu o sa ma trimita obligatoriu sa ma rog in nu stiu ce punct din oras la ora 05 dimineata. Atat timp cat lumea se intelege, nu se cearta si ma lasa sa imi vad de treaba mea... faca ce vor big grin

| Mayhem666 a răspuns:

Ce as face? Simplu, F OFF.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Alo mama vezi ca azi nu mai vin acasa, mi-am luat bilet de avion numai dus catre lumea cealalta."

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Oswald Spengler The Decline of the West (Declinul Occidentului) Europa e moarta la fel si America.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu ar reuși statul prin lege sa o impună. Pentru ca credință este o problema de conștiința. Nu se impune, si nu se negociază.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Nu ar reuși statul prin lege sa o impună."

Ba da. Si crestinismul tot impus de stat a devenit dintr-o secta obscura monstruozitatea de astazi.

| marinaru777 a răspuns:

Ce au facut si crestinii martiri, mucenicii.

| STF94 a răspuns:

Fiind crestin, consider ca este singura cale spre Dumnezeu. Daca m ar obliga cineva sa-mi schimb credinta, as refuza cu pretul vietii. Altfel se numeste lepadare.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Drag frate, din păcate văd că tot nu Îl accepți pe Dumnezeu, eu nu cred că o să mai încerc să te ajut, că te ajut degeaba că tu sub nici-o forma nu accepți adevarul. Daca nu vrei sa Îl cauți nu Îl vei găsi dar va veni momentul in care nu va mai fi după tine și nu va mai fi cale de întoarcere (o sa vina momentul in care vei remarca ca te-ai mințit singur) Dar ti-ne minte că mai este foarte puțin timp de schimbare (acordat de Dumnezeu ca sa se întoarcă câți mai mulți oameni la El)La judecata nu vei avea nici-o scuza și crede-mă nu vrei sa fi separat de Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat