| Moisie a întrebat:

Ce ati inteles din exemplul metaforei Biblice care ne povesteste cum primii oameni, Adam si Eva, mancand din fructul "cunoasterii binelui si raului" au devenit si ei Dumnezei "ca El / Ei"?
Nu cumva faptul ca odata ce ai ajuns sa CONSTIENTIZEZI, ce este bine si ce este rau, si alegi sa urmezi doar binele, devii si tu un OM-Dumnezeu ca de exemplu Isus?
Care este in acest context situatia credinciosilor care nu constientizeaza nimic, ci doar asculta de niste porunci Biblice si urmeaza de spun preotii?
Sunt ei oare condamnati sa NU devina Oameni-Dumnezei niciodata, pentru ca ei necrezand in EVOLUTIE nu pot evolua ci doar INVOLUA, adica din oameni normali, devin niste "oi din turma Domnului Pastor"!
Vi se pare corecta directia catre INVOLUTIE propusa de religia crestina?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Adevarul demonstrat prin cuvinte, nu cucereste pe deplin decat mintile viguroase, cu adevarat libere de orice prejudecati.

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu stiu, insa, dupa toate probabilitatile, dumneata esti un fanatic religios, doar ca... pe invers.

| Moisie explică (pentru Inferno):

Da...exact pe invers asa cum bine zici!
Adica daca fanaticii religiosi sunt axati pe Minciuna, eu sunt axat pe Adevaruri pe care le pot demonstra oricand.
Acum depinde de matale ce sustii!
Sustii rostirea Minciunii sau preferi rostirea adevarurilor demonstrabile...asta ca sa stim si noi cum stai matale cu caracterul!
Cam cine crezi matale ca ar trebui sa taca?
Minciuna sau Adevarul?

| Kaleo a răspuns (pentru Moisie):

"Da...exact pe invers asa cum bine zici!" - Zici ca esti pe invers, ai? Si nu te ustura? Iti recomand... alifie! happy

| Moisie explică (pentru Kaleo):

Cand esti fixat pe inversul minciunii, adevarul ii ustura in fund... numai pe mincinosii ca tine!

| Kaleo a răspuns (pentru Moisie):

Crezi ca o sa ma cobor la nivelul tau, nu-i asa? Fa pasi ca nu impresionezi! happy

| Moisie explică (pentru Kaleo):

Stii proverbul ala" Pr... daca nu este fudul, parca nu e p ...destul!

| Kaleo a răspuns (pentru Moisie):

Corect. Prin urmare inceteaza sa te mai comporti ca prostul! Nu observi ridicolul? laughing

| Moisie explică (pentru Kaleo):

Nu!
Mi mie mi se pare ridicol sa crezi ceva, bazandu-te nu pe dovezi stiintifice ci pe ignoranta si irationalitate!
Si asta este mult mai mult decat ridicol, ba chiar mi se pare ca este o culme a prostiei!

| Kaleo a răspuns (pentru Moisie):

Moisie, tata, te bat de nu te vezi, la orice ora si abia trezit din somn, pe dovezile stiintifice! Te vei kaka pe tine daca intram in asta. Mai bina ramai la religie, ca mai ai o sansa sa stii ceva, fie si doar cateva versete scoase din context si prost interpretate. happy

Bai analfabetule, ne mai mananci mult vremea? Apropo de ignore, iti voi face un pic vant, pana te calmezi. happy

| Inferno a răspuns (pentru Moisie):

Adevarul demonstrat prin cuvinte, nu cucereste pe deplin decat mintile viguroase, cu adevarat libere de orice prejudecati.

| gingergirl1 a răspuns:

Cred ca postezi vreo 10 intrebari pe zi, la categoria asta?laughing
Nu prea ai ce face nu?laughing

| Therraex a răspuns:

Calmeaza-te omule. Calmeaza-te. Ai o problema mai grava decat orice ateu si orice crestin si orice satanist...

| RAY a răspuns (pentru Therraex):

Like

| Moisie explică (pentru Therraex):

M-as calma si eu, dar mai incetati si voi naibii cu aceeasi minciuna ordinara pe care o tot pritociti a proasta de 2000 de ani, pentru ca suntem in era informatiei iar povestea voastra nu numai ca miroase a minciuna, dar chiar pute a SARLATANIE!
Eh, cand o sa intelegi si voi ca ati trecut pragul bunului simt cu minciunile si sarlatania voastra, de abia atunci sa-mi cer mie sa mai reduc tonul!

| Moisie explică (pentru RAY):

Vrei sa-ti dau un ignore ca se te cumintesc?
Ce rahat de ateu esti tu daca sprijini sarlatania crestina?
Esti cumva un ateu spalat la creies care nu stie ce vorbeste?

| RAY a răspuns (pentru Moisie):

Da da-mi ignore

| Moisie explică (pentru RAY):

Fii sigur ca pentru mine esti nu numai un ignorat ci si un IGNORANT!
Asa ca nu mai am ce sa-ti dau!

| RAY a răspuns (pentru Moisie):

Esti un obsedat man pe bune tu nu observi asta

| Moisie explică (pentru RAY):

Dar faptul ca religiosii crestini sunt fixati de 2000 de ani pe aceeasi minciuna, sarlatanii si crime, asta nu observi si nu te deranjeaza?
Sau nu intelegi ca "modelul religios" impus in scolile din Ro, distruge generatii de tineri nevinovati prostindu-i intr-o lume in care doar competitia pentru inteligenta conteaza?
Faptul ca tara ta este in mizerie fiind bataia de joc a Europei, datorita "modelului ortodox" impus in "educatie" nu te deranjeaza?
Sau tu nu stai prea bine la capitolul prioritati?

| RAY a răspuns (pentru Moisie):

Nu toti crestini man de cce faci afirmati fara dovezi

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Fanatic religios dat pe invers... _.''
Ruuun! Sa vina 9. laughing
Inferno, RAY23TM - Big like.

| Moisie explică (pentru RAY):

Ma da tu esti turcaletz rau de tot, eu nu am treba cu crestinii simplii, din partea mea sunt liberi sa creada si in sfantu ciorap, ci am treaba cu cei care incearca sa prosteasca tinerii indobitocindu-i, (unii ai pe forum) adica preotii, activistii religiosi si mai ales politicienii care impun in scoli religia cu scopul clar de a forma prosti usor de manipulat!

| Moisie explică (pentru Therraex):

Pentru ca nu esti decat un TROLL stupid care sourca paginile acestui forum, te-am dat pe Igore!
Hai basti, sa nu te mai vad pe aici!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Soimos tata iti recomand sa-ti faci o progrmare la psiholog, Therraex are dreptate esti obsedat, am mai vazut si alti anti-teisti dar tu pe toti ii intreci

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru aprecieri, ma bucur sa aud asta!