| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce avem aici? O contradictie?
2Samuel 24
Numărătoarea poporului
1Domnul S-a aprins de mânie* din nou împotriva lui Israel şi a stârnit pe David împotriva lor, zicând: „Du-te** şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda.".Si
1Cronici 21 Numărătoarea poporului
"Satana* s-a sculat împotriva lui Israel şi a aţâţat pe David să facă numărătoarea lui Israel.".

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Una din multe altele care exista in minunata carte. Si in doctrina, In ce zic popii fata de ce fac popii laughing

| Nilsson a răspuns:

Cărțile lui Samuel și Cronicile au fost scrise de autori diferiți la un interval semnificativ de timp, unii probabil aveau preconcepția că atât binele și răul vin de la Dumnezeu și de asta în Samuel acea istorie este scrisă din perspectiva respectivă.
Dar dacă analizăm Biblia în ansamblu, Satan este cel care vrea să îi împingă pe oameni spre păcătuire, așa cu e descris în Iov, diavolul a cerut lui Dumnezeu să îl lase să se atingă de Iov prin nenorociri.

Răspuns utilizator avertizat