| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce avem noi aici? Avem un documentar interesant =)) www.youtube.com/watch?v=gWbQCn1LCcw

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Uite un comentariu inteligent

Ilinca Francesca
4 months ago
Credinta s-a format si lumea crede in ea si astazi pentru ca omul sa aiba speranta! Nu poti trai fara speranta! Si sincer ca sa fim controlati,sa avem frica de ceva anume sa fim sub control! Inca de cand te nasti iti este impus Isus,Dumnezeu povestea Craciunului si to restul! Omul nu poate trai fara speranta de viata vesnica! Asta e ideea! Eu de mica mi-am pus multe semne de intrebare! Asa am ajuns sa ma declar o persoana Atee! Treziti-va oameni buni, decat sa va rugati sa va dea Domnul faceti-va voi, investiti in educatie in cunoastere! Intr-adevar, e trist sa stii ca tot se va termina fara nici o viata vesnica sa te astepte, dar mai bine traiesti in ADEVAR! Cu cat o persoana este mai inteligenta, cu atat este mai putin dispusa sa creada in Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

In vremea de apoi vor ieși hristoși mincinoși și prooroci mincinoși, și vor face semne și minuni ca să-i înșele de va fi cu putință și pe cei aleși (Marcu 13, 22).

Păziți-vă de sectari, care dau broșuri prin trenuri, prin gări și prin cutiile de poștă și unde văd oameni, dau gratuit otrava lor. Cînd vei vedea o carte că nu are aprobarea Sfantului Sinod și nu are o cruce pe ea, dă-o pe foc, chiar biblie dacă este! Dacă-i sectară și scrie să nu vă închinați la icoane, dă-o pe foc! Nici un păcat nu ai! Aceasta este otrava semănată de înaintemergătorii lui antihrist. Toate sînt otravă.

Să țineți credința pe care ați supt-o de la piepturile maicilor voastre! Să țineți credința pe care o avem de două mii de ani! Nu vă luați după slugile satanei care vin din apus cu milioane de dolari. Ei cumpără pe cei proști și nelămuriți în credință, să rupă uni­tatea în sufletul poporului român, și vor să facă cele mai mari erezii și nebunii în țara asta.

Păziți-vă de aceștia! Au case de rugăciuni, dar acolo e casa satanei. Unde nu sînt preoți și Arhierei, nu este Hristos. Că Mîntuitorul suflînd asupra Apos­tolilor, le-a spus așa:
Luați Duh Sfinți Cărora le veți ierta păcatele, se vor ierta lor, și cărora le veți ți­nea, ținute vor fi (Ioan 20, 22-23).
Nu la sectari le-a spus aceasta, ci la Apostoli, la Episcopi și la preoți. Căci Apostolii, prin punerea mîinilor și prin succe­siunea apostolică, au dat darul Duhului Sfant la toți preoții din lume, prin hirotonii.

Deci, băgați de seamă că: sectarii nu au ierar­hie canonică, nu au cele șapte Sfinte Taine, nu cin­stesc pe Maica Domnului și Sfinta Cruce și nu au mîntuire. De aceea, feriți-vă de sectari. Auzi ce spu­ne Apostolul Pavel?

Luați aminte de voi și de turma întru care Duhul Sfint v-a pus pe voi episcopi (zice de preoți și arhierei) ca să păstoriți Biserica lui Dumnezeu, care a cîștigat-o cu sîngele Său (Fapte 20, 28).

Celor doisprezece Apostoli, pe care i-a ales Hristos, cînd S-a înălțat la cer, le-a spus:

Stați în Ierusalim pînă vă veți îmbrăca cu putere de sus! (Luca 24, 49), și la Duminica Mare, după zece zile, a venit peste ei Duhul Sfint de sus, în chip de limbi de foc. Pe urmă, vorbeau în toate limbile de sub cer. Și după ce i-a îmbrăcat cu putere de sus i-a trimis, zicînd:

Mergînd propovăduiți Evanghelia la toată lumea, botezîndu-i pe ei în numele Tatălui și al Fiu­lui și al Sfîntului Duh. Cel ce va crede și se va bote­za, se va mîntui, iar cine nu, se va osîndi (Marcu 16, 15-16).

Deci, Biserica lui Hristos are ierarhie cano­nică, Duhul Sfînt este în Biserică și cap al Bisericii este Hristos. Toți sectarii, care s-au rapt de Hristos și nu merg la Biserică, sînt fiii lui antihrist și înaintemergători ai satanei. Să nu vă luați după ei! Să nu spuneți că nu v-am arătat adevărul!

Să ținem credința noastră Ortodoxă, pe care au ținut-o toți voievozii noștri și toți părinții noștri și toți românii cei adevărați. Dacă vrei să fii fiu adevărat al lui Hristos și al Țării Românești, să ții credința cea dreaptă, Ortodoxă, pe care o ținem de două mii de ani. Dacă nu, nu ești fiu al lui Hristos și al Biseri­cii, și ești străin de neamul românesc. Nu poți fi ce­tățean creștin și român, dacă nu ai dreapta credință în Hristos. Ești străin. Nu ești fiu al țării. Că fiu ade­vărat al României este cel care-i ortodox, pentru că Biserica Ortodoxă predomină în țara noastră de două mii de ani. Parintele-Cleopa. Iar pe cei care-s sectari să nu-i primim în casele noastre.

Țara noastră Românească a fost ortodoxă dintotdeauna și trebuie să țină linia Ortodoxiei. Orto­docși ne-am născut de la origine, de la colonizarea Daciei, ortodocși am trăit timp de două mii de ani și ortodocși trebuie să stăm pînă la moarte. Asta este adevărata credință a României, Ortodoxia. Nu pri­miți nimic din afară, că toți vor să ne strice unitatea neamului, a credinței și a Bisericii. Toți aceștia sînt vrăjmașii Crucii lui Hristos".

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Un documentar fals, cum vrei sa-l gasesti pe Dumnezeu daca nici macar nu misti mana ca sa-l gasesti, de ce cauti lucrurile astea neadevarate, de ce nu cauti lucruri adevarate despre el, de ce nu-l cauti cu adevarat, cum vrei sa-l gasesti daca cauti ce-ti place tie? Poti cauta evolution vs god, atheist delushion, creation vs evolution.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pai uite ce porcarie mi-a aparut cand am dat peste Evolution Vs. God Movie
i have faith in the experts
spune un tanar in acel documentar,se vede clar ca e propaganda sectancta,un ateu,sceptic, liber cugetator nu are credinta, in stiinta nu exista credinta, nu poti spune am credinta ca afara vad luna, ori pot dovedi ca e si ca o pot vedea ori nu e, nu exista da am credinta si gata, nu asa functioneaza stiinta, am credinta ca am 4 gb ram in pc, asa scrie oare la specificati hardware? s9 vine cu urmatoarele credinte )))))))))))

Creation vs. Evolution

alta porcarie de doc,la inceput ni se spune ca cica evolutia are legatura cu aparitia vieti =minciuna nu are,evolutia are legatura doar cu evolutia vieti,cica inteligent desigen este ceva stiintific, de asta au pierdut procesul, intr-un final s-a aflat ca ei erau sectancti, adica erau sponsorizati de o grupare sectanta, culmea tocmai un preot catolic lea demonstrat cat de penibili, mincinosi, ipocriti sunt

https://www.youtube.com/watch?time_continue=325&v=k75WLq6696E

https://www.youtube.com/watch?v=Y6XrydBxv7w

tu ai impresia ca iisus iubeste minciuna? daca chiar exista iisus oare ar iubi minciuna sau adevarul, iisus nu a spus ca evolutia e gresita nici big bang
atheist delushion
cat de retardat mintal poti fi sa intrebi un ateu in ziua judecati vei fi inocent sau vinovat? dar sectancti cat de siguri sunt ca nu le ia dracu o data si le arde pe veci in iad?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Bogdy asta cu doc evolutie vs dumnezeu crede ca o banana este dovada ca exista dumnezeu ))))))))))) https://www.youtube.com/watch?v=BXLqDGL1FSg

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce vorbesti banana este dovada ca exista dumnezeu

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Acolo spunea ca trebuie sa existe un designer, ca nu am aparut la intamplare.
Uita-te ce a ajuns acum;)
https://www.youtube.com/watch?v=L3LjCX9DQTA

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Https://www.youtube.com/watch?v=BXLqDGL1FSg

bogdy cine a spus ca am aparut la intamplare, de ce minti

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Nu mai pot să mănânc o banană fără să mă gândesc la Ray". -Hemant Mehta, FriendlyAtheist.com

reclama la banane )))))))))

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Am inteles