| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce avem noi aici? https://www.youtube.com/watch?v=oC9Lm9E7n_8.Asta se invata la ora de religie?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Când văd asta îmi aduc aminte de orele de religie din generală.În acea vreme nu erau profesori de religie ci religia se făcea cu preotul din parohia unde era școala.
Nu zic, e bine să se predeie așa ceva la religie, dar nu la copii așa mici.Hai că din clasa a V a în sus e ok, dar în clasele I-IV copiii sunt prea mici ca sa audă/înțeleagă așa ceva.
Oricum ceea ce spunea popa acolo era real, adică chestii sociale văzute prin doxa dreaptă, și nu cred că are legătură cu programa școlară, ci mai mult ca sigur era o paranteză la ceea ce se preda în acea zi la oră.

| AC4S4 a răspuns:

Eu, deși sunt protestant evanghelic, am făcut și religie ortodoxă la școală câteodată, cu diferiți profesori. Dacă te interesează, îți spun eu cam ce se preda la ore:
- Primul profesor îi învăța întâmplări biblice pe elevi. Punea accentul pe Biblie, ba chiar a adus la câteva ore Biblii pentru a citi din ele (de obicei profesorii la orele de religie nu prea discută despre Biblie).
- Al doilea profesor pur și simplu discuta teme generale cu elevii (ce cărți ne recomandă, mai punea filme), iar testele cuprindeau întrebări ce nu țineau neapărat de doctrină, adică nu trebuia să înveți înainte. Nu am ajuns la tema avortului, cum spune în video.
- Al treilea profesor preda mai ortodox. A adus în discuție și Iadul (despre care a spus că este o stare).
Deci, nu se predau lucruri ieșite din comun la orele de religie.
În schimb, la alte ore ni s-a spus că avortul este normal, homosexualitatea este normală (dar spusă mai discret).
Eu cred că acea mama revoltată are și ea partea ei din vină. O parte din vină o au profesorii, pentru că pe copii îi aduci la Hristos prin dragoste, nu prin amenințări. Dar, alte probleme discutate (avort, păcat), sunt lucruri foarte clare din Biblie. De ce un om și-ar trimite copilul la orele de religie ortodoxă dacă el nu crede în acea religie (poate nu a citit Biblia, foarte posibil).

Răspuns utilizator avertizat
| Doja a răspuns:

Montajul este unul foarte prost. Prima secventa nu are nici o legatura cu a doua.

Daca chiar vrei sa vezi cine e omul din prima secventa poti gasi interviuri lungi cu el care sunt mai mult decat edificatoare. Dar asta ar in semna sa nu fii turbat impotriva a orice poarta cruce.

Poti incepe de aici: https://www.youtube.com/watch?v=zOVoD71GV-0

Tampeniile de genul "te calca masina daca nu-ti faci cruce" sunt destul de sinistre si nu fac decat sa sperie copiii inutil Alea trebuie sa dispara.