| Rombix a întrebat:

Ce carti de dezvoltare spirituala merita citite?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia,dar studiată pe subiecte.

| SG1995 a răspuns:

Initiere in hermetism franz bardon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia, dar in primul rand trebuie sa fii mantuit, prin credinta in isus https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE. ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc https://www.youtube.com/watch?v=PNINgymBTaI

| Golyat18 a răspuns:

Biblia zic eu ori distrugi credinta ori o intaresti ceva faci nu citi chestii de la culte fiecare cult isi spune parerea lui citeste cei mai vechi: biblia. Si apoi alegeti cultul sau tinete singur tu trebuie sa ti creezi cultul tau sa te bombardezi singur cu intrebari

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Biblia? laughing
Omul a zis cărți de dezvoltare spirituală, biblia nu are nicio legătură cu dezvoltarea spirituală. Dezvoltarea spirituală înseamnă ocultism/ezoterism, biblia este despre materialism și supunerea în fața unui zeu inventat de evrei. Păgânii practicau avansarea spirituală, creștinismul a distrus aproape tot legat de cultura păgână.
Până și domnu avocat Sebastin95j care este creștin a citat o carte ocultă.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Mai bine ai face o vraja decat sa iti tot dai cu caramida in piept ca esti satanist %#@-_misteriosule%!-'ͺ͵짣

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Nu mă laud cu asta, de fapt în momentul actual, în societate nu este o mândrie să fii satanist, dar de ce să nu spunem lucrurilor pe nume? Ăsta este adevărul istoric, nu este vina mea că așa s-a întâmplat.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

E clar ca si tu esti un bau bau si vrei sa pari misterios altfe voi satanisti va numeati altfel dumnezeul vostru malefic ia ti spus satana sa speriati crestini...apa de ploaie... data viitoare vino cu ceva mai calumea

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

rolling on the floor
Bossulică, acest tip de satanism a fost practicat în toată lumea păgână cu mii de ani înainte să fie inventat creștinismul. Satan este un Zeu păgân, a fost numit Sanat Kumara în hinduism (apropo, hinduismul se numea în antichitate "Sanatama Dharma"), era Odin/Wotan la nordici, era Osiris/Ptah la egipteni, Zeus/Dyonisus la greci etc. Totul diferă în funcție de regiune și limbă. Yezidii îl numeau într-adevăr Satan și nu altfel. Există rune și mantre pe care le folosim vechi de mii de ani. Nu i-a spus nimeni "satana", de fapt evreii l-au furat și calomniat în scrierile lor ca să facă masele de păgâni se teamă de el și de Zeii păgâni. Dacă ai auzit de inchiziție, probabil ai auzit de faptul că păgânii au fost convertiți în masă la creștinism cu forța deci au fost obligați să înghită basmele inventate de evrei iar cine nu se convertea era torturat până la moarte.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca crestinismul i-a distrus pe pagani inseamna ca a fost mai tare

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Nu creștinismul în sine, ci evreii care l-au creat. Și nu că a fost mai tare, a folosit forța brută. Evreii prin nu știu ce motiv l-au convins pe împăratul Constantin să stabilească creștinismul drept religie oficială în imperiul Roman și de atunci a început inchiziția. Cum ar fi să vină un musulman la tine și să-ți pună pușca la cap și să te oblice să te convertești la islamism, ce înseamnă asta, că islamismul este mai "tare" decât creștinismul sau ateismul sau ce crezi tu?

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Bai daca aia ai tai foloseau vraji ii bateau pe astia a mei non e cu pusca si delia si imparatul Constantin ar fi ascultat de pagani daca ar fi vazut semne si vraji.