| IonutPetre12 a întrebat:

Ce carti religioase recomandati? Tineti cont ca sunt un fost ateu si nu stiu foarte multe.In afara de biblie, normal.

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

La 17 ani inca nu stii ce esti.

Odată un ou de vultur nimeri într-un cuib de gaină. Puiul ieşi din ou şi odată ce creştea se comporta exact ca un pui de găină. Ciugulea, scurma, umbla după mama cloşcă, dar niciodată nu încercă să zboare. Într-o zi puiul găinizat văzu pe cerul înalt un vultur care plutea lin în bătaia vântului. „Cine eşti tu?", intrebă puiul, mirat fiind de frumuşetea creaturii care stăpînea vazduhul. „Sunt un vultur ca şi tine". (Antony de Mello).

16 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Depinde pe ce tema. Exista carti de rugaciune, de spiritualitate, teologie etc.
O carte ce-mi vine in minte acum e Confesiuni de Sf. Augustin

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Divina Vindecare de David Clayton

| Irinel15123532 a răspuns:

Recomand cu caldura cartile :

Viața lui Isus de Ellen White!

si

https://www.viatasisanatate.ro/......man-grafic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Calea către Hristos - de Ellen G White; 2.Lumea nostră, încotro? - de Alejandro Bullon 3. Marea luptă dintre Hristos şi îngerii Săi şi a lui Satan şi îngerii Lui - tot de Ellen G White

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la o Biserică sănătoasă(eu aș alege între Baptistă și Creștină după Evanghelie), citește cu mare atenție Biblia și du-te apoi de fă o facultate în domeniu(Timotheus sau ITBB de exemplu). Succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Martorii lui Iehova sunt cei mai buni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Martorii lui Iehova sunt cei mai buni."
Da, la fel ca și catolicii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Catolic" înseamnă "Universal", Papa lor militează pentru unirea confesiunile și Religiilor. Cum spune Isus: "„Ca toţi să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine şi Eu întru Tine, aşa şi aceştia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis (Ioan 17, 21)"

| CinevaAnonimă a răspuns:

Recomand pildele ortodoxe, catehismul, despre vieţile sfinţilor, etc.

Sunt foarte multe cărţi religioase interesante şi cu folos.

| pacatosulBogdan a răspuns:

E rizibil cum adventistii, care umbla danga-langa, ca si ceilalti neoprotestanti, cu "Sola Scriptura", recomanda maculatura, care este complet exterioara si paralela cu Biblia!
Daca vorbim despre talcuiri la Biblie, de ce as alege un grafoman adventist de sec. XIX contra celui mai mare predicator al Bisericii, Sfantul Ioan Gura de Aur?!

| RoșcaLucian a răspuns:

Întreba te rog din inimă un preot. Pe internet sun 100000 de ispite!

citește Invatatura de credință ortodoxa sau Călăuză in credinta ortodoxa de Cleopa Ilie.

Ai fost ateu? Convinge te singur ce cult vei alge, dar numai după ce le cercetezi amanuntit!

Asa a făcut Pr Serafim Rose care a fost și el ateu și apoi protestant, budist și în final a ales ortodoxia.

Ortodoxia e Biserica Ce nu a modificat deloc cuvintele Scripturii de a lungul timpului! Dacă vrei sa bei apa curata mergi la izvor!

Gusta din profunzimea ortodoxiei, cercetează I in profunzime învățăturile... Apoi alege! Nu te lasă dus de ispitele de la TV! Tot omul, fără osebire, e pacatos!

Fiţi treji, privegheaţi. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită,
9. Căruia staţi împotrivă, tari în credinţă, ştiind că aceleaşi suferinţe îndură şi fraţii voştri în lume. (I Petru 5, 8-9)

| RoșcaLucian a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Credința și rațiune de Mihail Neamțu îți va lamuri întrebările cu privire la ortodoxie în contextul celorlaltor culte religioase?

Un manuka de Istoria religiilor te ar pute aajuta?

Întreba profesorul de la școală!
CEL MAI MARE SFAT:Cauta un duhovnic și ASCULTA l! Pe mine ma ajuta enorm! Hristos S-a făcut ascultător pan la moarte și încă moarte pe Cruce! Hristos e Iubire! Amin!

| RoșcaLucian a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Iată părerea ortodoxa despre alte culte creștine.

Mă mir că aşa degrabă treceţi de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură şi voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!(Galateni 1, 6-9)

Nu mi doresc denigrarea altor culte, ci doar am utilizat o dovada pentru ceea ce susțin.

E mai complicat cu Dumnezeu dacă intră-n on dogma și adevăruri de credință.

Dumnezeu e mai simplu. Tot ce vrea El e inima curata și buna, calda.

| RoșcaLucian a răspuns:

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva!

O zi cu liniște!

| RoșcaLucian a răspuns:

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva
O zi minunata!

| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu sa ne ierte pe toți! Imi cer iertare daca am suparat cu ceva!