| anonim_4396 a întrebat:

Ce ce hallowen-ul este considerat o sărbătoare,,satanistă "? Ce e așa rău? Moare cineva? Cu ce ne desparte asta de Dumnezeu? Ei bine, în 1 noiembrie avem un program special :
1.Escape room (jocul ăla unde trebuie să găsești indicii și să ieși dintr-o anumită încăpere)
2.Un film de groază (comedie)
3. Pizza și suc
Atât.Vreau să-mi explice și mie cineva ce e așa rău în asta? Faza cu escape room-ul ne ajută să lucrăm în echipă,să ne folosim cunoștiințele,și să ne distrăm.Cu filmul de comedie de groază,câte am văzut! Nu e ceva horror în asta,e mai mult râs.Iar cu pizza și sucul nici nu mai vorbesc. ÎNTREBARE :Cum fac să-i conving pe părinții mei să mă lase la școală la acel program special? Vreau atât de mult,dacă doar mă joc,mă uit la un film,mănânc,cu ce te deranjez? Îți rup mobila,îți murdăresc pereții, ZI!

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu murdărești pereții, îți murdărești sufletul.
Te joci jocuri periculoase.
Groaza se bagă în tine.
Nu e nimic rău, care să se vadă. dar este rău nevăzut.
Te face să vezi lumea cu ochelari deformați.
Ce e halowwenul? Sărbătoarea unor spirite. Ce sunt alea? Năluci.
Te obișnuiești să crezi în năluci, cu pizza și suc, în echipă.
Dacă ați avea cum aveam noi pe vremuri ceai dansant, să fie un dans mai zăpăcit, iar unul mai lent, să poți ține o colegă în brațe, dar să nu o strângi prea tare, atunci să mergi la școală. Dar să sărbătorești năluci, chiar că nu e cazul. Am zis!

| anonimg a răspuns:

Aici nu-i vorbă de credință sau necredință. Orice om care-și găsește plăcerea în lucruri nesănătoase va fi afectat, indiferent dacă este credincios sau nu.
Omul nu trebuie speriat nici măcar în glumă. Îmi plac glumele, îmi plac și activitățile în comun, chiar și recreerarile; dar niciodată -chiar niciodată- nu mi-au plăcut sperieturile oricât de nevinovate ar fi ele; nu mi-au plăcut nici glumele proaste, nesărate. Pentru că toate aceste lucruri ne va afecta. Mai mult, din astfel de lucruri nevinovate se strică relațiile între oameni.
De aceea este important ca noi să ne găsim plăcerea numai în ceea ce este sănătos pentru noi.
Cunosc pe cineva care spunea că se prostește când fuma cate o țigară. Acum fumează și mai mult, și nu poate să se lase. Nu știu nici dacă își mai dorește asta; că voință oricum nu mai are.
La fel se întâmplă cu orice plăcere nesănătoasă, oricât de mică și nevinovată ar fi ea. Plăcerea respectivă pune stăpânire pe toată ființa umană.
Tu zici că dacă te duci la petrecerea aceasta mică și nevinovată, și care există doar o singură dată pe an, nu se întâmplă nimic. Nu că "se întâmplă", ci este lucru sigur: că noi oamenii ne vom simți atrași mai mult și mai mult chiar și de lucrurile care acum nu ne plac dacă nu ne opunem lor.
Noi suntem conștienți doar de câteva lucruri rele de care suntem ispitiți. Dar în noi mai există încă multe altele de care nu suntem conștienți.
De aceea noi trebuie să ne ferim înainte de orice lucru rău, indiferent că acel lucru ne place sau nu, că îl găsim "nevinovat" sau nu.
Noi trebuie să ne luăm după rațiune și nu după sentimente, nu după plăceri. Pentru că așa cum am zis mai sus, majoritatea dintre noi avem plăceri nesănătoase. Trebuie deci să le schimbăm cu cele sănătoase.
Cât despre filmul pe care l-ai amintit, este suficient ca în el să existe un cât de mic procent de groază în el, ca el să fie interzis, tot așa cum și într-o băutură există doar un mic procent de alcool.
Oricum, este imposibil ca să nu se consume alcool la petrecere, chiar dacă toți vor fi minori.
Despre escape-room-ul n-am nimic împotrivă. Chiar îl recomand. Dar m-aș mira ca în perioada acestei sărbători, acest joc să nu fie și el pervertit introducând în el atmosfera sărbătorii, lucruri de groază, care fac să te sperie.
Repet: dacă aceste lucruri ale halloween-ului plac unora, asta nu înseamnă că sunt și bune, că sunt sănătoase.
Orice sperietură, orice lucru de groază, aduce cu sine efecte negative: tulburări de personalitate și de comportament; frica de a rămâne singur; te sperii din orice; vise urâte, și chiar coșmaruri, etc.
Și după cum unii fumează toată viața și nu au nimic, iar alții din două țigări au făcut cancer, tot așa nici aici nu ne cunoaștem rezistența fizicului și a psihicului. Și chiar dacă noi vom face față, copii care vor ieși din noi vor fi predispuși la problemele de sănătate descrise mai sus.
De aceea noi nu trebuie să facem experimente pe copii noștri, și nici să trăim neglijenți față de ei. Pentru că sănătatea lor ține de sănătatea noastră. Și cu cât mai mult că fiecare generație se va naște mai bolnavă, și mai predispusă la îmbolnăvire, mai puțin rezistentă. Și asta din pricina că părinții au trăit nepăsători față de viitorii lor copii. Dacă trăim și noi nepăsători ca și părinții noștri, atunci nu putem spune că suntem mai buni decât ei. Iar dacă încă mai există părinți resposabili, atunci aceasta este o mare binecuvântare.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Nesanatos? Ce e nesanatos in a de distra?

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Depinde ce înțelegem prin distracție.
Nimeni nu se opune în a ne simți bine. Dar dacă practicile care compun distracția, simțirea de bine, dăunează, atunci distracția respectivă nu este bună. Mai mult de atât, distracția (adică plăcerea) trebuie supusă rațiunii. Altfel ajungem la extreme.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Cum sa dauneze, man? Nu isi ia viata nimeni, nu se bate nimeni, nu se omoara intre ei, etc.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

"Nu isi ia viata nimeni, nu se bate nimeni, nu se omoara intre ei, etc."
Pai daca ai sti ca cineva ti-ar lua viata daca te-ai duce acolo, cu siguranta ca nu te vei mai duce. Dar daca nu iti i-a viata, iti va lua sanatatea. Si nu oamenii, ci lucrurile care se practica acolo: bautura, fumatul, si vizionatul acelor filme. Nu se va intampla din prima, ci sunt toate sansele sa fi atras de astfel de anturaje. Si lucrul acesta este mai de groaza decat filmele de groaza. Este si o comedie, o satisfactie pentru acela care gaseste placerea in a-i distruge pe oameni.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"...tot așa cum și într-o băutură există doar un mic procent de alcool."

Mai las-o dracului de treaba ca alcoolul ii placea si lui Isus, altfel nu transforma apa in vin pentru distractia alora.

"Oricum, este imposibil ca să nu se consume alcool la petrecere, chiar dacă toți vor fi minori."

Nu se va consuma pentru ca e la scoala, nu stii sa citesti?

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Mai mult de atât, distracția (adică plăcerea) trebuie supusă rațiunii."

Dar credintele irationale in povesti cu spiridusi inexistenti nu trebuie supuse ratiunii? Alea de ce merg consumate si promovate de voi in lipsa oricarei ratiuni si logici?!

| Celcestietot a răspuns:

Aceste activitati nu sunt o problema, ci sarbatoarea in sine, pentru ca este una pagana (care nu are legatura cu Dumnezeu).

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Sunt de acord că sărbătoarea e una păgână, dar aceste activități sunt doar de distracție, sunt doar niște jocuri, că colegii vin costumați i treaba lor, eu vin normal.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Le spui si tu parintilor ca te distrezi si ca nu sarbatoresti asa ceva, le spui ca nu ii te inchini lui Satana si poate ca asa te vor lasa.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce legatura au aceste activitati cu zeul evreu fictiv? E doar o manifestatie costumata.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

E doar distractie, man.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Știu, doar că nu trebuie să sărbătorești așa ceva, atâta tot (în cazul lui).

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce treaba ai tu cu ce face altul?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Eu doar îi spun.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu te bagi.Asa iti zic si eu ca sa nu te insori ca e de rau, arzi in iad. Oare tu ce zici?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Îmi poți spune, iar eu fac ce doresc, la fel cum tu faci ce doreștiwinking!

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca iti zic ca ''nevasta ta e curva'' si sa o bati? Oare ce patesc? Asta daca vin la usa ta

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Analizez situația și acționez pe momentwinking.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai vezi? Dar din pacate oamenii nu aveau ce face in trecut cand crestinii au acaparat teritorii, cu rugul si sabia.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Fiecare vreme are legea ei, iar eu nu am participat la actiuniile acelor vremuri.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si asa s-au nascut romanii crestini.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Chiar nu. Noi am fost o țară care mai mult s-a apărat decât să fi atacat pe alții.

| Holiday a răspuns:

Una din formele prin care credinciosul e tinut in frau si extorcat de liderii religiosi e interdictia de a se distra. A se distra la modul serios, nu genul "cina in familie". Sau daca totusi o face, i se inoculeaza ideea ca ar trebui sa se simta vinovat de asta.
Sunt mai multe motive pentru asta, dar principalele sunt doua. In primul rand daca se distreaza in vreun fel, e posibl sa-si dea seama cat de bou e ca in loc sa faca asta, merge la slujba, sau citeste povesti cu spiridusi.
Al doilea e faptul ca, orice zic nebunii astia, majoritatea credinciosilor, tot mai scapa la distractie, dar apoi presupusa "vina" ca au facut asta ii face, ce crezi, sa vina sa cotizeze niste bani astora pentru a obtine "iertarea".

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Eu nu merg la bar, nu fumez, nu joc jocuri de noroc, nu pariez, și totuși 3 ore să nu mă distrez și eu? Da numai în casă?

| Teffan a răspuns:

Intrebarile astea sunt puerile,dar totusi raspund la "De ce hallowen-ul este considerat o sărbătoare,,satanistă "? "

Pentru ca la origini,hallowen-ul nu este o sarbatoare crestina,ci pagana.
Orice credinte,traditii sau obiceiuri precrestine,s-au dorit a fi inlaturate la crestinarea Europei.
Hallowen-ul,sau Samhain,sarbatoare celtica precrestina,reprezinta comemorarea stramosilor,deci a mortilor.(de unde toata isteria cu strigoii care simbolizeaza de fapt spiritele stramosilor).

Crestinii catalogheaza orice credinta precrestina drept satanista si pacatoasa,cu scopul de a tine oamenii departe de o "renastere a paganismului".
Halloweenul nu este "satanism", ci una dintre sarbatorile din cadrul Wheel of the Year,(sau marile sarbatori celtice) care comemoreaza natura dinamica, schimbatoare.

Astazi, Samhainul este comercializat, deci si-a pierdut orice insemnatate spirituala.

| Helper07 a răspuns:

Sarbatoarea mortilor? Pai Dumnezeu este un Dumnezeu al celor vi nu al celor morti.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

E doar o tâmpenie, nu o lua în serios.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am raspuns de ce un crestin adevarat o considera ceva rau. E ceva ce te departeaza de Dumnezeu.