| EmaS a întrebat:

Ce concepte ne vor ghida viata stiind ca suntem pe cont propriu, daca nu ar exista Raiul sau Iadul?

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Chiar daca nu ar exista recompensa sau pedeapsa, oricum trebuie sa traim o viata traita intru Domnul.O viata traita astfel e mult mai placuta si fericita decat o viata traita in betii, desfranari etc.
Crestinii nu trebuie sa astepte doar viata vesnica, ci sa traiasca bine, dupa voia Lui si aceasta viata care este un dra de la El.

| EmaS explică (pentru Maxim96):

,,Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa si spera intr-o rasplata, atunci suntem, intr-adevar, o adunatura jalnica.,,
"Albert Einstein, citat despre om"

33 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"daca nu ar exista Raiul sau Iadul?'
Dar ce exista? In afara de ideea din capul tau unde sunt, da-mi si mie locatia?

| EmaS explică (pentru Hombre):

Sigur ca exista. El locuieste in inima mea si a celor ce L-au primit pe Domnul Isus in inima lor. El aduce pacea si bucuria mantuirii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Deci asa, raiul este in inima ei, or fi si pajisti p'acolo shea? nu de alta dar am cateva capre iar fara ele nu ma mut in rai nici daca Ema ar avea 18 ani

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu stii ca vom intineri ca vulturii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu, eu intineresc ca tzapul iar in loc de doua coarne o sa-mi creasca 4

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca ai coarne?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vrei si tu?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nt! Nt! Pastreaza-le pentru tine. Chiar ai?

NOname
| NOname a răspuns:

Păi, nici nu există.

Iar dacă ameninţările cu tortura şi promisiunile de rasplate veşnice ar fi singurele care ne-ar "ghida în viaţă", tot degeaba.

http://i.imgur.com/DLtmvxl.jpg

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/3m770kL.png

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

"Daca singurul lucru care te tine sa nu fii un om rau e credinta ta atunci esti deja un om rau"
Nici ca se putea mai bine contura raul existent in cineva, a fi om bun inseamna a inlatura raul prin propia lui constiinta ci nu din teama unei eventuale judecati, recte crestinismul.

| RAY a răspuns:

ambitia, vointa de a sti ca viata asta este singura, unica viata care o vei avea cred ca asta te poate ambitiona mult

| OnuOnulică a răspuns:

Pana la urma viata e trecatore sad azi esti maine nu mai esti...

| Nucreeed a răspuns (pentru OnuOnulică):

"azi esti maine nu mai esti..." OH MY FUKING GOD! De unde ai auzit vorba asta? De la inapoiata aia de bunica'ta?
Nu esti primul pe care'l aud sa zica asta.
Puteti in *** sa mai taceti din gura? In loc sa va plangeti ca vreti sa traiti mai mult decat puteti... faceti draq ca viata asta sa conteze.Vi se pare scurta viata? Ei bine, nu e scurta deloc.Voi petreceti mare parte din viata intrebandu'va de ce sunteti aici si de ce e viata atat de scurta si uitati sa mai traiti.

| OnuOnulică a răspuns (pentru Nucreeed):

In primul rand incerca sa ai un limbaj adecvat pentru ca mai sus este vorba de religie.

| Nucreeed a răspuns (pentru OnuOnulică):

Si'n al doilea rand?

| Mădă0611 a răspuns:

Ia gandeste-te ce te face sa-i dai mancare unui caine, sau sa-i dai o haina unui sarac.

| milan9 a răspuns:

O viaţă în care să-ţi poţi căuta şi găsi plăcerea şi fericirea prin empatizare cu ceilaţi, cu semenii, cu cei care-ţi pot îmbogăţi universul existenţial!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu exista daca

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Eu am certitudinea ca exista, dar ma adresam tuturor categoriilor de oameni.

| Lizzu a răspuns:

Pana sa am marea placere de a intra in comunitatea TPU, nu credeam ca religia, la noi in tara si in randurile oamenilor este atat de proeminenta.

Mai ales in gandirea lor.Mai ales ca le afecteaza gandirea logica in mod subtil, dar grav.
Datorita intrebarilor, am onoarea de a dezgropa minti si ma incanta asta.

Vorbesc serios.

| EmaS explică (pentru Lizzu):

Si cum faci asta?

| Lizzu a răspuns (pentru EmaS):

Observ parerile fiecaruia, asa cum sunt ele si-mi dau seama de fiecare minte in parte
happy si vad inca o data cat de diferiti sunt oamenii.

| ErrorFound a răspuns:

In viata poti sa-ti faci propriul scop si sa iti impui propriile norme, ceea ce tu nu vei intelege niciodata fiindca indoctrinarea aceasta te transforma intr-un sclav.
Daca nu crezi in Dumnezeu scopul tau nu este acela de a te mantui(fiindca nu te mantuieste nimeni si nu ajungi nicaieri dupa ce mori). Religia va da si impresia ca aceasta lume nu conteaza si acest lucru este oribil. Va irositi viata si traiti fara un scop real.
Atata timp cat nu crezi in astfel de indoctrinari poti avea orice scop vrei tu, ceea ce este minunat iar voi nu veti intelege niciodata!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

De parca ar exista laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După cercetările mele, iadul se află undeva prin galaxia Orion.Acum cei de la MASA, încearcă să construiască un planor pentru a trece prin acel portal care duce către lumea de dincolo.Acum să ne rugăm la bunul și frumosul nostru Dumnezeu să reușească.
Raiul e în calea lactuoză.Se zvonește că e aici pe Terra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"După cercetările mele, iadul se află undeva prin galaxia Orion."
Daca cercetarile tale includ site-uri precum JoS si BLS trebuie sa iti zic ca sunt eronate.
Si conform aceste teorii mai exact se afla in centura Orion.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu includ nimic, n-am treabă cu site-urile alea.De la dumnezeu știu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele din vestul salbatic, unde puterea individuala era legea ce iti garanta, siguranta, viata si proprietatea.generalul colt zice-se, i-a facut pe toti egali, inventand coltul, revolverul.nu conta cat esti de mare si puternic. pistolul egaliza fortele.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai crezi ca acum te apara teama de iad mai furnal de combinat?

| Mikhtarian a răspuns:

Conceptul de singuratate,care doare al naiba de tare.
Am fi niste simpli trecatori prin viata,care se nasc,si putrezesc in pamant,ceea ce-ar indica ca sufleteste nu existam.
Dar nu,sa nu uitam frumusetea naturii,simplitatea oamenilor prin sentimente si valori,Creatorul exista, si este mai aproape ca oricand.
Viata este hoata, uneori te baga in ceata, alteori ii prinzi claritatea dis de dimineata, de la rasarit.

| andreiush25 a răspuns:

Ca trebuie sa iti traiesti viata cat mai frumos cu putinta..Sa sti sa te descurci singur in viata deoarece nu multa lume mai te ajuta acum de bunavoie...Si sa stii ca dupa ce mori trebuie sa lasi o amintire frumoasa in memoria oamenilor.