| Moisie a întrebat:

Ce credeti ca a vrut sa spuna parintele Arsenie Boca cand a afirmat ca "cea mai mare smintire a mintii umane este gandul lui despre Dumnezeu|
Nu cumva se refrea la credinta a proasta a celor care CRED fara sa STIE nimica?

29 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Probabil s-a referit la faptul ca am fost creati cu necesitati spirituale.Matei5:3

| Moisie explică (pentru danay72):

Exact! Din aceasta cauza a necesitatii spirituale oamenii trebuie sa renunte la religia spiritista (pentru ca se ocupa cu spiritele mortilor) si trebuie sa se implineasca din p de v spiritual imbogatindu-si cultura care este adevarata spiritualitate!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Cei care promoveaza spiritismul nu sunt placuti lui Dumnezeu.Deuteronom18:10-12

| Moisie explică (pentru danay72):

Spune-le asta si popilor crestini care pomenesc sufletele mortilor.
In plus de asta legile din Deuteronom nu sunt si legile crestinilor

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Noi respectam intreaga Biblie si predicam si altora mesajul acesteia, www.jw.org

| Moisie explică (pentru danay72):

Foarte rau faceti!
Cum poti respecta si propovadui altora o carte care pe care nici Isus si nici Dumnezeu nu o recomanda pentru a fi citia si in plus de asta a fost folosita ca justificari pentru atatea crime?
Nu tie mila de copii care sunt lasati sa moara cu zile prin interzicerea transfuziilor sanguine doar pentru cain aceasta carte a raului etern niste primitivi idioti care se strang in Casa de Adunmre (a zeciuielii) au gasit un verset care ii costa viata tocmai pe copii lor?
Ti se pare normal sa propovaduiesti oamenilor din cuvantul celui care singur isi spune Lucifer si se mai si lauda ca este Seful Iadului?

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Intrucat esti o persoana care respecta Vechiul Testament, cu siguranta respecti versetele din Geneza9:3,4,Leviticul17:12.Apoi,traim in secolul 21, iar stiinta a evoluat atat de mult, ma mira ca nu sti ca cei mai buni doctori apeleaz la chirurgia fara sange si la solutii nesanguine pentru ca sunt mai eficente, sigure si ieftine.Noi ne iubim viata si apelam la metodele cele mai sigure.

| Moisie explică (pentru danay72):

Eu respect Vechiul Testament la fel de mult cat Aventurile lui Habarnam.
Stiintya a evoluat atat de mult incat transfuziile de sange sunt la fel ca Buna Ziua, adica nelipsite din medicina moderna!
Voi sunteti doar niste credinciosi, adica oameni care NU STIU ci doar cred ca stiu, asa ca stiintele medicale sa le lasati pe mana celor care STIU si nu doar cred, iar voi sa va vedeti de credinta voastra si sa va bucurati ca in Ro sunteti lasati sa o practicati, ca aici in occident v-ar fi mancat deja de mult puscaria pentru faptele voastre de complicitate la omor si refuz de a acorda prim ajutor!
Asa ca metodele voastre sigurte folositi-le in Sala voastra Regala atunci camd mancati sau beti sau va rugati, si nu atunci cand este in joc viata unui om!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Credeam ca vorbesc cu o persoana bine informata si in pas cu stiinta,dar m-am inselat. Dupa ce faci anumite cercetari despre cellsalvage,solutii saline, ringer, dextran, hemodilutia, eritopoetina etc. poti sa iti exprimi parerea despre ce tratatmente acceptam.Si apropo, se numeste Sala Regatului, pentru ca iti place sa fi bine informat. Apoi tu spui ca crestinii adevarati trebuie sa respecte si vechiul testament, acum nu mai trebuie?
Cateva citate a unor publicatii si medici:
„Un număr tot mai mare de spitale oferă o alternativă: chirurgia fără transfuzii", preciza The Wall Street Journal. „Dezvoltată iniţial pentru satisfacerea necesităţilor Martorilor lui Iehova, chirurgia fără transfuzii a devenit o practică medicală larg acceptată, multe spitale punând-o la dispoziţia publicului larg", se afirma în periodicul amintit. Când implementează tehnici prin care se limitează administrarea sângelui, spitalele din lumea întreagă descoperă numeroase foloase, mai cu seamă pentru pacienţi. Actualmente, mii de medici îşi tratează pacienţii fără a recurge la transfuzii.
Chirurgia fără transfuzii nu este folosită numai în cazul Martorilor lui Iehova, ci se foloseşte în cazul tuturor pacienţilor. Cred că fiecare medic ar trebui să apeleze la ea." — Dr. Joachim Boldt, profesor de anesteziologie, Ludwigshafen (Germania).
Dr. Richard Nalick, de la Facultatea de Medicină a Universităţii Southern California, a spus: „Un număr tot mai mare de oameni optează pentru tratamente medicale şi chirurgicale fără sânge  . Medicina şi chirurgia fără sânge constituie o metodă ultramodernă şi nu ar trebui interpretată greşit ca «terapie alternativă» mai puţin eficientă
Nu numai Martorii lui Iehova, ci şi alţi pacienţi beneficiază în prezent de faptul că este mai puţin probabil să se facă transfuzii de sânge inutile, şi aceasta datorită eforturilor depuse de Comitetele de Asistenţă Sanitară ale Martorilor", precizează dr. Charles Baron, profesor la Colegiul de Drept din Boston.
Inclusiv in Romanaia, nu numai in lume exista medici care opereza fara sange.

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

"Aventurile lui Habarnam" vad ca le respecti destul de mult daca Vechiul Testament vad cum il respecti...

E o diferenţă CA DE LA CER LA PĂMÂNT între ceea ce scrie în Biblie şi ceea ce fac ei.

Biblia interzice consumul de sânge doar în alimentaţie. Cuvântul "SÂNGE" apare în mijlocul unei enumerări a unor interdicţii pur ALIMENTARE: "Să vă feriţi de cele jertfite idolilor şi de sânge şi de (animale) sugrumate"– Fapte 15, 29

Versetul Fapte 15, 29 se referă în contextul istoric doar LA UN SINGUR LUCRU: evitarea consumării cărnii "animalelor sugrumate" şi a celor jertfite (sacrificate, dedicate) idolilor şi în mod similar, evitarea consumării sângelui.

Asta deoarece simbolic, sângele era asociat cu obiceiurile sacrificiale păgâne, în care sângelui i se acorda o anumită importanţă simbolică purificatoare. Sacrificiul asta presupunea: vărsarea de sânge.
Pentru ca apostolii să evite preluarea de către creştini a obiceiului sacrificiilor, trebuia scoasă din conştiinţa lor ideea că sângele animalelor sacrificate ar avea vreo importanţă ceremonială. Trebuia să se evite orice asociere a lui cu vreo valoare simbolică.

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Un articol mai recent legat de cum privesc medicii chirurgia fara sange poti gasi pe situl jw.org la sectiunea ce e nou pe jw.org.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Versetul din Fapte15:29 arata clar ca trebuiau sa se fereasca de sange, mai ales ca la romani era o practica de a bea sange. Aşadar, trebuie ‘să ne abţinem de la sânge’. În ochii lui Dumnezeu, acest lucru este tot atât de important ca evitarea idolatriei şi a imoralităţii sexuale.
Dar ce putem spune despre transfuziile de sânge? Se aplică porunca de a ne abţine de la sânge şi la ele? Da. Gândeşte-te la următoarea situaţie: Să presupunem că un medic îţi recomandă să nu consumi băuturi alcoolice. Înseamnă aceasta că n-ai voie să bei alcool, dar că ţi-l poţi injecta în venă? Bineînţeles că nu! În mod asemănător, a ne abţine de la sânge înseamnă a nu-l introduce în nici un mod în corpul nostru. Prin urmare, dacă respectăm porunca de a ne abţine de la sânge nu-i vom permite nimănui să ne transfuzeze sânge.

| Moisie explică (pentru danay72):

Nu pun la indoiala capacitatea stiintelor medicale, ci conteste dreptul pe care vi-l asumati ca in numele unei religii inventate de niste sarlatani sa hotariti asupra vietilor altor persoane, mai ales copii!
Parerea mea este ca pentru o asemenea actiune criminala toti cei care au hotarat un lucru care a dus la moartea altor oameni, sa fie judecati si bagati la parnaie cu acuzatia de crima calificata savarsita de un grup organizat, si sper ca pedepsele pe care le primiti sa fie de cel putin 30 de ani de persoana, ceea ce este putin pentru unu ca voi care crede Biblia si ca atare este convins ca omul traieste 999 de ani... exact ca Matusalem!

| Moisie explică (pentru danay72):

Versetul din fapte se refera la cei care accepta Legamantul facut de Avraam si nu pentru cei care spun ca legea lui Dumnezeu este un GUNOI fata de inaltimea celui care se recunoaste ca fiind seful Iadului!
Astia care il au ca Dumnezeu pe Lucifer, si respecta Nelegiuirea pe care a instituit-o acest personaj Diabolic, au voie sa beie sange cu galeata, ca doar de aia traiesc pe mosiile Contelui Dracula!
Crezi ca daca crestinii au FURAT Biblia religiei mozaice din cauza ca ei nu au o scriptura inspirata de Dumnezeul lor, trebuie sa urmeze ceea ce le cere Dumnezeul religiei mozaice iudeilor de religie mozaica?
Daca vreti sa urmati ce cere Dumnezeu...de ce nu va convertiti la iudaism?

| Moisie explică (pentru milan9):

Ce sa respect la un testament care nu are legatura cu persoana mea?
De ex. cand a murit tatal meu am respectat intocmai testamentul lui, dar asta nu imi este adresat mie, si nici familiei mele, asa ca ma fluier pe el de testament si asta si din cauzxa ca NU cred ca este a lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu fiind nemuritor nu are nevoie sa isi scrie Testamentul!
Foarte bine ca este diferenta intre Biblie si ce fac oamenii in realitate, ca daca ar fi sa ne luam dupa cate dupa cate indemnuri de crime si violuri gasim in acea carte diabolica pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu o recomanda niciodata niumanui, fi sigur ca nu ar mai trebui sa astepti sa mori ca sa ajungi in Iad ci Iadul ar fi deja in jurul tau in viata asta si nu doar dupa moarte!
Apostolii nu au avut nici cea mai mica legatura cu religia crestine deci nici cu crestinii, si nici nu s-au adresat vreodata crestinilor!, asa ca nu mai vorbi prostii daca nici atat nu stii ca absolut toti apostolii au murit in religia lui Isus, adica in cea mozaica!
Sau scrie in Biblie ca ei s-au convertit la crestinism?

| Moisie explică (pentru danay72):

Ce tratamente accepti tu vis a vis de persoana ta, este treaba ta personala, asta chiar daca faci tratament cu urina asa cum fac adeptii lui Bivolaru. Dar pricepe ca tu nu ai dreptul sa impui altuia ce trebuie sa accepte sau nu, si nu e treba voastra a celor care credeti a proasta, ce hotareste si ce face la spital medicul care STIE ce trebuie sa faca pentru salvarea vietii unui om pe care voi l-ati zapacit de cap cu religia voastra bazata pe minciuna si sarlatanie! Stiinmta este UNA si credinta a proasta este cu totul altceva, asa ca nu trebuiesc amestecate!
Si cu atat mai puti nu este treaba voastra ce face societatea mantuitoare ca sa salveze viata unui om pentru ca nu voi sunteti in cauza deci nici nu aveti ca sa ii distrugeti viata si corpul care NU va apartin voua ci doar celui in cauza!
Asa ca nu mai cita tu din "stiintele medicale" ca tu nu esti om de stiinta ci un credincios, adica unu care NU STIE ci doar CREDE si ca atare credinta voastra nu se aplica la spital pentru ca nici medicii nu fac operatii in sala voastra regala!
Asa ca activitatea voastra nu trebuie sa implice stiinta ci doar credinta a proasta, ca si acolo mai aveti multe de stiut pina sa ajungeti sa va dati seama care este adevarul in credinta voastra bazata pe minciuna!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Daca citesti contextul deja e vorba de crestinism, nu iudaism, pentru ca tocmai in capitol se vorbeste despre circumcizie ca era abolita aceasta lege.

| Moisie explică (pentru danay72):

Nici un crestin nu are puterea sa aboleasca Legea Dumnezeului lui Moise!
Asa ca crestinii se inchina si in continuare tot lui Lucifer asa cum s-au inchinat timp aprox 1500 de ani, cu deosebirea ca acum nu il mai numesc Lucifer ci Christos desi e vorba de unul si acelasi personaj!
Iar faptul ca Martorii lasa un om sa moara din cauza ca asa le cere Lucifer = Diavolul nu este un criteriu care trebuie luat in seama de nimeni, ci ar trebui toti care hotaresc ca un om sa fie lasat sa moara prin intyerzicerea primului ajutor care l-ar salva, sa fie adusi toti in fata justitiei si acuzati pentru complot in vederea savarsirii unei crime!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Romani10:4

| Moisie explică (pentru danay72):

Vad ca nu pricepi nimic din ceea ce postez!
Eu ma refeream la oameni cand spuneam ca nu pot schimba Legea si nu la Diavol. Evident ca nici Diavolul, adica acela UNS de Dumnezeu dupa invierea sa in functia de Sef al Iadului, nici el nu a putut-o schimba. doar ca prin propaganda sa mincinoasa facuta prin biserica sa, a convins alti oameni ca el a adus sfarsitul Legii, si ca de acum inainte omenirea traieste in FARAdelege si ca atare toate curvele, toti hotii si borfasii si chiar criminalii in serie vor fi mantuiti si vor ajunge in Imparatia Sa (care este Iadul) unde vor traii viata vesnica, cu o singura conditie sa se caiasca/pocaiasca si sa-l creada pe el cel care se recunoaste ca Lucifer ca fiind Dumnezeu, si iata ca vedem ca 2 miliarde de crestini au cazut in capcana lui pentru ca doar CRED asa a proasta fara sa-i intereseze daca ei cred in bine sau in rau!

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| Moisie explică (pentru milan9):

Dumnezeu nu comunica cu nimeni niciodata, si probabil nici nu vrea sa comunice din moment ce s-a exprimat in scris unei societati analfabete care la inceput nu stiau sa citeasca si acum fiind analfabeti structurali nu inteleg ceea ce citesc!
Si ca sa nu ma reclami pe degeaba iata un exemplu, Isus spuine clar ca a "Venit sa aduca oamenilor NU pacea ci sabia si invrajbirea, si analfabetii structurali inteleg ca a venit sa aduca oamenilort iubirea!
Acum ai inteles?

| Moisie explică (pentru milan9):

Nopul Testament la care te referi tu, si "biserica" mentionata in aceasta, NU este Biserica Crestina si cu atat mai putin cea ortodoxa, ci biserica sectei mozaice intemeiate de Isus si interzisa de Imparatii romani care au inventat religia crestina transformand secta mozaica in Biserica Crestina interzicand biserica lui Isus, atunci cand au declarat religia nou inventata ca r=Religie de Stat in tot imperiul roman!
Asa ca daca nu STII informeaza-te si daca nu intelegi...atuinci las-o balta si nu mai vorbi fara sa stii ca induci lumea in eroare si ii prostesti prezentadu-le o minciuna ca fiind un adevar, si acesta este un PACAT!
Sau tu ca si popa nu ti-e frica sa pacatuiesti pentru ca ai impresia ca "dumnezeul" care singur se recunoaste ca fiind Lucifer, te va salva ca doar el este Tatal Minciunii!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Nu stai de vorba nici cu preot nici cu popa, dar sa stii ca nu crestinismul induce lumea in eroare ci iata din pacate unul ca tine care nu se va alege cu nimic bun de la Dumnezeu pentru tot raul semănat...

| Moisie explică (pentru milan9):

Intr-adevar nu pot intelege ce a semanat Dumnezeu in religia si biserica crestina pentru ca STIU pe baza de probe istorice ca religia crestina nu a pornit de la niciun Dumnezeu ci de la niste sarlatani stransi la o masa la "conciliul apostolilor" cand sarl; atanul si ucigasul; Paul din Tarsus a impus prostimii noua "cale" care v-a duce la religia crestinma!
Asa ca ce legatura are religia crestina cu Dumnezeu?
Nu cumva una inchipuita de cei care NU STIU NIMIC dar cred totul?

| Exilee a răspuns:

Pune te rog frumos fraza completa happy

PS: ai copiat gresit... se remarca 2 greseli pe care DOOM le condamna.

| Moisie explică (pentru Exilee):

Dar important este ca sensul acestei afirmatii nu este gresit!

| Maxim96 a răspuns:

Nu a spus Arsenie Boca asa ceva happy

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Mai documenteaza-te!