| viperscooby a întrebat:

Ce credeti ca ar trebui faca un preot pentru a fii mai aproape de comunitate?

4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Sa caute o casa parohiala cat mai aproape de comunitate, evident pe banii comunitatii.

| gratargratar a răspuns:

Sa cerceteze periodic pe fiecare om din parohia sa. Sa se intereseze ce mai face, cum o mai duce, ce nevoi are...

| 熊Panda熊 a răspuns:

In primul rand, sa aiba vocatie spre preotie, multi fac teologia numai asa, ca asa vor sau ca vrea mama sa aiba preot in familie.
In al II-lea rand, sa tina la oamenii din parohie, sa aiba rabdare sa-i asculte (mai ales la spovedanie), sa-i ajute cat poate in caz de nevoie
Apoi sa faca activitati (daca are cu cine, la o parohie mai mare) : activitati cu tinerii, copii, batranii, pelerinaje,, voluntariat, colecte, etc.
Sa aiba o viata morala, asta conteaza foarte mult.
Sa nu fie fanatic.
Sa aiba predici bune si motivationale.

| Iliotropion a răspuns:

Sa se roage pentru ei, dupa terminarea slujbei sa nu fie preocupat de cum sa iasa mai repede din Biserica, ci sa cerceteze daca nu cumva are cineva nevoie de ajutorul lui.
Sa vorbeasca fiecaruia sincer dupa capacitatea lui.