| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce credeti ca este necesar sa facem, pentru a dobandi viata vesnica?

38 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu spune: "pocaiti-va caci sfarsitul lumi acesteia ESTE aproape", iar daca Dumnezeu spune asa ceva cum as putea spune eu altceva.

| Doub a răspuns:

Sa iti para rau pentru pacatele tale si sa-ti ceri iertare.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Doub):

Da, adica sa te caiesti, insa mai ai nevoie de ceva, daca vrei sa citesti in Biblia ta in Ieremia 10:23; Isaia 48: 17-20; ioan 3:16. Daca consideri te rog sa meditezi la aceste versete. (cred ca ti le-am mai scris si cu alta ocazie )

| sublime89 a răspuns:

Sa inventam leacuri pentru toate bolile posibile, si sa oprim imbatranirea.

| LePotato a răspuns:

Nu exista viata vesnicalaughing

| PorumbRodica1965 explică (pentru LePotato):

In totdeauna ai gandit astfel? Nu ai citit nici o data Biblia? Doar Satan doreste ca oamenii sa nu se apropie de Dumnezeu si sa aiba o viata libertina, o viata fara sens. Dar sa stii ca Dumnezeu care ne-a creat avea de la inceput un scop bine determinat cu omul si cu pamantul. Daca poti sa citesti in biblia in Geneza 1: 28. Ioan 3:16.

| LePotato a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Am citit Biblia puppy dog eyes

| PorumbRodica1965 explică (pentru LePotato):

Apreciez, chiar si faptul ca mi-ai raspuns. Dar nu ai gasit nimic important in ea? Sau ai inteles prea putin?

| LePotato a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Nu ma deranjeaza partile pe care nu le înteleg din Biblie, ci partile pe care le înteleg."

Mark Twain

| PorumbRodica1965 explică (pentru LePotato):

Daca ai vrea sa vorbim deschis pe mesaje sau care este chatul la TPU?

| LePotato a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Vorbim, dar unde? nu stiu de niciun chatthinking

| PorumbRodica1965 explică (pentru LePotato):

Aici trebuie sa joace rol doar gandirea ta si tu sa tragi concluzia potrivita in dreptul tau. Pentru ca fiecare dintre noi trebuie sa ne purtam propria sarcina. Nimeni nu respira in locul nostru, nici nu se hraneste pentru ca noi sa tragem folos, fiecare in partea lui, asa cum de altfel ne-am si nascut.

| PorumbRodica1965 explică (pentru LePotato):

Atunci aici pe mesaje

| LePotato a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pai doar pe gandirea mea ma bazez, ceea ce este si normal, de unde ai tras concluzia ca gandeste/respira altul in locul meu?laughing

| PorumbRodica1965 explică (pentru LePotato):

Am spus, ca fiecare in dreptul lui are nevoie de asa ceva, sa constate de exemplu care este vointa cea buna si placuta lui Dumnezeu, in modul in care ne traim viata. Ai inteles? Vezi la mesaje daca ti-a intrat.

| LePotato a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ok, am inteleshappy

| PorumbRodica1965 explică (pentru LePotato):

Ai intrat la mesaje? Ia vezi.

| LePotato a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Am primit, ti-am si raspuns

| PorumbRodica1965 explică (pentru LePotato):

Daca doresti mai vorbim deseara. acum am trebusoare.

| LePotato a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ok.

| DanielCibu a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu am chat... putem vorbi si aici.ce are?

| MskDesign a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin viata vesnica!
Eu dupa moarte vad dor un cadrav in putrefactie si multi viermi.Din acest motiv mi-am avertizat nevasta sa ma duca la crematoriu si nu ingropat in pamant.Viata vesnica la care faci tu referire, nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem eterni oricum.Corpul este doar un invelis.
Unii care nu se informeaza mai confunda marfa cu ambalajul.
19. Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuieşte în voi şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu sunteţi ai voştri?
Corinteni 6

| DanielCibu a răspuns (pentru anonim_4396):

Este adevarat, corpul acesta nu este etern el este limitat la cativa ani dupa care omul moare iar trupul se decompune INSA, SUFLETUL FIECARUIA VA MERGE LA JUDECATA IN ZIUA JUDECATII SI TOTI VOM DA SOCOTEALA PENTRU CE AM FACUT SAU CE TREBUIA SA FACEM SI NU AM FACUT

| PorumbRodica1965 explică (pentru DanielCibu):

Apreciez faptul ca mi-ai raspuns. Dar totusi, iata ce ne invata biblia cu privire la,, suflet " : daca doresti, te rog sa citesti Ieremia 18: 4, 20. deci ce ne spune,, -sufletul care pacatuieste acela va muri "! Pentru ca sa intelegem mai bine trebuie mai intai sa intelegem de fapt ce este,, sufletul si spiritul " Nu?

| DanielCibu a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De acord! fiecare plateste pentru faptele lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evanghelia Duminicii a XII-a după Rusalii (Tânărul cel bogat) Matei 19, 16-26 Mântuitorul Iisus Hristos mai întâi i-a spus acestui tânăr că nu doreşte să fie numit bun pentru că numai Dumnezeu este bun. Prin aceasta Mântuitorul ne arată mai întâi smerenia Sa, şi anume că nu aşteaptă să fie lăudat sau să fie măgulit, ci toată lauda care I se aduce Lui, El o întoarce spre Dumnezeu. Pe de altă parte, în comportamentul tânărului care-l numeşte pe Iisus "Învăţătorule bun" (Mt. 19, 16) se poate citi nu numai un respect deosebit sau un comportament cuviincios, ci şi convingerea sa că Iisus învaţă nu doar prin înţelepciune, ci şi prin bunătate. Desigur, el a auzit despre Iisus că a ajutat pe mulţi oameni să-şi schimbe viaţa, să se ridice din boală şi din păcate. De aceea, probabil nu I-a zis lui Iisus "Învăţătorule înţelept", ci "Învăţătorule bun". Când aude Mântuitorul Iisus Hristos ce preocupare are acest tânăr, şi anume "Ce bine să fac ca să am viaţa veşnică?" (Mt. 19, 16) sau în Evanghelia după Marcu "Ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci" (Mc. 10, 17), Hristos Domnul îi răspunde: "Păzeşte poruncile ca să intri în viaţa veşnică" (cf. Mt. 19, 17). Atunci tânărul a întrebat: "Care?" Iar Mântuitorul Iisus Hristos răspunde citând poruncile principale din Vechiul Testament, şi anume: "să nu ucizi, să nu fii desfrânat, să nu furi, să nu mărturiseşti strâmb, cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta şi iubeşte pe aproapele tău ca pe tine însuţi." (Mt. 19, 18-19) Această din urmă poruncă a adăugat-o Mântuitorul Iisus Hristos la poruncile cunoscute. Atunci tânărul I-a răspuns: "Doamne, acestea le-am păzit încă din copilăria mea" (Mt. 19, 20), se spune în Evanghelia după Matei, iar în cea după Marcu: "Acestea toate le-am păzit încă din tinereţile mele" (Mc. 10, 20). Auzind că el a păzit încă din copilărie toate aceste porunci, Mântuitorul îi spune: "Dacă vrei să fii desăvârşit, mergi, vinde averea ta, împarte-o săracilor şi vei avea comoară în ceruri. Şi apoi vino şi urmează-Mi Mie." (Mt. 19, 21) La acest sfat, pe care l-a dat Mântuitorul unui tânăr bogat care împlinise în viaţa lui poruncile din Vechiul Testament, tânărul s-a întristat şi a plecat, căci avea multe avuţii (cf. Mt. 18, 22), spune Evanghelia. El n-a mai întrebat nimic, n-a mai răspuns nimic, nu s-a explicat, ci a plecat. A plecat întristat. Iar Mântuitorul Iisus Hristos îi respectă tăcerea şi întristarea lui. Nu-l consolează şi nu schimbă sfatul dat lui, pentru că Iisus i-a dat sfatul cel bun, chiar dacă tânărul bogat nu-l putea împlini imediat, ci după o luptă interioară cu el însuşi. După plecarea acestui tânăr bogat, evlavios şi moral, dar totuşi neputincios în a împlini sfatul pe care l-a primit, Iisus S-a întors către ucenici şi le-a zis: "Adevărat vă spun vouă că un bogat cu anevoie va intra în împărăţia cerurilor. Şi iarăşi vă spun că mai lesne este să treacă o cămilă prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăţia cerurilor." (Mt. 19, 23-24). Prin cămilă poate fi înţeles animalul respectiv sau, prin asemănarea termenilor în limba greacă, poate fi înţeleasă o funie: "Mai uşor trece funia prin urechile acului decât să intre bogatul în împărăţia cerurilor." Unii tâlcuitori mai spun că exista în Ierusalim o poartă îngustă numită "Urechile Acului," iar când o cămilă trecea prin această poartă, ea trebuia să îngenuncheze, adică să se aplece mult, întrucât poarta era strâmtă şi joasă. Dar indiferent de interpretarea dată cuvântului cămilă, Iisus vorbeşte de o dificultate a bogaţilor, nu de o imposibilitate totală, de a intra în Împărăţia cerurilor. Miraţi sau uimiţi de aceste cuvinte ale lui Iisus, ucenicii Săi L-au întrebat, zicând: "Cine poate să se mântuiască?" (Mt. 19, 25). Iar El i-a privit în faţă. Amănuntul acesta pe care îl evidenţiază Evanghelia, şi anume că Iisus nu doar le-a vorbit, ci i-a privit în faţă, este foarte important. Prin privirea Sa direct în faţa ucenicilor, El a voit să fixeze şi mai mult în sufletele lor adevărul învăţăturii pe care îl rosteşte prin următoarele cuvinte: "ce este cu neputinţă la oameni, este cu putinţă la Dumnezeu" (Mt. 19, 26). Când i-a privit pe ucenici în faţă, Mântuitorul Iisus Hristos a privit şi în viitorul acestui tânăr care a primit invitaţia de a deveni şi el ucenic al lui Hristos, pentru că i-a zis: "Vinde averea ta… şi vino şi urmează-Mi Mie" (Mt. 19, 21) adică vino şi te fă ucenic al Meu. Evanghelia se termină cu o constatare a dificultăţii intrării celor bogaţi în Împărăţia cerurilor, dar şi cu speranţă dată de Mântuitorul Iisus Hristos, şi anume că ceea ce este cu neputinţă pentru oameni devine posibilitate când ei primesc ajutorul lui Dumnezeu. Ceea ce este cu neputinţă la oameni devine cu putinţă la Dumnezeu. Ceea ce nu poate face omul prin propriile sale forţe, sau prin propriile sale puteri sufleteşti, el poate totuşi realiza cu ajutorul lui Dumnezeu, cu harul lui Dumnezeu. De aceea, Sfinţii Părinţi ai Bisericii au văzut în cuvintele Mântuitorului cuvinte de speranţă, dar şi de cunoaştere a viitorului tânărului bogat care a plecat întristat. În acest sens, potrivit Tradiţiei, după o luptă mare cu el însuşi, un an şi mai bine, acest tânăr bogat s-a hotărât, în sfârşit, să împlinească sfatul lui Iisus. A vândut averea sa, a împărţit banii săracilor şi l-a urmat pe Iisus. În primul rând învăţăm de la acest tânăr bogat, evlavios şi moral, că totuşi omul, chiar dacă are o situaţie materială asigurată în lumea aceasta, bunurile materiale limitate şi trecătoare nu pot niciodată să-i dea sentimentul împlinirii, al desăvârşirii şi nici arvuna vieţii veşnice, pentru că sufletul omului, creat după chipul lui Dumnezeu Cel veşnic şi nesfârşit, este în căutare permanentă a lui Dumnezeu Cel veşnic şi nesfârşit, Cel netrecător şi nelimitat. E atât de mare sufletul omului, încât nimic din lumea aceasta materială nu-l poate satisface pe deplin, nimic din ceea ce este trecător pe pământ nu poate răspunde dorinţei lui de viaţă veşnică. Nimic din ceea ce este limitat nu poate corespunde dorinţei lui de iubire nelimitată. Numai Dumnezeu Cel veşnic şi nesfârşit în iubirea Sa poate umple sufletul omului cu viaţă şi iubire veşnică. Aceasta este adâncimea căutării existenţiale din întrebarea tânărului evlavios şi bogat: "Ce bine să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?" Întrebarea lui era cea mai frumoasă întrebare, nu numai pentru un tânăr, ci pentru orice om. Sfântul Ioan Gură de Aur confirmă această frumuseţe unică a întrebării tânărului: "Ce bine să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?" când se întreabă: "Ce folos avem de viaţa aceasta trecătoare, dacă în timpul ei nu căutăm viaţa veşnică netrecătoare? Ce folos de viaţa aceasta pământească, dacă în timpul ei nu căutăm viaţa cea netrecătoare şi nelimitată?" O mulţime de tineri astăzi sunt preocupaţi cum să-şi facă o carieră, cum să nu mai fie o grijă în plus pentru părinţii lor, uneori săraci şi bolnavi, cum să se descurce singuri, cum să-şi construiască sau să-şi cumpere o casă, cum să-şi întemeieze o familie trainică, cum să-şi asigure o situaţie pentru un trai decent. Foarte puţini, însă, sunt tinerii care îşi pun întrebarea: "Ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?" Aceştia puţini sunt tinerii credincioşi care ştiu că mai întâi trebuie să caute Împărăţia lui Dumnezeu, iar celelalte se vor adăuga, adică locul de muncă, familie şi casă binecuvântată. De aceea, în Evanghelia după Sfântul Evanghelist Marcu, în capitolul X, după ce tânărul bogat a spus: "toate aceste porunci le-am păzit din tinereţile mele" (Mc. 10, 20), Evanghelia notează că Iisus l-a privit cu dragoste (Mc. 10, 21). A privit cu drag căutarea lui sinceră şi profund umană, dorinţa de-a dobândi viaţa veşnică.Din Evanghelia de astăzi mai învăţăm un alt adevăr deosebit de valoros: că nu este suficient să fii evlavios şi credincios, nu e suficient să fii corect în comportamentul moral faţă de oameni, nu e suficient să nu ucizi, să nu desfrânezi, să nu furi, să nu minţi sau să nu înşeli, să nu mărturiseşti strâmb. Nu este suficient să te abţii de la rău, ci trebuie să faci mult bine ca să fii desăvârşit. Iar cel mai mare bine pe care-l putea săvârşi acest tânăr bogat faţă de aproapele său era ajutorarea săracilor, milostenia faţă de ei. Tânărul bogat era un om moral, evlavios, dar zgârcit. Bogatul evlavios şi corect din punct de vedere moral era totuşi în adâncul inimii un om zgârcit, prea mult înrobit în avuţie şi prea puţin darnic. Tânărul bogat primeşte de la Iisus sfatul de a renunţa la ceea ce are în jurul lui pentru a dobândi comoară în inima lui şi în ceruri. De fapt, toate lucrurile materiale se adună în jurul nostru, dar fapta bună se imprimă în sufletul nostru ca o lumină pe care o purtăm cu noi în veşnicie. De aceea, Iisus îi cere tânărului bogat: renunţă la ceva şi urmează pe cineva. "Urmează-Mi Mie" înseamnă intră în legătură de iubire veşnică cu Dumnezeu Care ne arată iubirea şi bunătatea Sa în Hristos Cel Bun şi Milostiv. Vedem aici prefigurarea tainei Bisericii. "Urmează-Mi Mie" înseamnă fă-te ucenic al Meu, intră în comuniune cu Mine şi în comunitatea celor care Mă urmează. Mântuitorul îl îndeamnă pe tânăr, de fapt, să devină creştin, împreună cu ucenicii Săi apostoli. Ca să fii desăvârşit trebuie să fii următor lui Hristos, să fii în legătură vie cu Persoana Lui şi să fii milostiv ca El, pentru că El este bogăţia cea veşnică, nelimitată şi netrecătoare.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Cum iti explici tu faptul, ca ceea ce a spus Isus prin :,, Ioan 13:34, 35, ( respectiv ve35,, prin aceasta vor sti toti ca sunteti discipolii mei, daca aveti iubire intre voi,)" cei care astazi pretind ca sunt crestini si spun ca, cred in Isus Cristos si totusi ignora aceasta porunca? Nu sunt nici interesati sa faca ce spusese Isus, nici nu sunt tentati sa studieze Biblia si sa aiba un mod de viata dupa gandirea lui Dumnezeu (Isaia 48:17-20)? ce crezi? Cum a spus Isus,, ceea ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi lor."Matei 7:12.Iar in 1ioan 2:17 aflam ca,, cine face vointa lui dumnezeu, va fi salvat " Ce parere ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeam ca atat iadul cat si iadul sunt vesnice. M-am inselat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma.laughing Am dorit sa scriu ''atat iadul cat si raiul''.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Tu nu stii ce vrei sa scrii, ia priveste peste ce ai scris, ce ai vrut sa spui? (se scrie moartea nu muuuartea )

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Draga, stiu ca se scrie ''moartea''. Mi-am pus nickname-ul ''muartea'' deoarece imi place mai mult, suna funny. laughing

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Ei bine. Oricum moartea este dusmanul numarul 1 al omului, nu? Omul nu poate s-o cumpere, sa se targuiasca cu ea, sa se ascunda, s-o induca in eroare.Dar Dumnezeu are stapanire asupra mortii, El va invinge moartea pentru totdeauna si nu va mai fi. Daca vei gasi potrivit sa citesti in Biblie in 1Corinteni 15:26! Apocalipsa 21:3, 4,5; Faptele apostolilor 17:31.

| Innsbruck a răspuns:

Nu am nevoie de viata vesnica

| HowdidIgethere a răspuns:

Crestinismul exista de 2000 de ani. Trebuie sa ascultam poruncile, dar sa luam aminte si la experienta si la cuvintele celor care s-au mantuit in acesti 2000 de ani, dintre care multi sunt trecuti in calendarul ortodox si in cel catolic.
Altfel putem pati ca Arie, ca Mahomed si ca Luther.

| DenisaO a răspuns:

Sa iti gasesti pacea interioara.
Tu sa fi in armonie cu tine, iar atunci cred ca poti dobandi o viata vesnica.

| PorumbRodica1965 explică (pentru DenisaO):

Denisa, iata ce ne invata in realitate Biblia, de ce avem nevoie pentru a dobandi viata adevarata, daca vrei citeste in Biblie Ioan 3:16 si Ioan 17 :3.Te rog sa citesti cu atentie si sa meditezi.

| DanielCibu a răspuns:

Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine are viaţa veşnică. ioan 6 cu vers 47 pentru a dobandi viata vesnica noi trebuie sa credem in Isus Hristos si in jertfa Lui..."Cine aduce mulţumiri ca jertfă, acela Mă proslăveşte, şi celui ce veghează asupra căii lui, aceluia îi voi arăta mântuirea lui Dumnezeu." asa spune Cuvantul lui dumnezeu in psalmul 50 cu versetul 23. deci, pentru a dobandi mantuirea, viata vesnica Dumnezeu ne cere sa veghem asupra cailor noaste si sa traim o viata in sfintenie...fiind multumitori in fiecare zi