| Conophidă a întrebat:

Ce credeti ca se intampla in rai si in iad si ce credeti ca este viata

Răspuns Câştigător
| mihaitaLGP a răspuns:

Si cum o sa mai simt eu durerea fizica in iazul tau de foc daca partea spirituala este desprinsa de partea fizica?

Demonstreaza prima data ca exista suflet, apoi vorbeste despre aceste doua extreme intre care tu crezi ca oscilezi armonios.
Intre care este viata.

Cat de gresit vedeti totul, doar religii care induc senzatia/sentimentul de vina.

Inca o data demonstrezi ca iubirea fata de zeul tau se naste din egoism.
Credinciosul tipic crede ca daca isi supara zeul sfarseste etern in iad secat de un infinit chin intern.

In concluzie din frica se naste iubirea voastra egoista.

20 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

''Lucruri pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit şi la inima omului nu s-au suit, aşa sunt lucrurile pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc.''
Iadul a fost pregatit pentru diavol si adeptii lui, un iaz de foc in care vor fi aruncati toti cei necredinciosi.
Iar viata, este o gluma foarte serioasawinking

| 4b a răspuns (pentru mihaitaLGP):

1. nu sunt extreme ci realitari
2. tu existi, deci esth un suflet viu
3. religia nu-ti induce sentimentul de vina, ci dragoste pentru Cel care te-a rascumparat
4. iubirea fata de zeul meu NU se naste din egoism
5. in concluzie, bucura-te tinere in tineretea tawinking

| mihaitaLGP a răspuns (pentru 4b):

1. Sunt extreme, realitatea este procesul subconstientului in functie de proprile prejudecati ale individului.

2. Aha, si papucii mei tot suflet sunt, doar exista?
Doar ca sunt mai morti putin.

3. Absolut deloc, "iertare Doamne".
"Cel care te-a rascumparat".
Ce a facut?

4. Nu? Atuncea inceteaza sa mai crezi in el, arunca blasfemii, tot ce este mai rau arunca asupra lui.
Poti?
Nu, iti este frica.
Corect, nu din egoism iubesti pe zAu.

5. Incerc.

| 4b a răspuns (pentru mihaitaLGP):

laughing nu era musai sa-mi raspunzi pe capitole...
Suflarea de viata=suflet viu; EL a facut ce nu putem face noi vreodata; il iubesc prea mult ca sa-mi manjesc mana cu pacatwinking spor cu 5

| mihaitaLGP a răspuns (pentru 4b):

Tot nu ai reusit sa-mi demonstrezi ca exista suflet.

Mersii.
Iti doresc la fel.

| 4b a răspuns (pentru mihaitaLGP):

BIBLIA SPUNE: „Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu''.
Dacă am face o ecuaţie, am scrie astfel, corp + suflare = suflet viu.
''Sufletul care păcătuieşte, acela va muri'':adica trupul acesta supus putrezirii va mere in pamant.
Singurul care are nemurirea este Dumnezeu.
Ce se întâmplă cu omul în clipa morţii? pai fi atent ce spune Biblia: „...se întoarce tarana în pământ, cum a fost, şi pana nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat; suflarea lor trece, se întorc in pământ şi în aceeaşi zi le pier şi planurile lor.
Lamurit? da? phai ce ma bucurbig grinwinking

| mihaitaLGP a răspuns (pentru 4b):

Iti fac pe plac si jucam dupa regulile tale.

Recapitulare :

Omul este construit din parte fizica + parte spirituala iar starile emotionale sunt cauzate de aceasta parte spirituala.

O data ce mori, parte fizica ramane materie iar partea spirituala merge in rai sau iad.

Acuma am si eu o nelamurire :

Animale sunt construite similar, si ele detin parte fizica + parte spirituala, parte spirituala care cauzeaza stari emotionale la fel ca ale omului.

Acuma, animalul o data ce moare partea fizica ramane materie iar partea spirituala?

Exista raiul si iadul purcelusilor?
Exista raiul si iadul catelusilor?
Exista raiul si iadul pisicutelor?
Continui?

Deci in concluzie si ele merg in iad sau rau in ciuda faptului ca religiile si zeii vostrii nu mentioneaza acest fapt.

Logic?

Tu esti un intreg, nu esti alcatuit din doua parti (fizic+spirit).
Animalele detin si ele stari emotionale si inteligenta, la un nivel mai primitiv dar detin.
Deci si animalul este un intreg la fel ca omul iar omul nu este mai deosebit ca animalul si invers.
Omul fata de animal a dezvoltat mai bine aceste stari si inteligenta.
Nimic nu a aparut dintr-o data din lut.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Exista suflet pentru ca poti simtii dragoste, tristete, bucurie. fara suflet esti robot.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Prietene, ai citit atent ce am incercat sa explic?
Cred ca nu.

Tot ce ai enumerat tu se numesc stari emotionale.
Aceste stari emotionale nu sunt cauzate de suflet, ele pleaca din creier.
Si animalele detin stari emotionale, la un nivel mai primitiv dar detin.

Deci si ele merg in rai sau iad?

NU EXISTA SUFLET CUM STARILE EMOTIONALE NU SUNT CAUZATE DE SUFLET.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Crezi ca tu gandesti doar cu creierul? Numai cand se combina sufletul cu creierul poti gandi, poti fi constient, si in plus asa a zis Iisus si tot ce a spus si a facut a fost adevarat si nu ai cum sa minti ca nu a existat pentru ca asa credem si in Decebal, Traian si alti prosti din istoria lumii.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Bai cap de miel, tu cand simti este un proces cauzat tot de creier.
Absolut toate starile emotionale sunt cauzate de creier.

Cand esti constient/inconstient, tot un proces cauzat de creier in functie de anumite puncte limita.

Iar sufletul este interpretarea subconstientului in functie de proprile prejudecati acumulate prin doctrina.

Cand creierul in toata complexitatea lui moare, totul inceteaza sa mai functioneze pentru ca el trimite impulsuri care coordoneaza tot.
Intr-un mod constient sau inconstient la nivel de subconstient.
Suntem categorii de oameni cu evolutii si capacitati mentale diferite.

Demonstreaza tu ca exista suflet si esti tare.

Iisus, un mesaj de indoctrinare pentru manipularea maselor.
Cand lumea a avut nevoie de un mircaol a primit iluzia de libertate si pace.
In realitate suntem condusi de un sistem bolnav care conduce prin indoctrinare.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Ok ok crezi ce doresti.

| Conophidă explică (pentru mihaitaLGP):

In iad cred ca ramai singur...si stai acolo singur in intuneric pentru totdeauna, sau te reincarnezi /laughing
nu stiu..mister..mare mister

| mihaitaLGP a răspuns (pentru 4b):

Si cum o sa mai simt eu durerea fizica in iazul tau de foc daca partea spirituala este desprinsa de partea fizica?

Demonstreaza prima data ca exista suflet, apoi vorbeste despre aceste doua extreme intre care tu crezi ca oscilezi armonios.
Intre care este viata.

Cat de gresit vedeti totul, doar religii care induc senzatia/sentimentul de vina.

Inca o data demonstrezi ca iubirea fata de zeul tau se naste din egoism.
Credinciosul tipic crede ca daca isi supara zeul sfarseste etern in iad secat de un infinit chin intern.

In concluzie din frica se naste iubirea voastra egoista.

| RAY a răspuns:

Laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa cantam in vesnicie laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa uni canta mai cu foc laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa alti mai cu caldura laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa viata este o laaaaaaaaaaaaaaaaaa continuaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa lalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa o incercare continua spre cea ce isi doresti asta e viata

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

| mihaitaLGP a răspuns:

Prima data trebuie sa intelegi ca suntem categorii de oameni cu evolutii mentale si spirituale diferite, mai ales in legatura cu intrebarea ta.

In rest, fiecare din noi e liber sa urmeze un sistem de crezuri si adevaruri, sau sa nu urmeze niciunul.

Viata este ceva unic, cu adevarat unic.
E ceva unic pentru fiecare din noi, deoarece fiecare din noi o percepe diferit.
In functie de proprile prejudecati/experiente si in funtie de nivelul de intelegere a tot ceea ce exista.

Din punctul meu de vedere totul este unic si in acelasi timp este una.
Am fost creati din univers in univers si reprezentam o particica dintr-un intreg.
Am ajuns la concluzia ca totul e perfect asa cum este.
Iar pentru noi toate sunt experiente necesare pentru evolutia fiecaruia, in functie de propria realitate.

Moartea e doar o iluzie "fizica" perceputa prin cele 5 simturi, iluzie de care avem nevoie in aceasta dimensiune temporala pentru a percepe lumea si intamplarile din jur la nivelul de evolutie actual, din care facem parte.

Cat despre moarte, o experienta teribila probabil.
Dar nu se va intampla in nici un caz ce induc religile.

Pentru ca cea mai mare frica a noastra este aceea ca nu ne putem imagina non-existenta noastra. Poate ca noi, dupa moartea corpului fizic, vom dispare fara nicio urma. Poate ca nu vom mai avea constiinta fiintei noastre. Poate ca a muri inseamna a disparea pentru totdeauna, nemairamanand altceva decat amintirile in randul celor dragi noua, aflati inca in viata. Ne este frica de moarte intrucat nimic nu va mai conta pentru noi. Noi nu vom fi decat…nimic. Iar aceasta frica este inimaginabila.

Consider ca ne e frica de moarte, deoarece chiar murim de tot, doar la nivel de activitate cerebrala, doar creierul ca si organ in toata complexitatea lui moare. De aceea e cel mai normal sa ne fie frica de moarte pentru ca duce la disparitia lui si in mod inconstient avem mai mult sau mai putin aceasta frica.

| Raynn a răspuns:

In primul rand, respect pentru mihaita, mi-a facut placere sa iti citesc raspunsurile.

Si acum putin food for thaught.

Ipotetic vorbind, daca nu am fi avut liber arbitru de la Dumnezeu toti am fi trait dupa poruncile lui si nu ar mai fi fost razboaie, foamete si peste tot ar fi fost soare, curcubee si copilasi culegand flori pe campi.

Din cauza faptului ca avem liber arbitru, prin faptele noastre izvorate din acesta, am ajunge in rai sau in iad.

Daca raiul este atat de perfect si idealul religiei crestine unde nu va mai exista pacat, iar pacatul a aparut prin liber arbitru inseamna ca in rai Dumnezeu ne va lua liberul arbitru?

Daca am de ales, nu as prefera sa traiesc nicaieri unde imi este dictat ce sa cred si ce sa fac si unde sa nu pot gandi daca este bine sau rau ceea ce fac.

| gfghn a răspuns:

Salut.Moartea celor dragi ne produce multă durere şi poate că ne întrebăm: Unde merg ei? Suferă? Veghează asupra noastră? Putem face ceva pentru ei? Îi vom revedea vreodată? Religiile lumii oferă diverse răspunsuri la aceste întrebări. Unele spun că dacă faci fapte bune în viaţă, vei merge la cer, dar dacă duci o viaţă imorală, vei fi chinuit în foc. Altele îi învaţă pe oameni că după moarte se duc în lumea spiritelor, alături de strămoşii lor. Există şi unele religii care spun că morţii merg pe lumea cealaltă pentru a fi judecaţi, după care se reîncarnează, sau renasc într-un alt corp.Pentru Dumnezeu, Cel care a creat creierul, acest lucru nu este un mister. El cunoaşte adevărul, iar în Cuvântul său, Biblia, ne spune care este starea morţilor. Învăţătura biblică este clară: La moarte, omul încetează să existe. Moartea este opusul vieţii. Morţii nu văd, nu aud şi nu gândesc. Nimic din noi nu supravieţuieşte morţii corpului. Noi nu avem un suflet sau un spirit nemuritor. După ce a spus că cei vii ştiu că vor muri, Solomon a adăugat: „Cei morţi nu ştiu nimic". Apoi, Solomon a explicat acest adevăr fundamental spunând că morţii nu pot nici să iubească, nici să urască, şi că în mormânt „nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune" (Eclesiastul 9:5, 6, 10). În mod asemănător, în Psalmul 146:4 se spune că atunci când un om moare „îi pier şi planurile". Suntem muritori şi odată cu moartea corpului nostru încetăm să existăm. VIATA NOASTRA ESTE CA FLACARA UNEI LUMANARI: când se stinge, încetează să existe nu merge într-un alt loc.

| norberto a răspuns:

Viata este un test si un cadou, pretuiesteo ca e scurta. iadul este un loc unde cele mai rele cosmaruri se aduna la un lor si te chinuiesc vesnic. iar raiul este un loc atat de frumos incat nu iti poti imagina ceva asa de remarcabil. bineinteles asta indica biblia. nu e ceva foarte sigur.

| Conophidă explică:

Mihaitza toate raspunsurile : FUNDA!