| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca se va intampla cu sufletul nostru, dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Sufletul va merge acolo unde ne-am pregatit locul. Daca am ascultat de Dumnezeu si am facut binele,am primit iertarea lui Isus in dar,vom merge in rai, iar daca nu, in iad.Nu este loc de mijloc.(tu esti cea din poza?, ce frumoasa esti)

43 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

O sa-ti spun dupa ce mor.

| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", a apărut de același autor Mircea Eliade și cel puțin o carte despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Eseuri despre originile Creștinismului, de George Ory, Ed. Științifică și enciclopedică 1981, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching sau Dao De Jing sau Daodejing etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile.
( În Bhagavad Gita,
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bhagavad_Gita
http://en.wikipedia.org/wiki/Bhagavad_Gita
http://en.wikipedia.org/wiki/Krishna
http://www.bhagavad-gita.org/
http://www.bhagavad-gita.org/Gita/chapter-01.html
http://www.bhagavad-gita.org/Gita/verse-01-01.html
http://www.bhagavad-gita.org/index-english.html
http://www.bhagavad-gita.us/
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&sl=en&u=http://www.bhagavad-gita.us/......md%3Divnsb
http://www.scribd.com/doc/11858543/Bhagavad-Gita
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&sl=es&u=http://www.scribd.com/......md%3Divnsb
http://www.youtube.com/watch?v=ij9LmDxKbNY
Bhagavad-gita introducerea
http://www.youtube.com/watch?v=61dQSPcpB1A&feature=related
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&sl=es&u=http://www.scribd.com/......md%3Divnsb
https://docs.google.com/......ps?/viewer
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&sl=en&u=http://www.thebigview.com/......md%3Divnsb
În Bhagavad Gita, Bhagavad Krishna, îi explică prințului Arjuna despre multitudinea / infinitatea de aspecte pe care poate să le aibă el ca divinitate.)
Prin extensie și Divinitatea de Ordin Suprem a Universului poate lua o infinitate de aspecte.
Iar pretenția că Dumnezeu are un singur aspect și anume doar cel humanoidic este una dintre marile prostii tipice Mozaismului și Creștinismului.
Dumnezeu poate să arate, cum vrea el, să arate.
Divinitățile care au vorbit cu oamenii din comuna primitivă, au luat aspect humanoidic, că dacă se făceau ca balaurii ăștia se speriau și fugeau repede, iar dacă avea aspect de cerb îl vânau și nu avea loc dialogul.
Etc.

La creștini sufletul merge în Rai, în Iad, respectiv în Purgatoriu.
În alte religii sunt alte idei vezi "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J.
Și eu cred în reincarnare!
Dar de altă manieră!
( Prin ne păcătuire apar creșterile cantitative la nivelul sufletului și prin creație salturile calitative!
Prin ne păcătuire apar creșterile cantitative mărindu-se cantitatea de cuante de materie de tip suflet, la nivelul sufletului și prin creație salturile calitative, deci transformarea de la o materie de tip suflet inferioară la una superioară!
Materia de tip suflet, (cea mai ) superioară este materia divinică, din care sunt făcute divinitățile.
Când tot sufletul devine materie divinică, încetează ciclul pluralismului existențial și sufletul se integrează în Divinic.
Sunt ipoteze teiste neverificabile, și nu sunt foarte sigur, că este așa, dar așa cred că este. )

| chelstone a răspuns:

Suflet?! Ce e ala suflet?! defineste-l...

| Ecea a răspuns:

SÚFLET ~e n. 1) Totalitate a proceselor psihice, care caracterizează lumea internă a individului; latură psihică a omului.

Sinonime suflet
SÚFLET s. 1. conștiință, cuget, gândire.

Cred ca nu sti ce vorbesti.

| Bogdanux a răspuns:

Nu ma stresez cu asta acum, voi vedea atunci cand voi ajunge cu baston in mana.

| Hombre a răspuns:

Sufletul va merge la purgatoriu la prea sfantul @fumaret si le va fierbe la cazan sa le purifice dupa care plecati in slavi aiurea fara scop si sens. Sufletele cele mai fierte sunt cele sinonime cu ale lui Ema, Cristi202, Wales si alti pentru ca sunt habotnici si mari mincinosi si altceva nu face decat sa prosteasca lumea cu bazaconii din mintea lor plecata cu sorcova precum prostul satului Petrache Lupu de la Maglavit.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Eu vreau sa ajung tot mai sus cu guess who!

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Il mananca cainii!

| BubblesDoubleS a răspuns:

Ce se va intampla cu noi dupa moarte?
Ce sa se intampla, avand in vedere ca noi nu avem "suflet", deoarece suntem doar materie.
Carne, oase si alte substante chimice.
Nu se va intampla nimic, nu vom putea simti auzi etc etc => ceva.
----------------NONE---------------

| Birjaru a răspuns:

Ce e sufletul? La ce te referi?

| tsevaoth a răspuns:

Nimic,contrar opiniei orcarei religii de pe acest pamant,biblia spune ca atunci cand a fost creat omul a devenit un suflet viu, nu spune ca I s-a dat suflet ci ca Dumnezeu ia suflat suflare de viata, adica a animat corpul cu spirit.Acest spirit se mai spune in biblie se va intoarce la Dumnezeu care l-a dat Eclesiast 12:7 nu vreo entitate care pastreza caracteristicile corpului.Tot in Eclesiast 9:10 se spune "tot ce gaseste mana ta sa faca fa cu toata puterea ta,caci in Seol,locul in care te duci,nu este nici lucrare,nici plan,nici cunostinta, nici intelepciune". Termenul She-òl in ebraica veche din biblie inseamna Locuinta Mortilor, vestea buna e ca Dumnezeu poate sa readuca de acolo pe oricine cu aceleasi ganduri si amintiri si cu aceeasi personalitate.

| ЩΛIƬIПGFӨЯƬΉΣΣПD a răspuns:

Nu stiu. n`am mai murit pana acum! xD.

| ЩΛIƬIПGFӨЯƬΉΣΣПD a răspuns:

@Gabriella20 daca nu esti "rau" toti te vor calca`n picioare! happy

| ЩΛIƬIПGFӨЯƬΉΣΣПD a răspuns:

@Gabriella20 mdea. crezi ce vrei D:
Peace! happy

| Infernia a răspuns:

Nu exista suflet, exista constiinta.

| papusikatha a răspuns:

@SaphyreGod Nu am cerut nicidecum un raspuns 100%, ci parerea voastra! Fiecare e liber sa spuna ce gandeste. @Birjaru Sufletul reprezinta partea cea mai importanta din noi, partea care ramane vie atunci cand trupul iti putrezeste, sufletul este cel mai de pret.

| papusikatha a răspuns:

@fetitaCUPiscoturile am observat mai peste tot raspunsurile tale mistocare, nu am nevoie de ele la intrebarile mele, si te rog de acum inainte sa ma ocolesti si sa te prefaci ca nu le vezi. Multumesc.

| papusikatha a răspuns:

Cateodata nu inteleg de ce unii oameni sunt asa rai?

| papusikatha a răspuns:

@ЩΛIƬIПGFӨЯƬΉΣΣПD Prefer sa fiu buna, putin imi pasa de cei care ma jignesc, desi uneori nu inteleg atitudinea asta, inteleg ca gradul de gandire al unora este mic, dar nici chiar asa!

| papusikatha a răspuns:

@Bubbles Daca suntem doar materie, cum iti explici ca iubim? Cum iti explici ca gandim? Cum iti explici multe alte lucruri care pana acum nu s-au dovedit stiintific? Stiai ca oamenii de stiinta de multe ori au ajuns la concluzia ca nu pot oferi anumite raspunsuri oamenilor? asta pentru ca nu au cum...e ceva ce nu se poate explica, iti spun asta din proprie experienta caci am trecut prin multe lucruri de care tie ti-ar fi fost teama.

| hummer24 a răspuns:

Nu stiu da vom afla fiecare in parte la momentul potrivit, oricum eu vreau sa ajung in raiwinking

| hummer24 a răspuns:

Habar nu am ce o sa se intampla cu sufletele celorlalti insa stiu ca eu voi ajunge in rai, si o sa duc o viata buna acolo o sa ma distrez de minune, si sper ca toti sa ajungem acolo, dar eu doar sper, acum ramane de vazut happy

| heyromania a răspuns:

Intr-un cantec de la inmormantare zice: "Vai cata lupta are sufletul cand se desparte de trup" deoarece vin ingerii si dracii si se lupta pentru sufletul tau. Daca tu pe pamant ai facut mai multe fapte rele, dracii au mai multe arme, daca ai facut fapte bune mai multe, ingerii au mai multe arme. Si asa, prin lupta, sufletul ajunge in rai sau in iad. Daca ajunge in iad numai rugaciunile bisericii il pot scoate de acolo. Nu uita, starea lui este provizorie, atat celor din rai cat si celor din iad pana cand va veni Dreptul Judecator, atunci cand va fi fara mila si atunci cand starea lor va fi definitiva.

| flower_3416 a răspuns:

Buna,dupa moarte sufletul mai ramane inca pe pamant cateva ore intre timp el vede,aude ce se intampla in juru sau, cu trupu sau, insa fiind mort nu poate reactiona apoi cand hotaraste sa paraseasca trupu de tot se duce ori in iad ori in rai. Daca vrei mai multe detalii astept mesaj privat

| florina200 a răspuns:

Dupa moarte ingerul te ia si iti arata pe unde ai mers si iti spune unde ai facut bine si rau dupa te va duce si prin rai dar si prin iad dupa acea va afla sufletul unde ii este locul

| Homye18 a răspuns:

Salut, de exemplu stiinta spune cam asa " Corpul uman are/produce energie in momentul in care corpul moare energia nu se disperseaza ci trebuie sa ajunga undeva". Problema este ca nimeni nu iti poate spune cu exactitate unde ajunge. Pana la urma sa fim seriosi ( nu s-a intors nimeni dupa lumea cealalta sa ne spuna unde a ajuns ).

| ZeroBLADE a răspuns:

Raspunsurile de mai sus sunt subiective si nu reprezinta adevarul, se bazeaza pe credinte personale. Nimeni nu poate sti exact ce se intampla cu sufletul dupa ce omul moare, la fel cum crestinii cred ca sufletul merge in Rai, Iad, sau Purgatoriu ( la ortodocsi nu cred ca exista), altii cred ca se reincarneaza intr-un alt trup, altii nu cred in existenta sufletului...deci nu exista un raspuns care sa poata fi considerat 100% corect sau adevarat la intrebarea ta.

| FesCuDungi a răspuns:

Reincarnare!

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Nimic, nothing, nu are ce pentru ca astea sunt doar credinte. cu raiul sau iadul. nu vreau sa par o ateista pentru ca nu sunt deloc dar asta e parerea mea.big grin