| Theo94 a întrebat:

Ce credeti despre aceasta stire de la antena 1 (e mai veche)?
"Casa bantuita de fantome in judetul Bacau"
Eu cred ca e fake. :))

https://www.youtube.com/watch?v=p0E06LlXHNw

Eu cred ca acei oameni au fost platiti sa minta, sa joace un rol.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu este un fake ci doar o confuzie in interpretare, nu sunt fantome ca nu exista DAR sunt DEMONI care exista si iau imaginea unor fantome. Case bantuite am mai vazut, chiar am avut un apartament cu un etaj mai jos ca mine (unde stau) iar manifestarile (verificate de militie) au durat mai bine de o luna. S-a intamplat prin anii 1973, Posesoarea casei sa ocupat aproape toata viata cu GHICITUL si vrajitoria. Un alt caz s-a intamplat prin cartier prin anii '60 si a durat destul de mult, tot cu politia dar a fost vazut de foarte multa lume, din cate am inteles pana la urma casa a fost demolatra.

| RAY a răspuns:

Romania secolului 21 inca prinsa in evul mediu, uni spun ca un spiridus pe nume satana face glume, uni ca sunt fantome, ignoranta asta e mare in tara asta, romani vor explicati bazate pe supranatural nu pe stiinta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu cred ca acei oameni au fost platiti sa minta, sa joace un rol.
Dta când crezi asta, mai exact când nu crezi că e adevărată relatarea.
Ai impresia că și polițistula fost plătit să mintă?
Dacă el acceptă o asemenea plată, își pierde slujba.
Iar tot satul nu poate fi plătit să mintă.
De cine să fie plătiți?
Cu câți bani să fie plătiți, ca să joace toți roluri într-o scenetă.
Astfel presupunerea dtale, ceea ce crezi tu, nu are bază logică.
Acest gen de de fenomene este cunoscut și documentat, se numește poltergeist.
Găsești despre el https://ro.wikipedia.org/wiki/Poltergeist#Interpretări
și nenumărate clipuri pe You Tube.
Unele sunt farse, dar nu toate.
Este un fenomen din lumea asta, nu cauzat de spirite din altă lume.

| Theo94 explică (pentru sadrian46):

Stiu ce este poltergeist, dar m-am referit la cazul prezentat in emisiune.

| sadrian46 a răspuns (pentru Theo94):

Da, acolo este un caz clar de poltergeist.
Doar că persoana e decedată.
A lăsat în urma ei niște bioenergii care acționează în modul care l-a sesizat tot situl. Din cauza educației lor religioase, doctrină care împarte lumea în două, cealaltă fiind cu spirite, ei trăiesc coșmarul relatat.

| Celcestietot a răspuns:

Daca chiar vrei sa vezi fantome, uita-te la youtuberii straini cu acest gen specific canalului. Poate ca sunt si fake-uri, nu neg, dar majoritatea sunt reale.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In 1 Samuel 28/11-13: "Femeia a zis : 'Pe cine vrei sa-ti scol? Si el (Saul) a răspuns: 'Scoala-mi pe Samuel.'
Când a văzut femeia pe Samuel, a scos un tipat mare si a zis lui Saul pentru ce mai înșelat? Tu ești Saul!'
Împăratul i-a zis :'Nu te teme de nimic; dar ce vezi?, Femeia a zis lui Saul:'Vad o ființă dumnezeiasca sculandu-se din pământ."
Vedeți ca si in Biblie exista exemple de fantome? Pentru ca nu a apărut Samuel la vrăjile femeii ci un demon care a luat chipul lui Samuel.
Așa ca hotarati-va astăzi cui vreți să-i slujiti, pentru ca exista Dumnezeu si exista si Satan.Biblia spune ca nu este cale neutra!

| Mircea08 a răspuns:

Desi eu nu am vazut niciodata, cred ca exista posibilitatea ca cineva sa vada o fantoma, numai ca fantoma respectiva nu este un om care a murit si acum bantuie pe undeva anume. Cei care au murit sunt ori in imparatia lui Dumnezeu, ori in locuinta mortilor, adormiti pana la judecata de apoi. Treaba cu fantoma cred ca e o gluma a lui satana.

| Helper07 a răspuns:

Fie ca e fake fie ca nu, acest lucru nu vine de la Dumnezeu

| AG777 a răspuns:

Ai perfecta dreptate, nici din punct de vedere spiritual si nici din punct de vedere omenesc, nu poate fi real, dar televiziunile sunt in stare sa faca orice pentru rating, pentru ca rating = $$$$

| sadrian46 a răspuns (pentru AG777):

Realitatea nu este formată din puncte de vedere. Ea este pur și simplu. Televiziunile pot face multe pentru rating dar nu pot creea scenarii de asemenea anvergură.