| AnaMariaJRock a întrebat:

Ce credeti despre acest videoclip?
https://www.youtube.com/watch?v=SF6I5VSZVqc

Răspuns Câştigător
| crytical a răspuns:

Uite iti voi spune altceva, mai simplu: in toate bisericile din lumea asta exista icoane, toata lumea se inchina la ele si toata lumea le pupa, parca era o porunca. a da, sa nu te rogi la chip cioplit, cu toatea astea vezi icoane la orice colt, in case, in biserici, in masini, in portofele, ce-s icoanele? da, is chipuri cioplte. Asa ca lasati bisericile si preotii si credeti doar in Dumnezeu, cand o sa se tina slujbe in aer liber fara chipuri cioplite pe care trebuie sa le pupam, si fara biserici facute din aur, atunci o sa ma duc in fiecare saptamana la slujba.

20 răspunsuri:
| RespiraSiInspira a răspuns:

Cum Iadul nu este mentionat nici macar in Biblie, e destul de evident.Adica este destul de clar ca Iadul a aparut datorita influentelor din mitologia greaca, daca esti interesat cat de cat de astfel de lucruri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RespiraSiInspira):

"Cum Iadul nu este mentionat nici macar in Biblie, e destul de evident.Adica este destul de clar ca Iadul a aparut datorita influentelor din mitologia greaca, daca esti interesat cat de cat de astfel de lucruri." Vai, vai? Cuvantul "She'ol" nu-ti spune nimic, dar pilda lui Lazar care apare in Biblie?

| Jardelin a răspuns (pentru RespiraSiInspira):

Nu se vorbeste de iad in Biblie? Ia citeste ce scrie mai jos.

"23. Şi tu, Capernaume: N-ai fost înălţat până la cer? Până la iad te vei coborî. Căci de s-ar fi făcut în Sodoma minunile ce s-au făcut în tine, ar fi rămas până astăzi." Matei 11:23

| godless1859 a răspuns:

Iadul este o inventie asa cum reiese si din videoclip!

| AnaMariaJRock explică (pentru godless1859):

Si eu, si am fost surprinsa sa vad un preot zicand asta laughing Ce bine ar fi daca toata lumea ar stii asta big grin

| Jardelin a răspuns (pentru AnaMariaJRock):

Iadul exista si e cat se poate de real. Il vei cunoaste fara sa mori, inca din timpul vietii.

| crytical a răspuns (pentru Jardelin):

Sunteti preotu din poza sau bebelusu? Daca sunteti preotu am o intrebare care s-ar putea sa va faca sa va lasati de biserica, nu de Dumnezeu ci doar de biserica.

| Jardelin a răspuns (pentru crytical):

Nu, eu sunt bebelusul din poza!

| AnaMariaJRock explică (pentru Jardelin):

Eu ziceam de iad ca un loc anume in care mergi dupa moarte ca sa fii tinut in flacari, etc, acest lucru cu adevarat nu exista. Desi iadul de care vorbesti tu, iadul pe pamant intr-adevar poate exista.

| crytical a răspuns (pentru Jardelin):

Aa ok atunci.

| Jardelin a răspuns (pentru crytical):

Hai da drumul la intrebarea care va desfiinta crestinismul, bisericile si pe toti credinciosii.

| crytical a răspuns (pentru Jardelin):

E prea grea pentru mintea ta, o sa te schimbe, ramai asa mai bine.

| AnaMariaJRock explică (pentru crytical):

Ceea ce voiai sa spui va desfiinta si ideea ca exista un Dunnezeu sau doar religiile?

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt sigur ca avea ceva foarte inteligent de spus laughing si apropo, am citit doar Vechiul Testament si mi s-ar fi parut normal ca Iadul sa fie precizat inca de la creearea lumii, asta am vrut sa spun. Poate nu am fost destul de atent...

| AnaMariaJRock explică (pentru RespiraSiInspira):

Da iadul exista, dar nu in forma in care e prezentat in Biblie happy Vreau sa spun ca din monent ce spiritul nu poate simti durere fizica fara un corp, "diavolul" nu are cum sa il tortureze.
Poate si eu m-am exprimat gresit...

| AnaMariaJRock explică (pentru crytical):

Sunt de acord cu tine happy

| Jardelin a răspuns (pentru AnaMariaJRock):

Sufetul nu poate simti durere fizica pentru ce nu e trup material, dar durere sufleteasca poate simti, esti de acord? Pentru ca exista durere sufleteasca si cred ca fiecare drintre noi am simtit la un moment dar, intr-un fel sau altul, durere sufleteasca.

Deci dupa parerea mea iadul (dupa ce murim, dar cateodata incepe si din aceasta viata) este o stare de durere sufleteasca profunda. Aceasta stare, aceasta tortura sufleteasca, poate fi cauzata de remuscare, parere de rau, singuratate, groaza, dorinta, etc.

| Jardelin a răspuns (pentru AnaMariaJRock):

Mai adaug ceva legat de ce ai spus ca diavolul nu poate sa tortureze sufletul pentru ca sufletul nu are corp. Ba da, diavolul poate tortura sufletul chiar daca nu mai apartine de un corp.

| AnaMariaJRock explică (pentru Jardelin):

Poate simti duretre sufleteasca happy

| godless1859 a răspuns (pentru Jardelin):

Esti introvertit rau de tot.

| crytical a răspuns (pentru AnaMariaJRock):

Uite iti voi spune altceva, mai simplu: in toate bisericile din lumea asta exista icoane, toata lumea se inchina la ele si toata lumea le pupa, parca era o porunca. a da, sa nu te rogi la chip cioplit, cu toatea astea vezi icoane la orice colt, in case, in biserici, in masini, in portofele, ce-s icoanele? da, is chipuri cioplte. Asa ca lasati bisericile si preotii si credeti doar in Dumnezeu, cand o sa se tina slujbe in aer liber fara chipuri cioplite pe care trebuie sa le pupam, si fara biserici facute din aur, atunci o sa ma duc in fiecare saptamana la slujba.