| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce credeti despre Biblie? Ati spune ca este... a) o carte ce contine intelepciunea umana? b) o carte de mituri si legende? c) Cuvantul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

C

22 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Pana la abc, ar merge un d, o carte ce trebuia respectata.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Filip23):

Foarte sigur. Asa ar fi bine, numai ca ..Satan stapaneste lumea, si nu-i lasa pe multi catre ea. Totusi cei cu o dispozitie ferma si cu o inima sincera, cu umilinta se lasa invatati de ea, si gasesc adevarata cunostinta pentru adevarata viata. Multumesc.

| danut a răspuns:

Biblia este SINGURUL pasaport pentru Viata Vesnica. Este singurul loc unde putem "gasi" "BILETE" pentru restul Universului. Biblia este singura carte unde gasim adevarata intelepciune. Si Biblia este singurul loc unde IL gasim pe Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Biblia este SINGURUL pasaport pentru Viata Vesnica."

He, he, mai gasesti si in alte locuri pasapoarte pentru asta, evident ca si al tau false toate. Cat de greu poate fi sa accepti ca daca mori s-a terminat?

| Trolli a răspuns:

Stiu eu, stiu eu...
1. O carte de basme pentru copii si oameni buni. Iti descrie partea buna: cu ingerasi, un loc tare frumos numit Rai.
Vei ajunge acolo dupa ce mori, asta daca esti cuminte. Daca nu, vei ajunge in...(citeste punctul 2)
2. O carte pentru oameni rai! Contine scene horror cu: draci, diavoli....cazane, foc! Brrr! (Ce saw? ce Final Destination? cititi Biblia)

3. O carte pentru misogini....sau te invata cum sa devii unul.
Pe femei: ne invata cum sa devenim supuse barbatilor. Si sa ne intrebam "Da' ce are Dumnezeu cu noi? sad "

| Narcis2007 a răspuns:

B.

| mODIN a răspuns:

B

| Holiday a răspuns:

Un mijloc de manipulare.

| sublime89 a răspuns:

E un amestec intre a si b. Pe alocuri mai are si intelepciune (cel putin la nivelul acelor vremuri), si in mare parte contine mituri si legende.

| PorumbRodica1965 explică:

Da. Iata ce ofera Biblia si cum va poate influienta viata prin: a)-raspunsuri clare la intrebarile fundamentale ale vietii (Proverbele2:1-5); b)Indrumare de incredere pentru viata de fiecare zi; c) o speranta reala de viitor.(Romani15:4 ). Ce spune Biblia :,, Toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu".(2Timotei 3:16).

| Dandanache a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Ce spune Biblia :,, Toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu".(2Timotei 3:16)."

Aici e greu sa convingi ateii. Cand o carte scrie despre ea insasi ca e inspirata de Dumnezeu, oamenii devin sceptici.

| KhludCiprian a răspuns:

A) probabil, dat fiind ca sunt clar greseli in ea, perspective clar umane (cine si-ar putea imagina ca un autor ar putea sti cuvintele lui Isus ce s-a ruat singur)
b) daca te referi la Geneza: problema e ca nu este nici un istoric ce afirma ca Moise a existat, deci nu stiu cum putem afirma ca ar fi altceva decat mit
c) "cuvantul" lui "Dumnezeu". Dumnezeu nu prea stim sa il vada nimeni. Iar daca punctele "a" si "b" arata ca Dumnezeu e autorul lui, probabil ca ar fi bine sa stam deoparte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns castigator:
B)o carte de mituri si legende

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este biletul spre rai happy

| DarkAndDreary a răspuns:

B) o carte de mituri si legende

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

O balarie!

Vrei carte despre intelepciunea umana? CODEX GIGAS

Despre mituri si legende? Carele Zeilor

Cuvantul lui dumnezeu? Fix pix...

| AdrianDihoricescu a răspuns:

D) O colecţie de texte scrise în limbi diferite, pe o perioada lungă de timp, în al căror cuprins regăsim imposibilităţi fizice, fapte ce nu se pot reproduce sau proba că au fost realizate vreodată, discriminări homofobice/sexiste, ş.a.m.d

Cum credeţi că este o femeie ce consideră Biblia ca fiind adevărată?
a) O persoană ce se consideră un instrument casnic.
b) O persoana ce se consideră o fabrică de copii
c) O persoană ce se consideră inferioară bărbatului.

Cum ar trebui o femeie să procedeze dacă ar fi violată?
a) Să alerteze autorităţile
b) Să ajungă la o învoială cu violatorul în privinţa unei remuneraţii asupra faptei comise.
c) Să se mărite cu violatorul.

Cum trebuie să vă purtaţi faţă de o persoană care divorţează?
a) Să îi oferiţi suport moral pentru că trece printr-o perioadă dificilă încercând să-şi refacă viaţa
b) Să o bârfiţi cu vecinele de bloc.
c) Să o prindeţi şi să o omorâţi cu pietre

Mai vrei astfel de întrebări?

| dany248y a răspuns:

Cuvantul lui Dumnezeu!-2 Timotei 4:16