| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Ce credeti despre illuminati?

14 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cred ca intrebarea ta e una conversationala.

| BeastMaster a răspuns:

Iluminatii sunt o societate care nu mai e chiar secreta, nise idioti cu teorii New Age (cum ca ar fi alesii unei rase extraterestre), cu un grad mai sus de masoni (sau poate sunt la fel), oricum ar fi sunt sefii.

| RAY a răspuns:

Franta in plin proces economic,stiintific,cultural,social,iluminati erau primi oamenii de stiinta care au experimentat stiinta,dar au disparut ca urmare a aparitei noi stiinte
iluministi erau deisti credeau ca o forta universala a creat totul dar nu intervine in lucrarea sa,si scopul lor era gasirea explicatilor naturale,deismul a influentat si panteismul
multi savanti au fost deisti sau panteisti,practic panteismul e un ateism metaforic,deismul un fel de teism mai liber,rational, logic
eu in cartea de istorie de a zecea am gasit scris, tu nimic, nimic istorie dramatic, mergeti la scoala de pomana

| RAY a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Aia i masonerie nu iluminati

| Th3AbSinTh3 explică (pentru RAY):

Cei la care ma refer eu in link cred ca sunt acelasi lucru cu masonii... sau o ramura a masoneriei

| RAY a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Tu nu intelegei ca iluminati nu au avut nimic de a face cu masoneria si cu stiinta,masoni au zeii, cred in dumnezeu au traditi, sarbatori etc
iluminati erau deisti sau ateii nu aveau religi, traditi, sarbatori

| sublime89 a răspuns:

Sunt povesti, e doar o teorie a cospiratiei.

| Maxim96 a răspuns:

Nebunie mareee...

| Scarbo a răspuns:

Au existat, dar nu mai sunt sigur ca exista

| Mikhtarian a răspuns:

Oameni care vor toata puterea, exact ca Hitler.

Răspuns utilizator avertizat
| Kiasm a răspuns:

Nici nu stiu, nu cred ca i-am intalnit in real. Dar totusi, multe surse ma fac sa ma conving ca ei exista. Odata am privit un film documentar despre illuminati, am aflat despre simbolica lor, in special despre conexiunea lor abstracta cu planeta Saturn; am aflat deviza lor: imperare sibi maximum imperium est; la fel sa nu uitam de gesturile lor specifice s.a. Concluzia e ca fie ei exista in realitate, fie ca mass-media cu un oarecare scop raspandeste astfel de informatii.