| IslamRomaniaCoran a întrebat:

Ce credeti despre Islam?
Este Islamul pentru voi religia adevarata?

48 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut nu, Isac este fiul legitim al lui Avraam. Dar Dumnezeu a dat drept fiecaruia sa creada in ce si cum vrea asa ca eu nu am nici un drept sa ma pun mai presus ca Dumnezeu si sa badjocorisesc o anumita credinta. Acest drept a fost lasat de Dumneze si se numeste Dreptul de a alege.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd de ce aş tolera prostia şi violenţa.
Pretenţiile islamului la respect mi se par bizare.

http://youtu.be/jIaGWURONRU

Iar "religia adevărată" e un oximoron.

NOname
| NOname a răspuns:

"How to Behave During an Islamic Massacre."

http://youtu.be/EKerbOi_mrI :))

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Islamul ca si orice forma de religie au partile bune in general. interpretarea data de idioti sufera. Si sunt prea multi idioti in lumea islamica.

| NOname a răspuns (pentru Salontanul):

Oare..."interpretarea data de idioti" e de vină?
Ai citit Coranul?
Este asemenea Bibliei - se contrazice - şi pe lângă pretinsa iubire, propovăduieşte crima, sclavia, violul, ura, discriminarea, etc.

http://www.tpu.ro/......in-franta/

| Salontanul a răspuns (pentru NOname):

E! principiile de baza sunt bune. Probabil ca Mohamed le-a spus sa apere islamul si ei au inteles ca sa omoare tot ce nu este islamic. Nu chiar asa dar habotnici se gasesc si la noi.

| NOname a răspuns (pentru Salontanul):

Http://www.tpu.ro/......-pedepsim/

...şi Coranul e plin de astfel de perle.

| Salontanul a răspuns (pentru NOname):

Nu toate sunt adevarate si nici astia nu sunt reprezentantii islamului. Stai calm (a)!

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Draga NOname, nu mai fi asa de inflacarata, hai sa ne impacam ca sintem toti oameni iar eu sincer iti spun iti doresc numai bine, sa fii sanatoasa si mereu frumoasa! Sper ca si tu imi doresti la fel! :)

Da o semnatura aici ca sa arati ca de fapt ai sentimente bune pentru toata lumea din tara asta si ca n-ai nimic cu nimeni:

http://www.petitieonline.com/......oci_romani

| Elvina a răspuns:

Pentru mine nu. Este o alta forma de manipulare si de spalare a creierului. Pentru adeptii islamului, aceasta este credinta adevarata.

| Doub a răspuns:

Nu,pentru mine nu este. Dar fiecare are dreptul sa creda in ce vrea.

| Holiday a răspuns:

A alatura cele doua cuvinte "religie" si "adevarat" e o "blasfemie" la adresa logicii si a bunului simt. Auzi la tine, "religie adevarata"...laughing)

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Holiday):

Trebuia sa rad?
Am uitat sa rad
Allah te vede ca iti bati joc

| Jardelin a răspuns:

Eu nu am absolut nimic impotriva islamului si il respect. Evident la partile lui bune si frumoase ma refer. Eu am avut ocazia sa vizitez in viata asta o tara musulmana si mi-a placut ce am vazut acolo.

Pentru ce-i mai putin familiarizati pun mai joc un link cu niste moschei frumoase.

http://www.noupe.com/......world.html

| Duhovnicul a răspuns (pentru Jardelin):

Daca ti-a placut asa de mult la ei, de ce nu ai ramas acolo? laughing

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Duhovnicul):

Stimat domn Allah sa fie cu tine sa iti dea minte daca nu ai
Pacat de tine in ziua judecati.vei da socoteala in fata lu Allah pentru faptele comise si necomise

| Jardelin a răspuns (pentru Duhovnicul):

Popo, te credeam mai destept! Tu daca mergi undeva si iti place locul ala e musai sa ramii acolo?

| Jardelin a răspuns:

Si ca sa-ti raspund si la cea de a doua intrebare, nu, pentru mine islamul NU este religia adevarata. Eu cred ca singura religie adevarata este religia mea ortodoxa.

Dar, repet, asta nu inseamna ca nu respect pe cei ce sint islamisti si nu sint tolerant cu ei. Sint si ei oameni ca noi, au sentimente, familii, copii, sint si oameni frumosi si oameni uriti, si prosti si desptepti, intr-un cuvint sint exact oameni ca noi. Daca se intimpla ca un islamist sa aiba nevoie de ajutorul meu iar mie imi sta in putere sa-l ajut, il voi ajuta.

| KhludCiprian a răspuns:

Eu cred ca pe moment Islam reflecta combinatia nefericita dintre o educatie precara, bigotrie, misoginism si fanatism.

Ei sunt singurul cult major ce nu accepta critica exegetica (de genul sa zica: Qu'ran-ul are contradictii, desi sunt numarate sute) cu riscul sa suferi tu si familia ta.

Cunoasteti alta religie ce nu suporta in aceeasi proportie evolutia si nu accepta exegeza?

| IslamRomaniaCoran explică (pentru KhludCiprian):

Nu aceptam sa se bata joc de religia noastra! Stiti de ce?
Pentru ca daca lasam sa se bata joc de religia noastra lasam sa se bata joc de Allah de Dumnezeu adica
Nu permitem ca cineva sa isi bata joc de Allah
Allah nu isi bate joc de noi si noi suntem datori sa nu se intample ca oamenii sa isi bata joc de numele lui Sfant

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

@IslamRomaniaCoran
Doamna, bineinteles ca oricine poate critica atat pe Allah, pe "profet" sau pe oricine asociat! Asta trebuie sa fie o stare de fapt.

Asta e normal, e acelasi drept sub care o doamna ca dvs are dreptul sa publice aici si sa scrie greseli si minciuni despre crestinatate, si nimeni sa nu vina cu o arma si sa curete o moscheie (sau familia dvs), ca se simte ofensat.

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Acceptati greselile din Qu'ran? Sau urmasii lui Allah nu apreciaza onestia? Sau asta o vedeti ca e "bataie de joc" la adresa "lui Allah" cand eu va critic ipocrizia voastra?

Sau musulmanii pot fi ipocriti, dar ceilalti nu, ca ei nu-l au pe Allah?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

"Nu permitem ca cineva sa isi bata joc de Allah"... sez bland ma fecior, Allah e baiat mare, isi poate purta singur de grija si nu are nevoie de voi sa-l treceti strada de manuta.

Daca nu-i convine ce zice X si Y, poate sa o spuna personal, nu are nevoie de secretara.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru KhludCiprian):

Crestinismul nu mai este sfant
In biblie inca mai scrie sa nu te rogi icoanelor
Si voi crestini va rugati
Ce crestini mai sunteti voi
Scrie sa nu porti numele domnului tau in desert adica sa injuri si voi o faceti
Ce religie mai e asta?
Va rugati lu Isus si el spune clar in biblie sa va rugati lu Allah nu lui
Cum e posibil ca Isus sa se roage lu Dumnezeu daca el e Dumnezeu? Nu are sens
Acuma vezi ca crestinismul nu mai este de la Allah

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Doamna:
"In Biblie nu scrie sa te rogi icoanelor"
Bineinteles, si nu scrie sa NU te rogi icoanelor. Problema icoanelor a fost dezbatuta de sute de ani!

Din pacate ce NU intelegeti e ideea ca aveti o perspectiva prea ingusta a crestinatatii.

Ati afirmat:
- Nicaieri nu scrie de Isus ca e Dumnezeu. Ioan 8:58 si Ioan 1:16 (citez din memorie) si daca cititi si exegeza, o sa vedeti ca NU exista dubiu ca Isus isi zice Dumnezeu in aceste carti. Este acceptat de cititori ATEI, AGNOSTICI si in general e pozitia MAJORITARA in academie
- icoanele (si statuile) nu au fost acceptate neaparat in crestinatate, dar contextul sub care "imaginile" au fost acceptate a fost foarte specific si in acord cu ideea ca si Chivotul Legii sau chiar Isus ar fi fost pentru cei ce nu inteleg realitatea, o forma de idolatrie

Totusi, indiferent ca eu sunt ateu, eu pot sa reprezint adevarul, sa imi pun onest numele in fata, sa nu laud/apar criminali (desi nu am in lista mea de "porunci" sa nu ucid) si nu am nici un motiv sa mint ce zic unii (din perspectiva mea filosofica/teologica) doar ca nu imi convine.

Totusi dvs doamna le-ati facut pe toate acestea? De ce?

Legat de "sa injuri", vrei sa zici ca musulmanii nu injura? Ce vorbesti? Vrei sa zici ca musulmanii nu zic: "porc crestin" sau la femei echivalentul romanesc pentru: "pi&de"? Sunteti doamna chiar musulmana?

" Cum e posibil ca Isus sa se roage lu Dumnezeu daca el e Dumnezeu? Nu are sens"
Doamna... eu nu inteleg cum niste musulmani zic ca Biblia in secolul VII nu era corupta, ca asa zice Qu'ran-ul si apoi tot musulmanii zic ca Biblia a fost corupta, dar nu au nici un suport istoric. Si ei zic in acelasi moment ca acel "Qu'ran" e "fara greseala". Doamna, hotarati-va singura.

Ati citit orice carte de teologie crestina? Asta e o problema *de baza* ce are zeci de raspunsuri. Chiar n-ati gasit niciunul? Va dau unul simplu: "Isus e si om si Dumnezeu" si cand se ruga, era doar dimensiunea lui umana ce voia sa se roage.

La final, vad ca NU ai nici o intrebare, dar ai doar de facut afirmatii dogmatice. Care e rostul?

Ati acceptat vreo corectie pana acum din ce vi s-a raspuns? De la cine?

| IslamRomaniaCoran explică (pentru KhludCiprian):

Sa iti explic niste lucruri
Vad ca esti ateu degeaba
Deci, in biblie scrie sa nu te rogi icoanelor sa nu injuri sa nu mananci porc
Daca imi dai id tau de mess o sa fac poza la acel verset din biblie unde scrie sa nu te inchini icoanelor
Sa nu iti faci chip cioplit ce este in cer in ape si pe pamant
Si oameni asta au facut si.au facut idoli sau icoane cum vrei tu sa le spui
Si sa iti zic ceva nu ai sa vezi musulman adevarat sa injure
Dar ce vorbesc in Coran nu scrie sa nu injuri
Isus nu are cum sa fie Dumnezeu nu poti schimba realitatea si adevarul
Isus a fost un om a fost un profet ca si Mohamed(pace si binecuvantare fie asupra lui)
Binlia a fost schimbata de nenumarate ori pana acuma
Si in biblie scrie ca va veni un profet cu numele mohamed
Daca vei citi biblia vei vedea ca am dreptate in tot ce spun
Am o rugaminte te rog nu mai comenta pe acest subiect ca imi poerd timpu cu tine
Da stai ca nu o sa iti mai raspund nu esti asa important sa iti raspun eu tie
Pa

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

"Deci, in biblie scrie sa nu te rogi icoanelor sa nu injuri sa nu mananci porc"
Doamna, v-am spus, NU scrie sa NU te rogi icoanelor. Sariti cu versetul la inaintare. Ce ati spus e de "chip cioplit". Din cate inteleg si semiluna de pe varful minaretelor si chiar anumite moschei au basoreliefuri, ce-s tehnic coplite. Le-at darama ca NU intelegeti Biblia?

Deci va repet: ce carte de teologie/exegeza ati citit? De unde stiti ca NU aveti o parere indoctrinata si aveti una educata?

V-am spus, eu nu trebuie sa mint despre crestini in general (si ortodocsi in particular, ca vad ca aveti ceva cu icoanele, desi sunt crestini ce nu se roaga la icoane), totusi de ce mintiti doamna? Allah va pune?

Legat de musulmani sa nu injure: pe ce planeta traiti? Am trait cu musulmani! Am fost intr-o organizatie ce ajuta musulmani! Cautati: ASISI in Madrid. Stiu cum gandesc musulmanii moderati (ce cateodata le iau apararea, inclusiv pe TPU), stiu cum sunt unii fanatici ca dvs. N-ati auzit afirmatia: "porc crestin"? N-ati auzit afirmatia: "pi..de" legata de femei?

Totusi, o rugaminte pentru dvs:
- acceptati corectiile cand vi se fac. Arata ca sunteti onesta. Sa nu zic ca sunteti anonima si aratati ca nu aveti "ouale" (ca femeie nici nu vi le cer) sa va aratati ca aveti o parere personala. Ca cine stie, Allah o sa va fulgere...
- aratati ca sunteti onesta si spuneti: "da, aici nu stiu" sau "da, aici se pare ca am gresit"

Legat de cum va "visati in ceruri cu placere intre picioare... intelectual" ca ce scrie un Qu'ran si ca nu se poate ca Koran-ul (cacofonie intentionata) spune ceva gresit, e alegerea dvs, totusi asta va arata cat de indoctrinata sunteti. Nu e nici o distinctie intre un cruciat ofensat (ca stiu ca voi musulmanii aveti ceva cu acei cruciati) si cu un musulman ofensat. Singura diferenta e ca musulmanii nu-si taie "colturile" barbii si striga: "Allahu akbaru" cand ucid. In rest ambele caractere sunt la fel de jegoase, si porcul e un animal curat pe langa ambele animale reliogase descrise!

| KhludCiprian a răspuns:

Fata desteapta, ai vazut musulmani injurand? Eu v-am spus ca da! Presupunand (chiar prin absurd) ca n-ati vazut musulmani injurand, si eu i-am vazut, ar trebui sa accetati corectia, nu?

Ati citat Biblia "ta" si nu scrie decat sa nu va rugati la chip cioplit. Mai cititi odata pasajul!

Deci unde sta porcul in caracter? La musulmanii ce nu accepta adevarul, sau la crestini ce poate au ce ai zice: "o interpretare dubioasa" dar accepta Biblia asa cum e?

Acceptati evolutia doamna?

NB. Sunt barbat! Nu stiu nici o femeie sa aiba numele Ciprian. Totusi, motivul pentru care va zic ca sunteti femeie, e ca am intalnit mai multe femei "credincioase la acest nivel": adica fanatici!

| IslamRomaniaCoran explică (pentru KhludCiprian):

Http://postimg.org/image/3unxkrr9j/
Sunt rusinati ceu ce se inchina icoanelor
Cu asta am spus tot.La revedere

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Doamna, va rog recititi pasajul!

Cei ce se inchina la idoli, pacatuiesc!

Mahomed si Coranul sunt idoli pentru musulmani fanatici!

Totusi icoanele nu-s idoli! Cititi o carte de istorie a crestinatatii!

Acum va intreb: este Semiluna in varful minaretelor chip cioplit? Da sau nu? Este o asemanare a lucrurilor ce sunt sus in ceruri? Da sau nu?

Daca sunt, de ce tu zici ca nu poti inghiti idolii, dar musulmanii il au pe fruntea moscheii? Unde-i logica?

| KhludCiprian a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Si ca spuneam de porci, nu numai ca se intampla la inceputul secolului XXI, aceasa afirmatie este raspandita global si era facuta si in secolul XIX!

Musulmanii numeau pe crestini: "Christian pig" (porc crestin) si pe evrei: "Dog Jew" (caine evreu).

Ce oameni se poarta asa si ne spun de civilizatie? Intelegeti ca au fost si sunt o multime de musulmani ce o dau in bara? De ce o fac? Ce ii mana? Allah? Invataturile lui Mahomed?

https://books.google.by/......tps?/books

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA. Islamullllll este cel mai mistooo!

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Horror,vrei sa te faci terorist jihadist?rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asta voiam cand am pus raspunsul. Acum cred ca este mai bine sa iau cateva babe de la biserica sa le dau o mitraliera si sa devin terorist ortodox!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o religie ca oricare alta.
Toate sunt adevarate in felul lor.
Dar ca sa intelegi asta trebuie sa mai cresti putin.

| Vlach a răspuns:

Nu,eu sunt Ortodox, nu-mi parasesc religia, eu cred ca religia adevarata este religia mea, Ortodoxia.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Vlach):

Adu dovezi ca religia ta este adevarata

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Nu contează că ești ortodox sau catolic sau ce religie ai sau dacă nu ai, important este să gândești să te gândești la fapte și consecințe.

| AnniaAKN a răspuns:

Http://iisussimohamed.blogspot.ro/

Citeștește aceste articole si o să-ți dai seama care este religia adevărată, câtă cruzime există in acest Coran si la ce te îndeamnă.Nu-mi vine să cred că cineva poate să considere acea carte ca fiind una sfântă, nu vreau să jignesc pe nimeni dar această credință a lor privează oamenii de libertate si îi indeamnă să comită fapte rele în numele lui "Allah"acest cuvânt chiar dacă se traduce ca fiind Dumnezeu nu are nici o legătură cu el.Este o uriașă diferența intre Iisus si Mohammed, unul indeamnă la pace iar altul la răzbunare.Nu încurajați această religie care nu aduce cu ea decât tragedii.
Iată un citat din Coran: "Răsplata unui rău este un rău asemenea lui, însă cel care iartă şi caută împăcarea va afla răsplata sa la Dumnezeu. El nu îi iubeşte pe cei nedrepţi.
Biblia : Romani 12:17-21 „Nu întoarceţi nimănui rău pentru rău. Urmăriţi ce este bine înaintea tuturor oamenilor. Dacă este cu putinţă, întrucât atârnă de voi, trăiţi în pace cu toţi oamenii. Preaiubiţilor, nu vă răzbunaţi singuri, ci lăsaţi să se răzbune mânia lui Dumnezeu, căci este scris: „Răzbunarea este a Mea; Eu voi răsplăti" zice Domnul. Dimpotrivă: „Dacă îi este foame vrăjmaşului tău, dă-i să mănânce, dacă-i este sete, dă-i să bea; căci dacă vei face astfel, vei îngrămădi cărbuni aprinşi pe capul lui". Nu te lăsa biruit de rău, ci biruieşte răul prin bine."
Cât de mult se contrazic aceste religii.Eu nu am îndoieli dacă voi aveți faceți ce credeți voi că este bine.

| NOname a răspuns (pentru AnniaAKN):

De acord până la un punct.
Dacă eşti obiectivă până la capăt şi nu doar pescuieşti citate care pun în lumina bună o religie şi în lumina proastă pe alta, vei admite că nici Biblia nu e mult mai brează şi se contrazice în nenumărate rânduri, îndemnând ba la iubire, iertare, ba la cruzime, răzbunare, discriminare...

Islamul nu e bun, dar nici creştinismul nu e grozav.
Creştinii ar fi şi acum asemenea musulmanilor fanatici (unii chiar sunt), dacă nu s-ar adapta cât de cât la umanism, la principiile lumii civilizate, moderne şi ar respecta îndemnurile pretinsului său zeu orbeşte, fără să le treacă câtuşi de puţin prin sita gândirii critice.

| AnniaAKN a răspuns (pentru NOname):

Nu știu dacă Biblia indeamnă la cruzime, răzbunare, discriminare dar nici nu te contrazic.Cruzi îi definește pe acei oameni care l-au tratat pe Iisus cu atâta dispreț în timp ce el se ruga Domnului să-i ierte.Eu am citit Noul Testament, recunosc că din Vechiul Testament m-am limitat să citesc câteva secvențe si capitole. Dumnezeu ne consideră egali in fața Lui mai mult de atât ne vede ca fiind copiii nu sclavii Lui iar Coranul spune exact inversul, la musulmani Dumnezeu e văzut ca cineva care îi vechează tot timpul si așteaptă ca cineva să greșească ca să-l poată pedepsi, cam asta am înțeles din ce am citit eu.În fine, sunt multe lucuri de vorbit pe acest subiect.Nimeni nu o să demonsetreze vreodată care este religia si Biblia adevărată, Dumnezeu ne-a lăsat liber arbitru adică să facem noi alegerile, inseamnă că ne-a dat libertate.Nimeni nu ne impune să ne rugăm cu forța sau să ne răzbunăm când cineva îi terfelește numele, în Coran dacă tot vorbim despre el, nu găsești asa ceva.Nu cred că mai are rost să mai compar versetele, fiecare alege in ce vrea să creadă, eu nu contest nimic.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru AnniaAKN):

Biblia indeamna la cruzime
Indeamna la sinucidere la ucidere la viol la adulter
Indeamna la aderi de tot daca stii ce vreau sa zic
Daca dumnezeu nu are trup cum poate el sa simta mirosul dumului arderulor de tot? ce face mananca vaca sau iedul?
Crestinismul nu mai este ce erea.Pacat

| NOname a răspuns (pentru AnniaAKN):

Dacă nu ai fi atât de subiectivă, fiind deja adepta a unei dintre cele două religii, ai constata că Biblia şi Coranul nu sunt chiar atât de diferite şi ambele sunt cam tot la fel de absurde, mincinoase şi dăunătoare.

| 757474 a răspuns (pentru NOname):

Într-adevăr in Vechiul Testament, oamenii erau mult mai răzbunători, in Noul Testament Isus ii îndeamnă pe oameni sa fie buni si sa ii iubesca pe oricine ca pe el însuși.

| 757474 a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

BIBLIA NU ÎNDEAMNĂ LA CRUZIME, SINUCIDERE, ADULTER, VIOL, dimpotrivă le condamnă! Arderile de tot erau in Vechiul Legământ, Isus a fost jertfit odata pentru totdeauna, el este mijlocitorul(avocatul) nostru. "Daca dumnezeu nu are trup cum poate el sa simta mirosul dumului arderulor de tot?" Mintea oamenilor este limitată, noi nu putem înțelege multe lucruri.

| Zedechia a răspuns:

Cum poti sa spui ca Islamul este religia adevarata cand jihadistii nu fac altceva decat sa omoare oameni nevinovati care nu au facut nimic rau nimanui (copii de vreo 4 sau 5 ani sau batrani care de abia se mai pot tine pe picioare). Uita-te pe Google si cauta ce fel de crime au facut sustinatorii Islamului in zilele noastre si te vei convinge singur ca nu Islamul este adevarata religie.In Matei 6:6 este scris: 16 După roadele lor îi veţi recunoaşte.Prin acest verset Dumnezeu ne ajuta sa identificam adevarata religie care asculta in totalitate de poruncile Sale, nu o religie care instiga lumea la razboi si la varsare inutila de sange.Nu vreau sa te jignesc, insa pentru mine Islamul nu a fost nu este si nu va fi niciodata adevarata religie.

| IslamRomaniaCoran explică (pentru Zedechia):

Jihadismul nu face parte din Islam
Ce treaba am eu cu cine tin teroristi eia?
Inseamna ca la voi la ortodocsi toti sunteti dupa bani si gay
Ca popi sunt materialisti si si-o trag in biserica
Asta erea religia crestina ortodoxa este toata de gay si de materialiste

| Zedechia a răspuns (pentru IslamRomaniaCoran):

Dar oare jihadistii nu cred si ei in Alah si profetul Mohamed? In fine...Eu nu am nici o treaba cu Islamul si nici cu ortodoxia.Fiecare face ce vrea si i se inchina cui vrea insa va veni momentul cand religia adevarata va fi identificata de catre toti oamenii pamantului, iar toate celelalte vor fi distruse.