| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Ce credeti despre Nostradamus si numeroasele profetii care s-au implinit?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu, unindivid "creat" pentru derutarea oamenilor. Filmul facut dupa "interpretarile' lui Nostradamus FIXAU sfarsitul OMENIRII in anul 1999. Cand timpul a trecut peste anul respectiv au "descoperit" noi scrieri ale individului? Unde si cum, doar bazaconii si aiureli. Numai Dumnezeu stie cand vine sfarsitul.

| Dandanache a răspuns:

Interpretari post factum facute pe baza unor catrene pline de echivoc si simbolistica. Orice evolutie ar fi avut istoria lumii din ultimele secolele, multe din catrenele lui s-ar fi "implinit".

| danay72 a răspuns:

Chiar daca unele s-au implinit, nu s-au implinit in totalitate, ceea ce e foarte diferit de Bibliie.Pentru ca toate profetiile biblice s-au implinit in cele mai mici detalii.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

"Toate"?

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

De ce ai suspiciuni? Profeţiile biblice al căror termen a trecut, s-au împlinit!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dar sunt si profetii al caror termen nu a "expirat" încă! happy

| Dandanache a răspuns (pentru milan9):

Profetiile biblice, in marea lor majoritate, nu au termen. Tine de o mecanica a clarviziunii sa nu dai termene. Din punctul asta de vedere, orice profetie poate fi valabila in perpetuum, fie ca e biblica, fie ca e a unui oarecare.

Danay greseste insa cand spune si ca toate profetiile biblice s-au indeplinit, si inca in cele mai mici detalii. In primul rand, prin simplul fapt ca mai exista o serie de profetii imediat premergatoare apocalipsului, pe care crestinatatea le asteapta. In al doilea rand, discutand in totalitate doar pe cele "implinite", la o comparatie rece cu faptul istoric descoperi ca nu s-au indeplinit in cele mai mici detalii. Iezechiel profeteste caderea si distrugerea Tyrului in fata lui Nabucodonosor, dand detaliile practicii castigatorilor din antichitate. Convingerile lui, care tin mai degraba de o prognoza politica, a unui analist care apreciaza o desfasurare probabila a unui razboi contemporan siesi (la fel cum se intampla si astazi cand SUA declara razboi unui stat), nu s-a infaptuit insa. Dupa 13 ani istovitori de asediu, Nabucodonosor se retrage, multumindu-se cu un armistitiu si un tribut anual. Tyrul nu este distrus, cel putin nu de Nabucodonosor.

| RAY a răspuns:

Omul s-a inspirat din trecut si a scris despre viitor bravo lui
un exemplu
hister a devenit hitler, hister find un vulcan si multe povesti

| Mădă0611 a răspuns:

Zi-mi una care s-a adeverit, dar nu ideea, cuvintele lui, sau hai sa fie 2, ca poate imi dai chestii logice, gen "o sa fie foamete, razboi, zapada iarna si canicula vara".

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Cica el a prezi caderea comunismului si a turnurilor gemene.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Fara cica-uri, da exact "profetia", ca poate asa vi se aprinde vreun beculet prin minte. devil

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Mădă0611):

*vad notificare de la Mada*
*caut raspunsul ei si il citesc prima data*
Pai, am citit intr-o carte din 1994 o profetie despre un tip negru iar cel care a scris cartea scria "oare este vorba despre un presedinte negru?".
Apoi mai era ceva in genul "Vor ramane ingroziti cand il vor vedea pe omul porc iar batalia se va purta pe cer". Mastile celor ce piloteaza avioane de lupta seamana cu un cap de porc iar batalia din cer inseamna lupta dintre avioane.
Mi se pare interesant ca s-au implinit multe. laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Astea-s basme de adormit copiii. Uite cum delira nenea si cat de usor e sa interpretezi ceva: http://9gag.com/gag/5953158

Si cu cele care nu s-au implinit cum ramane?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru Mădă0611):

*In afara discutiei*
Misto chestie.laughing

| sublime89 a răspuns:

Nu s-a indeplinit nicio profetie de-a lui, doar ni se pare.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu unul n-am vazut catrenele in original si nu le-am tradus personal si inteleg ca oricum exista mai multe interpretari pentru fiecare catren. Imi face impresia ca cineva le interpreteaza in asa fel incat sa dovedeasca ca s-au adeverit.

| ErrorFound a răspuns:

E usor sa pacalesti prostii cand folosesti cunvinte ce se pot interpreta.Idem pentru Biblie.

| greyhound a răspuns:

Am vazut odata o emisiune despre Nostradamus in care expertii aia chemati acolo spuneau ca cica rata de adeverire a profetiilor lui era undeva la 10-15 %, si spunea unul ca si daca era sa le ghicesti nimereai mai multe.
Si ar mai fi interesant si ca in acelasi catren, specialistii astia in descifrari gasesc 3 intamplari diferite, de regula dupa ce s-au intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vostradamus? mare om.si ce s-a implinit? ca au fost intirpritate catrenele lui in feliu si chip?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subscriu la ce a zis ErrorFound.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Inclin spre o conspiratie.

Nostradamus a fost pus sa scrie niste "previziuni" pe care aia de conduc lumea le-au adeverit.

Avantajul este acela ca ne pot arata oricand o hartie cu "21.12.2013 SFARSITUL LUMII" scrisa de Nostradamus, si in timp ce se instaleaza panica, ne prind vulnerabili si ne mai baga ceva pe gat.

Asa vad eu situatia.

| Crâstoşelul a răspuns:

Să-l aşteptăm pe Maxim96 cu răspunsurile lui senzaţionale.

| CălinPL a răspuns:

Nu am auzit de nostradamus.

| RandomDeTot a răspuns:

Nu te mai uita la Extraterestrii antici pe HistorY