| MalinaAndreea a întrebat:

Ce credeti despre preotii din religia ortodoxa? Adica majoritatea nu mai stiu ce masina sa conduca si o chestie chiar m-a facut sa rad cu pofta. Tata joaca fotbal in timpul liber si a chemat si un preot pe care il cunostea, dar el a spus ca nu poate ca a murit cineva si trebuie sa-si faca datoria si ca trebuie SA-SI IA SI EL PARTEA.Sau poate ar trebui sa nu ii judecam?

54 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Preotii sunt liber profesionisti nu ar trebui sa primeasca salariu.
Preotii sunt imbracati ca niste cocalari scarbosi, plini de aur si cruci si se roaga pentru cei saraci.
Preotii au juramantul de saracie.dar de unde cand ei au cluburi de noapte, masini de lux si hoteluri.
Rusine..sarlatanilor!

| roxaa15 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca doar preotii ortodocsi sunt asa? preotii sunt oameni, uni sunt mai buni alti mai cazuti in pacat

| M25M a răspuns (pentru razvitzi):

Nu inteleg relevanta postarii?!?

| razvitzi a răspuns (pentru Zenit313):

Am gresit postul scuze happy

| Zenit313 a răspuns (pentru roxaa15):

Toti preotii! Nu numai cei ortodosci!
Avem 16000 de biserici si 400 de scoli!
Tu realizezi in ce situatie grava si penibila suntem?!

| CryChristiAN a răspuns (pentru Zenit313):

''Preotii au juramantul de saracie.dar de unde cand ei au cluburi de noapte, masini de lux si hoteluri.''. Da-mi exemplu.

''Preotii sunt liber profesionisti nu ar trebui sa primeasca salariu.''. Ce argumente aduci pentru a-ti sustine premisa?

''Preotii sunt imbracati ca niste cocalari scarbosi, plini de aur si cruci si se roaga pentru cei saraci.'' TOtal gresit. Ei au rolulde-ai aduce pe oameni pe calea dreptei credinte.

| Jardelin a răspuns:

Stii vorba aia cu padurea care are uscaturi? Majoritatea preotilor sint de buna credinta. Se straduiesc sa-ti indeplineasca misiunea, uneori in conditii grele.

Fereste-te de generalizari! Nu este corect ca din cauza unor preoti cistigati de diavol sa jignim pe ceilalti preoti care sint oameni buni, cu har.

Sa stii ca peste tot, si la alte confesiuni religioase, sint preoti sau pastori, cistigati de diavol! Nu numai la ortodocsi! Si pe undeva nu ar trebui sa ne mire lucrul acesta. Toti sint oameni, caracterele sint diferite, puterea credintei este diferita de la om la om. Asa se face ca unii cedeaza tentatiilor, iar altii rezista, neuitind care este misiunea lor in aceasta lume.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

" Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.
Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura."

In Sfanta Scriptura gasim ca cine nu va munci sa nu isi manance painea!

| Jardelin a răspuns (pentru CryChristiAN):

Lasa-l frate, ca e dus din lumea asta! Idiotul asta vede peste tot numai situatii grave si penibile, numai preoti scirbosi, plini de aur si cruci dar nu se vede pe el cit este de ridicol! In loc sa faca ceva util pentru viata lui, toata ziua sta si bate in tastatura cu unicul scop de a jigni oamenii care cred in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce muncesti? cu ce masina circuli? vrei una mai buna? dar casa ai? ce pretentii ai? de la viata? da mata si tatatu? ei au voie? sa vrea? sa doreasca? sa schimbe? sa innoiasca? ma faci sa rad cu pofta.adica tu ai voie da popa nu are? eu sant otelar.torn otel si traiesc din asta. popa e cu evanghelia si slujbele pentru morti pentru vii, si traieste din asta.ai ceva impotriva? daca ai? ce vrei sa faca un popa? sa moara de foame? sa umble in zdrente? sa mearga pe bicicleta? eu zic sa nu fim jigodii si sa judecam pe altii. popii nu sant hoti cum sant politicienii.astia te fura legal. popa iti cere.nu am vazut in 48 de ani nici un popa cu mana in buzunarul meu.sau sa-mi ceara ca la targ; atata face.NU.daca voi a-ti vazut, or fi si de acestia, ca padure fara uscaturi nu se poate.dar daca mintiti, sa va dea Bunul Dumnezeu dupa inima voastra.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Zenit313):

O data cineva a spus aici ca degeaba mai facem scoli ca oricum nu are cine sa mearga la scoala. Hai...ca asta mai inteleg, da nu-mi zice ca nu are cine sa mearga la spital.

| HueyFreeman a răspuns:

Fa ce zice popa, nu ce face popa.

| Zenit313 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Patriarhul are 72 de milioane salariu,conduse masini de lux si are vile in Constanta

Liberii profesionisti NU trebuie sa primeasca salariu!
Nu este constitutional!
Pictorii primesc salariu? Cantaretii? Dansatorii?

Si da, sunt imbracati ca niste colalari, plini de aur si se roaga pentru cei saraci, cata bataie de joc!
Sa isi vand crucile si icoanele daca chiar le pasa de cei saraci!
Iisus a fost simplu, nu avea bunuri materiale si trebuie sa il urmeze ca exemplu daca tot sunt preoti!

| Zenit313 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Spitalele,azilele de batrani, casele de copii, cantinele sociale?!
Nu..noi facem biserici din bani publici!
Tara de CRESTINOPATI!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Zenit313):

Taci ma, avem nevoie de Catedrala Prostirii Neamului si nici nu stii ce bine dau bisericile pe langa banci si peco-uri.

| Chester1 a răspuns:

Preotimea a devenit o afacere..Si cu judecata fiecare face ce vrea..eu unul ii urasc deoarece nu mai stiu cum sa faca bani! parca in religie banul e o chestie de la satana.Nu se indura si ei sa faca o pomana sa zicem la o familie saraca..sunt in stare sa le ia si hainele de pe ei daca nu au bani sa ii plateasca.

| Purec a răspuns:

Nu stiti voi adevarul, jigniti preotii degeaba. Banul, dupa cum se ste, este ochiul dracului, iar preotul nu face decat sa va scape de cati mai multi draci, si sa ii i-a asupra lui, ca el e mai credincios si ii poate tine in frau

| NicolasG a răspuns:

A existat un PAPA cred ca prin 1950 care dorea sa urmeze exemplul lui Isus, sa ajute pe saraci etc.Dar dupa 3 luni an functie s-a ambolnavit deodata....de deces.
sunt cazuri cand preotu nu vrea sa te cunune sau sa vina la anmormantare dacu nu platesti, daca nu esti la zi cu taxele.
bina ca exista culte unde nu ai nici o obligatie financiara

Răspuns utilizator avertizat
| TrentonChase a răspuns:

Sa te tot faci preot in zilele astea big grin.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Zenit313):

Atunci sa nu isi castige painea?
In Biblie zice ca cine nu va munci sa nu isi castige painea.

Care e problema ta?

Presedintele si Patriarhul sunt cele mai inalte functii din Romania, de aceea isi si permit sa aiba salarii conform functiei lor, este si logic, tu vrei ca cei care sa nu muncesc sa aiba salariu?

| Zenit313 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Sunt liber profesionisti, nu trebuie sa primeasca salarii!

Care e problema mea? Problema mea este ca traiesc intr-o tara plina de Crestinopati, in România sunt 18.300 de biserici şi doar 4.700 de şcoli generale şi 425 de spitale.
Cand te imbolnavesti tu mergi la spital nu la biserica.
Cand iesi din spital spui ca stiinta nu este buna pentru ca este in contradictie cu cartea ta penibila si antica.
Sunt facute din bani publici!
Este un JAF!
Sunt liber profesionisti, traiesc din imormantari, donatii, casatorii, botezuri..etc dar nu din banii publici!
Rusine, rusine, rusine.

| milan9 a răspuns (pentru Zenit313):

Gîndeşte logic, şi fără subiectivism vinovat. Te întrebi de ce există 18.300 de biserici şi doar 4.700? Mai uşor îi este guvernului să îi plătească 2-3 milioane (pentru că acel preot are doar 40% salar brut de la stat, din care se scad toate cheltuielile referitoare la asigurarea de sănătate, impozit, pensie, etc...) unui preot (tot ce înseamnă cheltuiala statului cu o biserică!) decât să plăteasă 120.000.000 lunar salariile celor aproximativ 7, 8-10 salariaţi! Fă şi tu diferenţa, sau, vezi vreo diferenţă? Vezi ce uşor este să scuipi venin în mod "gratuit"?

| Zenit313 a răspuns (pentru milan9):

Corect.
De ce sa plateasca statul salariile celor nevoiasi sa reonveze spitalele, scolile cand poate sa plateasca preotii cu 8 milioane pe luna si preotii nu fac absolut nimic nimic productiv societatii, sunt niste capuse imbracate in aur si cruci, sa le spun capuse aurite?
Toate salalriile au fost scazute, numai la preoti nu, foarte corect si moral!
Vezi ce simplu e sa furi banii munciti ai romanilor?

| milan9 a răspuns (pentru Zenit313):

Verifică unde vrei tu, preoţii au de la stat doar 40% salar brut de la stat, din care se scad toate cheltuielile referitoare la asigurarea de sănătate, impozit, pensie, etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Statul nu oferă decât 40 % salariul brut (!) al preoţilor, bani care rămân fie tot la stat (pentru toate cheltuielile referitoare la asigurarea de sănătate, impozit, pensie, etc) fie la Episcopie (pentru volumul de cărţi şi reviste care le este destinat lor dar pe care nu îl pot vinde, nu îl pot valorifica...).

- Din cate m-am interesat, cel puţin în regiunea din care sunt, în anumite luni, atunci când vine ziua de salariu, unii preoţi nu primesc nimic şi, mai mult decât atât, au de achitat din banii lor ceea ce ar fi trebuie să revină asigurărilor de sănătate, pensiei, impozitului... se poate verifica...

- Ce se mai poate spune de situaţia marii majorităţi a preoţilor din mediul rural care au parohii sărace formate din câteva zeci de familii? Cu preţul câtorva excepţii, este o situaţie de neinvidiat şi, la urma urmei, un sacrificiu presupus de misiunea dificilă şi cu uriaşe responsabilităţi pe care şi-au asumat-o...

| Zenit313 a răspuns (pentru milan9):

Preotii sunt liber profesionisti.
Liber profesionistii NU au voie sa primeasca salariu.
Biserica trebuie sa fie separata de stat.
Punct!
Degeaba mai desfacem firu' in 4, este CLAR ilegal ceea ce se intampla!

| LegionarulRoman a răspuns:

Nimeni nu este vrednic sa judece. Daca nu-ti plac preotii, mergi la manastire sa vezi si calugarii.

| milan9 a răspuns (pentru Zenit313):

Preoţii -îmbrăcaţi în aur? De ce îţi place să fii incorect? Toată "costumaţia" lor "aurită" costă vreo 10-12 milione, cu tot cu imitaţia aceea de fir de "aur". găseşti astfel de veşminte peste tot (dacă vrei cumva să faci vreo donaţie...). Ţi se pare mult? Şi unii dintre ei îl poartă o viaţă întreagă, până cade de pe ei. Tu ţi-ai putea rezolva problema ţinutei la şcoală sau la serviciu, pentru toată viaţa, sau pentru vreo 20-30 de ani, doar cu 10 mil? Nu. Asta spuneam şi eu. Mie mi se pare a fi cel mai ieftină ţinută posibil, raportat la timp.

Î