| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeti,mai exista planete in Univers care sa poata sa intretina viata? Cand o sa descoperim viata pe alte planete? Cand o sa ajungem sa stim daca exista viata si in alte parte decat pe Terra? Exista si posibilitatea ca Terra sa fie singura planeta cu viata din Univers? Daca ar exista civilizatii avansate de ce inca nu stim nimic de ele, de ce nu ne viziteaza sau de ce nu au aflat de noi si noi de ei? E posibil ca in urmatorii 100 de ani sa descoperim planete ca Terra cu viata? Ce crezi despre aparitiile OZN? Sunt ele vizite ale civilizatiilor avansate? Ce crezi despre acest subiect?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

"Ce credeti, mai exista planete in Univers care sa poata sa intretina viata?"
Dââ. Exista trei sateliti (nu planete) numai in sistemul nostru solar (Enceladul, TItan si Europa) care ar fi capabil sa sustina viata, si aproximativ 60 de miliarde de planete numai in galaxia noastra care pot sustine viata.
http://www.yoda.ro/......astra.html

http://exoplanet.eu/catalog/

Apropo,teoretic si Marte poate sustine viata.

"Cand o sa descoperim viata pe alte planete?"

Tinand cont de faptul ca este greu sa exploram si planetele din sistemul solar, ar putea sa dureze ceva.

Insa poate nu e nevoie sa o descoperim pe alte planete:
http://www.telegraph.co.uk/......ntist.html

"Exista si posibilitatea ca Terra sa fie singura planeta cu viata din Univers?"
Exista, dar este foarte mica. Mi-as permite sa spun chiar "neglijabila".

"Daca ar exista civilizatii avansate de ce inca nu stim nimic de ele, de ce nu ne viziteaza sau de ce nu au aflat de noi si noi de ei?"

Asta se intreba si Fermi. Un Posibil raspuns ar fi cel dat de utilizatorul Entheos, si anume ca daca exista forme de viata inteligente in Univers, atunci ne sunt cu mult superioare asa ce nu insemnam mare lucru pentru ele.
Cam asa cum omul nu incearca sa "viziteze" furnicile si sa intretina un dialog cu ele.

Alt raspuns este ca viata inteligenta in Univers este o raritate, asa ca e putin probabil ca doua forme de viata inteligente sa se intalneasca.

"E posibil ca in urmatorii 100 de ani sa descoperim planete ca Terra cu viata?"

Planete ca Terra s-au descoperit deja. Nu prea vad insa cum poti sa iti dai seama daca are sau nu viata pe ea, pentru ca majoritatea sunt la distante mult prea mari pentru a le studia.

"Ce crezi despre aparitiile OZN?"
Fenomenul OZN exista, insa putin probabil sa aiba legatura cu viata extraterestra. Cel mai probabil e un fenomen natural,sau un grup de fenomene naturale, inca neintelese.
Ca apar OZN-uri pe cer,asta cred ca e incontestabil, exista sute de marturii de pretutindeni, poze, filmari, etc.
E ca si curcubeul, doar ca putin mai complicat, asta cred eu.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Creaturile spirituale sunt cele care exista in cer, iar alte planete, unde sa existe viata ca si pe pamant, nu sunt.

| relian a răspuns:

Nu stie nimeni cu siguranta daca e da ori ba.deocamdata terra este singura planeta unde exista viata, deci putem spune cu certitudine ca e singurul loc din univers ce il stim ca are viata.adica doar pentru faprul ca noi sintem aici si nici nu am mers macar afara sa vedem si altceva.de crezut putem presupune si crede orice.si chiar de-ar fi sa existe viata pe alte planete ce? oricum nu putem afla si nici viata de acolo sa ne spuna ca ei exista.viata nu inseamna neaparat si inteligenta. daca exista inteligenta pe alte planete la fel nu ne poate spune nici ei si nici noi.nici ei pentru ca indiferent ce tehnologie ar avea tot nu ar putea sa isi faca simtita prezenta.acum presupunind ca aia ar fi avansati tehnologic sa spunem ca au trimis semnale in spatiu dar noi de abia acum am reusit sa ajungem a le capta, asta daca ar fi ajuns la noi.deocamdata nu sa capatat nici un semnal de nicaeri ceea c e arata ca pe o distanta de stiu si eu 50 de ani lumina nu exista nici tipenie de inteligenta care sa aiba vreo tehnologie. unde mai pui ca inteligentele astea poate apare in timpuri diferite, adica noi am aparut acum, poate pe alta planeta or sapara dupa ce noi om dispare, deci iar nu ne vom intilni vreodata.in concluzie am putea sa spunem clar ca pe o raza de 100 sau poate mii de ani lumina nu exista absolut nici o inteligenta, nici macar ca a noastra.deeci vorbim aici de mii de ani lumina, ceea ce ne duce cu gindul ca vaiata inteligenta se pare ca este cam rar sa nu zic foarta rara. posibil ca noi sa descoperim peste 100 de ani planete cu viata? nici pomeneala, noi nici nu am isit din casa, nu sintem capabili nici sa zburam prin casa noastra prea bine cu avioanele dapai sa mai mergem si pe alte planete.in 100 de ani no sa fim capabili nici cu roboti sa descoprim ceva pentru ca tehnologia noastra nu ne permite asa ceva.singura chestie ar fi sa ne descopere alte civilizatii pe noi daca ar fi vreuna.adica noi sa putem recepta un semnal ceva, asta e singura posibilitate sa aflam ca nu sintem singuri, chiar daca poate no sa ne intalnim niciodata cu ei.gindeste daca de mii de ani nu a ajuns niic un semnal pe aici si sa spunem car aunge acum un semnal trimis de stiu si eu 10 mii de ani.asta inseamna ca aia sa ajunga la noi le va trebui 10 mii de ani asta daca cumva s-ar putea deplasa cu viteza luminii ceea ce nu prea vad cum ar faceo si poate ca deja sint morti cu toti.sau noi sa mergem la ei in 10 mii de ani asta inseamna ca noua ne trebuie inca sute de mii de ani sa ajungem sa ne putem deplasa cu mai stiu eu ce viteza si cind om ajunge acolo aia poate cas oale si ulcele.cu alte cuvinte se pare ca sintem singura civilizatie din galaxie.acum sa vorbim de alte galaxii e ca si cum vorbim de dzeu ca oricum sintem aici la categoria religie.astea sint asa povesti cind nu avem ce face si ne plictisim.ce spune unu altu ca europa, ca nu stiu ce luna poate sustine viata alea sint balarii, povesti, acolo nu exista viata chiar de exista apa.noi spunem ca pe pamint exista viata si la polul sud dar uitam ca viata acolo vine cumva mai de unde sint conditii.in conditiile in care europa este un ocean inghetat asta teoretic vorbim ca habar naveam ca aia ar fi apa deci gheata la greu nu prea vad ce viata ar fi putut sa se dezvolte acolo. unia dau exemple de pe pamint, dar sa nu uitam ca viata pe pamint e asta ce o stim noi nu aia ce no stim.aia ce no stim mai mult ca sigur sa adapatat tot din viata asta cunocuta, adica acele bacterii, sau ceor mai fi din gheturile polului sud a apelor acide si asa mai departe mai mult ca sigur este produsul adapatarii vietii asteia normale la acele conditii si nu invers.eu nu cred ca de ex bacteriile termofile sau acidofile aparu primele si dupa din alea aparu viata ce o stim cu totii asta nomala sai zicem.plus de asta nu avem nici o dovada ca asa s-ar fi petrecut lucrurile, adica nici nu stim cum aparu viata pe aici si ne trezim sa visam la viata de pe alte galaxii. teoetic si marte poate sustine viata spune cineva.da teoretic si eu as putea sa zbor insa se pare ca nu pot.deci marte poate sustine viata asa cum face plopul pere. unia vorbesc atit de usor despre chestii ce nici macara nu le visam ca si cum am merge la piata.omenirea inca face focul cu lemn, carbune, unia chiar coceni daca ii au si pe aia si ne credem buricul universului deja.aia e sintem pe aici ca am fost norocosi sa existam si atit.mai mult de atit nu putem deocamdata si nu se stie daca vom realiza si altceva in afara sa traim pe o planeta ce nea fost dat prin noroc sa aparem.scuze ca am scris un roman dar ma plictiseam si eu si cum am spus povestim fiecare ce ne credem.

| relian a răspuns:

Vad unia spun ca exista,ori ar exista viata inteligenta,mai inteligenta ca a noastra de pe planeta noastra si ca poate ne stiu,doar ca nusi bat aia capu cu noi laughing serios?

Viata o mai exista,inteligenta,poate si aia,mai avansata decat noi,posibil,toate is posibile. Atunci cum de nu am intrat in contact cu ei,sau ei cu noi?

Simplu,pentru ca acolo unde ar fi aceste civilizatii e drum f lung,nici ei cu tehnologia lor avansata nu pot sa ajunga la noi,de aia.

Deci daca exista undeva o civilizatie f avansata in universul asta, se afla f f departe.
Nici o tehnologie cat de avansata ar fi ea nu ar putea ajunge oriunde in acest univers.
De ce? Pt ca distantele is uriase, is universal de imense, nici o tehnologie chiair imaginata, nu-i suficienta sa exploreze universul acesta.
Ce cred unia, nu stiu ce vorbesc.Gauri de vierme,viteza luminii astea is povesti,nici de am avea nave cu viteza lumnii,nici alea nu near fi de folos.
Gauri de vierme is imposibil de realizat. Unia or sa intrebe cum asa?
Ganditiva la undele gravitationale,deci acele unde is atat de mici incat nici nu le putem detecta laughing dar sa facem noi valuri in spaptiu laughing
Acele unde gravitationale sunt provocate de gigante supernove,ori din coliziunea unor gauri negre masive.
Daca astfel de forte ar indoi spatiu asta incnat nici nu putem detecta,ganditi-va ce forte ar fi necesare sa faca valuri,sa ajungem din pct A in B,adica de la o steta la alta,nu mai zic de la o galaxie la alta.
Deci sa ne luam gandu de la filmele astea cu gauri de vierme vraja marii.
Near trebuie energia din intreaga galaxie de am avea tehnologia sa indoim spatiu.
Ca urmare nici acele tehnologii avansate de ar fi pe undeva,is hat departe,in galaxia noastra sigur nu-s laughing Sa existe mai pe aproape,ori in galaxia noastra viata,asta da este posibil.

Cand o sa vedem asta? No sa vedem asta niciodata laughing suntem slabi tehnologic,nu o sa putem sa iesim macar din sistemul solar,dapai sa ajungem sa exploram galaxia.

Teoretic ar exista posibilitatea,dar teoretic,daca am afla si ar exista Tahionii.
Dar cum acele civilizatii super avansate nua u descoperit nici ei tahionii, asta pentru ca inca nu au venit pe aici, inseamna ca nici asta nu se poate.
Ar fi cazu sa ne ocupam cu planeta asta, altundeva nu avem unde pleca, nici acu si nici in viitorul indepartat.

Care este de alta parere sa vina sa explice, ori sa araste ce am zis gresit.

| sublime89 a răspuns:

Sa speram ca vom trai sa auzim si vestea descoperirii vietii extraterestre. Poate ca vom afla asta in anii 2020, cand o sonda NASA va trece de cateva ori pe langa satelitul lui Jupiter, Europa, care are un ocean de apa lichida sub un strat gros de gheata. De fapt, are mai multa apa lichida decat Pamantul. Aici pe Terra, orice forma de viata are nevoie de apa lichida pentru a exista. Viata a aparut in apa lichida, si nu poate exista decat in prezenta apei lichide. Toate organismele sunt compuse in mare parte din apa lichida. Noi oamenii suntem 70% compusi din apa lichida. Deci ne-am putea gandi ca daca exista apa lichida si pe alte corpuri in univers, s-ar putea sa gasim acolo si viata. Acum stim sigur ca pe Europa este un ocean, si stim si ca pe Marte au existat mari, lacuri, rauri, delte, poate chiar si oceane, in trecutul indepartat. La fel, pe un satelit de-al lui Saturn, numit Enceladus, s-au observat jeturi de apa lichida asemanatoare gheizerelor de pe Pamant, ceea ce ne arata ca si pe Enceladus exista o anumita cantitate de apa lichida in subteran. Daca in sistemul nostru solar avem astfel de planete si sateliti, atunci e 100% sigur ca intregul univers e plin de corpuri pe care apa lichida exista, deci si viata, macar microbiana. Asta nu inseamna ca acolo unde este apa lichida, automat trebuie sa existe si viata. Bineinteles ca sunt necesare toate acele molecule organice complexe care duc la aparitia vietii, si care sunt de asemenea raspandite in intreg universul. Tot ce trebuie e ca ele sa vina in contact cu apa lichida in niste conditii asemanatoare celor avute de Pamant la inceputurile lui. Poate ca este un eveniment extrem de improbabil, si are loc doar ici colo pe cate o planeta extrem de norocoasa. Dar poate ca multitudinea de planete si de conditii intalnite in Univers e atat de mare, incat viata va aparea si va evolua inevitabil pe relativ multe corpuri, atat planete cat si sateliti, cu conditia sa aiba timpul necesar. Eu inclin spre a doua varianta, dar pana nu gasim un exemplu de viata extraterestra, nu ma pot pronunta definitiv.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Furnicile crezi ca sunt constiente de existenta oamenilor?

| AvalohAlyn explică (pentru TrăieşteClipa):

Eu cred ca exista viata dar nu am descoperit-o noi inca dar te rog sa ne spui si noua macar una, doua dovezi clare..ca oamenii de stiinta nu au ajuns la concluzia astalaughing Adica nu au gasit nimic, din pacate.Eu sper sa existe.E fascinant cand te gandesti la asa ceva.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Elohim din Biblie tradus in mod voit eronat cu dumnezeu sunt extraterestri.
Anunnaki sumerieni, deva ai hindusilor, zeii olimpului etc.
Cauta si citeste despre vimana sutra, unde sunt explicate aparatele de zbor si reguli de zbor pentru a evita coliziunile acum 3000 de ani.
Citeste primele randuri din Ezechiel unde este descrisa nava lui "Dumnezeu".

| AvalohAlyn explică (pentru TrăieşteClipa):

Okey.Merci

| angelcore a răspuns:

Universul e prea mare pentru ca Terra sa fie singura planeta locuibila si cu fiinte vi pe ea. Intelegi? Probabilitatea ca noi sa fim singuri in univers e egala cu 0

| Sean a răspuns:

Recomand inca odata paradoxul lui fermi sa il citesti, te va lumina.

Cum a zis si Inferno, luam doar sistemul nostru solar si avem deja cativa candidati pentru un loc de posibila dezvoltare a vieti, cele mai multe credite le dau totusi lui Europa, sub gheata acea se afla un ocean, si dupa cate stim in urma studiului efectuat asupra oceanelor de pe pamant, viata poate exista si in locuri asa dure, daca te uiti la tot universul observabil, unde se gasesc un minim de 10 la puterea 24 planete, un numar urias, deci da viata exista, de vizitat putin probabil am fost, adica de fapt pot sa zic si sigur ca nu am fost vizitati.

| Rorschach a răspuns:

Baiete, Dumnezeu a creat un singur pamant locuibil. Lumea aceasta, in pacatul si desertaciunea in care se afla, a invetat atatea minciuni, in asa fel in cat oamenii sa fie indepartati de Dumnezeu si sa creada ceea ce ei vor, nu ceea ce este adevarat! Daca mai exista alta lume, atunci Biblia nu este adevarata, astfel Dumnezeu nu exista, astfel Evolutia ne-a facut, totusi nu exista dovada clara ca evolutia a existat, in primul rand, cum poate evolutia sa aiba asa inteligenta incat sa creeze tot ce vedem. Dar voi chiar nu ganditi cand spuneti sau credeti astfel de lucruri? Este clar, numai daca te uiti la cer, la natura, la anatomia omului, la faptul ca omul are SUFLET, este clar ca teoria evolutiei este falsa. Spuneti-mi, poate ceva materie artificiala, ca evolutia sa creeze suflet? Deci daca si atunci sustineti acest lucru, este chiar dureros, pentru aceasta minciuna este atat de raspandita si crezuta in randul oamenilor, inca pare mai usor de acceptat faptul ca nu exista Dumnezeu, ci ca ne-am nascut din maimute, totusi aceasta teorie fiind grea si imposibila pe baza celor spuse de mine sus. Daca evolutia e cea care ne-a facut, de ce nu continua? Nu veniti cu povesti, ca si-a luat vacanta, ca a avut un ceas si pana in anul 4000 i.H. sau daca preferati inainte de anul 0. Oameni buni, minciuni ca astea au fost acceptate caci omul nu vrea sa aiba legatura cu Dumnezeu si spune ca nu exista pentru ca asltel crede ca poate sa pacatuiasca. Dureros este si va fi, cand va veni judeca si omul a avut timp in viata destul ca sa se pocaiasca, insa a crezut ceea ce a vrut, a crezut ceea ce ii dadea lui libertate. Libertate de a face pacat!

| AvalohAlyn explică (pentru Rorschach):

Eu vorbeam despre existenta vietii pe alte planete nu despre evolutie si Dumnezeu.
Si unde scrie ca daca exista extraterestri nu mai exista Dumnezeu? E gresita astfel de gandire.
La fel, daca exista evolutie, nu inseamna ca nu mai exista Dumnezeu.
Dar nu despre evolutie ziceam, ci de zecile de milioane de planete in acest Univers in care este posibil sa exista viata.e absurd sa crezi ca suntem singuri in Univers cand ne gandim la ce mare este si cate planete exista.
Un sfat, nu mai fiti atat de fanatici religiosi...luati credinta ca atare si fiti mai deschisi la minte...eu cred in Dumnezeu dar asta nu ma face sa renunt sa cred si in existenta vietii pe alte planete.

| Rorschach a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca crezi in Dumnezeu, atunci cum mai poti spune ca exista evolutie? Cand Dumnezeu a creat un singur pamant si un singur cer! Scrie negru pe alb in Biblie! Nu sunt un fanatic religios si de ce credeti ca are credinta legatura cu religia. Pe mine nu ma intereseaza religia! Religia a fost create tot de om ca sa dezbine pe om! Credinta e cea care ne intareste si ne mentine pe noi crestinii. Exista o singura credinta, un singur Dumnezeu, astfel un singur pamant!

| Memecy a răspuns (pentru Rorschach):

Nu înţeleg de ce evoluţia ştirbeşte atotputerea unui Creator.
Tu crezi că există oameni, crezi că există pomi?

| RedBull9988 a răspuns (pentru Rorschach):

" Dumnezeu a creat un singur pamant locuibil"

Daca dumnezeu a creat decat o singura planeta pe care exista viata, atunci de ce le-a mai creat si pe celelalte? Sau de ce a mai creat si alte sisteme solare, galaxii? Si, sunt miliarde de planete locuibile, deci probabilitatea existentei vietii inteligente este muuuuuuult mai mare decat probabilitatea existentei unui zeu, numit de voi dumnezeu.

"Este clar, numai daca te uiti la cer, la natura, la anatomia omului, la faptul ca omul are SUFLET, este clar ca teoria evolutiei este falsa. Spuneti-mi, poate ceva materie artificiala, ca evolutia sa creeze suflet?"

Tu vezi ce prostii ai scris aici? Nu a demonstrat nimeni ca sufletul exista, pe ce te bazezi cand spui asta?

"ci ca ne-am nascut din maimute, totusi aceasta teorie fiind grea si imposibila pe baza celor spuse de mine sus. "
Daca nu crezi in evolutie, atunci de ce ADN-ul maimutelor este identic in proportie de 99% cu al oamenilor? De ce a creat dumnezeu niste fiinte identice cu oamenii? E mai plauzibila teoria asta, decat ca ne-a creat un anumit zeu din tarana, sau din oase.

| Rorschach a răspuns (pentru RedBull9988):

Stii, eu zic simplu, o sa vedeti cand Dumnezeu, adica Domnul Isus va veni si chiar mai mult, cand se va implini ce scrie in apocalipsa despre Anti-Christ! Cand va veni un om care va face miniuni, pana acolo ca va cobora foc din cer! O sa vedeti... Eu nu pot decat sa ma rog si sa cred. Oricum multe ce s-au scris in biblie s-au intamplat in ultimele 200 de ani! Dar omul nu vrea sa vada adevarul, vrea ceva simplu si banal... Vrea de fapt, ceea ce ii place, nu ceea ce il deranjeaza, cum ar fi adevarul, ca omul e pacatos si ca are nevoie de Dumnezeu si ca trebuie sa lase placerile lumii. Sunt sigur ca fericirea voastra pe care o simtiti in inima e una desarta, fara valoare si orice raspuns mi-ati da, adevarul e tot acelasi, voi doar incercand sa il amestecati cu placerile voastre, sa il negati, pur si simplu sa il coborati la cel mai josnic nivel ca nu cumva sa va mustre! Dumnezeu a creat restul universului pentru ca si-a aratat maretia si cat de frumos e tot, dar noi tot timpul vrem sa judecam, pentru ca inima noastra e plina de viclesug, ura, dispret, orgoliu si lacomie!