| riri2 a întrebat:

Ce credeti sau stiti voi: raspunde Dumnezeu la toate rugaciunile?

Rog sa intre in discutie doar cei ce au cu adevarat ceva de spus, nu doresc raspunsuri aiurea si nu doresc sa se infiripe un spirit de cearta.

30 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Dumnezeu nu raspunde la rugaciunile facute de cei ce-L cinstesc cu gura, iar cu inima sunt departe( cum spunea si proorocul Isaia), ci raspunde la rugaciunile facute de pacatos( dar si de cel bun, dar aduc in discutie in general acum pe cel pacatos) daca chiar accepta intr-adevar ajutorul divin si rugaciunea lui este sincera si cel mai important, cu dragoste.
Dar, retine ca, orice rugaciune, indiferent de caracterul omului( rau, bun etc...) nu ramane neascultata de Creatorhappy.

| 3xfemeie a răspuns:

Da, chiar daca uneori noi credem ca nu.

| Zenit313 a răspuns:

De ce crezi ca Dumnezeu raspunde la rugaciunile voastre si le ignora pe acelora care au cu adevarat probleme?

De ce crezi ca Dumnezeu te ajuta pe tine iar pe acest copil il trateaza cu o indiferenta sadica?!

http://kulsoombelal.files.wordpress.com/2010/06/world-hunger1.jpg

| MMihai a răspuns:

Ca să reacționeze cumva la rugăciuni, ar trebui să le cunoască conținutul!

Dar cum se întâmplă asta practic?

| CiprianFreeLife a răspuns:

De ce crezi ca Dumnezeu raspunde la rugaciunile voastre si le ignora pe acelora care au cu adevarat probleme?

De ce crezi ca Dumnezeu te ajuta pe tine iar pe acest copil il trateaza cu o indiferenta sadica?!

http://kulsoombelal.files.wordpress.com/2010/06/world-hunger1.jpg

| Thunderstruck a răspuns:

Daca ar exista, probabil ar raspunde, dar in situatia de fata...

| M25M a răspuns:

Dumnezeu nu are cum sa raspunda la rugaciuni pentru ca el are un plan, daca ar raspunde ar inseamna sa altere planul sa il modifice.

| GRs a răspuns (pentru CryChristiAN):

Multi saraci(nu ma refer lt tiganii care cersesc) sunt mai credinciosi decat "crestinii romani" care merg la biserica zilnic. Pe ei cum ii ajuta fara sprijin material? Daca le da sanatate e sadic deoarece traiesc mai mult timp o viata groaznica.

| minahrs a răspuns (pentru Zenit313):

Nu este o indiferenta sadica, daca Dumnezeu ar auzi din gura lui o rugaciune cu siguranta l-ar ajuta.

| Zenit313 a răspuns (pentru minahrs):

Dumnezeu este un psihopat-gelos atunci.
Cu ce il incalzeste pe el umilita si rugaciunea noastra?
Crezi ca acel copil nu se roaga?
Esti un monstru...esti de acord cu suferinta unui copil nevinovat...sa iti fie rusine, nu ai dreptul sa vorbesti de dragoste, respect, bunatate si iertare!

| riri2 explică (pentru CryChristiAN):

Da, e important, chiar foarte important sa punem in practica invatatura divina si, ai dreptate, si sa ne rugam cu o inima sincera.

Dar exista cazuri concrete, conform Bibliei, in care nu raspunde la rugaciuni. O sa revin cu explicatii in acest sens.

Multumesc pentru raspunsul tau!

| riri2 explică (pentru 3xfemeie):

Asa e - de multe ori. Sau raspunde mai tarziu, nu imediat, din motive intemeiate. Iar unul dintre astea ar fi ca el cunoaste viitorul mai bine ca noi, si actioneaza adeseori la momentul oportun - nu atunci cand am dori noi sa intre in actiune - in favoarea oamenilor sinceri.

| riri2 explică (pentru MMihai):

Cum ar fi cu un raspuns simplu de tot? ASCULTA.

| riri2 explică (pentru Zenit313):

In primul rand: daca-mi amintesc bine, e vorba de un trucaj fotografic - aceasta fotografie a facut multa valva in lume atunci cand a aparut.
Daca ma insel si nu e un trucaj, in momentu de fata pot doar sa-ti spun ca lui Dumnezeu ii pasa. Mult mai mult decat poti sa crezi. Insa, deocamdata, nu a sosit timpul sa actioneze.

In al doilea rand: Dumnezeu nu e vinovat de raul din lume.
Daca esti cu adevarat interesat de acest subiect, fiind un subiect foarte complex, iti pun la dispozitie un link, intru edificare:
http://www.jw.org/......in%C5%A3a/

Iti doresc lectura placuta!

| riri2 explică (pentru CiprianFreeLife):

Vezi, te rog, raspunsul dat lui Zenit.
Merci.

| riri2 explică (pentru M25M):

Strict referitor la plan:

Dumnezeu nu are un plan care nu poate fi schimbat.
Ci un scop, iar acesta e in curs de indeplinire.
"Planul poate fi asemănat cu stabilirea în detaliu a unui traseu, iar scopul, cu fixarea unui obiectiv, dar nu şi a unei modalităţi concrete de a-l atinge."

Referitor la ascultarea/raspunsurile la rugaciuni:

In PSALMUL 65:2, Dumnezeu este numit "ascultatorul rugaciunii", iar la Iacov suntem indemnati:
IACOV 1:5 Astfel, dacă vreunuia dintre voi îi lipseşte înţelepciunea, să i-o ceară neîncetat lui Dumnezeu, căci el le dă tuturor cu generozitate şi fără să reproşeze şi ea îi va fi dată.
(Aceasta ca sa ma rezum doar la 2 versete.)

| shadovv a răspuns:

Le aude pe toate dar daca raspunde sau nu asta tine de vointa divina...

| M25M a răspuns (pentru riri2):

Defintiile tale sunt corecte insa eu am auzit de foarte multe ori cuvantul "plan".
Defineste "intelepcuine" din contextul dat.

| kira30 a răspuns:

Nu raspunde mereu la rugaciunile noastre pentru ca intre noi si EL se afla "UN ZID DE PACATE" care IL impiedica sa ne auda.
Ca s ne raspunda trebuie sa fim smeriti.Sa ne rugam din inima nu doar cu gura si cu credinta.Nu te ruga doar pentru tine, roaga-te si pentru saraci, bolnavi, orfani, pactosi si dusmanii tai. Stiu ca e greu sa faci asta dar asa face un crestin adevarat.
Sanatate!

| Zenit313 a răspuns (pentru riri2):

"Dumnezeu nu are un plan care nu poate fi schimbat."
Atunci DE CE TE MAI ROGI?

Inseamna ca nu putem schimba nimic indiferent ce facem!
Degeaba esti un om bun sau rau..pentru ca Dumnezeu a stabilit inainte ce o sa se intample laughing

| Zenit313 a răspuns (pentru riri2):

Esti un monstru fara sentimente umane!
Cat de sadic si pshihopat poti fii, ca sa fii de acord cu suferinta semenilor tai..si in acelasi timp sa vorbesti de morala!
Tu nu ai dreptul sa vorbesti despre iubire, respect, iertare si pace!
Cunosc mult mai bine ca tine basmul...EU iti recomand sa citesti, nu tu mie.
Dumnezeu daca exista si s-a implicat in treburile umanitatii, atunci este un monstru!

| EmaS a răspuns:

De multe ori nu primim raspuns la unele rugaciuni pentru ca noi nu cunoastem ca acel lucru pe care ni-l dorim nu ne face bine pentru eternitate. Dumnezeu cunoaste viitorul.

| riri2 explică (pentru EmaS):

Da, asa e.

Insa exista si cazuri concrete, descrise in Biblie, cazuri in cadrul carora Dumnezeu refuza sa raspunda la rugaciuni:

Mat. 6:5: „Când vă rugaţi, să nu fiţi ca ipocriţii, căci lor le place să se roage stând în picioare în sinagogi şi la colţurile drumurilor mari, ca să fie văzuţi de oameni. Adevărat vă spun că şi-au luat deja răsplata din plin" (vezi şi Luca 18:9–14).
(Isus nu se refera aici ca ar fi gresit sa repetam anumite rugaminti, implorari, multumiri, ci indica spre faptul ca lui Dumnezeu nu-i plac repetarile fara rost, fara inima sau cuvinte/expresii invatate pe de rost, fara nici un sens sau logica.)

Mat. 6:7: „Când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte".

Nu va raspunde la rugaciuni daca practicam constient raul/pacatul, ducem o viata duplicitara, ne ascundem faptele dezaprobate de El si doar pretindem ca-i slujim fidel. Dumnezeu nu se lasa batjocorit.

Prov. 28:9: „Dacă cineva îşi întoarce urechea ca să nu asculte legea [lui Dumnezeu], chiar şi rugăciunea lui este un lucru dezgustător".

Mica 3:4: „Atunci vor striga către Iehova după ajutor, dar el nu le va răspunde. Îşi va ascunde faţa de ei în timpul acela, căci au făcut ce este rău".

Iac. 4:3: „Cereţi, dar nu primiţi, pentru că cereţi cu gând rău: ca să cheltuiţi pentru a vă satisface dorinţele nesănătoase după plăceri senzuale".

Iar din 1 Petru 3:7 reiese clar cand rugaciunile pot fi chiar "impiedicate".

| riri2 explică (pentru M25M):

Asa este, se vorbeste adeseori despre planul lui Dumnezeu.

Incerc, cu ajutorul Bibliei, ghidul meu, sa definesc intelepciunea in acest context...

(De la Iacov 3:17 deducem ce fel de intelepciune primim, daca acceptam intelepciunea divina:
„Înţelepciunea de sus este în primul rând castă, apoi paşnică, rezonabilă, gata să asculte, plină de îndurare şi de roade bune, fără deosebiri părtinitoare, fără ipocrizie" (Iacov 3:17).
Exista si o definitie a intelepciunii in Cartea Cartilor, Biblia, la Proverbe.)

Intelepciunea care ni se acorda conform Iacov 1:5 este o intelepciune practica, adica primim capacitatea de-a ne utiliza cunostinta, intelegerea si puterea de discernamant.
Concret: intelepciunea necesara pentru a lua decizii corecte, bune (adeseori si pentru a nu deveni instabili din punct de vedere spiritual si pentru a putea face fata incercarilor).

Desigur, ar mai fi multe de adaugat despre intelepciunea din sursa divina, despre foloasele acesteia, despre modul in care e revelata, despre modul in care mai poate fi obtinuta, despre alte conditii esentiale pentru ca cineva s-o primeasca, insa ma rezum la intrebarea ta si sper ca am reusit sa ating ce te interesa.

| riri2 explică (pentru Zenit313):

Noi nu vorbim aici despre basme. De aceasta sectiune am trecut de mult.
Noi vorbim despre convingeri religioase (sau, daca nu - de ce NU), despre Biblie, Cartea Cartilor, despre promisiunile ei si despre Suveranul Suprem al Universului.
Asa ca se impune respect.
Ai dreptul oricand sa-ti expui convingerile, insa intr-un mod civilizat, manierat, respectuos si politicos.
Te poti si contrazice, daca crezi ca e necesar sau se impune, insa in acelasi stil.

| Zenit313 a răspuns (pentru riri2):

Religia ta ramane in stadiul de basm pana cand nu prezinti o dovada care sa confirme ca este adevarata.
Tu esti de acord cu suferinta semenilor tai....nu imi vorbii mie de morala nerusinatule!

| riri2 explică (pentru kira30):

Iată ce le-a spus Dumnezeu israeliţilor răzvrătiţi din zilele profetului Isaia: "Oricât de mult v-aţi ruga, n-ascult: mâinile vă sunt pline de sânge!" (Isaia 1:15).
Prin urmare, unele dintre acţiunile noastre îl pot determina pe Dumnezeu să nu ne asculte rugăciunile. Pentru ca Dumnezeu să accepte, aşadar, rugăciunile noastre trebuie să întrunim câteva cerinţe de bază.

O cerinţă esenţială este aceea să avem CREDINȚĂ (Marcu 11:24) - cum ai amintit și tu deja. Iată ce a scris apostolul Pavel: "Fără credinţă este imposibil să-i plăcem [lui Dumnezeu], fiindcă cel ce se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că el există şi că devine răsplătitorul celor care îl caută stăruitor" (Evrei 11:6). Adevărata credinţă înseamnă mai mult decât a şti că Dumnezeu există şi că ne ascultă rugăciunile. Credinţa se demonstrează prin fapte. Astfel, modul în care ne trăim viaţa în fiecare zi trebuie să reflecte credinţa noastră. — Iacov 2:26.

De asemenea, Dumnezeu pretinde UMILINȚĂ şi SINCERITATE din partea celor care se apropie de el în rugăciune.

| Papillon09 a răspuns (pentru Zenit313):

Iti dai seama ca daca negi existenta lui Dumnezeu te negi pe tine si tot ce este in jurul tau. Si gandeste-te ca daca El nu ar avea grija de oameni si de univers nu am mai exista pentru ca dar El vrea ne poate lua aerul pentru cateva minute si s-a zis cu noilaughing)este suveran poate face orice doreste si iti spun ca este trist ca tu(creatura) in negi pe El (Creatorul) dar tot te iubeste desi il negi pentru ca iti da ce ai nevoie ca multor altora

| MihaiRoman a răspuns:

Imi expun si eu o parere, de ce Dumnezeu nu ne asculta rugaciunile: in primul rand, prin rugaciune, spiritul uman trimite informatii in univers, si daca omul se simte foarte frustrat de pacatul lui, acele rugaciuni pierd puterea, pentru ca omul, in adancul sufletului simte ca nu merita iertare. Deci Dumnezeu iti raspunde conform constiintei tale, el nu iti vrea rau, deci el nu ne intoarce spatele, cu un egoism uman. In biblie nu s-a scris despre asta probabil pentru ca nu a fost era potrivita pentru o astfel de talmacire. Dumnezeu e bun si milostiv cu totii, indiferent da gradul pacatului. De ce? Pentru ca El stie ca parghia lui functioneaza: cainta.
Un citat potrivit, scris de Răzvan Alexandru Petre:
"O rugăciune, dacă este adevărată, ne trezeşte în suflet căinţa. Altfel, este o meditaţie. Sau, în cazul obişnuit, este doar o petiţie adresată "Şefului Lumii". Rugarea nu e rugăciune. Rugarea poate primi un refuz, dar rugăciunea cuprinde imediat răspunsul binecuvântat."

| MihaiRoman a răspuns:

Apropo in biblie, apostolul Iacob spune:

„Cereti si nu primiti, pentru ca cereti rau" (Iac. 4, 3).