| Mental a întrebat:

Ce credeti si ce stiti despre masturbare?! Religia ta ce zice despre aceste fapte?

16 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Este un lucru foarte sanatos
check this out:
http://sfatulparintilor.ro/......asturbare/

religia mea nu spune nimic

| anonimg a răspuns:

"Gândurile trebuie controlate. [...] Tu trebuie să-ţi controlezi gândurile. Nu va fi un lucru uşor, iar fără efort atent şi serios nu-l poţi realiza. Dacă te complaci în imaginări inutile, permiţând minţii să insiste asupra unor subiecte impure, eşti tot aşa de vinovat înaintea lui Dumnezeu ca şi cum gândurile ar fi fost realizate. Ceea ce împiedică acţiunea este doar lipsa ocaziei. A visa zi şi noapte şi a clădi castele sunt obiceiuri rele şi extrem de periculoase. Odată stabilite sunt aproape imposibil de înfrânt şi e foarte greu să mai îndrepţi gândurile către teme curate, sfinte şi înalte. Va trebui să devii un străjer credincios peste ochi, urechi şi peste toate simţurile dacă vrei să-ţi controlezi mintea şi să previi gândurile inutile şi corupte de a-ţi păta sufletul. Numai puterea harului poate îndeplini această lucrare foarte mult dorită."
"Când oamenii sunt dependenţi de obiceiul autosatisfacerii sexuale, conştiinţa lor morală ajunge atât de insensibilă şi de imposibil de trezit, încât nu mai pot înţelege lucrurile veşnice şi nici nu găsesc plăcere în activităţile spirituale. Gândurile necurate se dezvoltă, pun stăpânire pe imaginaţie şi fascinează mintea, iar apoi apare o dorinţă aproape irezistibilă de a înfăptui acte păcătoase. Dacă mintea ar fi fost educată să contemple subiecte înălţătoare, imaginaţia, formată în aşa fel încât să reflecte asupra lucrurilor pure şi sfinte, ar fi fost fortificată împotriva acestei pasiuni teribile, care degradează şi distruge sufletul şi trupul. Prin disciplinare, mintea s - ar fi obişnuit să cugete numai la lucruri nobile, cereşti, curate şi sfinte şi nu ar fi putut fi atrasă în această patimă josnică, coruptă şi respingătoare."

Cine vrea sa ajunga in ceruri va trebui sa renunte la vicii. Cei care incurajeaza un pacat, sunt mai vinovati decat aceia care il practica.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Despre o profetesa mincinoasa: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/criticc.htm

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

"Daca n-are incredere Dumnezeu nici in slujitorii Sai, daca gaseste El greseli chiar la ingerii Sai, cu cat mai mult la cei ce locuiesc in case de lut, care isi trag obarsia din tarana..." (Iov.4:18,19)
Daca oamenii L-au facut mincinos pe Dumnezeu, cu cat mai mult pe profetii si proorocii Lui!
"Si ce are a face daca unii n-au crezut? Necredinta lor va nimici ea credinciosia lui Dumnezeu?
Nicidecum! Dimpotriva, Dumnezeu sa fie gasit adevarat, si toti oamenii sa fie gasiti mincinosi." (Romani.3:3,4)

Sa nu uitam ca nimeni nu va scapa, ci fiecare va da socoteala de trupul, mintea si inima pe care i le-a dat Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Daca asta e adevarat, banuiesc ca locul dumitale va fi in iad, deoarece te-ai luat dupa o profetesa care a mancat rahat cu polonicul. Si nici macar rahat al ei personal, ci rahat plagiat.

| Dismally a răspuns:

Religia mea spune ca este un lucru normal. Pana acum nu s-a demonstrat ca ar aduce mari beneficii dar nici efecte nedorite.

| Exilee a răspuns (pentru Dismally):

CUm adica nu s-a demonstrat? laughing Uita-te la link-ul lui AllaAlexandru si vei vedea ce impacte negative provoaca masturbarea. BLEAH mi-e si scarba sa pronunt.

| Dismally a răspuns (pentru Exilee):

Aia ti se pare tie o demonstratie, bazata pe un studiu serios? Alea sunt doar baliverne scornite de biserica, ia-te dupa asa ceva si o sa ajungi departe... Nu e vorba doar de masturbare aici, biserica a interzis o multime de lucruri fara o explicatie logica, dar nah, cata vreme esti crestin nu prea ai nevoie de logica happy

| Exilee a răspuns (pentru Dismally):

"bazata pe un studiu serios"
Tocmai de'asta! S-au facut studii, ba chiar am si o groaza de cunostinte care mi-au marturisit. Partea buna la masturbarea este ca intr-adevar te scapa de stres, reduce riscul de a face infarct cu 30-65%, dar CU CE PRET?! Ca pe langa faptul ca prezinta cateva avantaje, prezinta o multime de avantaje pe plan psihic, dar si fizic. Cel putin barbatii. La femei, nu stiu cum e.
" esti crestin nu prea ai nevoie"
Cum spui tu stimate!happy O seara buna

| Dismally a răspuns (pentru Exilee):

Esti sigur ca s-au facut astfel de studii serioase? happy Spune-mi si mie cine le-a facut, cand, unde, cine le atesta? Sau ai vazut cateva titluri prin ziare de genul "specialistii spun ca..." si le-ai luat de bune happy

| Exilee a răspuns:

Cata dreptate ai!

| HueyFreeman a răspuns:

Pe vremea aceea masturbarea era considerata crima, asta datorita ideii imbecile ca spermatozoizii contineau viata, ei singuri. De asta masturbarea la barbati era considerata crima, ce putea fi pedepsita cu moartea. De aici se trage si prostia cu homosexualitatea la barbati, femeile homosexuale fiind considerate normale. Totul se trage din lipsa cunostintelor biologice.

Keep calm and fap all day.

| dracu14 a răspuns:

N-am religie, mi-au furat-o tiganii

Răspuns utilizator avertizat
| 38499388seby29 a răspuns:

De ce este masturbarea păcat?

Pentru că aşa o numeşte Biblia, este cel mai simplu răspuns. Şi tot ce numeşte Biblia păcat, indiferent cum se schimbă societatea, ceea ce spune Dumnezeu aşa rămâne. Sexul ne-a fost dăruit să îl folosim în cadrul familiei pentru scopul cu care a fost aşezat în noi şi trebuie să includă în mod obligatoriu două persoane, un bărbat şi o femeie, care sunt în legământul sfânt al căsătoriei. Masturbarea este păcat deoarece este un act care ne face să folosim un dar divin cu alt scop decât cel pentru care ne-a creat Dumnezeu. Darul sexualităţii este un dar divin şi nu a fost creat pentru autosatisfacere. Dacă vrem să găsim şi alte răspunsuri logice, aş spune că masturbarea este un act împotriva naturii noastre, pe care Dumnezeu a lăsat-o şi vrea s-o binecuvânteze, mă refer la natura fizică. Masturbarea merge pe principiul trăirii pentru plăcere şi dacă acceptăm acest principiu de trăire atunci viaţa noastră va fi totdeauna cu probleme. În acelaşi timp, masturbarea loveşte întodeauna în viaţa de familie, pentru că un tânăr şi o tânără care intră în jurul acestui păcat, constată că nu scapă de acest păcat, nici când se căsătoreşte. Masturbarea, înseamnă să faci sex cu tine însuţi. Ea distruge personalitatea omului, distruge trupul, distruge relaţia cu Dumnezeu, distruge relaţia ta de familie. În general toate efectele ei sunt distrugătoare.

Care sunt factorii ce conduc spre înfăptuirea acestui păcat?

În acelaşi timp cred că unii sunt influienţaţi de prieteni, de cei din jur. Şi dacă merg pe principiul "aşa fac toţi, aşa fac şi eu", atunci au foarte mult de suferit. Din nefericire trebuie să spunem că şi în lumea creştină părerile sunt împărţite cu privire la acest subiect, unii o promovează sau o acceptă, pentru că noi trăim în natura aceasta egoistă şi suntem greu dispuşi să practicăm înfrânarea poftelor. Imediat ce aud o idee undeva că aş putea avea cât de cât o îngăduinţă biblică în privinţa aceasta, mă ataşez acelei grupări şi nu mă mai interesează neapărat sfinţenia şi a plăti jertfa pentru a trăi o viaţă curată. Şi la această categorie problema începe de la lipsa dragostei pentru Cuvântul adevărului.

Care sunt consecinţele acestui păcat pentru persoana care practică masturbarea, şi pentru cei care îl înconjoară?

Pentru persoana respectivă sunt consecinţe spirituale, fizice şi în relaţii cu persoanele apropiate. Consecinţele sunt multe, dar nu le putem defini pentru că nu ştim exact cât de departe se poate ajunge. Nu putem defini nici numărul consecinţelor, nici durata consecinţelor. De obicei oamenii se gândesc că sunt consecinţe puţine şi că ele se limitează la noi, dar pentru că noi intrăm pe mâna diavolului consecinţele pot merge dincolo de imaginaţia noastră. Adică ne putem gândi la cineva care are consecinţe în viaţa privată, apoi va avea consecinţe în viaţa de familie. Consecinţele acestea se pot răsfrânge asupra copiilor, asupra soţilor, asupra prietenilor. Nimeni nu poate şti unde şi cât de departe vor ajunge aceste consecinţe şi dacă nu se ajunge la o pocăinţă sinceră şi o oprire, explozia aceasta poate merge în lanţ, poate continua la nesfârşit.

Care este vârsta cea mai afectată de acest păcat?

Fiind vorba de păcat, orice vârstă este afectată. În acelaşi timp cred că o vârstă frecventă la care oamenii încep practicarea masturbării, este vârsta adolescenţei. Când tinerii pe de o parte sunt curioşi, foarte mulţi nu ştiu ce se întâmplă în trupul lor, foarte puţine informaţii sunt în direcţia adevărului, foarte multe informaţii în direcţii negative şi din punctul acesta de vedere adolescenţii cum sunt victime în foarte multe alte domenii, devin victimele acestui păcat, masturbarea.Care sunt soluţiile? Cum pot fi eliberaţi?

Înainte de a spune de eliberare trebuie să vorbim mai întâi de prevenire. Este foarte important ca copii să comunice această problemă. Ţin minte mărturisirea unora care îmi spuneau căci nici nu-şi puneau problema că poate fi păcat până nu au discutat părinţii cu ei. Deci părinţii ar trebui să fie deschişi cu copii lor să abordeze şi subiectul sexualităţii. Mulţi părinţi mă întreabă la ce vârstă să înceapă să discute cu copii lor? Eu le răspund nu ştiu la ce vârstă, dar le dau un principiu: "seamănă grâul înaintea neghinei". Adică, nu lăsa ca alţii să pună otravă în mintea copilului tău, ca apoi tu să scoţi otrava şi să pui adevărul. Şi atunci apare întrebarea, cum alţii pun otrava în mintea copilului meu? S-ar putea să o pună la grădiniţă, s-ar putea să o pună în timpul petrecut cu copii în curte, s-ar putea să o pună la şcoală, oricând. Oricum în societatea noastră, eu cred că foarte devreme în viaţă, mult mai devreme decât realizează copii sau părinţii. Ei au tangenţe cu informaţii denaturate în sensul acesta, de aceea părinţii trebuie să se implice şi să-şi educe copii, arătându-le adevărul la nivelul lor de înţelegere. Nu trebuie să le dezvoltăm subiectul, dar ei trebuie să ştie că părintele este deschis să discute cu ei la acest subiect, oricând au nevoia aceasta. Sau s-ar putea ca ei să nu simtă nevoia de a discuta la acest subiect sau poate le este ruşine, de aceea ar fi bine din când în când noi ca şi părinţi să-I întrebăm şi să avem o relaţie bună cu ei ca să avem acces la ei. În acelaşi timp este foarte important să ne rugăm pentru ei, să-I protejăm prin rugăciune, prin învăţătură, printr-un mediu bun în familie, în societate. Să avem grijă cine sunt prietenii lor, în ce mediu îşi petrec timpul liber sau cu colegii. Dacă totuşi unii cad în cursa aceasta, eu cred că şi ei şi părinţii şi cei care îi ajută trebuie să înceapă de la gândul că pot găsi eliberare. Nu trebuie să găsim scuze, "că aşa sunt eu şi nu pot găsi eliberare…". Dumnezeu poate elibera de orice păcat. Trebuie să fii convins că masturbarea este un păcat. Aceasta înseamnă că, dacă nu scapi de ea, vei suporta atât consecinţe vremelnice cât şi veşnice. Masturbarea te poate duce în iad: "nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii al idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii…nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu"(1Corinteni6:9). Apoi neapărat trebuie să urmeze o pocăinţă sinceră. Eliberarea va veni doar în urma deciziei de a te elibera şi regretului pentru păcatul săvârşit. De asemenea trebuie să fii gata să plăteşti preţul. Orice renunţare la un păcat, plăcere, obicei pretinde un preţ. Fii gata să plăteşti preţul pentru renunţare oricât de mare nu ar fi. Crede în puterea şi în dragostea lui Dumnezeu. Fii convins că El va fi mereu de partea ta ca să te ajute, mereu va fi aproape şi îţi va oferi puterea necesară pentru a învinge ispita. Crede în biruinţă, nu-ţi fie frică. Trăieşte cu mentalitatea învingătorului. Pentru unii probabil căsătoria poate fi un mijloc de protecţie, dar dacă ei se căsătoresc fără să se pocăiască şi să primească eliberarea lui Dumnezeu, vor descoperi cu regret că ei duc păcatul lor în viaţa de familie şi consecinţele merg mai departe.

| doctorandus a răspuns (pentru 38499388seby29):

Trebuie sa stii ca al medicilor si al psihologilor consens este ca masturbarea este un comportament absolut normal si sanatos. Multe animale se masturbeaza, asa ca e un comportament natural.

Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Patton, Michael S. (iunie 1985). „Masturbation from Judaism to Victorianism" (în engleză). Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146. doi:10. 1007/BF01532257. ISSN 0022-4197. Accesat la 12 noiembrie 2011. „Social change in attitudes toward masturbation has occurred at the professional level only since 1960 and at the popular level since 1970. [133] onanism and masturbation erroneously became synonymous [134] there is no legislation in the Bible pertaining to masturbation. [135]".

Kwee, Alex W.; Hoover, David C. (2008). „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective" (în engleză pe http://www.alexkwee.com/uploads/kwee_hoover08.pdf ). Journal of Psychology and Theology (La Mirada, CA, USA: Rosemead School of Psychology. Biola University) 36 (4): 258–269. ISSN 0091-6471. Accesat la 12 noiembrie 2011. „The Bible presents no clear theological ethic on masturbation, leaving many young unmarried Christians with confusion and guilt around their sexuality.".

Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus, nu masturbare.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Coogan, Michael (octombrie 2010). „4. Thou Shalt Not: Forbidden Sexual Relationships in the Bible" (în engleză). God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st). New York, Boston: Twelve. Hachette Book Group. p. 110. ISBN 978-0-446-54525-9. OCLC 505927356. Accesat la 5 mai 2011. „Although Onan gives his name to "onanism," usually a synonym for masturbation, Onan was not masturbating but practicing coitus interruptus."

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat: „Some have mistakenly assumed that Onan's sin was masturbation. However, it seems clear that this is not the case. Onan was prematurely withdrawing from sexual intercourse with his new wife, Tamar. This is a form of birth control still practiced today (coitus interruptus)."

http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop.) Citat: „The Bible mentions at least one form of contraception specifically and condemns it. Coitus interruptus, was used by Onan to avoid fulfilling his duty according to the ancient Jewish law of fathering children for one’s dead brother."

Ellens, J. Harold (2006). „6. Making Babies: Purposes of Sex" (în engleză). Sex in the Bible: a new consideration. Westport, Conn.: Praeger Publishers. p. 48. ISBN 0-275-98767-1. OCLC 65429579. Accesat la 2012-01-24. „He practiced coitus interruptus whenever he made love to Tamar."

Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex" (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. Accesat la 2012-01-24. „Epiphanius (fourth century) construed the sin of Onan as coitus interruptus."

Cornilescu cu malahia lui a aruncat o piatra pe care sapte intelepti nu pot s-o scoata din fandasiile fanaticilor religiosi. Traducerea este complet gresita. Daca preotul Cornilescu ar fi tradus ca reteta mantuirii e sa sari in put, ai fi sarit in put? Asa e cand fanaticii se iau de-a-n boulea dupa greselile de traducere ale Bibliei.

Traditia crestina traduce malakoi drept "efeminati". Dovezi din partea crestinilor de limba engleza (cand un pastor vrea sa aprofundeze intelesul originar al Bibliei, se uita in traducererea Darby sau in traducerea literala a lui Young):

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni%206:9&version=YLT

Conform oamenilor de stiinta, malakoi trebuie tradus drept "flexibili din punct de vedere moral" sau "neetici". Sursa: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm

Cat despre arsenokoitai, el nu mai e tradus de mult drept "onanisti". Sursa: http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm

Cat despre a preacurvi cu o femeie in inima ta doar prin a o privi cu pofta, asa e pacat sa mergi pe strada, ca te desfranezi cu inima ta, e pacat sa te uiti la jurnalul de stiri ca iar e prilej de desfranare. Pofta sexuala apare in creierul reptilian, asupra caruia mintea constienta nu are control si nu mai poftesti decat in cazul ca iti scade serotonina (si devii anomalie psihiatrica). Mintea constienta poate doar sa refuze indeplinirea poftei, dar nu poate opri pofta. Si asa ajungem la concluzia ca aproape toti barbatii si toate femeile preacurvesc in inima lor, asa ca preacurvia este cel mai firesc si mai normal lucru din lume, asta e ce spunea de fapt Isus in evanghelie.

Poti incepe cercetarile cu http://www.sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/ghid-despre-masturbare_701 si cu http://www.sfaturimedicale.ro/istoria-masturbarii.html si cu http://sanatate.bzi.ro/......barii-1757 si cu http://www.sexpert.ro/......ontra.html si cu http://www.anticonceptionale.ro/......istii.html

Chiar simpla logica demonstreaza ca masturbarea nu e daunatoare: la cati barbati si femei recunosc in statistici ca s-au masturbat, daca masturbarea ar fi daunatoare ar fi mai multi internati permanent in spitale decat persoane care sa traiasca in afara spitalelor.

Unde ar fi mentionata masturbarea daca ar fi o boala? In DSM. Eu am cautat dupa radacina masturb in tot DSM-IV-TR si masturbarea in sine nu e incadrata nicaieri la boli. Poate fi incadrata la boli daca o faci in public sau cand produce probleme de sanatate, cum ar fi encopresis (in caz de masturbare anala). De asemenea e mentionata la context cultural in legatura cu superstitia chinezeasca afirmand ca pierderea de sperma ar produce sindromul shenkui. Asa ca, iata demonstrat aici: consensul medical este ca masturbarea nu constituie o boala si nici nu este daunatoare pentru sanatate (atunci cand este practicata cum trebuie).

In ICD10, editia a doua, masturbarea e pomenita la exhibitionism, voyeurism si masturbare excesiva (fara a defini ce inseamna excesiva). Daca a te masturba de trei ori pe zi e excesiv sau nu, ICD10 nu are nicio parere. Pornografia nici macar nu e pomenita.

In DSM-IV-TR pornografia este mentionata de trei ori, la tulburarea obsesiv compulsiva (a fi obsedat de o imagine pornografica anume), este mentionata pornografia parafila la parafilii si pornografia pedofila la pedofilie. Nicaieri in DSM-IV-TR pornografia in sine nu constituie o problema de sanatate mentala. Asa ca nu te mai baza pe studii de doua parale scrise de famelici cercetatori cu trei paie-n barba, care sunt de fapt niste complexati si refulati care se ascund sub sutana bisericii.

Ideea e ca cercetarile de tip "pornografia, maladia secolului XXI" sunt ultra-marginale si n-au nicio trecere in literatura de specialitate. Cei ca Valeriu Gheorghe sunt obsedati sexual, dar pe invers (adica obsedati de puritate sexuala). Iti dai seama ca daca pornografia te facea sa zicem voyeurist la ora actuala erau mai multi voyeuristi decat ne-voyeuristi.

Shpancer, Noah (29 septembrie 2010). „The Masturbation Gap. The pained history of self pleasure". New York City: Sussex Publishers. Accesat la 27 iunie 2013. „The publication of Kinsey's and Masters and Johnson's research revealed that masturbation was both common and harmless. Many studies have since confirmed this basic truth, revealing in addition that masturbation is neither a substitute for "real" sex nor a facilitator of risky sex." http://www.psychologytoday.com/......bation-gap

Coon, Dennis; Mitterer, John O. (2010) [2007]. „11. Gender and Sexuality". Introduction to Psychology. Gateways to Mind and Behavior (ed. 12th). Belmont, CA: Wadsworth, Cengage Learning. p. 371. ISBN 978-0-495-59911-1. Accesat la 27 iunie 2013. „Fifty years ago, a child might have been told that masturbation would cause insanity, acne, sterility, or other such nonsense. "Self-abuse," as it was then called, has enjoyed a long and unfortunate history of religious and medical disapproval. The modern view is that masturbation is a normal sexual behavior (Bockting & Coleman, 2003). Enlightened parents are well aware of this fact." http://books.google.nl/......ttp?/books