| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce credeti, va fi oare Parintele Arsenie Boca canonizat vreodata?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca astia au fost in stare sa canonizeze un c.u.r.v.a.r recunoscut cum sa nu canonizeze un om care a dus o viata normala?

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca va fi cu timpul, canonizat. Depinde de inaltii Bisericii Ortodoxe.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Inca ceva, de la 1989 in coace BOR si-a pierdut din putere este posibil ca in viitor nr. de atei din Romania sa cuprinda toata tara si catedrala mantuirii neamului sa devina monument istoric exact ca catedralele din vestul europei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Foarte posibil ce ai spus.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Inca ceva daca Arsenie Boca a fost ultimul sfant din tara noastra dovada ceia ce a spus la final cand era pe patul de moarte:
Zicea Parintele Arsenie, parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!"
crezi ca pe viitor o sa mai apara cineva ca el s-au crezi ca acel om cu stea in frunte despre care vorbea o sa vina.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu cred ca intotdeauna vor fi oameni buni pe pamant, chiar daca acestia sunt intr-un procentaj foarte mic (de ex 1%). Oameni ca Arsenie Boca posibil sa mai fie, chiar de acestia ar fi pustnici sau nu. In Biblie ne spune indirect ca vor mai fi. De exemplu se stie sigur ca in vremea de pe urma ar mai ramane macar 144.000 persoane bune in adevaratul sens al cuvantului, uite :

Apocalipsa 7:1-4: "După aceea, am văzut patru îngeri, care stăteau în picioare în cele patru colţuri ale pământului. Ei ţineau cele patru vânturi ale pământului, ca să nu sufle vânt pe pământ, nici pe mare, nici peste vreun copac. Şi am văzut un alt înger care se suia dinspre răsăritul soarelui, şi care avea pecetea Dumnezeului cel viu. El a strigat cu glas tare la cei patru îngeri, cărora le fusese dat să vatăme pământul şi marea, zicând: "Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până nu vom pune pecetea pe fruntea slujitorilor Dumnezeului nostru!" Şi am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiţi: o sută patruzeci şi patru de mii, din toate seminţiile fiilor lui Israel."

Scriptura explică apoi faptul că această mulţime sigilată distinctiv este formată exact din câte 12.000 de oameni de la fiecare dintre cele 12 seminţii ale lui Israel, care sunt: Iuda, Ruben, Gad, Aşer, Neftali, Manase, Simeon, Levi, Isahar, Zabulon, Iosif şi Beniamin. Ar trebui să fie remarcat cu atenţie aici, că această listă de seminţii este unică, pentru că este singura dată în Scriptură când catalogul seminţiilor apare în această ordine specială.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

"Inca ceva daca Arsenie Boca a fost ultimul sfant din tara noastra"
CINE la facut sfant ca sigur NU, Dumnezeu. Eu mai degraba il aseman cu Rasputin al Rusiei, zici ca-s frati gemeni.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Sa sti ca e o asemanare la fizic dar ori cum Rasputin e mai "Dark" ca sa zic asa fata de Arsenie Boca.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai dreptate, nu-s chiar frati gemeni dar pe aproape.

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu cred ca va fi canonizat, pentru ca era adeptul lui Rudolf Steiner, un ocultist austriac, deci tehnic Boca era un eretic.

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Pe bune? Era adept a lui Steiner?