| Neculau_Petrica_1995 a întrebat:

Ce credeti voi despre fantome? exista cu adevarat? au fost intamplari cu aceste spirete? vreau cateva raspunsuri.

17 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Sarmane spirite ratacite.

| Purec a răspuns:

Da, normal ca exista, cunosc chiar cateva happy

| sabin89 a răspuns:

Imi plac fantomele, sunt tare dulci. Seara, inainte de a ma culca, ma uit la jocul lor de la geam si ma incanta miscarile lor gratioase. Mai si ciocane in geam din cand in cand. Apoi sting lumina si adorm fericit.

| anonimg a răspuns:

Fantomele sunt "personaje" din popor, dar care au la bază un adevăr. In principiu nu exista fantome; există îngeri rai decăzuți.
Noi nu trebuie să ne temem de ei; Dumnezeu ne ocrotește caci îngerii sfinti sunt mult mai in putere decât cei răi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonimg):

Dovedeste atunci ca exista dumnezeu in primul rand. ca asa pot si eu sa zic ca exista mos craciun.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonimg):

Si de unde ne dam seama daca sunt ingeri rai decazuti sau fantome a oamenilor morti sau spiridusi a lui mos craciun?

| anonimg a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Dovada este însăși existența ta. Ai venit pe lume la hotărârea ta? Nu. Au ales părinții tăi să te nasti tu si nu vreun alt frate de-al tău? Nici atât. Atunci cine te-a adus pe lume? Ai fost adus la întâmplare? Nimic nu este la întâmplare; nici măcar eroii basmelor, cum este mos crăciun. El este un personaj de basm.
Să știe dar tot omul ca orice creatie are un creator, si ca tot ce există este facut de cineva. Chiar și binele ca să fie facut implică o acțiune, acțiune făcută de cineva; caci binele nu se face stând cu mâinile în sân. Chiar și un bloc este făcut de cineva, caci el n-a ieșit singur din pământ. Cu cat mai mult ca aici vorbim despre ființe, ființe inteligente, adică despre oameni.
Dacă știința poate să aducă ceva la existenta din nimic, si daca va oferi iertarea de păcate si viața veșnică, atunci mă voi încrede si eu în ea.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonimg):

Daca tot ce exista are un creator si dumnezeu exista... atunci pe dumnezeu cine l-a creat?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonimg):

Nu ai raspuns la ultima mea intrebare de sus.

| anonimg a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

El există din totdeauna. Este greu de cuprins cu mintea noastră gândul acesta, dar este adevărat și atât de măreț!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonimg):

E adevarat si maret dar lipseste cu desavarsire. big grin si de unde stiu ca existenta omului e datorita lui dumnezeu si nu a altor zei din alte religii? de exemplu zeii grecilor sau a egiptenilor.

| Lucică1998 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Daca ceri dovezi științifice in legătura cu existența lui Dumnezeu, este imposibil sa le primești, din doua motive:
1) Cu noțiuni primare despre matematica (+,-,*,/) nu poți dovedi existența logaritmilor, deci nici existența lui Dumnezeu, nu poate fi dovedita cu putină știința, El fiind mult superior acesteia.
2) Nu este corect din punct de vedere logic sa încerci sa dovedești existența a ceva ce nu înțelegi, decât, poate, intr-o măsura foarte mică, pentru ca nici noi cei care credem in Dumnezeu, nu înțelegem nici măcar a mia parte din El.

| anonimg a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Omul când moare este mort; nu mai mișcă si nu mai bântuie pe nicăieri. Viermii se ospătează cu el.
Am spus la început că există și Satana si îngerii lui. El profită de ortodocșii care se lasă amagiti de tradiție si nu citesc Biblia.
De ce se vorbește mai mult la tara despre fantome si aproape chiar deloc la oraș? Pentru că la tara există unele femei bătrâne care comunică cu îngerii răi. Chiar dacă acestea participa si la slujbele de la biserică, lor le place din lipsa de ocupație sau din faptul ca Dumnezeu nu le ajuta sa se răzbune pe cineva, le place deci sa umble cu descântece, sa citească in carti, sa blesteme si sa bolborosească si multe altele de felul acesta.
Nici orasele nu scapă. Satana si îngerii lui atrag mase de oameni -tineri si mai puțin tineri- prin satanism, vampirism, spiritism, ocultism, iluzionism si tot felul de magii. Unii nu sunt atrasi de satanism, dar sunt atrasi de magicieni. Vrăjmașul are momeli pentru fiecare om in parte.
Poate că sunt unii care nu se simt atrasi de niciunul din lucrurile de mai sus. Acestia sa nu creadă că scapă de viclenia celui rău. Unii sunt momiți de plăceri nesănătoase, care s-au transformat în obiceiuri menite să distrugă trupul, mintea, inima și judecata -într-un cuvânt, sa facă din om ne-om.
Când un om crede o minciuna fără sa cerceteze adevărul, Satana se manifestă ca sa întărească înșelătoria. Când un om crede ca exista fantome, strigoi sau tot felul de lucruri de acestea, atunci vrăjmașul caută să întărească convingerea acelui om in inselatoria sa. Dar asta nu înseamnă că el nu exista. Si stie sa se ascundă si sa se camufleze foarte bine. Astfel se face ca pentru unii nici nu ar exista. Oricum ar fi, plăcerea lui este sa aduca suferinta oamenilor pe orice cale posibilă si în toate aspectele vieții.
Cu toate acestea, puterea lui este limitată de Dumnezeu, si sa ne bucurăm de ocrotirea pe care ne-o oferă neîntrerupt. Vrăjmașul are putere asupra noastră doar daca îi ingaduim. Satana forteaza, constrânge si ispitește doar-doar ne va face sa păcătuim împotriva lui Dumnezeu, ca sa ne despartă de El si sa trecem de partea lui.
Biblia îl dezarmează pe cel rău; ea îi scoate la iveală planurile si ascunzișurile sale. Putem să i ne împotrivim si să-l biruim; dar nu putem sa facem asta fără ajutorul lui Dumnezeu.

| anonimg a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Te poti interesa sa vezi daca zeii aceia pot sa dea viața. Dar ma tem ca zeii aceia sunt ei insisi fără viață în ei; si daca vor sa se miste nu pot fără ajutorul vreunui om.

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| sublime89 a răspuns:

Daca existau fantome, atunci sunt cam sigur ca ar fi fost dovezi pana acum, mai ales de cand exista camere de filmat.