| catalina62572 a întrebat:

Ce credeti voi despre martori lui iehova cum il denumesc ei pe Dumnezeul nostru? Sint ei religia cea adevarata dupa cum isi zic? vreau mai multe pareri dar va rog nu jignind pe nimeni din aceasta categorie de religie. multumesc.(eu sint ortodoxa).

Răspuns Câştigător
| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Am citit toate comentariile de la intrebarea asta si am vazut cat de departe se afla acestia cu ceea ce zic ei si cum sta realitate.Nu ma boi lungii prea mult ca sa comentez tot ce au spus cei de aici.Ai intrebat de numele lui Dumnezeu cum este el numit,nu noi l-am numit asa, asa s-a facut el cunoscut lui Avraam, Isac, Iacob, Moise si multora din vechime, numele lui Dumnezeu a fost scos din multe traduceri ale biblie din 2 motive:1-tradictia evreiasaca de a nu pangarii numele, adica cumva sa nu il blasfemieze.2-nu se cunoste o pronuntie exacta, insa acestea nu sunt motive pentru a ascunde numele lui Dumnezeu. Sunt sigur ca sti rugaciunea model Tatal nostru rostita de Isus, el spune acolo,, Tatal nostru care esti in ceruri, sa fie sfintit numele tau''-acum te intreb cum pot oamenii sa sfinteasca numele lui Dumnezeu daca nici macar nu il cunosc.Numele lui Dumnezeu a stat ascuns pentru a se inventa Trinitatea-doctrina falsa desigur deorece nu are baza scripturala. Daca vrei sa stii cum sunt Martorii lui Iehova mergi la cea mai apropiata Sala a Regatului din orasul tau si vei vedea, sau asculta-i pe cei ce vin la usa ta sa iti impartaseasca vestea buna despre regatul lui Dumnezeu.Iti mai zic un lucru important, am vazut aici ccomentarii dezgustatoare care sunt total departe de realitate.De un lucru sunt sigur.Toti nu accepta invatatura sanatoasa ci, tot felul de lucruri care gadila urechile adica faptul ca ceva simplu si bun e bine.Nimeni nu te persecuta nimeni nu se ia de tine, un crestin fara persecutie nu e crestin, Pavel spune in 2Timotei 3:12 -ca aceia care vor sa traiasca in devotiune sfanta vor fi persecutati si se vede,un om pasiv niciodata nu va primi aprobarea lui Dumnezeu,el trebuie sa invete adevarul sa se lase modelat de modul de gandire a lui Cristos nu de al lumii, unii cand se pun sa citeasca Biblia deja au ideile facute, si spera sa gaseasca ceva care sa sustina, daca tot uni se dau asa de buni sa aiba curaj sa mearga si ei din casa in casa sa ii invete pe altii, dar ce sa ii invete? de unde spirit sfant? de unde umilinta de a fi persecutat de altii, care uneori te batjocoresc? si se numesc crestini.O zi buna sa ai si sinceritatea ta te va duce departe.Cauta cea mai apropiata Sala a Regatului si vei vedea cine sunt martorii.

| catalina62572 explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Asta e problema mea desi studiez biblia de trei ani de zile si alaturi de ei, cu multe nu pot fi de acord avind in vedere eu sint ortodoxa si instictul meu tinde spre cruce icoane si sfinti nu, asta e religia ort, dar cu multe lucruri de cea ce ei mau invatat sint de acord si cu ei, traiesc intr-o confuzie totala, nici cu ei dar nici cu popa. Macar ma rog si i ramina credinciosa acelui sfint D-zeu, unuia fiu isus care pentru mine sint totul.Am prietene cere sint martore si spre deosebirea altora m-au ajutat foarte mult, deci dupa roadele lor i veti cunoaste nu? la salile lor am fost de foarte multe ori si chiar mam simtit minunat sint persoane sincere si dragute, si pun in practica tot ce biblia zice, asta mi-a placut la ei, nu se implica in politica, ni beau nu fumeaza, si se iubesc uni pe alti cam la dif noastra, nu am ce comenta. salutari si fie ca D-eu sa te aibe in paza.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru catalina62572):

Multumesc de salutari, poate cu timpul vei intelege sa deosebesti si sa iei o decizie.

| catalina62572 explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

eu sint ortodoza botezata la nastere, acum trei ani de zile am studiat biblia impreuna cu martori din Italia, eu nu am nimic impotriva altor religi, dar am constatat ca ei se bazeaza doar pe biblie si asta e foarte bine si pun si in practica. singurul lucru pe care nu am reusit sa/l depasesc este problema icoanelor si a cruci care pentru noi este arma impotriva diavolului, de botezat din nou eu nu ma mai botez, asa ca nu stau nici de o parte nici de alta.Cred in D/eu il iubesc cu toata fiinta mea in isus, si de cruce nu ma lepad.

38 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Martori au propia biblie, tradusa asa cum au vrut ei... de aici sper sa intelegi...

| catalina62572 explică (pentru OOOLEOOO):

Eu am vazut biblile lor chiar am si citit, studiind biblia impreuna cu ei eu o aveam pe cea ortodoxa, biblia e una, atit ca difera unele texte care normal sint redate de ei. tipul nu biserica ci templu sau sala, nu asta e problema ci noi caci ei mácar se bazeaza pe tot ce zice biblia e cartea sfinta si pun si in practica dar noi restul altor religi nu, sint atitea comparati intre noi si ei, eu sint confuza dar cred ca voi ajungee sa le dau dreptate caci majoritatea lucrurilor stau asa cum zic ei si sint si testimoniante.nu imi reneg crucea si nici icoanele, eu de exemplu am picturi facute de mine cu domnul isus, cum asi putea distruge imaginea si mai ales lucrarea mea doar pentru faptul ca pentru ei sint imagini fara valoare sau dhipüuri cioplite aici gresesc ei nu noi. sti sint foarte confuza dar nu imi voi da pace pina nu voi afla adevarul. oricum mersi.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru catalina62572):

Eu nu am nici o parere, si nici prea ma intereseaza religia crestina, eu iti spun doar ce am citit si am auzit, ca Martori au scoase multe versete din biblie si/sau le ignora pe multe.

| sabin89 a răspuns:

Faptul ca ei isi zic ca sunt religia adevarata nu este un criteriu. Fiecare denominatiune sau secta spune despre ea: "Noi suntem religia adevarata". Deci, cum e? Care e?

| sabin89 a răspuns:

Multi oameni religiosi considera ca martorii ar fi acei "prooroci mincinosi" despre care scrie prin evanghelii ca se vor ridica in vremurile din urma. Altii fac o asociere intre ei si "lupii imbracati in haine de oi" despre care a vorbit Iisus. Sau ca ei ar fi cei care "cutreiera pamantul pentru a face un prozelit, pe care il fac apoi de doua ori mai rau decat ei insisi", cum scrie tot prin evanghelii. Nu stiu. Tu, daca zici ca esti de vreo trei ani in legatura cu ei, ai putea sa stii daca este asa sau nu. Daca sunt dovezi in acest sens. Niste afirmatii pot avea valoare numai daca sunt sprijinite de dovezi.

| martzian a răspuns:

Martorii lui Iehova au fost invatati sa conteste divinitatea Domnului Isus. Nu am intalnit pe niciunul pana acum care sa argumenteze serios treaba asta, cei mai multi se inseala pe baza catorva versete scoase din context sau interpretate dupa ureche.

Departe de mine de a dori sa intru intr-o polemica cu ei. Totusi nu ma dau inapoi de la a spune ca este o erezie periculoasa care ii rapeste omului singurul mod prin care poate fi mantuit (prin jertfa lui Hristos).

| catalina62572 explică (pentru martzian):

Pai tocmai asta e, ajungi in polemica cu ei desi cind e vorba de crucea pe care mintuitorul sa jerfit pentru noi, ei o urasc, pai daca traditia asa era atunci sai crucifice pe un lemn adica teul asta cum noi o numim cruce cu ce sintem noi restul acum de vina?
isus si in biblie zice asa.:matei cap16 vr24Daca cineva voieste sa vina dupa mine atunci sa se lepede de sine sa-si ia crucea si sa ma urmeze."pentru martori crucea este un chip cioplit, dar in biblie nu zice asta, chipurile cioplite sint obiectele din alte culturi si inchinarea la demoni sau a altor asa zisi zei.nu cred in maica domnului, dar isus prin cine s-a nascut? sint lucruri care normal ca ma deranjeaza nefiind adevarate,,.

| i86e2 a răspuns:

Toate religiile sunt minciuni.
Zeul biblic e intitulat YHWH.

| catalina62572 explică (pentru i86e2):

Da dar ei zic ca tot cea ce fac se bazeaza pe biblie desi alte religi nu fac asta, la ortodoxi de ex cu icoanele, ei nu le cinstesc zic ca sint chipuri cioplite, aceasta afirmatie m-a enervat la culme am purtat o discutie cu ei, de vreo citeva ore iar cind am ajuns la acest punct am terminat discutia. ei mai cred ca D-eu ia trimis pe ei sa morturiseasca ca si preoti, sint ei oare precum preoti nostri? normal bazindu-ne dupa biblie asa ar fi corect ca asta cred ca indeplineste toate ceerintele (cea ce D-zeu vrea sa facem). Nu?

| i86e2 a răspuns (pentru catalina62572):

Eu zic să citești biblia și să-ți formezi propria părere. happy

| catalina62572 explică (pentru i86e2):

Da ai dreptate problema asta e desi de trei ani am citit-o din scoata in scoarta, e greu de descifrat. sint mesaje pe care nu toti le putem intelege. multumesc de cooperare.

| i86e2 a răspuns (pentru catalina62572):

Ah, e foarte ușor de înțeles biblia, imaginează-ți că ești un evreu care a trăit cu câteva mii de ani în urmă. happy

Pentru mine, e singurul mod în care are logică.

| sesilia2 a răspuns (pentru catalina62572):

Buna. Am inteles ca te-a enervat ca MARTORII le numesc chipuri cioplite.Dar sa luam un exemplu: sa zicem ca tu esti Isus, si esti omorat cu un cutit, ti-ar placea ca oamenii sa se inchine la cutite in loc sa se inchine tie si lui Dumnezeu?

| sesilia2 a răspuns (pentru catalina62572):

Intr-adevar, este greu sa intelegi Biblia.Pentru a intelege Biblia, trebuie sa faci un STUDIU BIBLIC cu un Martor al lui Iehova.

| catalina62572 explică (pentru sesilia2):

Seselia draga mea nu reprosa pentru a nu avea reprosuri. eu cred ca am specifivat ca am studiat biblia draga mea de trei ani, spune-mi tu ce citat din biblie nu asi sti eu? Este greu.matei10,vr17,17.Mateicap16 vr24-Atunci isus le-a zis"Daca cineva voieste sa vina dupa Mine sa-si ia crucea, si sa ma urmeze.(daca el scria sau zicea cutitul urmam cutitul nu?)

| casablanca40 a răspuns:

Niciuna nu e cea adevarata pentru ca niciuna nu e universala. Fiecare se autointituleaza cea "adevarata ". Toate religiile privite din exterior sunt secte, deoarece implica numai un anumit numar de persoana care cred si respecta anumite principii.

| vitbsk a răspuns:

Dacă eşti ortodoxă, învaţă mai întâi despre ortodoxie şi după aceea compară cu alte culte.
Ortodoxia nu se bazează doar pe Scriptură ci şi pe Sfânta Tradiţie.
Ambele elemente sunt necesare pentru a înţelege contextul social în care au fost date legile lui Hristos şi continuitatea Apostolică.
Aşa vei înţelege spre exemplu că închinarea la idoli însemna închinarea la statui cioplite care închipuiau patimi omeneşti, dansuri şi sacrificii ritualice, carne jertfită idolilor.
În creştinismul răsăritean NU există aşa ceva, Sfinţii lui Dumnezeu sunt cinstiţi pentru lucrarea pe care au făcut-o în numele Sfintei Treimi.
Cei care confundă, în chip rău voitor Sfinţii lui Dumnezeu cu idolii se osândesc singuri.
Sfinţii trei ierarhi şi Patericul Egiptean sublinează subtilitatea şi sublimul ascezei şi nevoinţei întru Hristos.
Un lucru să ţii minte: Hristos ne avertizează cu privire la proorocii mincinoşi din vremurile de pe urmă.
Ortodoxia NU este o religie a vremurilor din urmă, CI continuă 2000 de ani de tradiţie apostolică.
Creştinismul răsăritean există din secolul I după Hristos.

| martzian a răspuns (pentru vitbsk):

"Ortodoxia nu se bazează doar pe Scriptură ci şi pe Sfânta Tradiţie." - Ce inseamna "sfant" si ce face ca o traditie sa fie sfanta?

Problema nu este traditia. In mod gresit se afirma, uneori, ca Biblia sau credinciosii care se bazeaza exclusiv pe autoritatea ei resping orice fel de traditie. Nu este cazul. Traditia apostolica, a bunelor practici duhovnicesti, scripturale, este si trebuie sa fie in concordanta cu Sfanta Scriptura. Atunci cand cele doua se bat cap in cap... e o problema. Iar etalonul, modul in care putem face deosebirea intre o traditie omeneasca si una biblica este, la urma urmei, doar Biblia.

Domnul Isus, autoritatea suprema a oricarui crestin, apostrofat cu privire la nerespectarea de catre ucenici a unor traditii (apropo, poporul evreu este exemplul cel mai bun de unde poate duce traditia umana, atunci cand ea iese de sub lumina Bibliei) le raspunde clar si ferm fariseilor si carturarilor:

„Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră. (Marcu 7:9)

Cuvantul „datina" nu este altceva decat „paradosis"(gr.) care se traduce prin TRADITIE.

| vitbsk a răspuns (pentru martzian):

Ce o face Sfântă?
În primul rând continuitatea Apostolică şi Sobornicească din Biserica Universală.
Apoi martirii şi drepţii care s-au jerfit şi au lăsat învăţături creştine pentru ca omenirea să reziste în vremuri de prigoană.
Pentru ortodoxie e valabilă şi Scriptura şi învăţăturile care pun în lumină învăţăturile Hristice apărute ulterior ca inspiraţie divină la Sinoadele Ecumenice sau ca pilde de viaţă a unori creştini îmbunătăţiţi duhovniceşte.
"Atunci cand cele doua se bat cap in cap... e o problema."
Da, e o problemă doar că nimic nu apare la întâmplare în ortodoxie, nu încerca să dai exemple care ţi se par ţie neconforme sau oculte înainte să citeşti scrierile Sfinţilor Părinţi ai ortodoxiei, pentru că nu înţelegi ortodoxia şi vorbeşti pe lângă.
Chiar dacă tu nu îi recunoşti ca autorităţi asta nu înseamnă că ei nu au continuat învăţătura apostolică în virtutea hirotoniei transmisă lor de către apostoli prin punerea mâinilor.

| martzian a răspuns (pentru vitbsk):

Dragul meu, deviezi de la subiect. Mai intai am intrebat ce inseamna "sfant" si cum isi poate aronda o practica acest drept. Nu ai raspuns pentru ca raspunsul este pe acolo si te temi de el. Continuitate si jertfa au si mulsulmanii, daca te uiti. Aroganta ca o Biserica Ortodoxa are exclusivitatea si reprezinta Biserica Universala nu o pot inghiti. Acolo nu am gasit viata, dragul meu ci o ignoranta si o ratacire fara seaman, acoperite de patrafire si practici pacatoase - toate puse in carca traditiei. Este viata ta, pana la urma, dar mi s-ar parea normal sa citesti si sa te informezi nu sa iei pe nemestecate. Nu sa aperi orbeste un sistem deficitar, omenesc ci sa vezi, ca si crestinii din Berea, daca ce ti se spune este adevarat.

"nu încerca să dai exemple care ţi se par ţie neconforme sau oculte" - Ce exemple neconforme sau oculte am dat?

"pentru că nu înţelegi ortodoxia şi vorbeşti pe lângă." - Imi pare rau ca te dezamagesc. Sunt nascut si crescut in Biserica Ortodoxa. Vorbesc pe langa? Probabil ca este normal sa ti se para asa, pentru ca eu m-am informat, dumneata te bazezi pe spusele "autoritatilor" din pacate unele cu lacune. Dar prefer sa starnesc astfel de reactii decat sa accept lucruri care SE BAT CAP IN CAP cu principiile Scripturii.

"Chiar dacă tu nu îi recunoşti ca autorităţi" - Ia doar un exemplu - "Stefan cel Mare si Sfant". Ce autoritate reprezinta el in materie de sfintenie? Ii cunosti viata (nu in detaliu, ci un minimum de istorie).

| vitbsk a răspuns (pentru martzian):

" Acolo nu am gasit viata, dragul meu ci o ignoranta si o ratacire fara seaman"
Cam cât ai cercetat până să ajungi la concluzia asta?
Câte mănăstiri ai vizitat, cu câţi clerici ai vorbit, cât ai încercat să trăieşti mistica şi ascetica ortodoxă?
Sau te-ai smintit şi tu de unii preoţi?
Ca să fie clar Taina în Biserică o face Hristos, preotul cu bune şi cu rele merge la Spovedanie şi la Împărtăşanie.
Şi se căieşte atunci când tu nu ştii.
Tu în schimb rămâi cu păcatul judecăţii.
Nu mă întreba când ai judecat preoţii că într-o discuţie anterioară recunoşteai că te-ai smintit de un preot "a căror vicii erau cunoscute de enoriaşi".
"Ce exemple neconforme sau oculte am dat?"
Din moment ce îţi arogi meritul de a fi descoperit firul adevărului probabil te pregăteşti să prezinţi "practicile păcătoase".
Nu o face înainte să cercetezi scrierile Sfinţilor Trei Ierarhi că denigrezi credinţa străbunilor tăi.
"Este viata ta, pana la urma, dar mi s-ar parea normal sa citesti si sa te informezi nu sa iei pe nemestecate"
Aia fac, nu iau pe nemestecate ce îmi zice Occidentul şi am găsit oameni a căror moralitate nu poate fi contestată în acest cult care-şi ghidează viaţa după învăţăturile Hristice.
"Sunt nascut si crescut in Biserica Ortodoxa"
Nerelevant, Nicolae Steinhardt a fost crescut în iudaism şi a trecut la ortodoxie, luminat fiind de Hristos printr-un trăitor şi mărturisitor autentic de credinţă.
Degeaba eşti născut într-un cult dacă nu îl înţelegi.
"Stefan cel Mare si Sfant". Ce autoritate reprezinta el in materie de sfintenie? "
Dacă nu era Ştefan cel Mare şi alţi voievozi care să apere creştinismul, tu vorbeai acum turca şi erai convertit la islamism exact ca în enclava Kosovo, Bosnia sau Albania, asta pentru că turcii l-au respectat şi au lăsat autonomie Moldovei nu au transformat-o în paşalâc.
De curiozitate tu ştii ce păcate a mărturisit Ştefan cel Mare sub Taina Spovedaniei când mergea la Daniil Sihastrul?
Ştii tu sufletul lui Ştefan cel Mare?
Ştii tu câte zile ţinea post negru înainte de Spovedanie şi de marile bătălii?
Prin marile victorii ale creştinismului, din vremea lui, Dumnezeu s-a milostivit de poporul ortodox care îi cerea ajutorul.

| martzian a răspuns (pentru vitbsk):

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Daca suntem la capitolul comentarii din urma, cam asta ai spus tu, in contextul traditiei: "Sunt de acord, nimic nu trebuie să contrazică Sfânta Scriptură, şi orice o contrazice, nu este de la Dumnezeu." Deci, mergi frumusel si vezi ce zice Biblia despre traditiile tale, nu ma trimite pe mine pe campuri sa vizitez manastiri. Nu neg, cum spuneam, sinceritatea unei minoritati ortodoxe, dar probabil nu stii in ce fel au fost tratati, in timp, cei ce au avut curajul sa gandeasca pentru ei insisi si sa deschida ochii.

"Pacatul judecatii"? - Sunt convins ca faci deosebirea intre judecata si discernamant. Biblia ne invata clar: "dupa roadele lor ii veti cunoaste".

"Degeaba eşti născut într-un cult dacă nu îl înţelegi." - Vrei sa iti mai copiez, inca o data, sa vezi raspunsurile clericilor la observatiile credinciosilor? Probabil ca iti vei revizui afirmatia asta.

Prietene, traim o mare drama si ne ascundem dupa degete! Nu am intalnit prea multi preoti care sa isi cunoasca si sa isi citeasca Biblia - dar nici pe altii nu ii lasa. Aia e adevarata drama. De fiecare data mi-a fost rusine de rusinea lor atunci cand am discutat pe text. Si tu imi spui ca m-am "smintit" observand falsul? Inainte sa ma acuzi, tu nu ai observat nimic gresit? Intram imediat in averi necinstite, in viata si marturia de acasa (nu face ce face popa... zice poporul), in chitante si taxe, etc. Pe deasupra ne trezim si cu erezii ridicate la rang de arta, ca sa fie tacamul complet

Nimic din ceea ce ai spus nu il face "sfant" sau autoritate spirituala pe Stefan. Uita-te la viata lui particulara nu doar la explicatiile puerile care l-au impus inchinarii oamenilor - iarasi, intr-un mod nescriptural, daca te uiti la invatatura apostolilor. La fel cum nu sunt nici cruciatii, nici Stefan, saracu, nu era usa de biserica. As zice ca din contra. Iar el e acum pe acelasi nivel cu apostolii. Cui ii cere Domnul sa fie sfant, te intreb? Si ce inseamna sa fii sfant?

Inchei. Nu am nimic cu un cult sau cu altul. Dar, dragul meu, cred din toata inima ca derapajele astea ar fi evitate daca oamenii ar cunoaste Cuvantul si ar inceta sa mai adauge de la ei. Primul pas al caderii pentru Eva nu a fost acceptarea pacatului, ci chiar adaugirea personala la porunca lasata de Dumnezeu.

O seara buna.

| vitbsk a răspuns (pentru martzian):

"dupa roadele lor ii veti cunoaste".
Vrei să ne uităm la roadele ţărilor neoprotestante sau protestante începând cu moralitatea tineretului din Olanda, Anglia şi U.S?
"Prietene, traim o mare drama si ne ascundem dupa degete!"
Exact, unii au desacralizat creştinismul şi Tainele iar următoarele generaţii au devenit atee, curentul ăsta suflând din Vest înspre ţara noastră.
Tu nu vrei să vezi asta şi arunci vina exclusiv pe majoritatea ortodocşilor care în viziunea ta sunt "creştini cu numele" şi vin doar la sărbătorile mari.
"Intram imediat in averi necinstite"
Arată-mi un proces soluţionat definitv şi irevocabil cu verdicte penale de furt sau de fals în acte.
De unde şţii că unii nu au moştenit propietăţi şi nu le-au furat?
Tu crezi că fiscul nu verifică?
Tocmai că preoţii păstrează chitanţele ca acte doveditoare.
"Uita-te la viata lui particulara "
Aia-i că eu nu mă uit doar la viaţa lui particulară şi nu îl judec doar după asta, tâlharul de pe cruce a fost primul care a ajuns în Rai.
Să-l judecăm pe Hristos că i-a promis tâlharului împărăţia?
Doi la mână eu nu mă închin domnitorului propriu-zis ci, mulţumesc Domnului pentru lucrarea Lui prin care a salvat neamul nostru; ORICE rugăciune începe şi se termină în Numele Sfintei Treimi.
În al treilea rând şi evreii au avut conducători de oşti gen Iosua Navi pe care îl cinstesc.
Chiar şi protestanţii englezi spun "God save the Queen"
"Dar, dragul meu, cred din toata inima ca derapajele astea ar fi evitate daca oamenii ar cunoaste Cuvantul "
Să fii sănătos, derapajele au apărut tocmai, pentru că mulţi au interpretat Biblia de la sine putere generând o multitudine de culte care să ascundă Adevărul.
De aceea consult şi tradiţia la fel cum unii îşi consultă arborele genealogic pentru a-şi vedea identitatea.
Eu nu am obligat pe nimeni să facă la fel, m-am adresat ei ca de la ortodox la ortodox, mai departe face cum consideră.
Să ştii că apreciez că ai avut răbdare să scrii şi mi-ai suportat unele înţepături, eu chiar cred că tu vrei să ajuţi oamenii, dar te rog studiază măcar mistica şi ascetica ortodoxă înainte să vorbeşti despre acest cult.
Cu speranţa că nu mi-ai dat ignore.

O zi bună!

| martzian a răspuns (pentru vitbsk):

Prietene cum sa iti dau ignore, nu am nici un motiv! happy Din punctul meu de vedere esti un om sincer pe care il respect, dincolo de diferenta de opinii. Daca insa esti multumit de starea de fapt, pana la urma, cine sunt eu ca sa insist? Biserica ortodoxa chiar are nevoie de oameni ca tine care pot produce schimbare!

Nu am decat o incurajare: stai langa Dumnezeu si vei fi mereu in minoritate indiferent de confesiune. Dar se merita!

| catalina62572 explică (pentru vitbsk):

Da, sint ortodoxa, sustin asta cu tarie si nu imi reneg religia doar pentru faptul ca,"ei" isi spun ca sint cei adevarati, cea ce si pe mine m-a deranjat problema e alta sau subiecrul de discutie se baza pe chipurile cioplite ma intelegi, despre icoane imi vorbeau ei ce ce pe mine m-a deranjat.Ei sint impotriva icoanelor cu domnul isus sfinti etc, mai ales crucea cea ce pentru mine este si va ramine sfinta. Crucea este arma impotriva diavolului si a tuturor rerelor,.De alceva inca mai vreau sa iti zic, intr-un fel au dreptate in legatura cu predicatul asta deoarece "noi" daca nu mermem la o slujba la biserica uni dintre noi mai uitam sa ne rugam, pre putin amintim pe D-zeu in dialogirile noastre, dar ei o fac zi de zi.Nu am nimic impotriva lor desi sint persoane foarte dragute si sint mult mai uniti ca noi restul intelegi, e bine in compania lor dar cind vine vorba de icoane. Stop. sau de cruce, Stop.

| catalina62572 explică (pentru vitbsk):

Dragi mei am observat ca discutie s-a cam aprins intre voi.Problema e cam asa. Nici nu mai sti cu adevarat ce sa crezi in ce religie ce si cum, important este sa ne iubim uni cu alti si sa respectam poruncile date de domnul isus evreu musulman, sau orce alta religie caci daca nu vedeti cite contradicti se ivesc. vedeti noi ortodoxi de ex sintem frati in credinta doar püina mergem la biserica si atit cind unul in alta imprejurare deschide subiectul celalalt e pre ocupat de alte responsabilitati, nu de D-zeu.Acum vreau sa adaug caci acesti martori respecta cu adevarat cea ce biblia zice si pun si in practica, la diferenza noastra caci noi facem abuz de alcool, nicotina, si multe altele. Preoti nostri uni dintre ei au terminat slujba se petrec "la bar", sau cine stie unde terminata munca normal e si el om, dar totusi ar trebui sa fie un exemplu nu? sau unde scrie in biblie caci craciunul ar fi pe data de 24 decembrie desi dupa religia si calendarul nostru noi il sarbatorim, Un alt exemplu, ati auzit citi popi ortodoxi saui catolici au fost denuntati pentru pedofilie_? unde e religia care respecta biblia care e cartea sfinta pentru noi toti.

| scumpik45 a răspuns (pentru catalina62572):

A mai spus odata un parinte ortodox(considerat sfant), ca intre un ortodox care nu are treaba cu Biserica si un sectant care se roaga neincetat in felul lui, il alege pe sectant, dar IN NICIUN CAZ CA RELIGIE! Il alege ca idee, deoarece se roaga neincetat si are acel respect fata de Creator.Si multi i-au dat dreptate.Iehovenii(martorii lui Iehova)sunt si ei la fel de uniti si se roaga(in felul lor),dar,dupa cum am mai spus,ei au cu totul alta idee fata de cea reala.
Iar in legatura cu Sfanta Cruce si icoanele,iti spun eu cum sta treaba.Ei spun ca daca isi fac cruce(si baptistii sau adventistii spun la fel)e ca si cum ar fi impotriva lui Iisus Hristos,ca si cum L-ar omori(sau,in cazul Iehovenilor,nici nu vor sa auda de cruce probabil din cauza ca pe ea S-a rastignit Mantuitorul,iar ei nu Il suporta). Adventistii,baptistii si alte religii nu isi fac cruce pentru ca spun ca pe ea a patimit Domnul nostru Iisus Hristos si asta ar insemna ca Il necinstesc, dar, de fapt, crucea(care era un obiect de tortura inainte ca Iisus sa fie rastignit pe ea) s-a sfintit odata cu rastignirea Mantuitorului, iar ea ne apara de toate relele. Diavolul se cutremura in fata Sfintei Cruci!
Cu icoanele e altfel.In cele 10 porunci scrie ca nu trebuie sa ne facem chip cioplit si sa ne inchinam lui.Nu inseamna ca nu trebuie sa ne inchinam icoanelor.Indinenii au considerat mereu vaca ca pe un animal sacru si se inchinau ei ca unui idol,la fel si statuile care reprezentau zei si zeite,la care se inchinau politeisii romani si greci tot "chipuri cioplite" sunt! Dar nu icoanele! Icoanele au inceput sa se picteze dupa urmatorul eveniment:Cand Iisus purta crucea pe umerii Sai,incercand sa o duca pe Muntele Golgota, a cazut de cateva ori(nu stiu de cate ori).La a nu stiu cata cazatura, Veronica, o femeie, s-a apropiat de El si i-a sters cu o naframa fata insangerata si transpirata.Atunci,minune! I s-a imprimat fata lui Iisus pe naframa! De atunci se picteaza icoane, caci daca nu se intampla acea minune cu naframa, noi acum nu ne mai inchinam cinstitelor icoane.Acestea se sfintesc inainte de a se vinde, de a se pune in biserici, pentru a nu ne inchina unor "chipuri cioplite", sau unor desene oarecare. Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai vreo nelamurire, spune-mi!happy

| catalina62572 explică (pentru scumpik45):

Da intr-adevar un raspuns inteligent si adevarat, nu stiu citi ani ai dar cred ca mai lamurit, desi totusi acesti iehoveni imi par oameni umili si tare draguti. mie miau fost de mare ajutor, am si legat prieteni cu fete din religia lor, dar sti important este sa fi om si sa il respecti pe bunul -D-zeu, si sa facem cea ce el ne cere.

| scumpik45 a răspuns (pentru catalina62572):

Corect.Dar ei pot fi oameni minunati si bine-crescuti, nu rai si nesimtiti, dar conteaza parerea lor fata de Dumnezeu.Conteaza mai mult sa fii iubit de Dumnezeu,decat de oamenihappyAdica asta conteaza cu adevarat, chiar daca ei sunt oameni minunati si se poarta frumos cu cei din jur, dar daca nu au credinta in Dumnezeu si Iisus Hristos, degeaba.straight faceSi apropo, am 13 ani. Daca mai ai vreo nelamurire cu privire la ceva legat de religie, ma poti intreba, dar nu stiu daca iti pot raspunde la toate intrebarile, pentru ca nu stiu daca sunt destul de experimentata. happy

| scumpik45 a răspuns:

Pai,martorii lui Iehova au fost supranumiti de parintele Cleopa Ilie "draci fara coarne". Religia care se bazeaza exact pe ceea ce este scris in Biblie este cea ortodoxa.Si nu spun asta pentru ca sunt ortodoxa, ci am si argumente.Ai invatat SIGUR in clasa a 6-a, la istorie despre Marea Schisma, adica separarea Bisericii Ortodoxe de cea catolica.Inainte era o singura religie,o singura credinta. Unii oameni au pastrat in minte ceea ce a facut Iisus Hristos si au spus mai departe fara sa shimbe nimic.Dar cei care au schimbat sunt catolicii, care nu erau pe atunci de alta religie, dupa cum am spus, era o singura relige, o singura credinta.A avut loc Marea Schisma in anul 1054.Catolicii aveau idei diferite, desi nu sunt multe lucruri schimbate la ei. Dupa care, au aparut si celelalte religii, cu totul schimbate, cu idei absolut diferite.Fiecare avea idei diferite si ce credea el "era bun", cica.Ei faceau doar ce voiau din Biblie, nu tot, ci doar ce le convenea.Se aliau unii cu altii in mici grupulete, devenind comunitati mari.Astfel s-au format si celelalte religii.Dar ortodcsii nu au schimbat nimic, totul a ramas la fel.happy

| catalina62572 explică (pentru scumpik45):

Dar tu ai stiut, sau ai auzit de cea ce au facut catolici de ex citi au fost acuzati de pedofilie si citi si-au umplut buzunarere de pe urma unorora? sau de exemplu care urmeaza drumul lui isus cind ei sint lacomi dupa bani si cind predica isi fac doar meseria ca orcare altul care vine in casa ta sa iti vorbeasca de bine sau dev D-zeu? Dupa terminarea slujbei merg la chefuri baruri asa a facut isus? de ce se casatoresc ca sa preacurvesca asa a facut isus? Ei sint multe cite sint, ce cauta ei se se implice in politica nu le ajung salarile de la biserica asa a facut isus? Totul pentru bani? Cine la vindut pe isus nu poip? Ha? De ce nu i-a placut lui isus cind din templu(biserica au facut tirg) cine alti nu popi? cind te rogi zice asa: incuie usa camerei tale si roaga-te in taina sa nu stie nimeni ca Tatal de sus iti va asculta ruga.Nu trebuie sa mergi la un preot pentru spovedanie caci celui la care trebuie sa i spui e Tatal din cer, nu un om care este la fel ca mine si tine. ar fi mai multe de spus, fiecare crede ce vrea eu de exemplu sint ortodoxa dar la biserica ma duc din an in pasti, la alte religi nu ma inchin desi unicul lucru care il pastrez e crucea cea sfinta in care cred neincetat D-zeu si isus care pentru mine e ca un Tata.

| vitbsk a răspuns (pentru catalina62572):

O să încerc să restrâng răspunsul
Taina în Biserică o face Hristos, nu preotul, el cu bune şi rele se spovedeşte şi se împărtăşeşte iar, calea pocăinţei îi rămâne deschisă până la FINALUL vieţii, noi nu îi ştim valorile lăuntrice pentru care i-a fost îngăduită Hirotonia.
Dacă îl judecăm riscăm să rămânem cu judecata.
Legat de martori, ei susţineau că un număr relativ mic de oameni va intra în împărăţie, câteva zeci de mii.
Nr actual de apartenenţi la acest cult, cred că a depăşit milionul.
"eu de exemplu sint ortodoxa dar la biserica ma duc din an in pasti,"
Tocmai asta este problema pe care martzian o ridica pe bună dreptate, cu cât mergi mai des la Biserică şi te faci părtaş Tainei care te sfinţeşte prin Pogorârea Harului, cu atât eşti luminată spre a înţelege duhovnicia pentru că tai din voia şi confortul tău pentru a împlini îndumnezeirea.
Abia atunci împlineşti rugămintea "facă-se voia ta", pentru că te pui pe tine la dispoziţie să devii lucrătoare cu Hristos.
Ortodoxia fără trăire ascetică este moartă, asemeni credinţei fără fapte...

| catalina62572 explică (pentru scumpik45):

Eu nu zic ca religia ortodoxa nu respecte criterile cerintei, sau cartea sfinta biblia, problema religiei in conformitate cu legea ortodoxa nu respecta cea ce D-zeu zice in biblie.tu ca preot iti faci meseria nu, apoi ce faci iesi si mergi pe calea lui mamana ca serviciul ti l-ai terminat gata slujba te duci la bar? trebuie sa respecti moral si spiritual.e ca si cum acum te rogi, si dupa doua minute injuri..eeeiii.sau ai auzit citi preoti sint pedofil? chiar si cei mai mari monarhi din rangul papei au fost condamnati de pedofilie, unde este credinta sau respectul pentru cel cel urmeaza? credinta este bazate pe fapte,,. Farisei si carturari ei au fost de la inceput impotriva lui isus.si anticristul tot printre ei exista.fac ei minuni fac ei vindecari,? cu puterea cui cu ce drept? singurul a fost si va ramine domnul isus care are puterea de a vindeca sau mintui puterea care vine de la duhul sfint adica Tatal.Preoti se implica in politica isus asa facea? eu nu cred, el urma legea tatalui nu a oamenilor..Filipeni cap3 vr18-sint multi care se poarta ca vrasmasi ai cruci lui hristos.dar vr19 da raspunsulcategoric.

| Nicolae_Vasiu_1968 a răspuns:

Pentru a te convinge odata pentru. todeauna citeste in biblie urmatoarele versete referitor la inchinare :
Exod 20:3-4-5 pag 81 Isaia 44:9 la 18. pag.717.
Habacuc 2:18-19-20 pag903.
Faptele 10:25-26. si 14: 14-15 pag. 1074
Apoc.19.10 si 22 8-9.
mersi...