| Irene900 a întrebat:

Ce credeți voi despre penticostali/baptiși/creștini după evanghelie/martorii lui Iehova?

Vreau răspunsuri pro si contra, cu argumente...

Ce religie credeți voi că este cea "adevărată"? Vreau argumente.

Este păcat sa treci la o altă religie?
Dacă da, de ce?
Dacă nu, de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica lui Isus suntem noi crestinii, cei care cred ca Isus a murit pentru pacatele noastre. Da sunt neoprotestanta, si ce daca? Cred cu tarie in El.
De ce nu cautati sa vedeti cand au aparut toate aceste traditii omenești? Chipuri cioplote, sfintii, moaste? Da, am respect pentru sfinti, dar nu ma pun sa ma rog lor, toate meritele ii sunt a lui Dumnezeu. Magii au venit sa se închine pruncului, nu Mariei. Da e mama Lui dar El e salvarea noastra, cand oamenii au vrut sa se inchina apostolilor acestia au spus ca sunt si ei oameni si sa nu faca asa ceva.
Degeaba cautati pe net chestii despre noi, toate sunt scrise de ortodocsi si normal ca ne fac sectanti si eretici. Noi nu am schimbat cu nimic Biblia!
Va numiti ortodocsi dar doar cu numele, nu ca sunteti noi ortodocsi o sa ajungeti in rai. Puneti atat accent pe cult. Religia noastra se numeste creștinism, nu religia ortodoxa sau religia neoprotestanta sau religia catolica, astea sunt culte, culte care formeaza Religia crestina. Poti sa fii ortodox si sa fii un om de nimic, sau chiar un neoprotestant si sa fii un om rau. Nu cultul defineste omul.
Degeaba te numesti crestin daca tu nu te ai pocait, si nu, asta nu inseamna sa vii la neoprotestanti. Dar mai bine cititi Biblia si vedeti cum erau primii crestini si in ce ani au aparut toate traditiile facute de oameni.

| Irene900 explică (pentru anonim_4396):

E Foarte adevărat ce spui...ms de răspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti chiar nerusinata sa-i vorbesti Maicii Domnului la pertu!
Maica Domnului este Sfanta Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria, nu Maria, simplu, cu tine, ca n-ai fost colega de gradinita cu ea!
Din moment ce magii au venit sa se inchine Pruncului ( apropo, se scrie Prunc, cu initiala majuscula, nu cum ai scris tu, fiindca Pruncul Acela este Dumnezeu ), au cinstit-o si pe cea care I-a dat viata, L-a nascut fara de pacat, fara stricarea fecioriei ei, ramanand Fecioara inainte, in timpul si dupa nasterea lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, dupa cum s-a profetit in Vechiul Testament. Isaia 7, 14 Iezechiel 44, 1-2
Ingerul Gavriil s-a inchinat Mariei, Dumnezeu i-a facut marire, oamenii au fericit-o si o fericesc si o vor cinsti si lauda in vecii vecilor, spre rusinarea voastra a sectantilor care o vorbiti de rau pe Maica Domnului si pe sfinti.
Regele si Proorocul David o numeste "Imparateasa" in Psalmul 44 pe Maica Domnului, care sta la dreapta lui Hristos Dumnezeu:
"Statut-a Imparateasa la dreapta Ta, imbracata in haine aurite si preainfrumusetata".
Poetul nostru national Mihai Eminescu o numeste pe Maica Domnului "Pururea Fecioara" si-i dedica poezia "Rugaciune":

"Craiasa alegandu-te, ingenunchem rugandu-te / Inalta-ne, ne mantuie, din valul ce ne bantuie / Fii scut de intarire si zid de mantuire / Privirea-ti adorata, asupra-ne coboara / O, Maica Preacurata si Pururea Fecioara! / Noi, ce din mila Sfantului, umbra facem pamantului/Rugamu-ne-ndurarilor Luceafarului marilor / Asculta-a noastre plangeri, Regina peste ingeri /Din neguri te arata, lumina dulce-clara, /O, Maica Preacurata si Pururea Fecioara!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irene900):

Multumesc.
https://youtu.be/iYUKpYQ28Qw. Uitati va aici daca tot sunteti atat de indocrinati in traditiile voastre (romario1)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.google.ro/......blia/amp/. Imi pare atat de rau de voi ca va numiti crestini dar nici nu ati citit Biblia. Si si daca o cititi, cititi doar ce va convine voua. Am spus clar ca am respect pentru toti Sfinții, si pentru Sfanta Maria ( iarta ma ca i am spus Maria ) dar singura noastra salvare este prin El. Si hotii isi fac cruce cum am mai spus, Isus nu ii va ajuta sa fure mai bine sau mai usor. Cinstesc crucea pe care a murit Isus, El a spus sa ne luam crucea si sa mergem dupa El. Crezi ca Satana se sperie daca vede crucea la gatul tau si spune " Ah asta e de a lui Dumnezeu, nu ma pun cu el ". ( romario1 )

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa ne cunosti ca martorii ai lui Iehova, ai putea intra pe situl nostru oficial și acolo ne vei cunoaște în mod obiectiv, cine suntem noi. Ca sa cunosti religia adevărată e bine să studiezi atent Biblia, pentru ca ea e ghidul unui creștin.Cat despre schimbarea religiei, nu e greșit să faci acest lucru. Chiar Isus a zis sa faca discipoli, iar pentru acest lucru, persoanele trebuiau să se boteze și să își schimbe religia. Matei28:18-20. Iar un exemplu de persoana care si-a schimbat religia, a fost apostolul Pavel, înainte era Saul din Tars. Fapte9:20.

| ania a răspuns:

Pentru romario
de unde știi că secta penticostalilor a fost născocită de deavol? Ti-a spus Dumnezeu personal? Dacă e grăbești să judeci ceea ce nu cunoști? Eu m-am botezat la penticostali, cred tot ce spune Noul Testament și e rezumat în Crez și n-am nici o îndoială că Mântuitorul Hristos care nu refuză nici tâlharii, m-a primit și pe mine, La botez n-am făcut nici un pact cu vreo instituție penticostală, m-au întrebat doar dacă cred că Iisus Hristos a murit pentru toate păcatele mele, dacă vreau să fie Domul și Stăpânul vieții mele și dacă sut gata să-L slujesc pîna la moarte(mă îndoiesc că vreun ortodox ar găsi ceva de obiectat la aceste afirmații)și red ce promite Iisus că cine crede și se va boteza va fi mântuit(Macu 16). Sunt convinsă că prin botez m-am unit cu Hristos și cu trupul Lui, biserica universală a credincioșilor din toate timpurile.Nu te grăbi să judeci robii Altuia.

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), gruparile sau sectele enumerate de tine au pierdut sad invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament:
- transmiterea concreta a HARULUI DIVIN (transmiterea harului iertării si toate sacramentele );
- PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii,
- "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc...,
- păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc. thinking

Spre deosebire de cele peste 10000 de secte care descind din "miscarea protestantã", Biserica Ortodoxă este Biserica Apostolică, cea care a rămas neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat).

| Irene900 explică (pentru milan9):

Deși sunt ortodoxă, eu cred că religia noastră este cu mult mai lipsită de adevăr decât celelalte( cele pe care le.am enumerat eu) fiecare om spune despre religia lui că este cea adevărata,dar, dacă ortodoxia este religia adevărată,lăsată de Domnul,de ce noi nu respectăm ceea ce este scris și în BIBLIE și anume " să nu va închinati la idoli,să nu vă faceți chip cioplit"? În cea mai mare parte,ortodoxia domină la capitotul " religie" dar,doar cu vorba nu și cu fapta. Mulți dintre noi spunem că suntem ortodocși,deși nu batem prea des la biserică,nu ne rugam, etc. pe când penticostalii și ceilalți, merg mereu la Biserică, se roaga, îl slăvesc pe Domnul. Și cel mai important, nu cred ca ai văzut tu la Pocăiți să fi fost cazuri de pastori homosexuali, pe când la ortodocși, din păcate mulți preoți sunt așa, si chiar mai rău. Asta mai e religie?
Pe bune acum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irene900):

Tu nu esti ortodoxa, ci doar o sectanta propagandista si mincinoasa! Crezi ca esti singura care s-a dat pe aici ca fiind ortodoxa si apoi sa injure icoanele si pe ortodocsi cum faci tu?
Nu trece nimeni la voi la sectanti, indiferent cata propaganda sectanta faceti pe TPU!
Daca ai fi ortodoxa ai cunoaste motivele pentru care cinstim icoanele, dar preferi sa ramai in ignoranta si sa te rataceasca diavolul, care este tatal sectelor!
Nu ne rugam icoanelor in sine, nici materialului, ci Persoanei reprezentate, adica lui Iisus Hristos Dumnezeu, care prin intrupare a fost vazut, privit, pipait (1 Ioan 1, 1) si deci poate fi reprezentat si ne putem inchina Lui.
Diavolul care este tatal sectelor de asta e deranjat: ca ne inchinam lui Hristos Dumnezeu si ca cinstim pe Maica Sa, pe sfinti Sai si Sfanta Cruce pe care a fost rastignit El.
Ca un caine care a fost batut cu joarda, asa stie diavolul de frica Sfintei Cruci, caci prin ea Iisus Hristos Dumnezeul si Mantuitorul nostru a invins stapaniile satanei si le-a dat de ocara in vazul lumii. - Coloseni 2, 15
Sf. Ap. Pavel se lauda cu Sfanta Cruce pe care voi sectantii o huliti! -Galateni 6, 14

Voi sectantii n-aveti Biserica, ci capiste idoleasca si draceasca. Ratacirile si eresurile voastre pierzatoare sunt ale satanei, n-aveti dreapta invatatura si slavire a lui Dumnezeu asa cum are de 2000 de ani Biserica lui Hristos care este Biserica Ortodoxa de Rasarit, singura care pastreaza neschimbate invataturile primite de la Dumnezeu prin Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie.

Secta penticostala a fost nascocita de diavol prin slugile lui americane prin secolul XIX, adica la 1900 de ani dupa ce Hristos si-a intemeiat Biserica Sa pe care nici portile iadului n-o vor birui si de cand a fost data sfintilor credinta odata pentru totdeauna!

Judecata cu care judeci tu preotii e total nedreapta, mai bine ai vedea pe dracii aia fara coarne care sunt pastorii vostri si care va ratacesc si va inseala si va pierd, asa cum le porunceste diavolul, tatal sectelor!

Daca a fost vreun caz real de homosexualitate in Biserica, atunci el a fost pedepsit! Pomohaci a fost dat afara din preotie, celalalt a fost dat afara din arhierie.

Mai bine v-ati vedea barna din ochii vostri, sectantilor!
Inca o data: diavolul este tatal sectelor!

| Irene900 explică (pentru anonim_4396):

Băi....eu chiar sunt ortodoxă si dacă nu mă crezi,este problema ta! Fiecare are dreptul să creadă în ce vrea și să își aleagă religia după cum vrea. Dacă tot zici tu ca nu trece nimeni la sectanti(aici țin să menționez că singurii sectanți sunt Martorii lui Iehova),ar fi bine să te mai documentezi,si vei afla cât de mulți ortodocși trec la altă religie. Bun, zici tu ca noi cinstim icoanele si pe sfinți si pe Maica Domnului,dar unde scrie asta în Biblie? Am citit Biblia doar din curiozitatea de a afla dacă ce facem noi ca ortodocși a fost făcut si de IIsus Hristos. În biblie,dacă citești, nu vei întâlni niciun paragraf în care spune că Icoanele, Maica Domnului,și Moaștele Sfințiilor trebuie cinstite. Dacă nu cunoști Biblia nu mai vorbi, și nu mai judeca fără să știi adevărul. Tocmai asta este problema noastră a ortodocșilor, că suntem doar cu gura, nu și cu sufletul. Și ne place să îi criticăm pe alții, crezănd că noi suntem mai presus ca ei.

| milan9 a răspuns (pentru Irene900):

Draga Adriana, happy
"religia noastră", daca ai sinceritatea sa o cunosti, crede-ma, nu are nici o problema. Este Biserica lasata de Dumnezeu in lume.
O problema serioasa o au insa unii bolnavi care numesc ortodocsi si nu sunt nici macar crestini. Vrei sa arunci cu pietre in ei bine, dar sa stii ca Fiul lui Dumnezeu ia apararea acestor "bolnavi" si spune ca nu pentru cei sanatosi a venit in lume. Biserica este un spital si vei intaqlni aici tot felul de oameni.
Referitor la homosexualitate sunt gata sa bag mana in foc la propriu pentru preotii nostri. Nu stiu, procentul acestor devieri este de 100 de ori mai mic decat in cazul oamenilor obisnuiti de pe strada (si acolo este foarte mic... ).
Tu adu lumanarea ca eu bag mana-n foc... happy

| milan9 a răspuns:

- În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE... thinking

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni, toate CONTRADICTORII...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURA... thinking

| milan9 a răspuns:

Schimbarea religiei prin parasirea celei corecte conduce la pierderea mantuirii sad sad

- În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE... thinking

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni, toate CONTRADICTORII...

| RAY a răspuns (pentru milan9):

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni, toate CONTRADICTORII...
si doar a ta este corecta a?

| milan9 a răspuns (pentru RAY):

Cate sabii incap intr-o teaca daca ai doua la dispozitie? happy Dar daca la dispozitie ai 39000?

Răspuns utilizator avertizat
| ERIKWHITE a răspuns:

Contacteaza-ma in mesaj priat si afli raspuns la absolut toate aceste raspunsuri...