| lorei a întrebat:

Ce credeti voi despre religia potestanta? Ati auzit de ea?

Răspuns Câştigător
| Rappop a răspuns:

Protestantismul este unul dintre cele trei mari curente existente în prezent în creștinism.

Termenul „protestant" reprezintă o noțiune generică pentru diverse confesiuni, organizate după ideologii creștine și având structuri ecleziastice proprii. În general, prin confesiuni protestante se înțeleg acele culte care își au rădăcina istorică în reforma religiei romano-catolice, inițiată de Martin Luther, la începutul secolului al XVI-lea. Una din definițiile sale cel mai frecvent repetate este următoarea: „Protestantismul reprezintă toate confesiunile creștine care nu sunt nici catolice, nici creștin-ortodoxe". Teologia protestantă a dus la importante diviziuni interne, caracterizate în comun prin separarea acestora de catolicism și Papalitate. Protestantii sunt mai apropiati deDumnezeu si au o legatura spirituala exact ca pe vremuri. Dar in prezent nu conteaza religia a spus Domnul Isus ci conteaza ca pocainta sa fie in vietile noastre si sa fim niste exemple vii pentru ceilalti. Daca nu ne pocaim scriptura care este insuflata de Duhul Sfant spune ca vom pieri in focul cel vesnic impreuna cu cei rai si cu satan.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Am auzit despre religi (adica mai multe) PROTESTANTE, nu potestante.

| sabin89 a răspuns:

Nu știu prea multe, dar mă gândesc că or fi unii turbulenți, care protestează, nu sunt de acord, fac scandal. Un fel de rebeli.

| hypothesis a răspuns (pentru sabin89):

Ramai,te rog, la ""Nu știu prea multe". E suficient.Nu te gandi mai departe.

| Katherine20 a răspuns (pentru sabin89):

Te gândești greșit.

| Dorugar a răspuns:

Nu exista religie protestanta, ci doar crestini protestanti, adica oameni de religie crestina care urmeaza varianta reformata a religiei crestine.
Si acum la intrebare:
Tinand cont de faptul ca crestinismul este o pseudo religie, adica o facatura politica cu aspect religios. inseamna ca protestantii sunt aceeasi Marie, dar cu alta palarie.
Diferenta este acolo unde reformatii sunt mult mai fanatizati decat ortodocsi sau catolicii. Ceea ce este foarte rau si cu multe urmari negative mai ales prin faptul ca face din oameni normali niste oameni asociali!

| Drolja a răspuns:

Istorie de gimnaziu. Ai fost pe la şcoală vreodată?

| Georgi678 a răspuns:

Religia protestanta e gresita.

| Katherine20 a răspuns (pentru Georgi678):

Îs curioasă de unde ai tras concluzia asta.