| sitărescu a întrebat:

Ce culte recunosc oficial CREZUL cu sau fără adaosul filioque?

Vă rog să ne limităm strict la răspuns, fără discuții în contradictoriu cu romano-catolicii, pe tema filioque sau cu alte culte care nu-l recunosc! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Aproape toate cultele protestante și neoprotestante recunosc Crezul de la Niceea, reformații, baptiștii, penticostalii, adventișii, metodiștii etc.Nu recunosc Crezul pentru că resping Trinitatea Martorii lui Iehova, Unitarienii, Branhamiștii.

25 răspunsuri:
| WholeWorldTeam a răspuns:

Ortodocsii care tin calendarul vechi si cred ca si Biserica Ortodoxa Copta.

| sitărescu explică (pentru WholeWorldTeam):

Ok și dintre cultele protestante, chiar am auzit protestanți care spuneau Crezul dar nu știu ce cult aveau.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru sitărescu):

Sunt culte neoprotestante care spun crezul si cu adaosul filioque.

| sitărescu explică (pentru WholeWorldTeam):

Enumeră-le, te rog dacă, le știi.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru sitărescu):

Din cate am auzit si Baptistii au treaba asta.Nu stiu asa exact car sunt 100 % dar am auzit.

| sitărescu explică (pentru WholeWorldTeam):

Ok atunci modific întrebarea că poate vedem mai multe răspunsuri.

| EmaS a răspuns:

Si eu cred tot ce este scris acolo.

| sitărescu explică (pentru EmaS):

Adică si Bisericile Penticostale îl recunosc în ceremoniile oficiale?
(e doar o întrebare nu o persecuție).

| EmaS a răspuns (pentru sitărescu):

Nu draga, dar eu sunt de acord cu tot ceea ce este scris acolo.Bisericile neo-protestante au aceleasi baze fundamentale, numai ca se inchina diferit si isi ingusteaza calea dupa principiile Scripturii.

| sitărescu explică (pentru EmaS):

Aha, am avut niște colegi neo-protestanți, pe care i-am auzit că au zis crezul dar nu am avut inspirația să-i întreb ce cult sunt.

| EmaS a răspuns (pentru sitărescu):

Noi credem in acelasi Dumnezeu, in iertarea pacatelor prin Jertfa Domnului Isus, asteptam revenirea lui Isus, credem in viata vesnica.Cu mici diferente legate de acte de cult.Dar Dumnezeu ne invata sa discutam despre lucrurile in care suntem de aceeasi parere si sa nu ne certam pentru cele care sunt diferite.El nu iubeste cearta de vorbe, nici zavistiile.

| sitărescu explică (pentru EmaS):

De aceea am pus și întrebarea să văd cam care ar fi punctele de asemănare.

| das3 a răspuns:

Referitor l faptul cum ca avem aceleasi credinte si Dumnezeu inaintata de emas
Aberatii
Dumnezeu cel adevarat are o mama sfanta, feciora prima intre toti oamenii.
Al vostru zeu la care va inchinati nu are(dupa spusele voastre).
zavistii le numiti voi deoarece scot adevarul la iveala, sa discutam noi frumusel asa de aparenta doar pe ce suntem de acord, ce daca eu spurc si scuip pe mama lui Dumnezeu si pe Sfintii lui Dumnezeu

| sitărescu explică (pentru ania):

Atât am vrut să citesc.

| sitărescu explică (pentru das3):

Domnule, măcar în post să încercăm să ne înțelegem.

Cât despre adevăr și erezie, cei care ies din cutie, înțeleg ușor care a fost strădania Sfinților Părinți de-a lungul veacurilor.

Și de ce s-au ostenit atâta pentru neacceptarea de "adevăruri" fragmentare, atunci când au combătut arianismul, nestorianismul și alte eresuri ce s-au propagat cu o frecvență ciclică până-n ziua de azi, desigur sub alte denumiri și rebranduiri.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru sitărescu):

"e doar o întrebare nu o persecuție"

Ha, ha, ha! Ţi-e cam frică de EmaS, aşa-i?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Hop si Avocatul Poporului!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Si eu cred tot ce este scris acolo." E firesc la cat esti de credula in cele sfinte, dar faptul ca existi tot in evolutionism ai radacinile.

| sitărescu explică (pentru Cocîrlăndosu):

"e doar o întrebare nu o persecuție"

"Ha, ha, ha! Ţi-e cam frică de EmaS, aşa-i?"

Domnule, dacă un om se simte incomfortabil când îi e pusă o întrebare, de obicei nu răspunde sau dă un răspuns defensiv pentru a corecta o situație care i se pare neînregulă,

De asta am vrut să lămuresc faptul că nu am pus întrebarea ca să iau omul la zeflemea.

| sitărescu explică (pentru Hombre):

Nu credința userului EmaS era obiectul discuției...

E alegerea fiecăruia în ce crede.

| EmaS a răspuns (pentru sitărescu):

Apreciez modul in care te raportezi la ceilalti utilizatori, stii sa faci schimb de opinii fara sa ataci persoana cu alte convingeri. Asa este ingaduinta si dragostea crestina.

| sitărescu explică (pentru EmaS):

Vă spun sincer, am vorbit peste trăirea mea religioasă actuală, care în mod sigur nu e cum trebuie, iar, la întrebările domnului Omi1 poate am o vină morală că l-am instigat fără să-i explic.

Scopul meu nu era combaterea omului ca persoană ci, a modului de abordare a învățăturii, înspre eres, din perspectiva credinței ortodoxe.

| EmaS a răspuns (pentru sitărescu):

Nu tu esti de vina. In adversitati, in contradictii se vede cu adevarat cine suntem. Ceea ce avem in inima va iesi la iveala.

| Hombre a răspuns (pentru sitărescu):

Nu stiu cum face Ema dar mereu are cate o portavoce.winking

| sitărescu explică (pentru Hombre):

Oricât de mult ai încerca să creezi un conflict între mine și EmaS nu vei reuși pentru eu nu sunt nici la cheremul Emei nici, nu am nimic împotriva ei ca persoană.