| RAY a întrebat:

Ce cunoasteti voi despre Hinduism?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mai multe decat iti imaginezi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Hinduismul este o amestecatura incoerenta si imprastiata si haotica. Nu poti intelege unde e inceputul si unde e sfarsitul scrierilor. Lui Satan ii place lucrurile amestecate adica ii place sa amestece binele cu raul si adevarul cu minciuna si astfel sa cauzeze confuzie.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Alte tampeni, hinduismul e mai vechi ca iudaismul, nu vorbi de religia altuia daca nu o cunosti, hinduismul nu e haotic pur simplu e un politeism divers, crestinismul este impartit in mii de culte desi e haotic si fara sens

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu cu patru mâini. Ala e un monstru si o închipuire. Vorbesc de Visnu. Siva distrugătorul numai dumnezeu bun nu e. "Dacă iei din Infinit inifinitul, infinitul rămâne intreg." - o absurditate matematica. Brahman e mai degrabă impersonal decât personal. Atman "nu e același lucru ca si conștiința". Upanishad il asociază pe Atman cu răul in sine. Atman este identificat cu nedreptatea si cu tot. Atman, facand rău el devine rău. Atman e si bun si rău. Mocsa este o stare de dematerializare de eliberare din ciclul nașterilor si renașterilor, ori omul nu dorește sa moara niciodată spre a se dematerializa.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Ma aia e o reprezentare simbolica cum sunt icoanele

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Desi nu sunt adeptul icoanelor in creștinătate nu apar imagini cu oameni cu patru mâini.

| DespaIonutz a răspuns:

Hinduismul este o religie cu foarte multe tradiții și cu mulți dumnezei daca te scufunzi in religia și în învățăturile hinduismului o să înveți o puzderie de lucruri despre sănătate despre corpul uman despre energiele subtile și cum sa le folosești... Hinduismul nu este numai o religie dar și o știință