| RAY a întrebat:

Ce curiozitati din alte religii mitologice din Grecia antica,Egipt, Roma, Sumerieni, miologie Nordica etc stiti?

37 răspunsuri:
| RAY explică:

Fara raspunsuri tampite

| ionutionut333 a răspuns:

Mai bine ai cauta despre religia ta si ai lasa religiile false

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu are rost sa isi pierzi timpul cu fanatici sectancti la ei toate religile sunt false inclusiv cele crestine doar secta lor e perfecta

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru ionutionut333):

Nu-i baga in seama, daca e veche nu inseamna ca e si cea corecta!
+ ca nu sunt dovezi.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Iisus Hristos este singurul perfect, alte religii pentru mine nu exista.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Un Dumnezeu al pacii, un Dumnezeu al iubirii este cel adevarat, nu este nimeni ca Iisus. El este singura cale spre cer.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din mii de religii pagane antice care se inchinau unor zei falsi acum au ramas majoritare doar religiile care se inchina Lui Dumnezeu Cel Adevarat.
Asta ar trebui sa dea de gandit si celui mai fanatic ateu.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cruciadele au fost organizate tarziu in evul mediu cand majoritea Europei occidentale era catolica, iar acestea au avut ca scop cucerirea Ierusalimului din mainele musulmanilor.
Despre asa-zisa cruciada a copiilor nu se stie cat de adevarata e, dar sigur nu a fost o campanie militara.

Oricum, esti destul de neserios iar pe deasupra ai si lacune grave in materie de cultura generala.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Din mii de religii pagane antice care se inchinau unor zei falsi acum au ramas majoritare doar religiile care se inchina Lui Dumnezeu Cel Adevarat.

Gresit https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_popula%C8%9Biilor_dup%C4%83_religie
plus ca in crestinism sunt multe religi care au idei diferite,islamul nu il considera fiul unui zeu pe iisus si profet,iudei la fel,in concluzie doar crestini cred in iisus si crestini sunt impartiti in multe religi, iadul catolicilor este raiul ortodoxilor si tot asa, popa cleoapa spunea sectancti vor arde cu biblia in mana, plus ca crestini au imprumutat multe din religiile pagane, nasterea lui iisus este o sarbatoare pagana 25 decembrie, vechiul testament este o colectie de basme copiate de la sumerieni o recunosc si evrei, noul testament copieaza multe din vechiul testament, mithra plus alte legedende
Hinduism 900 milioane
Budism 394 milioane
Religii tradiționale chineze 376 milioane
Animism 300 milioane
Religii și tradiții africane (+ diaspora) 100 milioane
Sikhism 23 milioane
Juche 19 milioane
Spiritism 15 milioane
Iudaism 14 milioane
Credința Bahá'í 7 milioane
Jainism 4.2 milioane
Șintoism 4 milioane
Cao Dai 4 milioane
Zoroastrism 2.6 milioane
Tenrikyo 2 milioane
Neo-Paganism 1 milioane
Unitarian Universalism 800.000
Mișcarea Rastafari 600.000
Scientologie

| RAY explică (pentru Nilsson):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Cruciad%C4%83
https://ro.wikipedia.org/wiki/Evul_Mediu

era o europa medievala umbrita de razboaie, fanatism religios, crime etc

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

De asta am si precizat ca cui se INCHINA (da, scriu cu majuscule ca pentru persoanele cu nevoi speciale).

Toate religiile pe care le-ai mentionat in postare (Ce curiozitati din alte religii mitologice din Grecia antica, Egipt, Roma, Sumerieni, miologie Nordica etc stiti? ) au DISPARUT.

Islamul si iudaismul sunt religii avraamice, deci practic se inchina ACELUIASI DUMNEZEU.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``era o europa medievala umbrita de razboaie, fanatism religios, crime etc``

In timpul Imperiului Roman primii crestini erau ucisi in arene in numeroase moduri spre distractia spectatorilor pagani.

Daca ai citi Marea lupta de Ellen White ai afla ca Satan, cand a vazut ca persecutiile nu dau roade, a schimbat strategia si a permis crestinimul dar a infiltrat elemente pagane dand nastere Bisericii Catolice

Cand au aparut reformele protestante, Satan a reluat aceleasi persecutii, de data acesta prin Inchizitie.

Da, inchizitia a ucis cei mai multi CRESTINI, oameni care se inchinau cu adevarat lui Dumnezeu si respingeu inchinarea la fiara profetizata din Biblie cu mii de ani inainte care reprezinta intitutia papala.

Mielul cu coarne asta simbolizeaza - PAPALITATEA, in aparenta reprezinta crestinismul dar de fapt este institutia celui rau.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Gresit,voi crestini va inchinati lui iisus,doar prin iisus poti ajunge in rai,el a spus asta,crestini vor ajunge in iadul islamic pentru ca cred ca iisus este fiul lui dumnezeu ceea ce este o blasfemie si in iadul iudaic,intreaba tu orice crestin sa vezi in cine crede in dumnezeul din vt sau in iisus? de ce spuneti sa citim noul testament,nu fi ipocrit omule cu mine, si multe limbi au disparut dar sau pastrat derivantele lor,latina a disparut in urma ei au ramas alte limbi, acele religi au disparut dar au ramas religi care pastreaza traditile lor, craciunul, pastele etc
plus cate traditi sunt ortodoxe, catolice etc
am sa il intreb pe iahve daca mulsulmani vor fi judecati dupa legile evreiesti sau crestine, din ce stiu iahve are un singur popor cel evreu atat

http://mythologica.ro/craciunul-traditii-pagane-in-crestinism/
http://vladherman.blogspot.ro/......agane.html
https://www.youtube.com/watch?v=sW5g07U3lqA

| RAY explică (pentru Nilsson):

In timpul Imperiului Roman primii crestini erau ucisi in arene in numeroase moduri spre distractia spectatorilor pagani.

ca apoi roma sa devina locul unde trimisul lui Dumnezeu domneste,vorbesc de papa,in orice religie au existat martiri, pagani erau omorati in era crestina, crestini au omorat multi pagani poate tot asa de distractie

Satan asta nu a facut nimic, nu exista nici unde in istorie scris ca un personaj numit satana a facut ceva, iar referitor la crestini care au murit omorati de alti crestini e o normalitate daca privesti istoria

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Iisus este Mijlocitorul, el a impacat omenirea cu Dumnezeu care a fost despartita de El prin pacat.

Tu faci doar cacealma, atat, vezi ca am dreptate si schimbi subiectul.

| RAY explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Iisus Hristos este singurul perfect,sfantul duh, Dumnezeu, sfanta fecioara, sf pavel, petru etc
ce faci uiti de toti

| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu mai zici nimic? Ti-a mancat pisica degetele?
Ca de fapt tie ti-am dat replicile.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Deci Iahve ti a amintit ca lumea e certata cu el,pe buna dreptate era ca Iahve nu a facut nimic bun pentru evrei in scimb ei erau sclavi romanilor,iahve a luat trup si a venit pe pamant ca sa se impace cu evrei dar din nou nu a reusit nimic,imparatia lui e in cer asa ca fiti sclavi romanilor in continuare si gata, si apoi iahve a fost omorat, un zeu a fost omorat si s-a dus l el insati asta dupa ce s-a rugat la el insati si a inviat a treia si ce frumos ti a iertat poporul dar degeaba ca evrei iar nu sau impacat cu el dar romani au vazut in crestinism un instrument de manipulare in masa, in fapt primi crestini au fost omorati pentru ca nu acceptau ceea ce a avea sa insemne crestinismul, au fost omorati gnostici, primi crestini credeau altceva despre iisus

| RAY explică (pentru Nilsson):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Gnosticism
oare de ce primi crestini erau gnostici? ei erau practic cei mai apropiati de iisus la propiu
Sistemele gnostice sunt de obicei centrate pe:

Noțiunea de o Divinitate monadică, îndepărtată și supremă- aceasta este cunoscută cu o varietate de denumiri, inclusiv ‚Pleroma’ și ‚Bythos’ (Greacă „adânc");
Introducerea emanațiilor de alte entități divine, ce sunt oricum identificate ca aspecte ale lui Dumnezeu de unde provin; Emanațiile progresive sunt deseori concepute metaforic ca o distanțare graduală și progresivă de Ultima Sursă, ce aduc o instabilitate în „țesătura" Naturii divine;
Identificarea următoare cu căderea omului ce apare ca fiind ultimele fundații interioare ale Divinității însuși, decât ca un caz parțial sau complet al factorului uman; această etapă în emanația divină este de obicei promulgată prin recurența figurii Gnostice „Sophia" (Greacă Înțelepciune), a cărei prezență într-o mare varietate de texte Gnostice indică importanța sa centrală;
Introducerea unui Dumnezeu Creator distinct, numit demiurgos în tradiția Platonistă. Există dovezi despre concepția Demiurgului din schițele Timaios și Republica lui Plato. În prima, Demiurgul este un creator binevoitor al Universului din materia pre-existentă, în limitările căreia este înrobit în crearea cosmosului; în cea de-a doua, descrierea psihicului în modelul lui Socrate poartă o puternică asemănare cu descrierea Demiurgului ca fiind în forma unui leu. În alte părți, această figură este numită „Ialdabaoth", „Samael" (Limba aramaică sæmʕa-ʔel, `zeu orb') sau „Saklas" (Syriac sækla, 'cel prost'), ce uneori îl ignoră pe superiorul Dumnezeu, și alteori i se opune; astfel în ultimele cazuri are o corespondență malefică. Demiurgul creează un grup de co-actori numiți „arconi", ce oficiază asupra lumii materiale, și în unele cazuri fiind obstacole ale sufletului ce caută ascensiunea de ei;
Estimarea că Lumea, datorată Celui de Sus, ca fiind defectă sau o producție cu „erori" dar oricum nu atât de bună pe cât permite constituentul său material. Această lume este tipic un simulacru inferior a unui înalt nivel de realitate sau conștiință. Inferioritatea poate fi comparată cu inferioritatea tehnică a unei picturi, sculpturi, sau alte artizanate ce sunt reprezentări ale unor originale. În alte cazuri mai este percepută ca fiind rea și contractată, o închisoare intenționată pentru locuitorii săi;
Explicarea acestei stări, prin utilizarea unei drame cosmologice-mitologice complexe în care un element divin „cade" în lumea materială și se stabilește printre anumite ființe umane; de aici se poate întoarce înapoi în tărâmul divin printr-un proces de „Trezire" (ce duce spre salvare). Salvarea individului astfel oglindește o refacere concomitentă a naturii divine; o inovație gnostică centrală era aceea de a ridica pocăirea individului la nivelul de eveniment cosmic semnificativ;
Cunoaștere de un anumit tip și fel ca un factor central în procesul de refacere, obținut prin intermediul unei figuri salvatoare (Hristos, sau în alte cazuri, Seth sau Sophia)

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Inteligenta ta e ca cea a unui caine, cainele intotdeuna latra ultimul.

Numai tampenii scrii doar ca sa dai ultima replica, esti doar un fanatic ateu care nu are altceva de facut toata ziua.

Viata ta este un esec total, nici nu ma mir ca il urasti pe Dumnezeu din toti rarunchii.
Mai zi ceva, bag-o replica aia cu sectantul.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Tu ai inteligenta unei oaie,esti oaia domnului a lui iisus,eu nu vad cum dumnezeu il urasc pe iisus,ce am spus rau despre el? fanatic ateu? deci toti care nu suntem sectanti avem o viata de esec total,cica il urasc pe dumnezeu, sa stii ca farisei il iubeau pe dumnezeu dar lau judecat pe iisus asa cum judeci tu pe mine si lau condamnat la moarte, tu ma condamni la fel pe nederept,nu e bine sa judeci ca e pacat,nu uita ca pavel era pacatos, petru era si el ba chiar la si tradat de ori, vreau sa isi spun ca dumnezeu iubeste pacatosi nu farisei, cei care se dau sfinti, eu nu il urasc pe iisus nici pe dumnezeu, am citit mai multa biblie ca tine, filozofia egalitati a lui iisus nu e rea, primi crestini se ajutatu intre ei, stateau impreuna, cand rabinul a venit la iisus sa spuna cum se poate naste din nou nu la judecat, tu judeci tu nu esti iisus sa judeci omule

| RAY explică (pentru Nilsson):

Ultima replica e un citat de pe wikipedia si cica imi scrii ca sunt fanatic ateu )))))))))))

Răspuns utilizator avertizat
| mark2018 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"alte religii pentru mine nu exista"
Pentru ca ai idei fixe.
Rigiditate mentala.

| mark2018 a răspuns (pentru Nilsson):

E un ateu caruia ii este frica sa se duca noaptea in cimitir, si face 7 pasi inapoi daca-i taie o pisica neagra calea.
rolling on the floor