| anonim_4396 a întrebat:

Ce data a ales biblia pentru apocalipsa?

25 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu este nici o data.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

De ce o spui de parca biblia ar fi o entitate cu propria constiinta, si nu o carte?
Ai spus-o de parca biblia a ales data.
Sfarsitul lumii o sa vina peste cateva miliarde de ani cand soarele o sa devina "a red giant" din cauza ca a fuzionat tot hidrogenul si heliul, si probabil o sa inghita primele 3 sau 4 planete din sistemul solar, Pamantul fiind una din acele planete, sau daca avem noroc sa nu ne "inghita" tot o sa murim pentru ca suprafata pamantului va fi atat de calda incat nimic nu va mai putea supravietui.
Asta daca mai ajungem pana la stadiul ala, ca dupa cum stau lucrurile nu mai vedem noi ziua aia. Poluarea si incalzirea globala o sa ne vina de hac pana atunci.
Trebuie sa incercam sa salvam planeta cat de mult putem si sa incercam sa cautam inca una pe care sa o colonizam, aia sa fie asa de backup.

| CIaudiu a răspuns:

Intreaba-l pe tampitul de Ioan de ce n-a inclus si data. Ii era frica ca da rateu ca celelalte religii. laughing
Apocalipsa aia oricum nu va exista. Dar na, a nascocit-o in felul asta sa bage frica in voi ca sa nu dezertati si in cei necredinciosi slabi de inger ca sa-i apropie de biserica. Sfarsitul lumii va veni ori pe cai naturale ori din cauza omului, nicidecum din ordinul celui mai mare criminal al lumii Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca multi altii. Daca nici autorii nu-i stim cu exactitate, da pai ce sa mai credem in cartea aia. Nici musulmanii nu sunt mai brezi. Mahommedul lor a fost mai analfabet decat toti apostolii nostri la un loc. laughing laughing

| Antisistem11 a răspuns (pentru CIaudiu):

Crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Într-o zi din viitorul apropiat, când lumea va cunoaște cea mai mare tiranie din întreaga istorie, care face realizările combinate ale lui Nero, Genghis Khan, Hitler, Stalin, Mao și alții să pară a joacă de copii. Adică, într-o lume distopică atât în realitate, cât și intelectual, emoțional, și spiritual.

| LupusDei1993 a răspuns:

De cateva ori e spus ca "este aproape", adica trebuia sa se intample in vietile apostolilor si lui Ioan. Semnul fiarei e insusi Nero ce prigonea proto-crestinii de atunci.

| Antisistem11 a răspuns:

Cred ca autorul cărții apocalipsa credea că sfârșitul lumii va veni în timpul vieții lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Whateverrr a răspuns:

Nu se stie exact. Dar conform Bibliei, lumea o sa treaca prin mai multe stadii pana la judecata propriu-zisa, insa doar acum, in perioada harului mai exista posibilitatea de mantuire prin credinta. O sa urmeze necazul cel mare (7 ani) si apoi imparatia de 1000 de ani, apoi judecata

| h379m3973423 a răspuns (pentru Whateverrr):

Moise a scris exact cât timp mai are omul de trăit: 120 de ani. Termenul ani de acolo în ebraică însemna și jubileu iar 120*50 e 6000. Rămâne să calculăm cam care ar fi fost timpul din Gen. 6:3 și adunăm cu 6000. În cercul rabinic se pare că dă undeva în jurul anului 2030. Domnul Isus a dat o pildă: "De la smochin invatati pilda lui: cand ii fragezeste si infrunzeste mladita, stiti ca vara este aproape." și a spus "Tot asa, si voi, cand veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul omului este aproape, este chiar la usi." În Matei 24. Smochinul reprezintă în Biblie Israelul și acum vezi ce s-a întâmplat cu Israelul în 1948 și respectiv 1967 după MII de ani. Iar în versetul imediat următor scrie "Adevarat va spun ca nu va trece neamul acesta, pana se vor intampla toate aceste lucruri." acum nu știu care este speranța de viață la care s-a raportat Domnul Isus acolo(neamul acesta a. k. a. generația terminală), dar cam atâția ani au mai rămas de la 1948 sau de la 1967. Deci treaba cu 2021-2040 face sens.
David a trăit 71 de ani... poate o fi un semn și ăsta, nu știu.

Moise nu a scris însă când are exact să vină Mesia(Luca 19), de asta s-a ocupat Daniel(cap. 9). Iar decretul de reconstruire a Ierusalimului îl găsești menționat în Neemia 2:5-8 și în format fizic(pe care, evident, este și o dată care calculată dă 14 martie 445 BC) în muzeul din Londra.

| Whateverrr a răspuns (pentru h379m3973423):

Interesant. Nu m-am gandit niciodata ca geneza 6:3 s-ar putea referi si la asta

| CIaudiu a răspuns (pentru h379m3973423):

Mi-a fost lene sa citesc tot, m-am oprit la predictia anului 2030, inca 9 ani de asteptare. Bun. Date de contact ai, ceva, sa te contactez prin 2030 in timp ce stau prin Ibiza cu gagicile la brat pe plaja ca sa te intreb de ce intarzie apocalipsa?

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Data aceea "nu o stie nimeni, nici fiul, numai Tatăl".
Asa ca încercarea de a socoti, de a face speculații pe marginea momentului când Dumnezeu va trece la acțiune, e o pierdere de timp, si totodată o capcană. Au mai fost multi care au prezis, au făcut calcule, dar au eșuat lamentabil.

| h379m3973423 a răspuns (pentru fllu07):

Da, mulți, chiar și Daniel(cap. 9:1-3)
Și n-am spus că știu exact data, știu că cei care s-au născut de când "a înfrunzit mlădița" reprezintă ultima generație conform Bibliei. Care o fi speranța de viață la care s-a raportat Domnul Isus nu o știu. Dar la cum S-a exprimat putem trage concluzia că vine până în anul 2087.

Poți să crezi ce vrei cu privire la prorocirile din Biblie. (Eu, unul, sunt sigur că o prorocie de la Dumnezeu are sens și este exactă.)
Oricum nu contează să știm când și cum ci contează ca Domnul Isus să ne găsească pocăiți și în plină activitate.

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Sigur. Cu condiția ca profeția sa fie de la Dumnezeu.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Dacă vei citi Biblia, vei vedea ca acest moment nu este ştiut de nimeni, decât de Dumnezeu.

| PreaDistinsul a răspuns:

Pai nu a ales draga mea.

| anonim_4396 explică (pentru PreaDistinsul):

Frumos cum fata nu poate sa dovedeasca ce singura este, ca n-are prieteni si nici o relatie cu baiatu ala care el doarme cu alta in privat cand in public se joaca cu aia care sta singura in privat. Frumos cum fata nu poate sa-si aleaga sa aiba si ea o viata privata, fara mistocari publici,

| PreaDistinsul a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica eu sunt mistocar?